Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Prezentacja na Biologie pt. "Charakterystyka oddziaływań nieantagonistycznych"

Krzysztof Jurek uczeń klasy III gimnazjum 09.05.2012 r.
by

Krzysiek Jurek

on 13 May 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Prezentacja na Biologie pt. "Charakterystyka oddziaływań nieantagonistycznych"

Nieantagonistyczne
zależności
między
gatunkami (zależności dodatnie) między gatunkami to takie relacje, w których żaden ze współistniejących gatunków nie ponosi strat w wyniku tego współżycia.

Zalicza się do nich takie relacje, w których korzystają oba lub przynajmniej jeden z gatunków biorących w nich udział: Mutualizm jest to takie współżycie osobników będących przedstawicielami dwóch różnych gatunków, w którym obydwa gatunki odnoszą korzyści.


Cechą charakterystyczną mutualizmu jest zwiększenie dostosowania do warunków środowiska organizmów biorących w nim udział. Organizmy dwóch różnych gatunków współistnieją, uzupełniają się i wzajemnie przynoszą sobie korzyści.


Niektóre związki mutualistyczne są tak silne, że organizmy je biorące w nich udział nie potrafią przeżyć samodzielnie, inne związki są mniej ścisłe i organizmy mogą istnieć również bez wzajemnego uzależnienia. Mutualizm można zaobserwować na przykład
pomiędzy niektórymi gatunkami ryb.
Jedne gatunki oczyszczają skórę innych
gatunków żywiąc się ich pasożytami i
martwym naskórkiem.

Bardzo ciekawym przykładem mutualizmu jest występowanie glonów jednokomórkowych zdolnych do fotosyntezy w komórkach innych organizmów, np. u pantofelka, koralowców i gąbek.

Organizmy gospodarzy ochraniają glony, stają się środowiskiem
ich życia, a glony dostarczają im odżywczych produktów fotosyntezy. Najdoskonalszą, najbardziej ścisłą formą
mutualizmu jest symbioza, w której obaj partnerzy żyją blisko
powiązani fizycznie, tworząc tandem o nowych właściwościach
pozwalających na lepsze funkcjonowanie w danym środowisku. Przykładem symbiozy są porosty. Powstały one w wyniku ścisłego powiązania związkiem mutualistycznym grzybów z zielonymi glonami. Mutualizm tych grzybów i porostów jest tak silny, że organizmy te nie mogą funkcjonować niezależnie od siebie.

Ciało porostu zbudowane jest z grzybni, w której strzępkach znajdują się warstwy komórek glonów lub sinic. Glony dzięki przeprowadzaniu fotosyntezy dostarczają grzybom substancji odżywczych. Grzyby dostarczają składniki mineralne z podłoża, zapewniają glonom ochronę przed wysychaniem i zbyt dużym nasłonecznieniem. Bakterie współżyją również z roślinami nie zaliczanymi do grupy roślin motylkowych. Znana jest symbioza pomiędzy bakteriami a rokitnikiem, olszą czy woskownicą Protokooperacja to takie współżycie osobników różnych gatunków, w którym obie strony czerpią korzyści ale które nie musi być trwałe i może występować tylko okresowo. Jest to więc nieprzymusowe współdziałanie pomiędzy osobnikami różnych gatunków. Protokooperacją można nazwać współżycie ukwiałów z rakiem pustelnikiem. Rak pustelnik nie ma pancerza. Dla swojego bezpieczeństwa szuka pustych muszli wytworzonych przez ślimaki. Rosnąc wielokrotnie zmienia muszle na większe. W tej wędrówce towarzyszy mu ukwiał, który chroni go dzięki swoim parzydełkom, którymi odstrasza wrogów. Ukwiał ochrania raka przed drapieżnikami a w zamian otrzymuje od raka pomoc w zdobywaniu pożywienia. Przykładem protokooperacji jest też współżycie ptaków z dużymi ssakami roślinożernymi, takimi jak słonie czy nosorożce. Ptaki oczyszczają skórę ssaków z pasożytów zdobywając w ten sposób pożywienie. Jest to współżycie organizmów różnych gatunków, w którym jedna ze stron tego współżycia odnosi korzyści. Zasadniczą różnicą między komensalizmem a pasożytnictwem jest to, że organizm, który dostarcza tych korzyści innemu organizmowi, sam na tym nie traci. Żadna ze stron współistnienia nie jest więc poszkodowana. Komensale mogą żyć na powierzchni albo wewnątrz ciała innego organizmu. Mogą żywić się resztkami jego pokarmu lub wytworami jego funkcjonowania. Niektóre komensale żywią się produktami łuszczenia się skóry swoich gospodarzy. Komensale takie występują w piórach ptaków, we włosach ssaków czy na łuskach ryb. Przykładem komensalizmu może być istnienie wielu zupełnie nieszkodliwych bakterii w przewodzie pokarmowym człowieka. Żywią się one resztkami pokarmowymi pochodzącymi z procesu trawienia. Współżycie człowieka i bakterii wewnątrz jego przewodu pokarmowego wielu specjalistów określa już jednak nie tylko komensalizmem ale i mutualizmem, ponieważ większość z gatunków tych bakterii uważa się nawet za niezbędne do prawidłowego trawienia. MUTUALIZM Zależności nieantagonistyczne Zależności nieantagonistyczne Mutualizm Komensalizm Protokooperacja PRZYKŁADY
Osobliwy związek łaczy niewielką rybę
- babkę - ze ślepą krewetką. Skorupiak
za pomocą odnóży przygotowuje schronienie zarówno dla siebie, jak i dla babki. Natomiast ryba pełni funkcję przewodnika, ułatwiając krewetce zdobywanie pokarmu oraz ostrzegając przed niebezpieczeństwem.

Krewetka utrzymuje kontakt ze swoim przewodnikiem za pośrednictwem długich czułków. Zależność łącząca środkowoamerykańskie mrówki zwane ogrodniczkami, z grzybami jest na tyle silne, że gdy zabraknie jednego z partnerów, drugi nie jest w stanie przeżyć.

Mrówki hodują w swoich gniazdach grzyby, które są ich głównym źródłem pokarmu, ale nie przetrwałyby bez ich opieki. Przykładami organizmów, które łączy ścisła zależność, są rośliny motylkowate i bakterie brodawkowe żyjące w brodawkach ich korzeni.
Bakterie, korzystając z azotu atmosferyczneg, produkują związki azotowe wykorzystywane przez rośliny. W zamian rośliny dzielą się z bakteriami związkami organicznymi wytworzonymi w procesie fotosyntezy. Kolejnymi przykładami komensalizmu związanego ze zdobywaniem pokarmu jest relacja pomiędzy rybikiem (bezskrzydłym owadem) a niektórymi gatunkami mrówek. Rybik dzięki życiu między mrówkami ma ułatwiony dostęp do pokarmu. Mrówki nie mają z obecności rybika ani korzyści ani strat. Babka i krewetka Dzięki współpracy
z bakteriami brodawkowymi rośliny motylkowe, takie jak groch, mogą żyć na glebach ubogich w azot. Komensalizm Przykłady Protookoperacja Przykłady Warto wspomnieć o współżyciu roślin kwiatowych i owadów takich jak motyle czy pszczoły. Kwiat używając swego słodkiego zapachu i jaskrawych barw płatków korony zwabiają owady. Dzięki temu kwiaty zostaja zapylone, a owady mogą zebrać pyłek czy i nektar aby się pożywić albo do produkcji miodu. Kolejny przykładem jest współżycie krokodyli i ptaków, które oczyszczają paszczę wielkich drapieżców z pasożytów oraz resztek pokarmu, za co w zamian nie są zjadane oraz same mogą się pożywić. Przyczyna Protookoperacji jest:
Chęć zdobywania pokarmu,
możliwość przemieszczania się,
ochrona przed drapieżnikami i ostrzeganie przed nimi. W pewnych warunkach komensalizm może przekształcić się w mutualizm lub pasożytnictwo. Warto wiedzieć ! Komensalizm nie musi polegać na zależnościach pokarmowych. W przypadku komensalizmu chroniącego komensal wykorzystuje gospodarza do ochrony, np. ryby ukwiałowe z rodzaju Amphipron żyją pomiędzy chroniącymi je ramionami ukwiałów. W komensalizmie czyszczącym symbiont oczyszcza gospodarza, np. z pasożytów zewnętrznych. Funkcje takie pełnią przedstawiciele wielu gatunków ryb i skorupiaków, np. ryba pilot towarzyszy rekinom i usuwa z ich łusek oraz jamy gębowej pasożyty korzystając jednocześnie z resztek pokarmu i nie padając łupem gospodarza. Dziękuję za poświęcony czas... ...Mam nadzieję, że przedstawiona prezentacja nie była nudna, a w dodatku ciekawa... Prezentacje Wykonał:
Krzysztof Jurek
kl. III gimnazjum
13.05.2012 r. ...I to by było na tyle Hehehhe :D
Full transcript