Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Tedarik Zinciri Yönetimi - Part 1

TZY'ye giriş - 1.Hafta
by

Oğuzhan Nacak

on 28 October 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Tedarik Zinciri Yönetimi - Part 1

Part 1 - Tedarik Zinciri Yönetimine Giriş
Müşteriye kadar olan herşeyi kapsar
Sistem yaklaşımı uygulamak
Amaç
TZY'nin amacı: Tüm sistemde etkinlik ve düşük maliyet sağlamaktır.
Dolayısı ile tedarik zinciri yönetiminde temel amaç sadece ulaşım yada stok maliyetlerini azaltmak değil, aynı zamanda tedarik zinciri yönetimine sistem yaklaşımını uygulamaktır.
Ulaşım ve dağıtım maliyetlerinden hammadde, yarı mamül, son mamül stoklarına kadar tüm maliyetler minimize edilmelidir.
Şirketin stratejik, taktik ve operasyonel duzeydeki bir cok faaliyetini kapsar.
TZY'yi uygulamak neden zor?
1. Global Optimizasyon

2. Belirsizliğin Yönetilmesi
Tedarik Zinciri Karmasık bir ağdır.
National Semiconductor, Motorola Inc. ve Intel Corporation ile rekabet etmekte olan dunyanın en buyuk cip ureticilerinden biridir. Urettikleri cipler fax makinelerinde, cep telefonlarında, bilgisayarlarda ve otomobillerde kullanılmaktadır. Sirketin su anda 3 tanesi A.B:D ve bir tanesi de Ingilterede olmak uzere 4 fabrikası ve Malezya ve Singapurda test ve montaj tesisleri vardır. Montajdan sonra urunler aralarında Compaq, Ford, IBM, ve Siemensin de bulundugu dunyanın cesitli yerlerinde bulunan musterilere sevk edilmektedir. Yarı iletken sanayinde rekabetin fazla olması nedeni ile kısa tedarik sureleri vermek ve soz verilen sure icerisinde teslimatı gerceklestirmek kritik onemdedir. 1994’de National Semiconductor’ın musterilerinin %95’i siparislerinin verdikten sonra 45 gun icerisinde teslim aldılar. Geri kalan %5 ise siparislerini 90 gun icerisinde alabildiler. Sektor ortalamasına gore oldukca kısa olan bu tedarik zamanları sirketin 12 degisik havayolu sirketi ile calısması ve 20,000 civarında farklı rota kullanmasını gerektirmistir. National Semicoductor’ın sorunu musterilerin siparislerini 45 gin icerisinde alan %95 te mi yoksa 90 gun icerisinde alan %5 te mi olacaklarını bilmemeleri idi.
Tedarik zincirindeki farklı tesisler çoğu zaman birbirinden farkı ve çelişen amaçlara sahiptir.
Tedarik Zinciri dinamik bir sistemdir.
Müşteri talebi
Tedarikçi kapasitelerinin
Tedarik zincirindeki ilişkiler
Sistemdeki degiskenlikler
Mevsimler dalgalanmalar,
Trendler,
Reklam ve promasyonlar,
Rakiplerin fiyatlandırma stratejilerindeki degiskenlikler
Tedarik ve talebin eşlestirilmesi buyuk bir sorundur.
Boeing Aircraft, Eylül 1997’de hesaplarından 2.6 milyar doları hammade,yarımamul yokluğu ve verimsizlik yüzünden sildi.
Dell Computer, yeni nesil pentium islemci pazarındaki ani genisleme uzerine stoklarında bulunan 5 milyar dolar tutarındaki yarı mamul ve mamul stoklarını hesaplarından silmek zorunda kaldı.
IBM’in, yeni Aptiva PC si yok satıyor. Talebin karsılanamaması milyonlarca dolarlık potensiyel gelire mal olabilir.
U.S. Surgical’ın ikinci ceyrek satısları %25 azaldı ve 22 milyon dolar zarara neden oldu. Satıs ve kardaki dusus hastene depolarındaki beklenenden daha yuksek stok miktarlarına baglanıyor.
Tedarik ve talebin eşleştirilmesinin zor olmasının nedeni?
Dalgalanma...
Talep Tahminleri Problemi Çözmez
Belirsizlik
Belirsiz Talep
Teslimat zamanları,
Fire miktarları,
Mal girdi/cıktı oranları,
Ulasım sureleri,
Yarı mamullerin hazır olmaması
Eylul 1999 da Tayvanda cok buyuk bir deprem meydana geldi. Deprem anında adanın %80’inde elektrikler kesildi. Hewlett-Packard ve Dell gibi Tayvandan parca satın alan bircok sirket bu durumdan etkilendiler.
Neden Tedarik Zinciri Yönetimi?
1. Bir kutu mısır gevreginin fabrikadan supermarkete gelene dek gecen sure 3 aydan fazladır.

2. Yeni bir otomobilin fabrikadan cıkıp galeriye varmasına dek gecen sure ortalama olarak 15 gundur. Eger bu tedarik suresini gercek tasıma suresi olan 2-3 gun ile kıyaslar isek tedarik zinciri yonetiminin sirketlere bircok iyilestirme fırsatı sundugu anlasılabilir.
Etkin tedarik zinciri stratejileri kullanarak bir cok sirket karlarını buyuk oranlarda arttırmıs yada maliyetlerini azaltmıslardır.
Procter & Gamble, yaptığı bir tedarik zinciri çalışması ile parekendeçi müşterilerine 65 milyon dolar maliyet tasarrufu sağlamıştır. Procter & Gamble’a göre, şirketin yaklaşımının temelinde imalatçı ve tedarikçilerin ortak çalışarak tedarik zincirindeki gereksiz faaliyetlerin ortadan kaldırılması amacı ile birlikte hazırlanan iş planları yatmaktadır.
Bu derste cevaplamaya calısacagımız sorulardan bazıları;
Maliyetleri azaltmak ve hizmet duzeyini iyilestirmek icin kullanabilecegimiz is planları ve ortaklıklar nelerdir?
Hangi durumda hangisini kullanmak daha yerinde olur?
Ortaklıgın basarı sansını arttırmak icin hangi tesvikleri saglamalı ve hangi performans olcutlerini kullanmalıyız.
Stratejik ortaklıktan kazanılan faydalar nasıl bolusulmelidir?
Maliyetlerin dusurulmesi ile sagladıgımız tasarrufları musterilere yansıtmalı mıyız, yoksa cesitli ortaklar arasında bolusturmeliyiz? Yoksa kim en guclu ise tasarruf edilen miktarın tumunu ona mı vermeliyiz?
National Semiconductor, 2 yıl icerisinde dunyanın cesitli yerlerindeki 6 deposunu kapatıp musteri siparislerini Singapurdaki yeni merkezi deposundan gerceklestirerek dagıtım maliyetlerini % 2.5 azalttı ve satıslarını %34 arttırdı.
National Semicondutor’ın gerceklestirdigi degisiklik havayolu tasımacılıgına gecmeyi gerektirdiginden dogal olarak dagıtım maliyetleri buyuk oranda arttı. Ancak, bircok depodan olusan merkezi olmayan bir sistemden, tek depolu merkezi bir sisteme gecisten kaynaklanan stok maliyetlerindeki azalma dagıtım maliyetlerindeki artısı karsılamaya yetti. Bu ornek aklımıza su soruyu getirmekte: Stok maliyetleri ile tasıma maliyetleri arasındaki denge nasıl olmalıdır?A
Nabisco Inc., 80,000’den fazla musteriye yılda 500 cesit biskuvi ve 10,000 cesitten fazla sekerleme dagıtmakta ve ulasım giderleri icin 200 milyon dolardan fazla harcamaktadir. Bircok kamyon tasıma noktalarına yarı bos varmakta yada yarı bos ayrılmaktadır. Bu nedenle Nabisco, diger sirketlerle kamyonları ve depoları ortak kullanarak maliyetleri azaltmayı hedef alan yeni bir lojistik calısmasına onculuk etmektedir. Nabisco bu calısma kapsamında 25 farklı imalatcı ile kamyon ve depoları paylasmaktadır.
Diğer şirketlerle Nabisco benzeri bir işbirliği gerçekleştirmek için bilginin önceden paylaşımını gerçekleştirecek sistemlere ihtiyaç vardır. Ayrıca bu tür bir işbirliği çeşitli riskler içerir. Bu gibi sistemlerin başarılı olması için neler gerekmektedir? Bir şirket hangi durumlarda bu tür bir işbirliğine gitmelidir?
A.B.D’deki Target Magazaları, tedarikciler ile karmasık isbirliklerine gitmektedir. Ornegin, Target bir tencere ureticisi ile model ve renk detayları belirtilmeksizin kac tencere satın alacagı konusunda anlasma yapmakta ve teslimat zamanı yaklastıkca Target satıs miktarının yuksek olabilecegi modelleri tahmin etmektedir. Imalatcı bu tahminleri gozununde bulundurarak deneme partileri uretmekte ve bu partiler belirli Target magazalarında satısa sunulmakta ve hangi modellerin satıp satmayacagına karar verilmektedir.

Bu düzeyde bir esnekliği desteklemek için tedarikçi ile Target mağazaları arasında nasıl bir bilgi sistemi kullanılmalıdır?
Target mağazalarının sahip olduğu düzeyde esneklik, tedarikçinin (tencere üreticisinin) tedarik zincirini daha da karmaşık hale getiren bir faktördür. Tencere üreticisi neden böyle bir anlaşma yapmalı?
1. Dönemin derslerini unutmayın!
Full transcript