Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

BİYOLOJİK MÜCADELE

No description
by

Semra Bingöl

on 20 April 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of BİYOLOJİK MÜCADELE

BİYOLOJİK MÜCADELE NEDİR
Biyolojik mücadele, özellikle tarım zararlılarıyla savaşta, bu canlılara zarar veren başka canlılardan yararlanılması. Bu yön­temde, bir zararlının doğal düşmanı olan bir asalak, zararlıyla beslenen ya da zararlıda hastalığa yol açan herhangi bir canlı, söz konusu zararlının üreyip zarar verdiği çev­reye salınır ya da bu çevrede var olan bu tür canlıların üreme olanakları artırılarak za­rarlıları azaltma etkinlikleri desteklenir.
BİYOLOJİK MÜCADELENİN TARİHÇESİ
Tarımsal zararlılara karşı biyolojik mücadele, tarım ve biyoloji alanındaki çalışmalara paralel olarak gelişme göstermiş ve 19. yüzyılda kendini göstermeye başlamıştır.
Ülkemizde ilk biyolojik mücadele çalışmalarına 1912 yılında Erisoma lanigerum (Hausmann) (Elma pamuklu biti)'a karşı Aphelinus mali Haldeman'nin; Icerya purchasi (Maskell) (Torbalı koşnil)'ye karşı Rodalia cardinalis (Mulsant)'in getirilmesi ile başlanmıştır1913, 1918 ve 1934 yıllarında İtalya'dan Pseudaulacaspis pentagona (Targioni Tozzetti) (Dut kabuklu biti)'ya karşı Encarsia berlesei (Howard), 1934 yılında Almanya'dan Cadra cautella (Walker) (İncir kurdu)'ya karşı Bracon hebetor Say getirilmiştir
Daha sonra, Diaspidiotus perniciosus (Comstock) (San jose kabuklu biti)'a karşı Encarsiaperniciosi (Tower);Planococcus citri (Risso) (Turunçgil unlu biti)'ye karşı Leptomastix dactylopii Howard ve Cryptolaemus montrouzieri Mulsant getirilerek üretilmiş ve doğaya salınmıştır. Ancak, ülkemizin iklim şartları sebebiyle C. montrouzieri kışı geçirememekte ve hemen her yıl doğaya salınması gerekmektedir. Dialeurodes citri (Asmead) (Turunçgil beyaz sineği)'ye karşı Encarsia lahorensis (Howard); Cydia pomonella (L.) (Elma iç kurdu) ve Arcips spp. (Yaprak bükenler)'ne karşı Trichogramma spp., Tetranychus spp.'ne karşı Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot ülkemizde kitle halinde üretilip biyolojik mücadelede kullanılan türlerin arasında yer almaktadırlar.

Dünyada günümüzde kullanılan biyopestisitlerden, 104 bakteri (çoğunluğu Bacillus thuringiensis), 44 nematod, 12 fungus, 8 virüs ve 6 protozoa preparatının, diğer taraftan zararlılara karşı biyolojik mücadelede kullanılan 107 adet doğal düşmanın bulunduğu belirtilmektedir.


ZARARLI BÖCEKLERLE SAVAŞ
BİYOLOJİK MÜCADELE ÇEŞTLERİ


TARIMSAL
MÜCADELE
Bitkisel üretimi sınırlayan hastalık, zararlı ve yabancı otların zararından bitkileri korumak, bu yolla tarımsal üretimi artırmak ve kalitesini yükseltmek amacıyla yapılan tüm işlemlere Bitki koruma ya da Tarımsal mücadele denir.

TARIMSAL MÜCADELEYÖNTEMLERİ
•Kültürel mücadele,
•Karantina,
•Fiziksel mücadele,
•Biyolojik mücadele,
•Biyoteknik mücadele,
•Kimyasal mücadele,
•Entegre mücadele,

Bu yöntemlerin kullanımında yukarıdaki sıralama doğrultusunda öncelik verilmeli, yöntemin başarısı hakkında ciddi kuşkular olmadığı sürece bir alt yönteme başvurulmamalıdır. Bu yöntemlerin kullanımında yukarıdan aşağıya doğru inildikçe maliyetleri ve çevreye vermiş olduğu zararları artmaktadır. Özellikle mücadele yöntemlerinden olan kimyasal mücadelenin çevreye, doğal yaşam döngüsüne, ürüne ve ürünü tüketenlere verdiği zararlar nedeniyle kullanılması kaçınılmaz olduğu noktada bile dikkat edilerek kullanılması gerekmektedir. Bu yöntemde doz miktarı, hasat sonrası bekleme süresi ve kullanım alanları konusunda çok dikkat edilmesi gerekir.
Biyolojik mücadele, zararlıların populasyonlarını düşürmek için kimyasal maddeler yerine populasyonlarını düşürecek diğer canlıların kullanılması. Kültür bitkilerinde zararlılar ve yabancı otlar aleyhine yaşayan organizmaları kullanmak suretiyle zararlı populasyonu ekonomik zarar eşiği altında gerekmektedir
biyolojik Mücadele
BİYOLOJİK MÜCADELEYE DESTEK
BİYOLOJİK MÜCADELEDE KULLANILAN ETMENLER
Predatör
: Zararlı böcekleri yiyenler

Patojen
:
Zararlı böcekleri hastalandıranlar.

Vektör:
Genel olarak taşıyıcı anlamına gelir.Hastalığın taşınmasını sağlayan böceklerdir

Tarımsal mücadele yöntemlerinden olan fiziksel mücadele, zararlı ve yabancı otların insan gücü veya mekanik unsurlar yardımıyla toplanarak yok edilmesi esasına dayanmaktadır. Maliyet yönünden pahalı olmayan yöntem, çevreye herhangi bir zarar vermemektedir. Yöntem kapsamında, kapan, tuzak, engel, örtü, korkuluk gibi bazı araçlar kullanılabilmektedir. Mümkün olması halinde zararlılar toplanabilir, avlanılabilir veya gürültü çıkartılarak uzaklaştırılabilirler.
Fiziksel Mücadele
ÇİFTÇİDEN BİYOLOJİK MÜCADELEYE TAM DESTEK
Bileşimlerinde bulunan zehirli kimyasal maddelerle hastalık ve zararlıları yok etmek için yapılan mücadeledir. Bu mücadelede zarar veren unsurlar yok edilmek için tarımsal ilaçlar
kullanılmaktadır. Tüm mücadele yöntemleri arasında en fazla kullanılan yöntemin bazı üstün yönleri olduğu gibi sakıncalarıda bulunmaktadır. Kimyasal mücadele yöntemiinin etkili ve doğru kullanılabilmesi için hastalık ve zararlıların, tarım ilaçlarının, ilaçlama makinelerinin, uygulama tekniklerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir.


Kimyasal Mücadele
böceklere karşı kimyasal mücadele
Doğal Düşmanlara Karşı Yararlı Böcekler
SEMRA BİNGÖL
144061011
BİTKİ KORUMA 1.
Full transcript