Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Organik Boyalar

No description
by

Büşra Şimşek

on 12 November 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Organik Boyalar

design by Dóri Sirály for Prezi
Organik boyalar, tabii ve sentetik olmak üzere ikiye ayrılır.
Tabii organik boyalar, yosun boyaları, Brezilya odununun verdiği kırmızı boyalar, Kampeş ağacının verdiği esmer kırmızı boyalar. Sentetik boyalar ise çoklukla elyaf boyasında kullanılmaktadır.
Sentetik boyalar, bazik boyalar, tuz boyalar, asit boyalar, küp boyalar, geliştirme boyaları, lak boyalar olmak üzere altı bölümde incelenir.
Bitkisel boyalar, bitkilerin yapraklarından, kozalaklarından, çiçeklerinden ve kabukları gibi kısımlardan kimyasal işlem uygulanmadan ya da en aza indirgenerek uygulanan işlemler sonucu elde edilen boyalardır.
Mordanlama
Doğal mordanlar; pelit, koruksuyu, sirke, yosun, kil, kül vb.
Kimyasal mordanlar; bakır sülfat(göztaşı), şap, kurşun asetat, klorür vb. en çok kullanılan kimyasal mordanlardır.

HEYKEL
Sanatsal bakış açısıyla meydana getirilmiş üç boyutlu eserlere heykel denir. Resimden farkı, eni, boyu ve yüksekliği olmasıdır. Yani heykelin bir hacmi vardır. Genellikle insan, hayvan veya önemli nesnelerin heykelleri yapılır. Taş, ahşap ve alçı gibi malzemelerden yontularak yapılabileceği gibi; kil, balmumu gibi malzemelerden de modellenerek yapılabilir

Aynı bitkiden değişik mordan kullanılarak çok farklı renkler elde edilebilir. Ayrıca mordan boyanın elyafla bağ yapmasını sağlayan yardımcı bir madde özelliğindedir.

İnsanoğlu yüzyıllardır boya olarak bitkileri kullanmaktadır. Bu nedenle boya bitkileri, tekstil, gıda, deri vs. sanayi ürünlerinde temel madde olarak kullanılmaktadırlar. 19. Yy da sentetik boyaların keşfiyle bitkisel boyalar eski önemini yitirmeye başlamıştır.


Boyar bitkilere karşın günümüzde kimyasal boyalar halen daha çok tercih edilmektedir. Ülkemiz boyar bitkiler açısından oldukça zengin olduğu için doğal boyamacılığa dönülse ekonomik açıdan da oldukça fayda göreceğimiz net bir gerçek olup, çevremize de katkısı olumlu yönde olacaktır
Boya Bitkileri
Adaçayı
Luteolin boyar maddesiyle yünlerin sarı renge dönmesini sağlar.

Aspir: Yemeklerde, resimlerde ve makyaj malzemelerinde renklendirici olarak kullanılır. Farklı mordanlarla sarı renkli yapıldığı söylenir. Aspirle elde edilen renklerin gerçeklik oranı yüksektir
Katır Tırnağı: Katır tırnağında yünleri sarıya boyayan Genistein boyarmaddesi bulunur. Boyacılıkta en çok kullanılan bitkilerdendir.
Ceviz: Cevizin kabuklarında Juglon denilen bir boyar madde sahiptir ve yünü direkt boyama özelliğine sahiptir. Rengi koyu kahverengidir.
Doğal boya eldesinde kullanılan pek çok bitki vardır.
Karamuk(Kadın Tuzluğu): Berberin boya maddesi bulundurur. Verdiği renk sarıdır. Fakat renk çok hassastır ve koyulaşma ihtimali vardır.
Doğu Çınarı: Sulak yerlerde yetişen bu ağacın kabuklarından kırmızı renk elde edilir.
Kekik: Kekiğin kendine has kokusunu veren Timol ve Karvakrol kimyasal maddeleri boyar madde özelliği gösterirler. Kekikten yeşil, gri renk elde edilir.
Kına: Kınada bulunan Lawson boyar maddesi yünleri kırmızı ve turuncuya boyar. Anadolu’da kadınlar tarafından oldukça çok kullanılır.
Kökboya: Bitkisel boyalardan Türkiye’de en çok kullanılan çeşit kökboyadır. Ekonomik bir bitkidir. İçerisinde çok sayıda boyar madde vardır.
Safran: Boyar maddesi Safranin veya Crocinedir. Sülfürik asitle açık mavi, Nitrik asitle yeşil renk elde edilir.
Balmumu: Arıların peteklerini yapmak için karın halkalarında bulunan yumuşak sarı veya daha koyu maddelere balmumu denir. Balmumu; molekül ağırlığı yüksek, doymuş veya doymamış bazı asitler, alkol ve ester karışımından oluşur. Yoğunluğu bire yakındır (0.966). Erime noktası 62-65°C derecedir.
Kil: Çömlekçiliği mümkün hale getiren maddedir. Suyla karıştırıldığı zaman şekillendirilmesini sağlayan yoğrulabilirliğe sahiptir. Kil, birçoğu en kuvvetli mikroskopla bile görülemeyen küçük kristallerden meydana gelir. İçerisinde en çok rastlanan mineraller, karbonat, demir oksit, kuvars, mika ve sülfürdür. En sık kullanılan kil çeşitleri: Kırmızı kil, beyaz kil, porselen kili ve refrakter kil.
Alçı: :Alçı, yarım su moleküllü Kalsiyum Sülfattır. CaSO4.1/2H2O formülü ile ifade edilir. Doğada en çok bulunan ve alçı üretimine en uygun olan cinsi jipstir(Alçı taşı) . Saf jips beyazdır. Jips demirprit’in oksitlenmesi ile elde edilir.
Alçıda aranan özellikler;
-Yüksek gerilme direnci
-Yüksek basınç direnci
-Yüksek sertlik
-Yüksek plastiklik( iyi hamur haline gelme)
-Donma(priz) süresinin iyi bilinmesi
-Prizin düzenli olması
( Birden değil yavaş yavaş belli ve ölçülü bir zaman içinde kalması)

Organik Boyalar
Büşra Şimşek
Full transcript