Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Güneş sistemi

No description
by

Lia Dikmen

on 30 September 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Güneş sistemi

Güneş sistemi
Güneş sisteminde 8 gezegen vardır . 24 Ağustos 2006 yılında Plüton gezegen olmaktan çıkartılıp cüce gezegen sınıfına koyulmuştur
8 Gezegen
Güneş sistemindeki 8 gezegen uzaklıklarına göre sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün ‘dür . Şimdi hepsinin özelliklerine bakalım
Merkür
Merkür (Utarit), Güneş Sistemi'nin Güneş'e en yakın gezegenidir. 8 gezegenin en küçüğüdür. Merkür, dolanımını yaklaşık 88 Yer gününde tamamlar; dolayısıyla Merkür yılı, Yer yılından dört kat kısadır. Güneş’e uzaklığı yaklaşık 58 milyon km’dir , manyetik alanı oldukça güçlüdür . Uydusu yoktur ve üzerinde yaşama şansı yüzeyinde su bulunmasına rağmen güneşe yakınlığından dolayı yoktur .
Venüs
Güneş'e en yakın ikinci gezegen olan Venüs'le Güneş arasındaki uzaklık Merkür'den fazla olmasına rağmen Venüs'ün sıcaklığı daha fazldır . Venüs'ün dönme hareketi hareketi, hem çok yavaş, hem de ters yöndedir. 1 Venüs günü = 243 Dünya günüdür. Yılın belirli dönemlerinde, Güneş doğmadan hemen önce, ya da battıktan sonra, çıplak gözle rahatlıkla görülebilir. Gezegende çarpma kriterleri azdır ve yaşam olanağı sıcaklıktan dolayı yoktur
GÜNEŞ SİSTEMİ
Dünya
Üzerinde yaşam olduğu bilinen tek gezegendir. Güneşin etrafındaki dönüşünü 365 gün 5 saat 48 dakika ve 46 saniyede tamamlarken kendi eksenindeki dönüşünü ise 23 saat 56 dakika 4 saniyede tamamlar. Tek uydusu Ay'dır . 4'de 3'ünü sular kaplar , atmosferi yaşama el verişlidir .
Mars
Mars "Dünya dışı yaşam" açısından en güçlü adaydır. Mars atmosferinin, karbondioksit ve su bakımından zengin olduğu tahmin ediliyor. Güneş'e uzaklığı göz önüne alınacak olursa, bu durum, büyük olasılıkla gezegenin donmasını engelleyecek sera etkisini, sağlamış olmalıydı.Ancak çekirdek giderek soğudukça Mars manyetik alanını kaybetti . 2 uydusu vardır (Phobos ve Deimos)
Jüpiter
Jüpiter Kütlece ve çap olarak sistemdeki en büyük gezegendir.Jüpiter gezegeni Güneş çevresinde dolanımını 11 yıl, kendi etrafında dolanımını ise 10 saatte tamamlar. Jüpiter gezegeninin ekvatoru ile kutuplarının dönüş hızları birbirinden farklıdır. Çünkü Jüpiter gezegeni bir gaz devidir ve katı yüzeyi yoktur. 10 saat olarak belirlenen süre Jüpiter gezegeninin ortalama dönüş hızından hesaplanan süredir. 67 doğal uydusu vardır . Yaşam olanağı yoktur.
Satürn
Halkalarıyla oldukça dikkat çeken Satürn, Güneş Sistemi'nin büyüklük açısından Jüpiter'den sonra ikinci gezegenidir. Dünyadan çıplak gözle izlenebilen gezegen gaz devleri sınıfına girmektedir. Gezegenin kütlesinin büyük çoğunluğunu hidrojen ve helyum oluşturmaktadır. Güneş Sistemi'nin en az yoğunluğa sahip gezegenidir.Satürn'ün bir günü 10.656 saat sürmektedir. Gezegende ölçülebilen en yüksek sıcaklık -23 derecedir.Yaşam olanağı yoktur. 62 doğal uydusu vardır .
Uranüs
Güneş sistemindeki en az fotojenik olan gezegendir. Bir kaç küçük bulut dışında yüzeyinde hiç bir ayrıntı göze çarpmaz. Uranüs’ün çevresinde ince, keskin hatlı ve koyu renkli 10 halkanın olduğu tespit edilmiştir.Gezegenin dönme periyodu yaklaşık olarak 17.5 saattir . Üzerinde yaşam oluşturulma ihtimali manyetik alanı ve sıcaklığı nedeniyle yoktur.27 doğal uydusu vardır .
Neptün
Güneşe olan uzaklığı sebebiyle Neptün gezegeni hakkında çok kesin bilgiler bulunmamakla beraber genel yapısının bir buz devi olduğu söylenebilir Ayrıca güneş etrafından dönüş süresinin uzun olmasu sebebiyle Neptün gezegeninde mevsimler yaklaşık 40 yıl sürer. 14 doğal uydusu vardır ve üzerinde yaşam oluşturma ihtimali soğukluğundan dolayı yoktur.
DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
Full transcript