Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Teoria skoncentrowana na osobie Carla Rogersa Studium Przypadku

No description
by

Bartosz Tymoszuk

on 8 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Teoria skoncentrowana na osobie Carla Rogersa Studium Przypadku

1. Czym różniło się doświaczenie organizmu Katharine od jej ja spostrzeganego przed jej udziałem w grupie wsparcia? Jak to świadczy, według teorii Rogersa, o jej zdrowiu psychicznym? Carl Rogers (1902) Założenia teorii C. Rogersa:

1. Człowiek jest całościa
2. W człowieku przeważaja dobre aspekty jego osoby
3. Człowiek staje sie neurotykiem, gdy osobowość jego zostaje zaburzona przez działanie negatywnych sił
4. Dominujace sa przeżycia świadome
5. Naturalnym motywem, który kieruje ludźmi jest samorealizacja. To podstawowa potrzeba rozwojowa. Streszczenie Przypadku Katharine wybiera sie na zjazd absolwentow na 20- lecie ukonczenia liceum. Nie byla na 10-leciu poniewaz bala sie ,ze innym udalo sie osiagnac wiecej niz jej, dodatkowo bala sie ich litosci. Na chwile przed zjazdem rozwiodla sie z mezem i stracila wszystko co bylo dla niej istotne, malo tego przytyla 15 kg. Zaczela pracowac jako sekretarka a zawsze marzyla o prowadzeniu wlasnej firmy, bedac na skraju zalamania natrafila na grupe wsparcia dzieki ktorej znalazla w sobie sile by rozpoczac wlasna dzialalnosc - produkcje ozdob. Dodatkowo jeden z jej nowych klientow zostal jej mezem, w zwiazku z powrotem do swoich idealow powrocila do swojej wagi i odnalazla wewnetrzny spokoj dzieki ktoremu z checia wybierze sie na spotkanie klasowe. 2. Jak toeria Rogersa wyjaśniłaby niezgodność między doświadczeniem organizmu a jej ja spostrzeganym? 3. Jaka była różnica między doświadczeniem organizmu Katharine a jej ja spostrzeganym po jej doświadczeniach w grupie wsparcie? Jak to świadczy, wg. teorii Rogersa, o jej zdrowiu psychicznym? 4. Co spowodowało, według teorii Rogersa, różnicę stopnia zgodności w tych dwóch okresach? Studium Przypadku Teoria skoncentrowana na osobie Carla Rogersa Karsznia, Tymoszuk, Prysmas W jego teorii występują dwa konstrukty teoretyczne o podstawowym znaczeniu, stanowiące podwalinę całej teorii. Są to pojęcia: „organizm” i „ja”
a) organizm czyli umiejscowieni wszelkiego doświadczenia. Doświadczenie obejmuje wszystko to, co dzieje się w obrębie organizmu w każdym momencie i jest potencjalnie dostępne świadomości. Całość doświadczenia tworzy pole fenomenologiczne, które stanowi indywidualny układ odniesienia, znany jedynie samej jednostce
b) pojęcie „ja”- jest to część pola fenomenologicznego stopniowo wyodrębniająca się z całości. „Ja” czy obraz „ja” oznacza zorganizowaną spójną postać pojęciową, składają się ze spostrzeganych własności „ja”, czyli samego siebie ze spostrzeganych relacji między „ja” a innych. Osiem wyznaczników człowieka idealnego wg C.Rogersa:

1. Otwarty na wszelkie doświadczenia.
2. Autentyczny w porozumiewaniu si ze sob i z innymi ludźmi.
3. Poszukujcy intymności.
4. Poszukujcy całościowego spojrzenia na rzeczywistość.
5. Podatny a zmiany.
6. Ufajcy sobie.
7. Sceptyczny wobec technologii i rzeczy materialnych.
8. Szukajcy wartości duchowych poza jednostkowych. 5. Jakie inne teorie można by zastosować w celu wyjaśnienia doświdaczeń Katharine ? Teoria "Organizm a ja"
strukturalne pojęcia organizmu i ja maja podstawowe znaczenia dla teorii Rogersa, a ich rola uwidacznia się w jego rozważaniach nad problemem zgodności i niezgodności między spostrzeganym ja a rzeczywistym doświadczeniem organizmu.
Jeśli doświadczenia jakiejś osoby, tworzące jej „ja” odzwierciedlają wiernie doświadczenia organizmu, to osobę tą możemy określić jako przystosowaną, dojrzałą i funkcjonującą w sposób pełny.
Natomiast niezgodność między ja a organizmem prowadzi do poczucia zagrożenia i niepokoju. Katharine czuła się zagrożona reakcją społeczeństwa na jej sytuację życiową, w związku z czym była zamknięta i zdesperowana, nie widziała perspektyw rozwoju dla siebie co świadczyło o jej bardzo słabej kondycji psychicznej - nie podatnej na zmiany i rozwój sceptycznej do siebie (nie dbającej o siebie) a także nie ufającej samej sobie jednostki która nie posiada wiary w siebie. Osoba samorealizująca się kieruje się własnymi doświadczeniami, słucha swojego wnętrza, podejmuje sama decyzje i odpowiada za nie, natomiast w przypadku Kathariny rożnicą był fakt decyzyjności jej męża za jej życie. Różnica była diametralna , Katharine po spotkaniach z grupą wsparcia przeistoczyła się z osoby której życiem pierwotnie sterował jej mąż w osobę która zrozumiała ,że jest w stanie podążać za swoimi marzeniami z lat młodości ,ponieważ są one realne i wymagają tylko wiary w siebie systematyczności i motywacji. Niedługo po zrozumieniu swojego potencjału i rozpoczęciu pracy nad sobą zamieniła swoje życie z pasma niepowodzeń na pasmo sukcesów zarówno zawodowych jak i emocjonalnych.
Świadczy to oczywiście o dużej poprawie stanu jej zdrowia psychicznego. Główną różnicą stopnia zgodności było zachwianie jej pewności siebie, które wynikało z zachowań jej męża, który krytyką i prześmiewstwem skutecznie blokował jej chęć samorealizacji , która wg. teroii Rogersa jest jednym z podstawowych motywów życia człowieka dodatkowo, człowiek staje się neurotykiem, gdy osobowość jego zostaje zaburzona przez działanie negatywnych sił którymi definitywnie były zachowania jej męża a następnie rozwód który pogrzebał wszelkie życiowe plany i marzenia Katharine. Proces dorosłości na skali wzrost - regres w ujęciu C.C. Cogginsa wobec siebie - cechuje je duża samoświadomość, adekwatna samoocena (gdyż zaniżona i zawyżona jest barierą) oraz koncentracja na rozwoju, Bibliografia Gasiul H. : Psychologia osobowości, Wyd. Difin, Warszawa 2006
Grzesiuk L. Redakcja Naukowa: Psychoterapia Teoria Podręcznik akademicki, Wyd. Psychologii i Kultury, ENETEIA, Warszawa 2005
Previn A.L.: Psychologia osobowości, GWP , Gdańsk 2002Psychologia i Życie - Richard J. Gerrig, Philip G. Zimbardo Warszawa, 2008 Piramida Potrzeb Maslowa Teoria samorealizacja Kierkegaarda Samorealizacja w tej teorii jest kategori egzystencjaln, bo odpowiada najpełniej na potrzeb osigania satysfakcji z własnych działań w świecie materialnym. Unikajc cierpień, wyzbywajc si obaw o własn tożsamość w zmiennej rzeczywistości, DZIEKUJEMY !
Full transcript