Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Vüs'at Orhan Bener

No description
by

Enes Bener

on 17 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Vüs'at Orhan Bener

Vüs'at Orhan Bener (d. 1922 - ö. 2005) Türk yazar ve şair. Yazar Erhan Bener'in kardeşi, Yiğit Bener'in amcasıdır.

1922'de Samsun’da doğdu. İlk, orta öğrenimini Anadolu’nun çeşitli kentlerinde tamamladı. 1941'de Harbiye Mektebi'ni, 1957'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.
Ticaret Bakanlığı'nda raportör, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde hukuk müşaviri olarak çalıştı. Ayşe Bener`le evlendi. Bir sendikanın danışmanlığını yürüttü. Emekliye ayrılıp yazarlıkla geçindi.
1950'de New York Herald Tribune gazetesi ile Yeni İstanbul gazetesinin birlikte düzenlediği öykü yarışmasında "Dost" isimli öyküsüyle üçüncülük kazandı. Bu başarı tanınmasını sağladı. Seçilmiş Hikayeler, Varlık, Yeditepe dergilerinde yayınlanan şiir ve öyküleriyle dikkat çekti.
1 haziran 2005`te hayatını yitirdi. Değeri ölümünden sonra bile bilinmemiş, bilinmeyecek bir yazardır. Çünkü onun yazdıklarının değeri popüler kültüre malzeme edilemeyecek bir yerdedir. Türkçe'nin anlatı yeteneğine katkıda bulunan az sayıdaki yazardan biridir. Arkasında ne yurtdışı kaynaklı örgütler/dernekler vardır ne de tekelleşmiş bir eleştirmen çevresi. Dili vardır bilgisi vardır Vüs'at üstadın ama dilbilgisi yoktur. Yeniden var eder dilbilgisini; değiştirir, evirir ve çevirir. Sahip olmaktansa onunla oynamayı seçer. -Ekşi'den inciler Eserlerinin Özellikleri Vüs'at O. Bener, eserleri içinde daha çok özyaşamöyküsel nitelik taşıyan öyküleriyle bilinir. Bener, ham gerçekliği edebi bir temele oturtarak ele aldı. Gündelik olaylarla, bilinçaltında birikmiş yaşam parçalarını birleştirdi. Sürekli yeni anlatım biçimleri arayan yazar, bu yönüyle zaman zaman şematizme düşmekle, dış gerçekleri yanlış yerlere koymakla, hatta bozmakla eleştirildi. Bener'in eserlerinde ölüm izleği önemli bir yer tutar. Bunda yazarın genç yaşta doğum sırasında kaybettiği ilk eşi ve doğumdan sonra yaşatılamayan çocuğunun da etkisi vardır. Bu evlilikten sonra tekrar başından evlilikler geçmesine rağmen Vüs'at O. Bener'in çocuğu olmadı. Okurdan çaba isteyen, ayrıksı bir dili olan Bener'in kişilerinin gündelik hayatın ikiyüzlülüklerini dışavuran bilinçakışlarını, Virgül dergisindeki yazısında, Orhan Koçak "iç konferans tekniği" olarak adlandırmıştır. Öykülerinin yanı sıra Vüs'at O. Bener'in şiirleri, kısa dizelerden oluşan, esprili, ironik ve şaşırtıcıdır. Ödülleri

*Ihlamur Ağacı ile 1963 Türk Dil Kurumu Tiyatro Armağanı
*İpin Ucu oyunuyla 1980 Abdi İpekçi Armağanı (paylaştı)
*2005 İstanbul Kitap Fuarı Onur Yazarı (Vefatı nedeniyle eşi Ayşe Bener tarafından kabul edildi.) Öyküleri Dost (1952)
Yaşamasız (1957)
Siyah-Beyaz (1993)
Mızıkalı Yürüyüş (1997)
Kara Tren (1998)
Kapan (2001)

Ihlamur Ağacı (1962)
İpin Ucu (1980)
Buzul Çağının Virüsü (1984)
Bay Muannit Sahtegi’nin Notları (1991)
Manzumeler (1994) Oyunları Romanları Şiirleri Hazırlayan : Enes Bener
Full transcript