Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

3. YAŞ TURİZMİ

No description
by

Ayşenur Şimşek

on 1 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of 3. YAŞ TURİZMİ

3. YAŞ TURİZMİ
ÜÇÜNCÜ YAŞ TURİZMİ PAZAR BÖLÜMLENDİRME
3. YAŞ TURİZMİNDE SEYAHAT EĞİLİMLERİ
Dünya Turizmi İçerisinde Üçüncü Yaş Turizmi
TÜRKİYE TURİZMİ AÇISINDAN ÜÇÜNCÜ YAŞ TURİZMİ
SAĞLIK VE 3. YAŞ TURİZMİ İLİŞKİSİ
Üçüncü Yaş Turizminin Tanımı
Üçüncü yaş dönemi;
kişinin aktif üretimden çıktığı ve çalışma dönemi sonunda kavuştuğu özgür yaşama devresidir.

Doğal olarak üçüncü yaş turizmi de, bu özgür yaşam döneminin yarattığı bir turizm şeklidir. Son zamanlarda yaşlı nüfusun giderek artması, konunun daha da belirginleşmesini sağlamıştır.

Gerçektende turistlerin yaşlarına göre dağılımını gösteren istatistiklerin incelenmesi sonucu elli yaşını aşanlarda, seyahate katılma oranında artan bir eğilim saptanmıştır. Böylece yaşlıların ortaya çıkardığı geniş turist potansiyelinin varlığı anlaşılmaktadır.

Üçüncü yaş turizminin hangi yaş grubundan başlatılması gerektiği konusunda kamuoyunda ve bilimsel çevrelerde çeşitli görüşler ileri sürülmektedir.

Üçüncü yaş turizminde belirlenen en alt yaş sınırının ne olması gerektiğini araştıran uzmanlar, 50 yaşı bu grubun başlangıç yaşı olarak kabul etmişlerdir. Çünkü, tıbben bu yaştan itibaren bazı şeylerin hatırlanmasında insanın zorlandığı, unutkanlığın başladığı ve kadınlarda doğurganlığın sona erdiği tespit edilmiştir.

Üçüncü Yaş Turizmine Katılanların Özellikleri
Üçüncü yaş grubuna ait kişiler daha çok gruplar halinde seyahat ve tatil yapmayı tercih ederler.
Seyahat ve tatillerini özellikle bir grup rehberi eşliğinde geçirirler.

Yaşlı seyahatçiler yaşlarının hatırlatılmasını istemezler. Bu yüzden bu gruba iletişim kurmak oldukça zordur. Ancak ihtiyaçları ve istekleri kendi yaş gruplarına özgüdür. Örneğin, gölde balık tutmak veya yürüyüş yapmak gibi. 

Bu grup için seyahat ve tatilin maliyeti önemlidir. Genellikle satış fiyatları üzerinde pazarlık yapmayı tercih ederler.

Grubun içerisinde çok yaşlı olan kişiler yanlarına refakatçi alırlar.
Bu grubun boş zaman değerlendirilmesi iki farklı şekilde, oluşmaktadır.

Birincisi,
ev içi aktiviteler,
ikincisi
ise ev dışı aktivitelerdir.

Ev içerisinde daha ziyade video, kablolu televizyon ve şans-bilgi oyunları tercih edilirken, ev dışında ise, kültürel ağırlıklı aktiviteler ve farklı yaşam tarzlarını inceleme gezileri tercih edilmektedir.


Konaklama ve yiyecek-içecek işletmelerinde, masaya olan servisi tercih ederler.

Oda seçiminde genel mekanlara, plaja, havuza ve ilkyardım ofislerine yakın odaları kullanırlar.

Genellikle her türlü hizmetin olduğu kompleks otelleri veya tatil köylerini seçerler.


Konaklama işletmelerini seçmede diğer bir faktör de kendilerine yönelik yapılan otel içi fiziksel ve teknik düzenlemelerdir.

İnsan hayatı üç dönemden oluşmaktadır:

Birinci yaş dönemi;
kişinin eğitim, gelişim ve çalışma devresine hazırlık evresidir.

İkinci yaş dönemi;
kişinin aktif bir şekilde üretimde bulunduğu aşamadır. Birinci yaş dönemini tüketici olarak tanımlayan insanlar, bu yaş döneminde çalışmaya, üretime katkıda bulunmaya başlarlar.


Bu düzenlemeler; diyet menüsü, akşam yemeğinin erken saatlerde verilmesi, kolayca açılabilen otel kapıları, ekstra battaniyeler, okunabilir yönlendirici ve bilgi panolarıdır.

Bu gruba ait yaşlılar, toplam turizm pazarına göre mevsime daha az bağımlıdırlar. Çünkü boş zamanları çoktur. Bu yüzden tüm mevsimlerde tatile çıkabilirler.Bu grubun tatil ülkesini seçmesinde birinci faktör, ülkenin turistik donanımlarıdır. Diğer bir deyişle, bu grubun seyahate çıkmasında birinci faktör tatil ve dinlenmedir. İkinci faktör ise; kültür dokusu, tarihi ve arkeolojik çekiciliktir.


3. Yaş Turiziminin Türkiye'deki Tek Uygulamacısı Vasco Turizm

Türkiye'de 3. yaş turizmini yapan tek acenta olan Vasco Turizm, 1990 yılından bu yana Avusturya'dan Türkiye'ye turist getiriyor.

Vasco Turizm, Avusturya'da bulunan Gulet (GTT Grubu) isimli sahipleri Türk olan tur operatörünün Türkiye işlerini yürütüyor. Vasco'nun bugüne kadar Türkiye'ye getirdiği 3. yaş turist sayısı 70 bini aştı.Avusturyalı 3. yaş grubunun, ziyaret ettiği bir ülkeyi 4 yıl dolmadan tekrar ziyaret etmediğini belirten Halkla İlişkiler ve Protokol Müdürü Yavuz Dilmen, Türkiye'nin bu grubun tercihleri arasında ilk sırada yer aldığını ifade etti. "Türkiye'yi çok seven Avusturyalı turistler bazen 4 yıl dolmadan bile ülkemize tekrar geliyorlar.’’ diyor.

Dilmen’e göre, ülkemizin bu alandaki en önemli rakipleri Yunanistan, İspanya ve İtalya …


Türkiye'de 3. yaş turizmi alanında faaliyet gösteren tek acenta olmalarının nedenini özverili çalışmalarına bağlayan Dilmen, diğer acentaların bu turizm alanına ilgi göstermemesinin büyük bir kayıp olduğunu da ifade ediyor.

Biz bir tur düzenlemeden önce hükümet nezdinde 9 ayrı bakanlıkla görüşüyoruz.


Ülkemize gelecek 3. yaş grubunun bindiği uçağın ya da otobüsün koltuğunun konforundan tutun, kullandığı ilaçlara, uyguladığı diyete, hava durumuna, içeceği içkiye, üzerine giyeceği kıyafetine kadar her şeyi önceden organize ediyor ve gelecek turisti bu yönde bilgilendiriyoruz.

Dilmen, Avusturya'dan sonra diğer AB ülkelerindeki 3. yaş grubunu da Türkiye'ye getirmek için bu kanaldan çalışma yürüttüklerini ifade etti.


Vasco Turizm'in 1990 yılından bu yana yaptığı 3. yaş turları ve bu turlarda gelen turist sayıları şöyledir:
Üçüncü Yaş Turizmi Talep Profili ve Potansiyeli
Üçüncü Yaş Turizmi Talep Profili
Üçüncü yaş turizmine katılan kişilerin beklentileri açısından diğer turizm faaliyetine katılanlara göre daha çok farklılık göstermektedir.


50 yaş ve üzeri kişilerin oluşturduğu üçüncü yaş turizmi insan doğasından kaynaklanan sağlık sorunlarını yaşamak mecburiyetinde olduklarından organizasyonlarda sağlık hizmetlerine daha fazla ihtiyaç duymaktadır.

Organizasyonların genelde bir merkez de ve merkezin belirlediği kişi ve kuruluşlar tarafından yapılması üçüncü yaş turizminin daha çok kitle turizmi gibi yapıldığını göstermektedir.


Kitle turizminde seyahatin büyük ölçüde, konaklamanın tümüyle kollektif biçimde gerçekleştiği ve turistin grupla bütünleştiği turizm türü olması üçüncü yaş gruplarını oluşturan kişilerin beklentilerinin karşılanması, dolayısıyla tanıtım ve pazarlamanın yapılması, diğer turizm türlerine göre daha kolay ve avantajlıdır.

İnsanlar yaşlandıkça inançlarının daha güçlenmesi nedeniyle, kültürel ve dini aamaçlı ziyaretleri ve sağlık sorunlarından dolayı daha çok ılıman iklim ve doğal güzelliklere sahip ülkeleri tercih ettikleri görülmektedir.


En önemlisi sezon haricinde seyahat etme eğilimlerinin bulunması, ölü sezonda da turistik işletmelerin doluluk oranlarını arttırmakta ve aynı zamanda turistik destinasyonların ekonomisine de katkıda bulunmaktadır.

Üçüncü yaş grubu insanlarının yaşları gereği diyet türü yemekler, hijyenik koşullar, toplu hareket etme ihtiyacı, bölgeyi iyi tanıyan rehber, iyi aydınlatılmış fazla merdiveni olmayan tesisler gibi kolay ve büyük yatırım gerektirmeyen beklentileri olduğu tespit edilmiştir.


Bu çerçevede üçüncü yaş turizminde göz ardı edilmemesi gerekli hususlar şöyle özetlenebilir:

Yaşlılar, gittikleri turistik mahallin ve tesisin temizlik ve rahatlığına dikkat etmektedirler.
Yaşlılar tatillerini genellikle kendileri planlamamakta, aksine paket turları tercih etmektedirler. Ancak bu turların seçiminde de çok fazla hassasiyet göstermektedirler

Yaşlılar için tabiata yönelik yerler, genellikle tercih sebebidir.

Fiziki mesafenin fazla olmaması yaşlılar için çok önemlidir.

Yaşlılar tabiata yönelik yerler yanında güneşi ve sıcak iklimleri sevmektedirler.

Üçüncü Yaş Turizminin Potansiyeli
Dünya nüfusu giderek yaşlanmaktadır. Aynı zamanda da özellikle gelişmiş ülkelerde ortalama insan ömrü tıbbın ilerlemesi ile uzamaktadır.
Günümüzde, 55 yaşın üzerindeki her 10 kişiden 6’sı gelişmiş olan ülkelerde yaşarken 2050 yılında söz konusu oran 8’e çıkacaktır. Yapılan araştırmalara göre Avrupa’da 125 milyon yaşlı nüfus yaşamaktadır.

Emekli olmuş veya olmak üzere olan bu yaş grubu bu yüzyılın sonlarına doğru seyahat ve turizm pazarlarını önemli derecede etkileyecek bir nüfus trendini oluşmaktadır. Dikkat edilecek olursa üçüncü yaş grubu büyüyen bir pazarı temsil ediyor. Pazardan pay alabilmek için bu gruba fazla ilgi gösterilmesi gerekecektir.

Yaşlıların biyolojik ve sosyolojik durumları gençlere nazaran turizm olayına katılmalarını engel teşkil etmektedir. Yaşlıların seyahat etmelerini sağlamak için teşvik edici tedbirler gerekmektedir. Bu konuda yalnız turizmde aracı kuruluşlar ve konaklama işletmecilerinin değil devletinde katkısı olmalıdır.

İncelemeler sağlık tedbirleri bölümünde görüleceği gibi yaşlılar için trafik düzeninin yeniden düzenlenmesi, özel hastane uçaklarının hazır bulundurulması, doktor ve hemşirelerin görevlendirilmesi
bu tedbirlerden bazılarıdır. 


Seyahat eden yaşlıların en büyük arzusu kendi ülkelerinde alışık olduğu rahat ve güvenli ortamı seyahat ettikleri ülkede de bulmaktır. Alınacak tedbirler, bu konuda verilecek teşvikler bu rahat ve güvenli ortamı tesis eder.


Pazar bölümlendirmesi (market segmentation)
kavramı kurumların sunduğu ürün ve hizmetlere farklı
düzeylerde gereksinim duyan veya sunulan hizmetlerle
ilgilenmeyen bireylerin oluşturduğu bir pazar alanını
belirtmek için kullanılmaktadır.
Bir kurumun ürün ve hizmetlerine talep gösteren
bireylerin oranı ile kurumun ürün ve hizmetleriyle
ilgilenmeyen bireylerin oranına karar verme işlemine pazar
bölümlendirmesi denilmektedir.

Pazar bölümlendirmesi hedef pazarın
belirlenmesi ile başlar.

50 yaş üstü grubun çok değişik hayat görüşleri ve
tavırları vardır. Bu gruba yönelik yapılan
pazar
bölümlendirme çalışmaları
; alışkanlıklara ve refah
düzeylerine olabileceği gibi yaş gruplarına göre de olabilir.


Örneğin, emeklilik öncesi (50-64 yaş)
emeklilik sonrası (65-74 yaş)
yaşlılar (75 ve üstü yaş)
şeklinde daha küçük ve homojen gruplara ayırabiliriz.

Yapılan araştırmalar, bu yaş grubuna ait yaşlıların boş zaman kullanma alışkanlıklarında pek fark olmamasına rağmen refah açısından farklar bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Emeklilik öncesi grup,
en refah ve en aktif yaş grubu olarak tespit edilmiştir.


Bölümlendirme gereksinimini önceden gören
United Airlines, Holiday Inn ve Dest Western gibi
şirketler yaşlı turistlere yönelik özel programlar
geliştirmektedir.
United’s Silver Wings ve Travel Club’u üçüncü yaş
gruplarına otel ve araba kiralama ücretlerinde
%60’lara varan özel indirimler yapmaktadır.


İngiltere’de, 55 yaşın üstündeki yaşlıları
hedeflemede en büyük başarıyı Saga Tur’un yanısıra
turizm pazarında sağlam bir yeri olan Warners, Butlins ve
Pontins gibi büyük tur operatörleri sağlamaktadır.
Örneğin Pontins firması, 22 tatil merkezinden 5’ini
55 yaşın üzerindeki yaşlılara ayırmaktadır. Butlins’de
benzer bir uygulama ile 3 otelini –tatil merkezlerinde-
sadece bu gruba açmıştır.

Kotler’e göre geçmişte pazarlamacıların yanıldıkları
en önemli nokta üçüncü yaş grubu kişileri az satın alma
gücüne sahip olma ve homojen olmalarıdır.
Ülke düzeyindeki harcanabilir gelirden %8’lik fazla
bir gelire sahip konaklama tesislerinde ve özellikle hava
yollarında fiziksel imkanların, güvenlik, bagaj teslimi ve
sağlık hizmetlerinin yeterliliği, hava limanı ve otobüs
terminali gibi yerlerin yaşlıların ihtiyaçları doğrultusunda
düzenlenmesi ve geliştirilmesi gerekir.

Turizm ürünlerini değişen sosyal yapı ve özel
ihtiyaçlara uyarlamanın yanında, hizmet sunacak
personelin de iyi eğitilmiş ve her şeyden önce
geniş bir hoşgörüye
sahip olması gerekir.


ÜÇÜNCÜ YAŞ TURİZMİNİN PSİKOLOJİK TEMELLERİ
Üçüncü yaş turizm pazarının özelliklerini, tüketicinin
isteklerini dikkate alarak temel olarak iki konudan
bahsedebiliriz: üçüncü yaş grubunun servis ve reklam
gereksinimleri ve üçüncü yaş grubunun konaklama
işletmelerinde fiziksel gereksinimi.

Üçüncü Yaş Grubunun Servis ve Reklam Gereksinimleri
Yaşlıların tasarrufları, yatırım gelirleri ve paraya
çevrilebilir kaynaklarından dolayı önemli bir pazarı
oluştururlar.
Yaşlı tüketiciler genç tüketicilere göre daha fazla
bilgiye ulaşmak için daha çok zamana sahiptirler ve daha
çok para harcarlar.
Yapılan reklamlarda yaşlılar ‘eski toprak, kır saçlı’ gibi
yakıştırmalardan rahatsızlık duyabilirler.


Üçüncü Yaş Grubunun Konaklama İşletmelerinde Fiziksel Gereksinimi
ABD’de yapılan bir araştırmada 59 ve üstü yaş grubuna ait
tüketicilerin otel seçiminde şu özellikleri dikkate aldıkları
tespit edilmiştir:
Verdikleri para karşılığında tatmin olma duygusu
Oda sıcaklığını kontrol eden mekanizma
Otelin konumu ve rahat ulaşılabilirliği
Konaklamanın maliyeti
Özel indirim yapılması
Odaların ses geçirmez olması

Bugüne kadar üçüncü yaş grubuna yönelik yapılan araştırmalarda, ‘yaşlılar içindir’ diye piyasaya sürülen ürünlerin bu grubu etkilemediği saptanmıştır.


İngiltere’de Blackpool firmasının 55 yaş üzerindeki yaşlıları hedefleyen reklam sloganı:
‘Yaşlı İnsanların Tatilleri’
‘Emekliler Tatili’
‘Olgun Kişiler Tatili’
‘Kalben (ruhen) Genç Olanlar’

Üçüncü Yaş Grubu’nun seyahat eğilimleri araştırmalarında; yaşlıların kendi alışık oldukları rahat ve güvenli ortamı aradıkları,
sağlık tedbirlerini
seyahat süresince en yüksek düzeyde arzuladıkları tespit edilmiştir.

Yaşlıların seyahat boyunca diğer beklentileri: sıcak ilgi, sevgi ve saygı, güler yüzlü yaklaşım ve kısa süreli yolculuklardır.

Yaşlı turistin seyahat boyunca görevli kişi ve kuruluşlara güven duyması beklentilerini arzuladıkları standartta bulması, seyahat edilen yere tekrar gelmelerine sebep olacaktır.

 ÜÇÜNCÜ YAŞ TURİZMİNDE SAĞLIĞIN ÖNEMİ
Sağlık tedbirlerinin alınması,
sağlığı bozucu her olumsuzluğun düzeltilmesi,
çevre sağlığı,
her şeyin kontrol altında tutularak güvenli-sağlıklı bir yaşam tarzının teminidir.

Yapılan araştırmalar alt yapıya son derece önem veren ve sağlık tedbirlerini uluslar arası standartta olmasını arzulayan yaşlıların bu istekleri yerine getirilince; yaşlı turist piyasasının genişleyeceği şeklinde sonuçlar vermektedir.

Değişen çevre etkileri karşısında organizmanın morfoloji ve fonksiyonlarını, fizyolojik sınırlar içerisinde tutabilme kabiliyeti giderek zayıflamaktadır.

Bu nedenle değişik ortamlarda karşılaşılacak olumsuzluklarda yaşlılar sağlık tedbirlerini üst seviyede arzulamaktadırlar.

Veriler gençlerin ve orta yaşlıların da seyahat esnasında sağlık problemleri ile karşılaştığını göstermekte, şüphesiz bu sorunlar dirençleri daha az olan yaşlılarda daha etkili olabilmektedir.

Seyahat esnasında normal beslenme alışkanlıkları ve iklim değişiklikleri kendisini gösterecektir.

ÜÇÜNCÜ YAŞ İÇİN ALINACAK SAĞLIK TEDBİRLERİ
Yaşlılar güvenilir, sağlıklı bir seyahat ortamını hissetmediği sürece turizm olayını uzak bakmaktadırlar.

Sağlık tedbirlerini uluslar arası standartlara görmeyi arzulamakta, alışmış oldukları ortamı aratmayacak tatil yörelerine tercih etmektedirler.

ÜÇÜNCÜ YAŞ TURİST TARAFINDAN SEYAHAT ÖNCESİ ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER
a) Geziye çıkmadan önce her turist genel bir sağlık kontrolünden geçmelidir.
b) Seyahat eden yaşlının sağlık sorunu var ise rahatsızlık anında erken müdahale için doktor raporu yanında bulunmalıdır. 
c) Seyahat edenlerin devamlı kullandıkları ilaçlar var ise seyahat süresince yanlarında olmalıdır. 

d) Bağışıklık kazanmak için seyahat öncesi salgın hastalık tehlikesine karşı aşı olunmalıdır. Özellikle grip aşısı ve genç-yaşlı gözetmeyen sarıhumma hastalığına karşı aşı şarttır.

e) Seyahat edilen yer üçüncü dünya ülkelerinden biri ise bu konuda bir sağlık seminerine katılmalıdır. 

f) Seyahat edilecek ülkenin su ve yiyecek bakımından önlem alınacak bir yer olup olmadığını, ishal durumunda uygulanması gereken tedavi ne olacağı yetkililere sorulmalıdır. 
g) Kronik bir hastalık varsa semptomlarını ve ilaçların yan etkilerini iyice bilmek lazımdır. 
h) Devamlı doktorun telefon numarası yanlarında olmalıdır.
i) Seyahat eden yaşlılar, acente kanalı ile tatil yapmıyorsalar kendi şırınga ve iğnelerini yanlarında taşımalıdırlar.

UYARI!!!
Yaşlılarda güneş çarpmasına bağlı olarak meydana gelen beyin kanamaları yüksek orandadır.
Bu çarpmaların önüne geçmenin, ana tedbiri seyahatin sıcak yaz aylarında yapılmaması gerekmektedir.
Sıcak anlardaki güneşlenmelerde ise şemsiye altında bulunmalı ve şapka takılmalıdır.

ALINAN SAĞLIK TEDBİRLERİNİN ETKİLERİ
Alınacak sağlık tedbirlerini turizmin her bakımdan verimli ve doğru olması gerekir.
İnsanlar bir yerden başka bir yere hangi amaçla gidiyor olurlarsa olsunlar daima sağlıklı ve güvenilir ortamda olma hakları vardır.
Hele hele yaşlıların özel durumları bu olguyu daha da önemli hale getirmektedir.
Aynı zamanda sağlık tedbirlerinin maliyetinin yüksekliği olumsuz bir durumdur.
SONUÇ VE ÖNERİLER
Mevcut turizm potansiyelinin tüm bir yıl kullanıma sunulması konusunda birçok Avrupa ülkesinde çalışmalar yapılmaktadır.

Bu çalışmalardan en başta geleni de
üçüncü yaş turizminin geliştirilmesidir.

Gelişmesindeki en büyük etken sağlık turizmi ile olan ilişkisinin sağlamlaştırılması,
Ve altyapının oluşturulmasıdır.

TEŞEKKÜRLER


Yaşlı turizmi değil !

Yaşlılar için turizm...


101910001 Can AKCA
101910002 Çağla AKYOL
101910017 Kübra GÜMÜŞTEKİN
101910054 Havva GÖZGEÇ
101910069 Hülya SARIBAŞ
101910073 Ayşenur ŞİMŞEK

Üçüncü yaş turizminin dünyadaki durumunu ortaya koyabilmenin dayanaklarından biride mevcut ve gelecekteki nüfusun miktarı ve özelliklerinin bilinmesidir.
Bilim ve teknolojinin hızla ilerlemesi,yaşam standartlarının yükselmesine ve ortalama insan ömrünün uzamasına,dolayısıyla yaşlı nüfusun dünya nüfusu içerisindeki oranın artmasına sebep olmuştur.

Tablo -1’de de görüldüğü gibi dünya ve Avrupa’daki nüfus arttıkça bu nüfus içerisinde 50 yaş ve üstündekilerin payıda artmaktadır.Ancak bu pay dünya nüfusu içerisinde daha yavaş ve dalgalanmayla artarken ,Avrupa’da daha hızlı ve istikrarlı bir artış göstermektedir.Bu bize Avrupa nüfusunun yaşlanma bakımından dünya ortalamalarının üstünde olduğunu göstermektedir.

Ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin %50.6’sını Avrupa OECD ülkeleri vatandaşları oluşturmakta, OECD ülkelerinden gelen toplam turistlerin payı ise %56.43’tür.Bu nedenle OECD ülkelerindeki gelişmelerin ülkemiz turizm sektörüne yansıyacağı muhakkaktır.

ABD ve Avrupa pazarlarında faaliyet gösteren yatırımcılar ve tur operatörleri gelecekteki talebin yapısına göre arz sunma çabalarına şimdiden başlamışlardır. Bu çerçevede klasik aile yani ebeveynlerden ve çocuklardan oluşan aile ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik faaliyet gösteren işletmeler,yaşlı nüfusun artışına paralel olarak ürünlerini çeşitlendirme ya da yeni ürünlere yönelme gayretleri göstermektedirler.

Uluslararası turizm hareketleri içerisinde artarak gelişme eğilimi gösteren üçüncü yaş turizmini genelde gelişmiş ülkelerde üye sayıları milyonlara varan sosyal güvenlik kurumlarınca organize edilmektedir.

Üçüncü yaş turizminin artan önemi nedeniyle 12-15 Kasım 1992 tarihleri arasında Malta’da “Avrupa Yaşlı Turistler Piyasası” konulu bir konferans düzenlenmiştir.Bu konferansta üçüncü yaş kesimine daha fazla ilgi gösterilmesi gerektiği çünkü üçüncü yaş kesiminin büyüyen bir pazarı temsil ettiği belirtilmiş ve şu ilginç bilgiler ortaya çıkmıştır:


Avrupa ve Birleşik Krallık(Britanya) dünyadaki üçüncü yaş seyahatinin en büyük üreticileridir.Yılda yaklaşık 3miyon Avrupa’lı üçüncü yaş grubuna mensup turist,denizaşırı seyahate çıkmakta ve beş ülke, İspanya,Avusturya,Fransa,Almanya ve İtalya toplam yaşlı ziyaretçilerin %55’ini ağırlamakta ve 1990’da Avrupa’yı ziyaret eden 7.5 milyon Amerikalı’dan yaklaşık 2 milyonunu oluşturan 55 ve üzeri yaştaki insanların sayısının 2000 yılında 56 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.

Otel endüstrisi , sezonun yüksek olmadığı dönemler için tur operatörleriyle özel fiyat görüşmeleri yaparak ve yaşlılar için özel imkanlar sağlayarak 3.yaş turizminin gelişimine yardımcı olmaktadır.

Buna karşılık zaman konusunda herhangi bir sıkıntıları olmadığı için üçüncü yaş grubu seyahatleri de ölü sezon diye adlandırılan dönemlerde konaklama işletmelerinin doluluk oranını arttırmakta ve mevsimlik faaliyet gösteren işletmelerin yıl içerisindeki çalışma sezonunu uzatmaktadır.

Dünyada en fazla turist gönderen ülkeler sıralamasında ilk on arasında yer alan Avrupa ülkelerinden Almanya’da 5.5milyon,Britanya’da 3 milyon ve Fransa’da 2 milyon paket tur 55 ve üstü yaştaki insanlara satılmıştır.Üçüncü yaş grubu Türk turizmi için 1990’larda başlayan yeni ve önemli bir potansiyeldir.


Turizm Bakanlığı bu çerçevede
6. Beş Yıllık Kalkınma Planı
’nda üçüncü yaş turizminin teşvik edilmesini öngörmüştür. Bu projenin desteklenmesi ve geliştirilmesi doğrultusunda, gelecek yıllarda ülkemize turist girişinde artış olacağını ve turizm gelirlerinin de yükseleceğinin söylenilebilir.

Turizm Bakanlığı’nın 1993’ te yapmış olduğu Yabancı Ziyaretçiler Talep Profili Araştırması’na göre 1991 – 1992 yılları arasındaki turist artış verileri şöyledir:


Yine aynı araştırmaya göre Türkiye’ye gelen ziyaretçilerin yaş grubuna göre dağılımı incelendiğinde ise, toplam
1.385.249
kişinin 45 ve üstü yaş grubuna ait olduğu görülmektedir.


Bu grubun Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı içindeki oranı ise
% 27.2
dir.

Aynı grubun Türkiye’ye öncelikli ziyaret amaçları şöyledir:

Bu sayısal artış değerlerine rağmen cazip gibi görünen üçüncü yaş turizmi pazarından Türkiye yeterince faydalanamamaktadır.

Türkiye destinasyon ülkesi olarak Avrupa’ya mesafe bakımından yakın bir ülkedir. Bu yakınlık, üçüncü yaş turizminden yararlanma bakımından bir avantajdır.

Diğer taraftan, Türkiye’nin iklimi yaşlı ve emekliler için çok müsait bir emeklilik arz etmektedir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında da Akdeniz ve Ege kıyılarında denizden istifade etmek mümkündür.

Üçüncü yaş turizmi

Golf turizmi
Kültür turizm
Sağlık turizmi

ile ilişkilendirilmektedir.

ABD ve Japonya’da 50 yaş ve üzeri yaştaki insanların dikkatini çeken golf turizmi ülkemizde özellikle Antalya yöresinde gelişebilecek bir turizm türüdür.

Üçüncü yaş grup turistlerin tercih edebilecekleri
golf tesisleri
şöyledir:


Gloria Golf Resort
Klassis Golf & Counrty
Kemer Golf Country Club
National Golf Club
Hilton Dalaman Golf Resort & Spa

Kutsal yerlere ziyaret,
kültürel turizmin
bir parçası olup, özellikle orta yaş üzerindeki kişilerin daha çok ilgisini çekmektedir.Bu nedenle, mukaddes değerlere ilgi duyan kişileri tercih edebilecekleri çeşitli

ziyaret yerleri

şöyledir:


Hz. İbrahim’in içine konularak fırlatıldığı mancınık ve içine düştüğü Balıklı Göl,
Kapadokya’da Kaya Kiliseleri,
Trabzon’da Sümela Manastırı,
Demre’ de Noel Baba’nın Evi,
Efes’ teki Meryem Ana’nın Evi,
İstanbul Topkapı Sarayı’ndaki Kutsal Emanetler ve mitolojik Tanrıların kalıntıları gibi varlıklarımız ilk akla gelenlerdir.

Üçüncü yaş grup turistlerin tercih edebilecekleri

sağlık turizmi alanları
ise şöyledir:


Afyon – Sandıklı- Hüdai Termal Turizm Merkezi
Ankara – Kızılcahamam Termal Turizm Merkezi
Balıkesir – Gönen Termal Turizm Merkezi
İzmir – Balçova Termal Turizm Merkezi
Kütahya – Ilıcaköy Termal Turizm Merkezi


Turistler yer altı kaynakları bakımından da çok zengin olan ülkemizdeki termaller ve kaplıcalar başta olmak üzere sağlık turizmine elverişli yerleri de tercih etmektedirler.
Pazar bölümlendirme ölçütleri:
Demografik ölçütler; yaş, cinsiyet, gelir…
Coğrafi ölçütler; kentsel kesim, nüfus yoğunluğu…
Ürünle ilgili değişkenler; fayda, kullanım sıklığı
Psikografik ölçütler; sosyal sınıf yapısı, kişilik özellikleri, hayat tarzı
Bu sağlık tedbirlerine salgın hastalıklara karşı yapılan aşılar, gidilecek yer ile alakalı önlemler(kene vb.) ve bulunulan ortamların hijyen açısından temiz olması örnek gösterilebilir.

İngiltere’de bir yaşlının bakım maliyeti yaklaşık 7.500 Euro / ay iken, Türkiye’de benzer hizmetin yaşlıya veya sigorta şirketine yaklaşık maliyeti 2.500 Euro / ay’dır. Bu yaş grubu sigorta şirketlerine Avrupa’daki yüksek maliyetler nedeniyle ciddi bir yük getirmektedir. Türkiye söz konusu hizmeti sunarken kaliteden ödün vermeden maliyetleri minimize edecek durumdadır.
Full transcript