Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

YENİ TİPOGRAFİ

No description
by

Enes Akyıldız

on 11 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of YENİ TİPOGRAFİ

YENİ TİPOGRAFİ
veJan Tschichold

Konstrüktivist düşüncelerin tipografiye uyarlanması üzerine teoriler geliştirilerek, modernist teorileri gündelik baskı sistemlerine uygulanacak biçime getiren ve bu yeni tipografiyi büyük kitlelere tanıtan sanatçı Jan Tschichold (1902-1974) olmuştur. Jan Tschichold ‘ İnsel yayınevi’ nin tasarım grubuna katılmıştır. 1923’ de Bauhaus sergisini görerek çok etkilenmiş, Bauhaus ve Rus Konstrüktivistlerinin görüşlerini kısa zamanda benimseyerek kendi çalışmalarına uyarlamış ve ‘ Yeni Tipografinin önde gelen tasarım sanatçısı olmuştur. 1928 yılında yazdığı ‘Yeni Tipografi’ adlı kitabında görüşlerini anlatmış ve savunmuştur. Tschichold, dejenere olmuş harf karakterleriyle yapılan düzenlemelerin niteliksizliğini görerek, kendi zamanının ruhunu, anlayışını ve görsel duyarlılığı yansıtan yeni bir tipografi yaratmak istemiştir.

Yeni tipografinin esası dekorasyondan kaçınarak yalnız iletişim işlevine cevap vermek üzere planlanan, akılcı bir tasarıma dayanmaktaydı. Bu dönemde tasarımlar geometrik bir grid üzerinde planlanmakta , strüktür, denge, ve vurgulama için genellikle çizgiler ve şeritlerden faydalanılmaktaydı.
Fotoğrafın nesnelliği ve ayrıntılı netliği tercih edilmekteydi.
Tschichold Mart 1933’te Kültürel Bolşevik ve Alman karakteri taşımayan tipografiler üretme suçundan Naziler tarafından tutuklandı 6 Hafta tutuklu kaldı. Daha sonra İsviçreye Göç etmiştir. Burada öncelikle kitap tasarımı gibi çeşitli konularda tasarımlar yaptı.


1930 yılının sonlarına doğru yeni tipografiden uzaklaşarak tekrar Roman, Mısır ve el yazısı kullanmaya başladı.
Yeni tipografinin Alman tipografisindeki Anarşiye tepki olduğu ama bugün daha fazzla gelişme göstermeyecek olduğunu anladığını belirtmiştir.

Piet Zwart
Modern tipografide bir öncü, tasarımcı Piet Zwart Konstrüktivizm ve De Stijl etkilenmiştir.  Zwart 1920'lerde ve 30'larda Hollanda'da bir tasarımcı, dizgici, fotoğrafçı ve endüstri tasarımcısı olarak çalıştı. Öncelikle NKF Şirket için çalışan, iç ve mobilya tasarımı yaptığı gününü geri kalanını geçirmek için şirketten emekli öncesi grafik tasarımla ilgili birçok eser yarattı. Ayrıca, Sanat ve El Sanatları hareketinden etkilenmiş, Zwart 1902 yılında Uygulamalı Sanatlar Okulu'nda eğitimine başladı.  Onun tasarım kariyeri 1942 yılında Alman askerleri tarafından tutuklandı durma noktasına geldi. Sonunda savaştan sonra yayımlanan, ancak deneyim ölçüde onu etkiledi. Renk, tipografi, kompozisyon ve fotoğraf onun mükemmel kullanımı Bauhaus'un anımsatan ve grafik tasarımcıların gelecek nesiller üzerindeki etkisi William de Kooning Akademisi'nde Piet Zwart Enstitüsü aracılığıyla yaşıyor.
Full transcript