Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

George Byron - "Giaur"

Język polski
by

Janusz Mrozkowiak

on 16 October 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of George Byron - "Giaur"

"Giuar" George Byron George Byron Stał się za życia legendą, naśladowali go romantycy francuscy, niemieccy i polscy. Miał typowo romantyczną biografię (niezwykłej mody, niezwykłej inteligencji, wykształcony; wypowiadał otwartą wojnę konwenansom, głupocie, niesprawiedliwości. Manifestował swoją wolność także w sferze miłości, arystokrata ducha, skazany na ostracyzm towarzyski (powszechna dezaprobata), sam skazał się na wygnanie, na dolę pielgrzyma, walczył o wolność Włoch i o wolność Grecji przeciwko Turkom, tam zmarł jako powstaniec w 36 roku życia. Czas akcji: Lata 80-te XVIII w. W Grecji podbitej przez Turków, a więc mahometan. Stąd koloryt bliskowschodni (orientalizm). Forma utworu: - Opowiadanie o losach bohaterów przeplatane jest wstawkami lirycznymi, w których podmiot mówi także w 1 osobie (“Nie- Grecy! - nie mam litości nad wami) – co znamienne dla romantyzmu.
- Fabuła nie jest prowadzona chronologicznie: fragmentaryczna, ułamkowa.
- Wydarzenia są przedstawione subiektywnie.
- Występują też cechy dramatu: dialog, monolog, wprowadzanie mowy niezależnej. Powieść poetycka - poezja narracyjna, synkretyczna, rozbudowany utwór wierszowany odznaczającą się silnym zsubiektywizowaniem opowiadania i opisu; fabuła luźna, fragmentaryczna kompozycja, pełna niedomówień i zagadkowości, brak chronologii zdarzeń. Bohater byroniczny: - życie koncentruje wokół jednej namiętności i miłości do Leili, miłość jest sakramentem, czyli zaprzysiężeniem dusz wybranych;- przegrywa, gdy ginie Leila, w buncie zabija Hassana – jako tyrana i jako zbrodniarza;-targają Giaurem niepokoje moralne,
- usuwa się z życia, tęskni za śmiercią,
- gardzi tymi, dla których sensem jest zdobywanie dóbr materialnych, dlatego jest sam z wyboru;
- kocha wolność.
- jest świadomy swej nieprzeciętności, jest dumny, manifestuje swój egocentryzm, - dziewicza przyroda, z którą pozostaje w symbiozie, jest symbolem czystości, nieskażenia.
Full transcript