Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Value for Money

No description
by

Mr Mattock

on 5 June 2018

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Value for Money

Value for Money
Starter
The Unitary Method
How much do you get for every penny?
Value for Money
L.O. - Use proportional reasoning to determine which product is better value for money
Two sizes of shampoo bottle are sold in a shop. A 600 ml bottle costs 80p and a 300 ml bottle costs 50p.


Evan says that "The 600 ml bottle is
better value for money because two
300 ml bottles would give the same as
as the 600 ml bottle but cost £1 instead
of 80p."

Samira says that "The 600 ml bottle is
better value for money because you get
7.5 ml for every penny spent, but in the
300 ml bottle you only get 6 ml for
every penny spent."

Who do you think is right?
Starter
Two sizes of shampoo bottle are sold in a shop. A 600 ml bottle costs 80p and a 300 ml bottle costs 50p.


Evan says that "The 600 ml bottle is
better value for money because two
300 ml bottles would give the same as
as the 600 ml bottle but cost £1 instead
of 80p."

Samira says that "The 600 ml bottle is
better value for money because you get
7.5 ml for every penny spent, but in the
300 ml bottle you only get 6 ml for
every penny spent."

Who do you think is right?
They are both right,

but Samira's method
is a more general method than Evan's.
The Unitary Method
How much do you get for every penny?
5 g
per
penny
5 ml
per
penny
12.5 ml per penny
Which of these represents better value for money?
Value for Money
Which of these represents better value for money?
Main Activity
Complete the RAG sheet.
Red - Small sausage, Large hose, Large tin.
Amber - 13 bananas, 74 ml toothpaste, 2kg bag
of sugar, 2 litre conditioner, 750 g of
butter, 3 litres of pop.
Green - 2kg of muesli, 1.2kg of crispies, 85 cm of
foil, 2kg of muesli, 50 g of applies,
4m of tin foil.
To finish...
Solve the exam question by filling in the blanks.
Full transcript