Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Czesi mniejszość narodowa

No description
by

Andrzej Andrzej

on 28 March 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Czesi mniejszość narodowa

Religia
historycznie są państwem chrześcijańskim, jednak obecnie są jednym z najbardziej zlaicyzowanych państw na świecie. Według najnowszego spisu powszechnego z 2011 roku, 10,3% Czechów utożsamia się z katolicyzmem, 0,9% z protestantyzmem, 2,7% z innymi religiami, 6,7% określiło się mianem wierzących bez przynależności do jakiejkolwiek religii, a 79,4% określiło się mianem niewierzących bądź nie zdeklarowało swego wyznania. Według danych z 2009 r.[1] ok. 65% Czechów deklaruje ateizm, a ok. 34% – wiarę w Boga.
Dziekujemy za uwage P.Olgo
I zapraszamy do Czech
Muzyka
Czesi mniejszość narodowa
Domostwa
Migracja
Do polski czesi jada glownie w celach zarobkowych,zdarza sie tez w sprawach rodzinnych a niektorzy tu sie urodzili.
Historia o pochodzeniu
Obyczaje
Czesi to narod bardzo pozytywnie nastawiony przyjazny dla ludzi nie lubiac gadac o historii stawiajacej ich w zlym swietle.Lepiej sie u nich nie spozniac i szanowac starszych. (Ich kultura jest podobna do polskiej)
Czesi – mniejszość narodowa, występująca w największych skupiskach w Polsce centralnej (Zelów) i w województwie dolnośląskim (rejon Kotliny Kłodzkiej). Przodkowie obecnej mniejszości czeskiej przybyli na tereny obecnej Polski między XVI a XVIII wiekiem. Należeli do nich przede wszystkim ewangelicy, którzy uciekali ze swego kraju w wyniku prześladowań religijnych braci czeskich. Natomiast Czesi z ziemi kłodzkiej są autochtonami, ale w 1945 r. praktycznie wszyscy zostali ekspatriowani (chociaż oficjalnie wymiana ludności miała dotyczyć tylko Niemców, a nie innych narodowości).
Radůza

Czyli Radka Vranková, charyzmatyczna czeska piosenkarka i kompozytorka. Porywa swoją grą na akordeonie, wokalem, ale przede wszystkim tekstami piosenek, które pisze do komponowanej przez siebie muzyki. Łączy starofrancuską poezję liryczną z tradycyjnym ludowym brzmieniem, a jej teksty są pełne ekspresji, liryki. Nie brakuje w nich żywiołowości czy gorzkiego humoru.
Gratka dla fanów muzyki elektro. Świetne czeskie teksty. Grupa, którą warto posłuchać i obejrzeć na żywo. Nagrali ścieżkę dźwiękową do filmu Marka Nejbrta „Protektor”, który został obsypany filmowymi nagrodami Złoty Lew (między innymi za najlepszą muzykę).
Republika Czeska dzieli się na trzy historyczne prowincje - Czechy (Bohemia) na zachodzie, Morawy na wschodzie oraz Śląsk na północnym wschodzie. Czechy należą do zachodnioeuropejskiego typu muzyki ludowej, podczas gdy Morawy tworzą europejskie przejście między stylem zachodnim, a wschodnim - na zachodzie pokrewnym muzyce czeskiej i niemieckiej, na wschodzie zaś związanym ze Słowacją, Węgrami oraz Ukrainą.
Zabudowa w Czechach jest meeeeega pdodbna do polskiej wiec nie wiem co specjalnie moglibysmy pokazac
Początki państwowości czeskiej sięgają IX wieku, kiedy księstwa czeskie zostały zjednoczone przez Przemyślidów,
WAZNE!!!!
Julka i Andrzej
Full transcript