Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

COŚ WIĘCEJ - SŁUŻENIE TO COŚ WIĘCEJ

No description
by

Dawid Marczewski

on 22 September 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of COŚ WIĘCEJ - SŁUŻENIE TO COŚ WIĘCEJ

COŚ WIĘCEJ
SŁUŻENIE
(18) A ona odpowiedziała: Pij, panie mój! - i prędko opuściła dzban swój na rękę, i dała mu pić. (19) A gdy dała mu się napić, rzekła: RÓWNIEŻ DLA WIELBŁĄDÓW TWOICH NACZERPIĘ WODY, AŻ SIĘ NAPIJĄ. (20) Śpiesznie wylała wodę z dzbana do koryta i pobiegła znowu do studni czerpać, i naczerpała dla wszystkich jego wielbłądów.
Gen 24, 2
2. SŁUŻENIE WYBIJA SIĘ PONAD NORMĘ
(19) A gdy dała mu się napić, rzekła: Również dla wielbłądów twoich naczerpię wody, aż się napiją
Pij, panie mój! - i PRĘDKO opuściła dzban swój na rękę, i dała mu pić. (19) A gdy dała mu się napić, rzekła: Również dla wielbłądów twoich naczerpię wody, aż się napiją. (20) ŚPIESZNIE wylała wodę z dzbana do koryta i pobiegła znowu do studni czerpać, i naczerpała dla wszystkich jego wielbłądów.
Gen 24, 18
4. SŁUŻENIE WYRAŻA SZACUNEK
PIJ, PANIE MÓJ! - I prędko opuściła dzban swój na rękę, i dała mu pić. (19) A gdy dała mu się napić, rzekła: Również dla wielbłądów twoich naczerpię wody, aż się napiją. (20) Śpiesznie wylała wodę z dzbana do koryta i pobiegła znowu do studni czerpać, i naczerpała dla wszystkich jego wielbłądów.
(5) Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie, (6) który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu, (7) lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem, (8) uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej.
Fil 2, 5-8
5. SŁUŻENIE JEST CIĘŻKĄ PRACĄ
(18) A ona odpowiedziała: Pij, panie mój! - i prędko opuściła dzban swój na rękę, i dała mu pić. (19) A gdy dała mu się napić, rzekła: Również dla wielbłądów twoich naczerpię wody, aż się napiją. (20) Śpiesznie wylała wodę z dzbana do koryta i pobiegła znowu do studni czerpać, I NACZERPAŁA DLA WSZYSTKICH JEGO WIELBŁĄDÓW.
Gen 24, 18-20
Wielbłąd wypijał ok 100 litrów na jednym posiedzeniu. 10 wielbładów wypijało 1000 litrów.
Jeśli zabierała 20 litrów na raz to musiała chodzić tam i z powrotem 50 razy.
Przykład Chrystusa
(1) Przed świętem Paschy, Jezus, wiedząc, iż nadeszła godzina jego odejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich, którzy byli na świecie, umiłował ich aż do końca. (2) A podczas wieczerzy, gdy diabeł wzbudził w sercu Judasza, syna Szymona Iskarioty, zamysł wydania go, (3) wiedząc, iż Ojciec wszystko dał mu w ręce i że od Boga wyszedł i do Boga odchodzi, (4) wstał od wieczerzy, złożył szaty, a wziąwszy prześcieradło, przepasał się. (5) Potem nalał wody do misy i począł umywać nogi uczniów i wycierać prześcieradłem, którym był przepasany. (6) Podszedł też do Szymona Piotra, który mu rzekł: Panie, Ty miałbyś umywać moje nogi? (7) Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Co Ja czynię, ty nie wiesz teraz, ale się potem dowiesz. (8) Rzecze mu Piotr: Przenigdy nie będziesz umywał nóg moich! Odpowiedział mu Jezus: Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał działu ze mną. (9) Rzecze mu Szymon Piotr: Panie, nie tylko nogi moje, lecz i ręce, i głowę. (10) Rzecze mu Jezus: Kto jest umyty, nie ma potrzeby myć się, chyba tylko nogi, bo czysty jest cały. I wy czyści jesteście, lecz nie wszyscy. (11) Wiedział bowiem, kto go ma wydać; dlatego rzekł: Nie wszyscy jesteście czyści. (12) Gdy więc umył nogi ich i przywdział szaty swoje, i znów usiadł, rzekł do nich: Czy wiecie, co wam uczyniłem? (13) Wy nazywacie mnie Nauczycielem i Panem, i słusznie mówicie, bo jestem nim. (14) Jeśli tedy Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem nogi wasze, i wy winniście sobie nawzajem umywać nogi. (15) Albowiem dałem wam przykład, byście i wy czynili, jak Ja wam uczyniłem.
Jan 13, 1-15
SŁUŻYŁ UCZNIOM Z CHĘTNEGO SERCA
(42) Ale Jezus przywoławszy ich, rzekł do nich: Wiecie, że ci, których uważa się za władców narodów, nadużywają swej władzy nad nimi, a możni ich rządzą nimi samowolnie. (43) Lecz nie tak ma być między wami, ale ktokolwiek by chciał być między wami wielki, niech będzie sługą waszym. (44) I ktokolwiek by chciał być między wami pierwszy, niech będzie sługą wszystkich. (45) Albowiem Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, lecz aby służyć i oddać swe życie na okup za wielu.
Mk 10, 42-45
1. SŁUŻENIE WYPŁYWA Z CHĘTNEGO SERCA
służenie nie jest robieniem czegoś dla nagordy, pieniędzy, uznania
służenie to postawa serca – chęć błogosławienia drugiego człowieka
Chętne serce:
szuka zgody a nie niezgody
jest pobudzone a nie zmuszone - motywacja pochodzi z serca a nie z zewnętrznej presji
nie szuka wymówek
chętne serce szuka powodów, aby coś zrobić a nie żeby nie zrobić
“Osoba, która jest dobra w wymówkach jest dobra w niczym innym.”
Niewłaściwa postawa:
służy tylko wtedy kiedy jest to dla niego wygodne
służy na pół gwizdka
narzeka jak dużo musi zrobić
narzeka, jakie to jest poświęcenia
ciągle opowiada jak trudne to jest
3. SŁUŻENIE JEST SZYBKIE
służać ludziom okazujesz im szacunek i miłość
szanuje obcego człowieka
ludzie, którzy mają obsesję na punkcie swojej pozycji nie będą służyć
serce, które służy nie interesuje się tym jak jest postrzegane
Jezus jest przykładem
KIEDY OBMYWAŁ NOGI, NIE OCIĄGAŁ SIĘ
TO CO ZROBIŁ WYBIŁO SIĘ PONAD NORMĘ
WYRAZIŁ OLBRZYMI SZACUNEK SWOIM UCZNIOM
BYŁA TO CIĘŻKA PRACA - 12 UCZNIÓW
NIE OCZEKIWAŁ NICZEGO W ZAMIAN
Full transcript