Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

OPET TEMİZ TUVALET KAMPANYASI

No description
by

Ayşe Mencik

on 6 December 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of OPET TEMİZ TUVALET KAMPANYASI

KÜLTÜREL
GÖSTERGELER ve
EKME KURAMI

OPET TEMİZ TUVALET SOSYAL SORUMLULUK KAMPANYASI
Tayfur KURT 110903012
Ayşe MENCİK 120903080
Kadir SALCI 110903044
Halil İbrahim KİRAZ 110903033
OPET PETROLCÜLÜK A.Ş
OPET’in kuruluşu, şu anda Yönetim Kurulu Başkanı olan Fikret Öztürk’ün 1982 yılında öğretmenlikten ayrılıp ticaret hayatına geçişi ile başlamıştır.
10 yıl içinde Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası akaryakıt dağıtım şirketlerinin en büyük akaryakıt ve madeni yağ distribütörü olan şirket, 16 akaryakıt istasyonun da sahibi ve işleticisi olmuştur.
1992 yılında İstanbul’a taşınan Öztürk, aynı yıl bir akaryakıt dağıtım şirketi kurmaya karar verir.
Hızlı büyümesini bugün de aynı kararlıkla sürdüren OPET Petrolcülük A.Ş, perakende satışlar, ticari ve endüstriyel yakıtlar, madeni yağlar, depolama ve uluslararası ticaret konularında faaliyet göstermektedir.
2002 yılı sonunda Koç Holding Enerji Grubu’nun %50’ sine ortak olduğu OPET, kuruluşundan bu yana alt yapı yatırımlarına ağırlık vermiştir. OPET’e büyük bir rekabet avantajı sağlayan depolama kapasitesi, bugün itibariyle 1.115.193 metreküpe ulaşmıştır.
Sektördeki pazar payını ve istasyon ağını her geçen gün artıran OPET, Koç Topluluğu ortaklığıyla doğan güç birlikteliği ve sinerji sonucu, Türkiye’de akaryakıt dağıtım sektöründe tüketicinin ilk tercihi olma,temel hedef ve prensibiyle hareket etmektedir.

PROJE İÇERİĞİ
PROJE İÇERİĞİ
Uygulayıcı Kurum
OPET PETROLCÜLÜK A.Ş
Proje Adı
Temiz Tuvalet Kampanyası
Proje Amacı
''Temiz Tuvalet Kampanyası'' Türkiye'nin gündemine ''tuvalet temizliği ve hijyen'' konularını getirerek, ülkede bu konuda bir bilinç oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmektedir.
Proje Süresi
2000 yılından beri devam etmektedir.
Hedef Kitle
İlköğretim öğrencileri
Lise öğrencileri
Sosyal Paydaş
Milli Eğitim Bakanlığı
Kültür Bakanlığı
Türk İnfeksiyon Vakfı
Proje Hakkında Genel Bilgi
OPET’in 2000 yılından bu yana sürdürdüğü ve Türkiye’de yapılan en uzun soluklu toplumsal projelerden biri olan
''Temiz Tuvalet Kampanyası'' Türkiye’nin önemli bir sorununu hedef almaktadır.
Önce kendi istasyonlarından işe başlayan OPET, zamanla projeyi tüm yurda yaymış ve Opet istasyonlarında sadece standart kurumsal görüntü ve hizmet kalitesi ile değil temizlik ve hijyene verdiği önemle de farklılığını vurgulayarak bunu kalıcı hale getirmeyi başarmıştır.
Durum Analizi
Dünyada her bir dakikada 6 çocuk ishalden,
4 çocuk gıda zehirlenmesinden ölmektedir.
Ölümlerin
%44
’ü enfeksiyon ve parazitlerden kaynaklanmaktadır.
Yine ölümlerin
%52
’si 5 yaş altı çocuklardır.
Tüm bunların tek nedeni hijyene ve temizliğe gereken önemin verilmemesidir.

Uluslararası Çevre Sağlığı Örgütü,
el yıkama kurallarına uyan kişilerde;
sindirim organı rahatsızlıklarında
%51
,
solunum yolu rahatsızlıklarında
%24
oranında azalma görülmüştür.

Unicef’in raporuna göre ;
Türkiye’de sağlıklı tuvalet bulunmayan hane oranı
%31,3
,
Tuvaleti bulunmayan hane oranı
%6
,
Tuvaleti kullanmayı bilmeyenlerin oranı
%40
.
TÜRKİYE’DE YAPILAN BİR ARAŞTIRMAYA GÖRE
%25
haftada bir,
%2,3
10 günde bir,
%31,6
haftada iki,
%24
haftada üç,
%10,8
haftada dört,
%5,1
her gün banyo yapıyor.

Türkiye'de tuvalet işletmecileri ile yapılan bir ankete göre ;
Türk halkının
%95
’i tuvalet kullanımını bilmemekte,kadınlar tuvaleti daha pis kullanmaktadır.
İnsanlar günde 0,5 – 1 saatlerini tuvalette geçirmektedir. Bu süre 1 yılda 14 gün, 80 yıl yaşayan bir insan için 3 yıl etmektedir.

Opet bu kampanya ile,Türkiye’nin gündemine ''tuvalet temizliği ve hijyen'' konularını getirerek, ülkede bu konuda bir bilinç oluşmasına katkıda bulunmak amacını benimsemiştir.

Amaç
Sosyal Paydaşlar
Hedef Kitle
İlköğretim öğrencileri
Lise öğrencileri
Proje kapsamında;
OPET istasyonlarındaki personele eğitim verilecek.
MEB’ e bağlı okullardaki yönetici, öğretmen ve hizmetlilere temizlik ve hijyen eğitimleri verilecek.
MEB’ e bağlı okullardaki öğrencilere seminerler verilecek.
Farklı şehir ve ilçelerdeki belediye, hastane ve kamu kuruluşlarındaki personellere seminer verilecek.
İstasyonlarda bebek bezi değişim yerleri yapılacak.
OPET, kampanyayı denetlemek için OFM (OPET Fahri Müfettiş) ve OPET eğitim ekibi oluşturulacak.
OPET, TSE ile işyeri, restoran ve halka açık tuvaletlerde zorunlu standartlar getirecek.
Kampanya koşullarını sürekli kılabilen istasyonlara ödül verilecek.
Farklı projelerin desteği ile kampanyanın sürekliliği sağlanacak.
1) Verilen eğitim ve seminerler;
MEB ve Kültür Bakanlığı ile işbirliği yapılarak okullarda öğrencilere seminer verilmiştir.
İstanbul’un 32 ilçesindeki Milli Eğitim Müdürlükleri’ne bağlı okullardaki yönetici, öğretmen ve hizmetlilere temizlik ve hijyen eğitimleri verilmiştir.
PLANLAMA

Türkiye’ nin birçok şehrindeki hastanelerde, kamu kuruluşlarında temizlik ve hijyenle ilgili seminerler verilmiş, broşürler ve eğitim CD’ leri dağıtılmıştır.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’ na bağlı tuvalet işletici ve temizleyicilerine eğitimler verilmiştir.
Türk İnfeksiyon Vakfı ile müşterek çalışmalar başlatıp, tuvaletten bulaşan hastalıklarla ilgili eğitim desteği alınmıştır.
OPET istasyonlarındaki personele eğitimler verilmiş, istasyonlarının tuvaletleri hijyenik bir ortama kavuşturulmuştur.
2012 yılında Suudi Arabistan’ dan alınan davetle proje, oradaki Türk okullarına taşınmış, 4 şehirde 4800 öğretmen ve öğrenciye eğitim verilmiştir.
Proje Makedonya’ dan alınan davetle 2013’ te Üsküp’ e taşındı. Balkanlar’ daki en eski Türk okullarından biri olan ve 1884’ ten bu yana Türkçe eğitim veren Tefeyyüz İlköğretim Okulu’ ndan gelen talep üzerine, OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk ve OPET Eğitim Ekibi, 23 Nisan 2013 günü Üsküp’ teki okulda 750 öğrenci ve 60 öğretmenin katılımıyla temiz tuvalet ve hijyen eğitimi vermiştir.
Proje kapsamında eğitim vermeye devam eden OPET Eğitim Ekibi, yurt genelinde 72 ili gezerek 5.5 milyon km’ den fazla yol katetmiştir. 5000 saat eğitimle 7 milyonu aşkın kişiyi doğru ve temiz tuvalet kullanımı konusunda bilgilendirmiştir.
Çocuk ve yetişkinleri eğitmek amacıyla çizgi filmler ve reklam filmleri hazırlanmış, televizyonlarda yayınlanması sağlanmıştır.
“Temizlik Rayında Projesi" ile TCDD’ de çalışan personele temizlik ve hijyen eğitimi verilmiştir. Bunun yanında yolcular da hijyen kuralları konusunda bilinçlendirilmiştir.
2012 yılında OPET ve TSE’ nin işbirliği ile halka açık tuvaletler için belirlenen yeni standartlar, İçişleri Bakanlığı’ nın başlattığı uygulamayla işyeri ve restoran tuvaletleri de dahil olmak üzere tüm tuvaletlerde zorunlu kılınmıştır.
TCDD ile hayata geçirilen “Temizlik Rayında Projesi" ile TCDD’ye ait gar, istasyon ve trenlerdeki tuvaletleri de temiz ve hijyenik hale getirecek çalışmalar yapılmıştır.
Logo
Slogan
''Temiz tuvaletler
sağlıklı nesiller''
Afiş
Web sitesi
Sosyal medya
MEDYA PLANLAMASI
''Sağlığınız çok önemli,her yerde''
Değerlendirme
Proje ülkemizde sürdürülebilirlik açısından en uzun süreli proje olarak ne kadar güçlü bir proje olduğunu göstermektedir.
Aynı yıl HID (Halkla İlişkiler Derneği) 3. Altın Pusula yarışmasında “Sosyal Sorumluluk Projeleri” kategorisinde ve Nokta Dergisi “Doruktakiler” anketinde “Sosyal Sorumluluk Kampanyaları” kategorisinde birinci oldu. Proje, 11.Uluslararası Stevie Ödülleri’nde ise ‘Sağlık, Güvenlik ve Çevre’ Programı kategorisinde bronz ödül aldı.
Proje, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun bu yıl ilk kez düzenlediği “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri”nde “Etkililik Ödülü”ne layık bulundu.
DİNLEDİĞİNİZ
İÇİN
TEŞEKKÜRLER...
TAKVİM
Kurumsal sosyal sorumluluk ilkeleri
OPET’in amacı; müşterileri, çalışanları, hissedarları, çevre ve toplum için çalışmalarını en etkin ve verimli şekilde sürdürmek, sürekli iyileştirme faaliyetlerini gerçekleştirerek rekabet avantajı elde etmek ve vizyonuna ulaşmaktır.
OPET’in vizyonu, hizmet ve ürün kalitesiyle tüketicinin birinci tercihi olmak ve Türkiye merkezli uluslararası petrol şirketi olmaktır. OPET’in misyonu, faaliyette bulunduğu sektörlerde; bireye ve topluma saygılı, hukuka, ekonomik ve ahlaki ilkelere bağlı, sağlık, emniyet ve çevreye duyarlı olarak Opet müşterileri, çalışanları ve hissedarlarının beklentilerini en üst seviyede karşılamaktır.• Temiz Tuvalet kampanyası

• Yeşil Yol Projesi

• Örnek köy Projesi

• Tarihe Saygı Projesi

• Trafik Dedektifleri Projesi’dir.OPET’in belirlediği değerler ise; müşteri odaklı, dürüst ve şeffaf, yenilikçi, yaratıcı, takım çalışmasına inanan, çalışanlarını sürekli geliştiren, çevre ve topluma duyarlı, dinamik, değerlerine, çevreye ve topluma saygı bilinci içerisinde ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır. OPET’in sosyal sorumluluk anlayışı da bu amaçlar doğrultusundadır. Sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirirken içinde bulunduğu toplumun sorunlarından yola çıkan OPET, çevresel ve sosyal sorunları faaliyetlerinin ve paydaşlarıyla ilişkilerinin bir parçası haline getirerek, tüm paydaşlarına karşı etik ve sorumlu davranarak bu yönde kararlar alır, projeler geliştirir ve uygular. Sosyal sorumluluğa odaklanmayı bir kurum kültürü olarak benimseyen ve kuruluşundan bugüne birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan OPET’in TÜRKİYE genelinde gerçekleştirmiş olduğu ve devam etmekte olan sosyal sorumluluk projeleri:
- Televizyonda eğitim amaçlı reklam filmi yayınlanacak.
- İstasyonlardaki tuvaletler engelli vatandaşlar için uygun hale getirilecek.
Reklam filmi
İş Ortağı
Koç Holding
Gazete
Haberleri
Türk İnfeksiyon Vakfı
UYGULAMA
2) Getirilen Değişim ve Standartlar;

- Engelli vatandaşların sorunları düşünülerek OPET akaryakıt istasyonlarına engelli tuvaleti şartı getirilmiştir.
- Bebeklerin tuvaletlerden mikrop kapmamaları için istasyonlara bebek bezi değişim yerleri yapılmıştır.
- 2009 yılı sonunda kampanyayı bir adım daha öteye taşıyan “Sevmek Korumaktır” projesi hayata geçirilmiştir. Tüm OPET istasyonları, mikropların 90 gün boyunca üreme ve bulaşmasını önleyen “BioShield” uygulaması ile koruma altına alınmıştır. Aynı uygulama okullara da taşınmıştır. Temizlik ve hijyen eğitimi verilen okulların tuvaletleri “BioShield” uygulamasıyla dezenfekte edilmiştir.

2) Getirilen Değişim ve Standartlar;

Engelli vatandaşların sorunları düşünülerek OPET akaryakıt istasyonlarına engelli tuvaleti şartı getirilmiştir.
Bebeklerin tuvaletlerden mikrop kapmamaları için istasyonlara bebek bezi değişim yerleri yapılmıştır.

2009 yılı sonunda kampanyayı bir adım daha öteye taşıyan “Sevmek Korumaktır Projesi" hayata geçirilmiştir. Tüm OPET istasyonları, mikropların 90 gün boyunca üreme ve bulaşmasını önleyen “BioShield” uygulaması ile koruma altına alınmıştır. Aynı uygulama okullara da taşınmıştır. Temizlik ve hijyen eğitimi verilen okulların tuvaletleri “BioShield” uygulamasıyla dezenfekte edilmiştir.
3) Denetim Sağlama;
OPET akaryakıt istasyonlarında tuvalet temizliğinin
sürekliliğini sağlamak ve aksayan noktaları saptayabilmek amacıyla anket formları hazırlanmış ve sık sık denetimler yapılmıştır. Anket formlarını dolduran binlerce kişi tek tek aranıp, konuşularak gönüllü destekçiler kazanılmış, bu kişilere “Fahri Müfettiş” ünvanı verilmiş ve bu sistem geliştirilerek, günümüzde 6500 Fahri Müfettiş’e ulaşılmıştır.
27 araç, 37 kişilik eğitim ekibi ve 6500 kişilik OPET
Fahri Müfettişi ile istasyonlarda, okullarda, belediye
ve hastanelerde denetimler yapılmıştır.
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ ne bağlı tüm okullarda, “Temiz Okulum Projesi" başlatılmış, tüm ilçelerdeki okullar OFM’ ler ve OPET Eğitim Ekibi yardımıyla denetim kapsamına alınmıştır.

4) Verilen Ödüller;
Kampanya sırasında gerçekleşen denetimlerde tuvaletlerinde kampanya koşullarını sürekli kılabilen istasyonlar, üzerinde “Temiz bir çevre için elele” yazılı Beyaz Bayrak ile ödüllendirilmiştir.
“Temiz Okulum Projesi" başlatılan okullarda denetim sonucunda ilk üçe giren okullar ödüllendirilmiştir.

OPET Temiz Tuvalet Kampanyası, 2004 yılında IPRA (Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği) Golden World Awards yarışmasında “Sosyal Sorumluluk Projeleri” kategorisi birinci seçildi.
Eksiklik olarak ''yetişkinler için'' yapılan tanıtım filminin animasyon şeklinde olması hedef kitleye hitap etmemiştir.
Bu projenin sosyal medya kanallarının olmaması ve projeye özel web sitenin olmaması mecra anlamında eksiklikleridir.
Hedef kitlesinin içinde çocukların olduğu bu projede ''tuvalet temizliği konulu'' mobil ve pc oyunları geliştirilebilirdi.
Radyo yayınları yok.Radyo da mecra olarak kullanılmalıydı.
Hastaneler nerede belli değil.
Gazetelerin isimleri belli değil.
Gidilen il, ilçelerin çoğunun adı yok.
2003 OPET Fahri Müfettiş uygulaması başlatıldı.
2009 “Sevmek Korumaktır Projesi” hayata geçirildi.
2010 TCDD ile “Temizlik Rayında Projesi” hayata geçirildi.
2012 Alınan davet üzerine Suudi Arabistan’ daki Türk okullarında öğretmen ve öğrencilere eğitim verildi.
2013 Alınan davet üzerine 23 Nisan’ da Makedonya’ daki Tefeyyüz İlköğretim Okulu’ nda öğretmen ve öğrencilere eğitim verildi.
Full transcript