Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Lufta e dyte Boterore.

No description
by

Ana Mirjana

on 27 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Lufta e dyte Boterore.

Shkaqet-Pasojat
Lufta e dyte Boterore
Pershkrimi i ngjarjeve me te rendesishme
Lufta e dyte
Boterore
1945
Fundi po afron.
50 million njerez vdiqen.
100 Million njerez luftuan gjate Luftes se Dyte Boterore.
Ishte konflikti me numrin me te madh te vdekjeve ne histori.
1933
1925
Benito Musolini merr kontrollin ne Itali.
Adolf Hitler merr kontrollin ne Gjermani.
Italia behet nje shtet fashist.
Hitler and the Nazi party set out to create the perfect human race
Pakti i Mynihut:
Gjermania mban territoret qe zoteron.
1938:
Mossulmimi i Bashkimit Sovjetik lejon Gjermanine te pushtoje Polonine dhe te filloje Luften e dyte Boterore.
1939:
Duke perdorur sulme rrufe Gjermania pushtoi Polanden brenda 17 diteve.
"... ne menyre qe te qendrojne te shendetshme, speciet duhet te zgjerojne hapesirat qe zoterojne ..." 1925
Hitler besonte se Gjermania kishte nevoje per Lebensraum ('shume hapesire') per te mbijetuar.
1939 - Gjermania negocion nje pakt mossulmimi me Bashkimin Sovjetik.
Por Hitleri kerkonte prape
zgjerim territoresh.
Paqe
Ai nuk mund te fitonte nje lufte dhe ne kufirin lindor dhe perendimor.
Cfare shkaktoi Luften e dyte Boterore?
Nje seri ngjarjesh fatkeqe...
Pse i pushtoi Hitleri shtetet e tjera?
Lufte
1940
Hitleri pushton Francen dhe Norvegjine.
Keto veprime shkelen Traktatin e Versajes.
Cili pritej te ishte reagimi?
Nga fundi i veres 1940 Hitleri kishte pushtuar me shume se gjysmen e Europes.
1941
Shenjestra e tij e ardhshme ishte Britania e Madhe dhe kryeministri Uinston Cercill.
Kthese:
1. Britania e madhe nuk iu dorezua Hitlerit.
2. Kjo ishte zmbrapsja e pare e Hitlerit.
Gjermania pushton Bashkimin Sovjetik.
...nderkohe Japonia po zgjeronte territoret e saj ne Azi.
Humbjet e BS:
5 million njerez
50% forcave ajrore
Pothuaj gjithe tanke.
1941: Operacioni Barboza
Humbjet e Gjermanise:
1 million ushtare
50% te aeroplaneve
50% te tankeve
Kthesa:
1. Gjermania humb nje pjese te madhe te trupave dhe furnizimeve.
2.Gjermania po zmbrapsej.
7 dhjetor 1941
Pas sulmit te Japonise ne Pearl Harbour, SHBA i jep fund neutralitetit dhe futet ne lufte.
Qeveria e SHBA detyron Japonez-amerikanet te braktisin shtepite e tyre dhe te shkojne ne kampe perqendrimi.
Sulmi i papritur i nervozoi amerikanet.
vs.
Boshti :
Gjermani, Japoni, Itali.
Aleatet:
Bashkimi Sovjetik, Britania e Madhe, SHBA.
Dhe ne vitin 1941 Japonia i ve syrin SHBA-se.
1942
Aleatet zmbrapsen.
Aleatet pushtojne Afriken.
Kthese:

Fronti i dyte ndan resurset e Gjermanise.
Ne te njejten kohe ushtria Amerikane po kerkonte strategji te reja per te fituar ne Europe.
1943
Aleatet fitojne me vrull
Aleatet pushtojne Romen dhe mbrojne Stalingradin.
Ne vitin 1941 ishin formuar dy aleanca.
1944
D-Day
Ditetve te HItlerit po u vjen fundi.
More than 300 planes dropped 13,000 bombs over coastal Normandy immediately in advance of the invasion.
Nga renia e muzgut mbi 9,000 ushtare Aleate ishin te vdekur ose te plagosur, por me shume se 100,000 te tjere ia kishin dale per ne breg, duke siguruar fshatrat bregdetare franceze.
5000 varka transportuan mbi 150,000 burra dhe afersisht 30,000 automjete.
800 aeroplane dhe 13,000 bomba jane hedhur mbi brigjet e Normadise perpara pushtimit.
Pika e kthimit:
1. U mor kontrolli i frontit perendimor nga Gjermania.
2. Kjo u hapi rrugen Aleateve per te Hitleri ne Berlin.
Nje sulm i befasishem nga Gjermania drejt forcave te Aleateve.
Beteja e Bulges
Qellimi:Te percaje Aleatet dhe ti detyroje te dorezohen.
. . . these men came here - British and our allies, and Americans - to storm these beaches for one purpose only, not to gain anything for ourselves, not to fulfill any ambitions that America had for conquest, but just to preserve freedom. . . . Many thousands of men have died for such ideals as these. . . but these young boys. . . were cut off in their prime. . .
Qendresa e fundit e Hitlerit.
Gjermania
Franca
Kur mbaroi beteja...
100,000 viktima Gjermane
90,000 viktima Amerikane
Pika e ktheses:
3. Pjesa e mbetur e ushtrise Gjermane nuk mund te zmbrapsej,por edhe te luftonte Aleatet..
1. Gjermania humbet te gjitha njesite ushtarake rezerve.
2. Forca eshte shkaterruar
Rruges per ne Berlin trupat Sovjetike dhe Amerikane cliruan kampet e perqendrimit.
Pak muaj pas betejes se Bulges, Musolini u kap dhe u var nga Italianet, kurse Hitleri kreu vetevrasje ne 30 Prill 1945.
Beteja e Britanise.
8 Maj , 1945 Dita e fitores Europiane.
Si e fituan njerezit fuqine?
The Fragile Peace begins to break
The Japanese Army invades Manchuria
Bashkimi i ketyre shteteve nuk ben asgje per te ndalur keto veprime.
Mussolini invades the independent area of Abyssinia in Africa.
Traktati i Versajes eshte shkelur, cfare duhet te beje Franca dhe Britania?
1931 1935
Gjimnazi "Petro Nini Luarasi"
Projekt: Histori
Tema:
Punoi: IRISA Llana

Klasa: XI-H
2014
Lufta e Dytë Botërore ishte konflikti i armatosur midis Aleatëve dhe Boshtit Nazist, i përbërë nga Italia, Gjermania dhe Japonia nga viti 1939 deri në vitin 1945.
Reagimi i SHBA ndaj Japonez-amerikaneve
Kuriozitete:
KURIOZITETE RRETH LUFTES
1-Bomba e pare e hedhur nga aleatet ne Berlin gjate luftes se dyte boterore vrau elefantin e vetem ne kopshtin zoologjik2-Heinrich Himmler, komandant ushtrie dhe anetar i partise naziste i njohur si mendja djallezore e luftes ishte fermer3-Pavaresisht nga cfare kemi pare ne filma, ushtria gjermane nuk perdorte pershendetjen tipike naziste deri ne korrikun e vitit 1944 kur Hitleri i detyroi ata4-Ushtria e kuqe sovjetike trajnoi qente per te shkaterruar tanqet armike5-Tanku me i rende i ndertuar ndonjehere eshte Maus II gjerman prej 192 ton, tashme pjese e rekordeve guiness
Holokausti
Holokausti është një teori, që do të thotë djegie totale. Në bazë të kësaj u ngritën me dhjetëra kampe përqendrimi në të gjithë Evropën dhe në Gjermani. Më të mëdhenjtë ishin Auschëitz-Birkenau, në kufi me Poloninë, ku u vranë në dhoma gazi dhe krematoriume rreth 70 mijë hebrenj. Janë mbi 50 kampe përqendrimi në të gjithë Evropën, ku u krye maskara kundër gjashtë milionë hebrenjve. Robërit grumbulloheshin në të gjitha shtetet që kishin pushtuar gjermanët dhe më pas dërgoheshin për në kampet më të afërta, që ishin vetëm kampe vdekjeje.
70 vjet pas luftes se dyte botrore kerkuesit kane zbuluar se numri I kampeve eshte 7 here me I larte sesa ai I dokumentuar kane ekzistuar 42,500 kampe perqendrimi ne te gjithe europen.30.000 kampe pune ,shfarrosjeje ne menyre eksperimentale
1.000 kampe robrish lufte
1150 geto hebrenjsh
500 shtepi prostitucioni te detyruara
Vendet te cilat u goditen me shume nga lufta e dyte botrore ishin :
Polonia : 3.000.000 hebrenj te vrare,6.000.000 civile
Cekosllovakia:277.000 hebrenj
Hungaria:200.000
Vendet qe moren pjese : 51 vende nga e gjithe bota.
Full transcript