Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of archiwizacja

No description
by

Hubert Lizak

on 10 April 2018

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of archiwizacja

Archiwizacja jest procesem wykonywania kopii danych w celu
zmniejszenia obciążenia systemu komputerowego danymi zbędnymi lub
rzadko używanymi. Jest często mylona z backupem.
Archiwizacji poddaje się rzadko przetwarzane lub przestarzałe dane, które
mają niewielkie znaczenie dla użytkowników, ale mogą być potencjalnie
przydatne. Backup to tworzenie kopii zapasowej danych na wypadek ich utraty

Typy archiwizacji:
Standardowa

Przyrostowa

Różnicowa

Codzienna

Kopia (backup)

Archiwizacja
różnicowa
i
przyrostowa


Decyzja o włączeniu szyfrowania archiwów będzie zależała od indywidualnej polityki przedsiębiorstwa w sprawie tajności przechowywania informacji. Należy jednak zaznaczyć, iż włączenie szyfrowania wiąże się z kilkukrotnym zmniejszeniem szybkości archiwizacji oraz podobnym zwiększeniem czasu potrzebnym na odzyskanie danych. Jeżeli jednak musimy włączyć szyfrowanie, powinniśmy się zastanowić czy nie lepiej rozłożyć archiwizację komputera na dwa (lub więcej) zadania: archiwizację systemu operacyjnego wraz z oprogramowaniem i ustawieniami oraz archiwizację poufnych danych użytkownika.
Zakres archiwizacji


Zasada archiwizacji różnicowej lub przyrostowej jest prosta - archiwizujemy tylko to co zostało zmienione od czasu ostatniej archiwizacji pełnej lub różnicowej. Skutek - czas potrzebny na wykonanie kolejnych kopii jest znacznie mniejszy, spada obciążenie sieci komputerowej przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na przestrzeń dyskową (taśmową) potrzebną na składowanie archiwów. To co doskonale sprawdza się w przypadku archiwizacji bazującej na plikach nie sprawdzi się już tak dobrze przy archiwizacji sektorów dysku. Powodem jest reorganizacja danych zapisanych w poszczególnych sektorach nawet przy braku zmiany zawartości samych plików. Najlepszym przykładem jest defragmentacja.
Polega ona na reorganizacji danych zapisanych w sektorach w ten sposób, aby plik zajmujący więcej niż jeden sektor (dokładniej: zbiór sektorów zwanych klastrem), był zapisany w sposób ciągły, w kolejno następujących po sobie sektorach (przed defragmentacją zawartość pliku może być porozrzucana po całej partycji). Ma ona na celu zwiększenie szybkości operacji dyskowych, jednak z punktu widzenia oprogramowania tworzącego obraz partycji, zmienia dane: sektor, w którym wcześniej był zapisany pewien ciąg bajtów uległ zmianie i zawiera teraz inne dane. Z tego powodu archiwizacja różnicowa będzie po defragmentacji praktycznie tak samo obszerna jak archiwizacja pełna.
Przed rozpoczęciem archiwizacji systemu operacyjnego należy odpowiednio dobrać zakres plików do archiwizacji oraz plików pomijanych. Kopia zapasowa, z której będziemy w stanie odtworzyć działający system operacyjny musi zawierać wszystkie typy plików począwszy od programów, bibliotek i sterowników poprzez ustawienia aplikacji oraz samego systemu operacyjnego (rejestr) po dokumenty użytkownika.
Pliki te mogą znajdować się zarówno w folderze głównym partycji rozruchowej, w katalogu systemowym, w podkatalogach Program Files i Documents And Settings i innych lokalizacjach określonych przez użytkownika, także na innych partycjach lub dyskach. Z tego względu najlepszym wyjściem przy określaniu plików i katalogów do archiwizacji jest wybranie pozycji "Wszystkie lokalne dyski twarde" lub zaznaczenie wybranych woluminów. Przy tak obszernym zakresie archiwizacji należy koniecznie zdefiniować pliki i katalogi, które mają być pomijane. Chodzi tu głównie o wykluczenie katalogów tymczasowych przeglądarki internetowej oraz plików tymczasowych samego systemu operacyjnego.
Pliki otwarte i zablokowane
Praktycznie wszystkie, nowoczesne systemy operacyjne wykorzystują pliki jako podstawową formę przechowywania informacji na dysku. Programy, sterowniki, rejestr systemowy, bazy danych, dokumenty - to wszystko pliki, które mogą fizycznie zajmować na dysku jeden lub więcej sektorów. System operacyjny, jak i działające pod jego kontrolą aplikacje, nie odczytują i nie zapisują informacji na dysku poprzez bezpośredni odczyt i zapis sektorów. Dostęp taki jest realizowany poprzez system plików, który znacznie ułatwia wszelkie operacje dyskowe na wyższym poziomie.
Typ archiwizacji
Po zdefiniowaniu zakresu archiwizacji i harmonogramu należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego typu archiwizacji. Ferro Backup System dysponuje trzema rodzajami backupu: pełny, różnicowy oraz delta (różnica na poziomie fragmentów plików). Archiwizacja pełna jest polecana w zasadzie w tylko jednym przypadku, kiedy wykonujemy jednorazowo kopię zapasową zaraz po instalacji i konfiguracji systemu operacyjnego. Tego typu rozwiązanie da nam w przyszłości możliwość odtworzenia "czystego" systemu operacyjnego. Jeżeli zdecydowaliśmy się na ustawienie harmonogramu backupu systemu operacyjnego dość często (raz w tygodniu lub częściej), lepszym wyborem będzie archiwizacja różnicowa lub archiwizacja typu delta, które są znacznie szybsze i mniej obciążają sieć LAN niż archiwizacja pełna. W razie konieczności będziemy mieli możliwość przywrócenia całego systemu operacyjnego z konkretnego dnia począwszy od pierwszej kopii (która może zawierać "świeży" system) do tej, która została wykonana jako ostania przed awarią. Archiwizacja różnicowa na poziomie fragmentów plików jest polecana dla komputerów, w których znajdują się pliki o rozmiarach większych niż 20 MB (bazy danych, pliki pocztowe).
Szyfrowanie
Konfiguracja systemu
Po instalacji systemu należy
sprawdzić sterowniki i jeżeli jest to konieczne, zainstalować sterowniki urządzeń nierozpoznanych podczas instalacji. System posiada duży zbiór sterowników, ale warto sprawdzić na stronach producentów czy nie pojawiły się ich nowsze wersje. W przypadku niektórych urządzeń, np. karty graficznej, sterowniki mogą mieć duży wpływ na wydajność
Antywirus
Gdy nowy system operacyjny zostanie poprawnie skonfigurowany, należy rozważyć zainstalowanie programu antywirusowego.
Full transcript