Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Indų kultūra

No description
by

Deimantė Stankūnaitė

on 19 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Indų kultūra

Indijos kultūra
Muzika ir šokiai
Muzika, anot indų, dievų dovana žmonėms, dievų kalba, duota geriau suprasti save, išgirsti dangaus balsus. Indai kūrė muziką garsais, paimtais iš gyvosios gamtos – mėgdžiojo gyvulius, paukščius.


Skulptūros
Dauguma Indijos skulptūrų yra religinės tematikos – budizmo, džainizmo, induizmo. Vienos žinomiausių – Eloros olų ir Adžantos olų ansambliai.
Indiška šventė: Divali
Indiškos vestuvės
Indiška šventė: Holi
Ačiū už dėmesį!
Indijos kultūra -
Indijos subkontinente gyvenančių tautų kultūra. Ji gali būti laikoma viena seniausių ir įvairiapusiškiausių pasaulyje.
Indijos subkontinentas yra Azijos regionas, esantis į pietus nuo Himalajų ir besitesiantis link Indijos vandenyno. Čia yra Indija, Pakistanas ir Bangladešas. Dažnai priskiriami Butanas, Nepalas ir Šri Lanka.
Virtuvė
Būstai
Kadangi Indija yra šiltų kraštų šalis, ten visus metus temperatūra išlieka aukščiau 0°C, o vidutinė metinė temperatūra yra apie 25°C, taigi namai statomi lengvi, vėsūs, gerai vėdinami.

Indijos subkontinentas yra tautiškai ir kultūriškai labai įvairus. Jis gali būti dalinamas į daugybę kultūrinių regionų, kurių kiekvienas išvystė savitas kultūrines tradicijas bei papročius.
Papročiai

Pats bendriausias dalykas, leidžiantis kalbėti apie vienetą, tai daina, šokis, pasaulio vaizdiniai, skulptūra, dailė, religiniai mitai ir su tuo susiję ritualai.
Indų šokiai teatralizuoti. Veikėjų pergyvenimus, charakterį šokėjai atskleidžia mimika, galvos, rankų, kojų, klubų, nugaros, pilvo judesiais.
Susiformavęs moteriško grožio idealas: putnios deivės plonutė talija, trijose vietose palinkusi poza. Vėlesniame Guptų mene susidarė vyriškas mišrusis indų dievo ir sėdinčio ar stovinčio Budos skulptūros tipas. Budos: harmoningai dera fizinis grožis ir pakylėta dvasinė ramybė. Ant stulpų, akmeninių aptvarų ir vartų randama Budos gyvenimo reljefų. Žymios ir indų bronzinės skulptūros.
Surya Namaskar
Induistai dieną pradeda ritualu „Surya Namaskar“ - saulei aukojamas vanduo ir kalbamos mantros bei maldos. Induizmas garbina gamtą, todėl pirmasis ryto valgis aukojamas karvei, o paskutinis – šuniui.
Visų religijų atstovai dieną pradeda giedodami – tokios tradicijos skiepijamos vaikams nuo ankstyvų dienų ne tik šeimoje, nes rytinės maldos ir moralinis auklėjimas - labai svarbi Indijos švietimo sistemos dalis.
Etiketas šventyklose

Lankantis religinėse vietose svarbu dėvėti kuklius drabužius, dengti pečius ir apatinę kūno dalį bei nusiauti avalynę. Žmonės labai nuoširdžiai ir konservatyviai laikosi savo religinių tradicijų.
Hierarchija

Mokyklose mokytojai laikomi visų žinių šaltiniu. Šeimos lyderis yra patriarchas, dažniausiai tėvas. Versle vadovas laikomas didžiausios atsakomybės šaltiniu. Tam, kad išliktų socialinė santvarka, visuose santykiuose turi būti laikomasi aiškiai apibrėžtos hierarchijos.

Darbą atliko Deimantė Stankūnaitė
Vardai
Indai savo kultūroje sujungia religiją, kastą ir horoskopus vardų davimo praktikoje. Visi vardai turi specialią reikšmę, kaip pavyzdžiui Poonam, kas reiškia "pilnas mėnulis - pilnatis" hindi kalboje. Įgimtasis vardas gali labai skirtis nuo oficialaus vardo. Pirmoji vardo raidė yra sulyginama su horoskopo ženklo pirmaja raide, o pavardė yra kaip šeimos relikvija. Indijoje įmanoma nustatyti iš kurios šalies dalies žmogus kilęs pagal žmogaus pavardę.
Musulmonų
pavardės
Daug musulmonų neturi pavardžių, o su savo vardu kartu vartoja tėvo vardą su junginiu „bin“. Taigi, Abdullah bin Ahmed yra Abdula Ahmedo sūnus. Moterys šiuo atveju naudoja junginį „binti". „Hadži“ (vyr.) ar „Hadža“ (mot.) prieš vardą rodo, kad šis asmuo yra buvęs piligriminėje kelionėje į Meką.
Dovanojimo
etiketas
Indai tiki, kad dovanojimas palengvina perėjimą į kitą gyvenimą. Draugams ar tolimiems giminaičiams dovanojami pinigai švenčiant svarbius gyvenimo įvykius – vestuves, laidotuves.
Stalo etiketas

Daugelis Indijos patiekalų valgomi naudojant pirštus. Jeigu naudojami stalo įrankiai, tai dažniausiai yra stalo šaukštas ir šakutė.
Dažnai svečiai aptarnaujami pagal tam tikrą tvarką: pirmiausia pats garbingiausias svečias, tada vyrai ir vaikai. Moterys paprastai patarnauja prie stalo, o valgo vėliau.
Nepaslaptis, kad indiška kulinarija – viena tobuliausių ir seniausių pasaulyje. Šios tautos žmonės mano, kad gaminti maistą yra dievo žmonėms įkvėptas menas. Įvairių aromatų, produktų derinimas virtuvėje šeimininkaujantį paverčia tikru menininku. Svarbu, kad Krišnai ruošiamas maistas būtų gaminamas su įkvėpimu ir didele meile. Virėjas siekia ne tik pamaitinti, bet ir nudžiuginti valgančiuosius.

Mada
Joga
Joga - tai senovės indų religinė filosofinė asmenybės dvasinio, taip pat ir fizinio, protinio tobulinimo sistema, pagrįsta psichofizine treniruote, kuri padeda sąmonei transformuotis, individo sielai susilieti su dievybe. Ji atsirado Indijoje prieš daugelį tūkstančių metų.

Naudojami indai:
gili keptuvė karahi troškiniams,
į viršų siaurėjantis puodas handi.
Labai tradicinis, etninis, bet tuo pačiu metu ir šiuolaikiškas indžių rūbas yra saris. Grakštumo suteikia dupata, minkštas ir lengvas ilgas šalis, permestas per petį. Labai populiarus ir “salvar kamyz“ - ilgi viršutiniai marškinėliai ir kelnės. Indžių mėgstama juvelyrika, auksinė ar sidabrinė – auskarai ausyse ir nosyje, apyrankės, kaklo papuošalai, kojų papuošalai ir rankų bei kojų pirštų žiedai parodo socialinį statusą ir tradicijas.

Virupaksha šventykla
Lotoso šventykla
Tadž Mahalas
Vestuvės
Indija didelė, ir vestuvių papročiai joje įvairuoja, bet kai kas yra ir bendro. Prieš vestuves indams būtinos vienuolika apeigų.
Jeigu jaunikis mirtų, jaunikio jauniausias brolis turi tapti jos vyru, jos vaikams tėvu.
Tikslų vestuvių apeigų laiką numato astrologai, kai kada net vidurnaktį.
Vestuvių dieną jaunieji nevalgo.
Ajurvedinis tradicinis Keralos masažas
Bolivudas
Karvių garbinimas
Vedos
Šventa upė - Gangas

Kastos
Siekdami skaldyti nacionalinio išsivadavimo judėjimą, britų kolonizatoriai toleravo kastų sistemą. 1950 m. Indijos konstitucijoje skelbiama kastų lygybė, 1955 m. kastų diskriminacija uždrausta įstatymu, tačiau senovės atgyvenos, ypač kaime, dar labai gajos.
Tradicinių kastų papročių nepaisymas ir nesilaikymas (ypač valgymas ir santuoka su kitos kastos nariais, bendravimas su neliečiamaisiais) buvo laikomas dideliu nusikaltimu, griaunančiu esamą socialinę santvarką ir hinduistų religinę sistemą.
Kasta – uždara grupė žmonių, kurie yra susiję kilme, papročiais, tam tikru tradiciniu verslu. Pasiskirstymo kastomis būta daugelyje senovės ir viduramžių valstybių, tačiau tik Indijoje šis pasiskirstymas tapo visuotine socialine sistema.
Varna – luomas Indijoje. Tradicinė hinduistinės Indijos visuomenė yra skirstoma į keturias varnas: brahmanus, kšatrijus, vaišijus ir šudras. Taip pat egzistuoja ir žmonių grupės, nepatenkančios į jokį luomą – neliečiamieji.
Full transcript