Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Podstatwowe cechy umożliwijące rozróżnienie komórki bakterii

No description
by

Hubert Lizak

on 7 June 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Podstatwowe cechy umożliwijące rozróżnienie komórki bakterii

Co to jest komórka?
Każdy organizm żywy zbudowany jest z komórek lub komórki. Wyróżnia się organizmy jednokomórkowe i wielokomórkowe. Komórka uważana jest jako podstawowa, funkcjonalna jednostka życia. W niej przebiegają wszystkie procesy, które są niezbędne do życia. Komórka zawiera galaretowatą substancję, w której zawieszone są wszystkie związki chemiczne i organelle komórkowe. Jest to cytoplazma. Otoczona jest ona błona komórkowo i czasami ścianą komórkową, które odgraniczają je od sąsiednich komórek. Komórki tworzą narządy i tkanki, a te budują układy. Komórka zbudowana jest z błon komórkowych, cytoplazmy jądra komórkowego, mitochondriów i wodniczek. Wyróżnia się komórki żywe i komórki martwe. Żywe komórki przeprowadzają szereg procesów. Należą do nich: oddychanie, trawienie, wydalanie, rozmnażanie. Do żywych elementów komórkowych zalicza się: organelle, mitochondria, plastydy, jądro, cytoplazma, błony komórkowe. Do martwych elementów komórkowych zalicza się: ścianę komórkową.
Komórka bakterii
Bakterie są to najmniejsze organizmy jednokomórkowe na swiecie. Zbudowane są z jednej komórki jądrowej. Wystepują we wszystkich srodowiskach na Ziemi. Tak szerokie rozprzestrzenianie bakterie zawdzieczają m.in.: dużej różnorodności wymagań zyciowych, wyjatkowej odporności na niekorzystne warunki srodowiska oraz zdolności bardzo szybkiego wzrostu i rozmnazanie się. Mają od jednego do kilku mikrometrów.
Bakteria :
• nie posiada jądra komórkowego;
• brak chloroplastów;
• brak mitochondriów;
• brak organelli błoniastych;
Komórka roślinna

Komórka roślinna – podstawowa jednostka strukturalna i funkcjonalna budująca organizm rośliny, mająca zdolność wymiany materii z otoczeniem i jej przetwarzania. Pod względem kształtu komórki roślinne można podzielić na:
-równowymiarowe – o kształcie kuli (parenchymatyczne),
-silnie wydłużone w jednym kierunku (prozenchymatyczne).
Budowa:
-wodniczka
-ściana komórkowa
-błona komórkowa
-jądro komórkowe
-ciałko zieleni
-cytoplazma
-mitochondria
Komórka grzyba
Komórka grzyba jest otoczona ścianą komórkową oraz błoną komórkową. Zawiera jądro komórkowe i mitochondrium. Posiada też wodniczkę (wakuolę), cytozol, siateczkę śródplazmatyczną oraz aparat Golgiego. Oprócz tego komórka grzyba ma również cytoplazmę i rybosomy. Czasami w cytozolu niektórych gatunków grzybów jest większa liczba jąder - taką komórkę nazywamy komórczakiem.
Porównanie wszystkich komórek
Komórka zwierzęca
Mają rozmaite kształty, wielkości i kolory. Większość jest zbudowana z cieniutkiej błony, otaczającej częściowo przezroczystą, galaretowatą substancję, i wiele maleńkich części wewnętrznych nazywanych organellami. Wielkość, kształt i organelle komórki zależą od wykonywanej przez nią pracy. Ludzki organizm zbudowany jest z ponad 50 bilionów komórek.
Typowa komórka zwierzęca jest otoczona cienką błoną plazmatyczną, wewnątrz której znajduje się galaretowata cytoplazma i około tuzina organelli. Komórki wątrobowe są najlepszym przykładem takiej typowej komórki. Każda komórka wątroby czyli hepacyt, ma około dziesięciu do dwudziestu mikronów przekroju. Zawiera większość głównych organelli, a jej podstawowym zadaniem jest przeprowadzanie skomplikowanych reakcji chemicznych, związanych z trawieniem pokarmu i odzyskiwaniem składników odżywczych.

Podstawowe cechy umożliwijące rozróżnienie komórki bakterii, roślinnej, zwierzęcej i grzyba.
Komórka roślinna składa się z : ściany komórkowej, błony komórkowej, cytozolu, mitochondrium, aparatów Golgiego, wodniczki, jadra komórkowego i chloroplastów z zielonym barwnikiem chlorofilem.

komórka zwierzęca : posiada tylko błonę komórkową, cytozol, jądro komórkowe, mitochondrium, wodniczkę i aparat Golgiego

komórka bakterii :nie posiada jądra komórkowego ale za to ma substancje jądrową luźno zawieszoną w cytozolu, ma rybosomy, otoczkę śluzową, błonę komórkową, ścianę komórkową

komórka grzyba: ma wiele jader czyli jest komórczakiem, posiada: wodniczkę, cytozol, aparat Golgiego, błonę komórkową, ścianę komórkową oraz mitochondrium
Przygotowali:
Patrycja Kulawiak
Weronika Kulawiak
Wiktoria Kulawiak
Hubert Lizak
1.w komórce grzyba jest jądro a w komórce bakterii nie.
2.w komórce bakterii jest rzęska a w grzyba nie ma .
3. w komórce bakterii jest otoczka śluzowa a w grzyba nie am.
4. komórka bakterii posiada substancje jądrową , a komórka grzyba nie.
5. komórka bakterii nie ma mitochondrium a komorka grzyba ma.
6. komórka bakterii nie posiada aparatu golgiego natomiast komórka grzyba go ma.
7. komórka bakterii nie posiada wodnivczki , a kom grzyba ją ma.
8. komórka bakterii nie ma siateczki śródplazmatycznej , a komórka grzyba ją posiada .
Róźnice między komórką grzyba a bakterii
Full transcript