Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Özgür yazılım-linux-Pardus

No description
by

ibrahim pasa akca

on 3 February 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Özgür yazılım-linux-Pardus

Fatih Projesi
Pardus Kullanımı
Unix Nedir?
1969 yılında Bell Laboratuvarlarında geliştirilmeye
başlanmış bir işletim sistemidir
UNIX’in geliştirilme hedefi
Çok kullanıcılı
Etkin
Taşınabilir olması
olarak belirlenmiştir
Özgür Yazılım Felsefesi
Her türlü amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğü (özgürlük 0)
Yazılımın nasıl çalıştığını inceleme, istediğiniz şekilde çalışması için değişiklik yapma özgürlüğü (özgürlük 1)
Yazılımın kopyalarını yeniden dağıtma ve toplumla paylaşma özgürlüğü (özgürlük 2)
Yazılımı geliştirme ve gelişmiş halini toplumla paylaşma özgürlüğü, böylece yazılım toplum yararına geliştirilmiş olur (özgürlük 3)
Richard Stallman
Linux
Linux en temel tanımla özgür bir işletim sistemi çekirdeğidir. Yani, bilgisayarda çalışan yazılımlar ve donanım arasındaki iletişimi sağlayan, donanımların nasıl işletileceği bilgisini (sürücüleri) barındıran, bu görevleriyle adı üzerinde, işletim sisteminin çekirdiğini oluşturan bileşendir. Linux, bu çekirdeğin özel ismi olmanın yanında, “Linux dağıtımı” kavramının gündelik hayatta kısaca anıldığı ismi olarak da yaygınlaşmıştır.
GNU
Linux
Güvenlidir
Linux
Ücretsizdir
Linux Açık Kaynak Kodludur, Özgürdür
Linux Kararlıdır
Linux
Çok Kullanıcılıdır
Linux Esnektir
Linux' da Yazılımlar
Çok ve Çeşitlidir
Linux' da
Seçenek Çoktur
Linux Hızlı
ve
Kolay Kurulur
Linux
Düşük Donanımlı
Sistemlerde Bile Çalışır
Linux Hızla
Gelişmektedir
LINUX' un
AVANTAJLARI
PARDUS
Pardus, TÜBİTAK BİLGEM tarafından yürütülen bir işletim sistemi
geliştirme projesidir. Linux çekirdeği, GNU araçları ve diğer özgür yazılımlar kullanılarak hazırlanan, özgün teknolojilere sahip sistem son kullanıcılar ve kurumlar için Kurumsal serisi şeklinde iki ailede yayınlanmaktadır.
Neden Pardus' a İhtiyaç Var
Ulusal bir işletim sistemi dağıtımına çeşitli nedenlerle ihtiyaç duyulmuştur. Kritik uygulamaların böyle bir dağıtım üzerinde çalıştırılması, ulusal bağımsızlık, güvenlik ve tasarruf bakımından büyük öneme sahiptir. Açık ve standart bir veri yapısını destekleyecek olan dağıtım, açık kaynak kodlu olmasıyla güvenlik izlemesine imkan verecektir. Böylece güvenlik ve güvenilirlik konularında akıllarda sorular kalmayacaktır. Özgür yazılım ürünü olacak dağıtım, finansal bir yük oluşturulmadan ülke çapında kolayca yaygınlaştırılabilecektir. Ayrıca, böyle bir dağıtım ülkenin bilgi teknolojilerindeki etkinliğini katma değerli bir projeye yöneltecek, araştırma ve geliştirme ağırlıklı yüksek teknoloji üretimine gidilmesini sağlayacaktır.
PARDUS Özgürdür
PARDUS Türkçedir
PARDUS' ta Virüslerle Uğraşmazsınız.
PARDUS Hızlı ve Kolay Kurulur
PARDUS' un Kullanımı Kolay ve Eğlencelidir.
PARDUS birçok ihtiyacı tek başına karşılar
PARDUS özelleştirilebilir
PARDUS Özgürdür
PARDUS Çok Dillidir
Pardus' un Hedefleri
Tam Türkçe desteğini, hem karakter yapısının Türkçe’ye uygun (UTF-8 uyumluluğu), hem de kullanıcıya görünen tüm mesaj ve belgelerin Türkçe olması yoluyla sağlaması.
Mevcut Linux dağıtımlarından ve rakip diğer işletim sistemlerinden daha kolay kurulabilen ve kullanılabilen bir işletim sistemi olması.
Araç temelli ve teknoloji merkezli bir tasarım yerine görev temelli ve insan merkezli bir yaklaşımla ve esnekliği ve yüksek performansı sağlayabilecek modüler bir yapıda tasarlanması.
Linus Torvalds
Tux
Pardus Projesi Kapsamında
Yürütülen
Özgün Projelerden Bazıları
ÇOMAR
(configuration Manager )
Sistemin düzgün çalışması için gerekli olan donanım, açılış, ağ, kullanıcı, zaman, görüntü gibi ayarların mümkün olduğu kadar otomatik bir biçimde yapılmasını sağlayan yapılandırma yönetim sistemidir.
PİSİ
(Packages Installed Successfully as Intended )
Python dilinde yazılmış bir paket yönetim sistemidir. Bağımlılıkları takip ederek paket inşa etme, kurma, kaldırma, yükseltme ve benzeri işlevleri yerine getirir. Kullanıcılar için bir grafiksel arayüz ve kapsamlı bir komut satırı arayüzü içerir.
Pardus'un bilgisayara kurulmasını sağlayan, Pardus'a özgü bir sistem yükleme aracıdır. YALI, Pardus kurulumunun DVD, usb aygıtlar, yerel ağ veya İnternet gibi çeşitli ortamlardan yapılabilmesini sağlar.
YALI
(Yet Another Linux Installer)
KAPTAN
Pardus kurulumu sonrasında kullanıcıyı karşılayarak, masaüstünün kolayca kişiselleştirebilmesini sağlayan bir ilk ayar sihirbazıdır.
MÜDÜR
Pardus'a özgü yeni bir açılış süreci sistemidir. Pardus'un diğer Linux dağıtımlarından daha hızlı olarak açılmasını ve Pardus'un daha esnek va bakımı kolay bir dağıtım haline gelmesini hedefler.

İşletim sistemi çekirdeği çalışmaya başladığı andan, kullanıcının karşısına giriş ekranı çıkana kadar yapılan, dosya sistemlerini bağlamak, donanımları tanıyıp sürücüleri yükletmek, temel ağ ayarlarını yapmak, sistem servislerini başlatmak gibi işler, ve bilgisayar kapatılırken servislerin durdurulması, dosya sistemlerinin güvenlice kapatılması, açılış sistemi tarafından yapılmaktadır.

Pardus açılış sistemi, "Müdür" adı verilen ve Python ile yazılmış bir temel açılış betiği, "Muavin" adını verilen ve donanımlar için gereken modülleri bulup yükleten bir yardımcı Python betiğinden oluşmaktadır.
Hedef Kitle
HERKES
Bilişim Okur-Yazarı olan
GPL
23/6/2014 - 27/6/2014 İSTANBUL
Full transcript