Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

9.Sınıf Kimya Etkinlik

No description
by

Birol Binici

on 24 February 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of 9.Sınıf Kimya Etkinlik

9. Sınıf Kimya Etkinlikleri Power Point ve Prezi sunumlar Prezi sunumlar hareketli ve görsel yönü kuvvetli sunumlardır. Bu nedenle öğrencilerin dikkatini daha çok çekmekte ve sunum sırasındaki katılımlarını artırmaktadır. "Simyadan Kimyaya" konusu Prezi Sunum ile işlenmiştir.
Böylece sunum sırasında öğrencilerle konu üzerinde tartışmaya olanak sağlanmıştır. BİLEŞİK OLUŞUMU Sodyumun Hikayesi Öğrenciler bileşik oluşumunu anlatan bir senaryo yazıp canlandırdılar. Bu çalışma öğrencilerin oldukça ilgisini çekmiş ve yüksek katılımla gerçekleşmiştir.


Bu konu ile ilgili yazılıda sorulan sorunun da başarısı oldukça yüksektir. Elektronları Takip Et Öğrencilerin iyonik ve kovalent bağ arasındaki farkı anlamaları amacıyla adım adım bileşik oluşumunu gösteren power-point animasyon hazırlanmıştır. Elektronların hareketini animasyon üzerinden takip eden öğrencilerle bileşik oluşumu her aşamada tartışılmıştır. NaF + Na - F 1- 1+ F Na Mıknatıslı Kartlar Öğrencilerin bileşik formüllerini oluşturmayı kavramaları amacıyla tahtaya yapışabilen mıknatıslı kartlar hazırlanmıştır. Öğrenciler bu modelleri tahtada kullanarak bir çok farklı alternatifte bileşik oluşturmuşlardır. Oku-Tartış-Tamamla İyonik ve kovalent bileşiklerin özelliklerini doğrudan vermek yerine, bir aktivite kağıdı hazırlanmıştır. Çalışma kağıdını ders kitapları ile birlikte tartışarak doldurmalarını sağlayacak bir etkinlik oluşturulmuştur. Öğrenciler gruplara ayrılmış, tartışarak kağıtlarındaki boşlukları doldurmuşlardır. Daha sonra gruplar birbirlerine sorular sorarak değerlendirme yapmışlardır. PERİYODİK TABLO "Periyodik Özellikler Gözlerimin Önünde" Öğrencilere grupların özelliklerini araştırmaları için yönlendirici bir aktivite kağıdı verilmiştir. Bu kağıtta yer alan ifadelerdeki boşlukları araştırma yaparak evde doldurmuşlardır. Bir sonraki laboratuvar dersinde ise, araştırdıkları elementler ve periyodik özellikler ile ilgili deneyler yapılmış, deney sonuçları hakkında tartışılmıştır. Performans Deneyleri 9. ve 11. sınıfta laboratuvar çalışmaları, yapılandırmacı eğitim yaklaşımına uygun biçimde düzenlemek amacıyla yeniden gözden geçirilmiştir. Öğrencilerin yaparak yaşayarak
öğrenecekleri deney ortamları
hazırlamak ve değerlendirmek
adına "Performans Deneyi"
uygulamaları geliştirilmiştir. Bu uygulamalar sene boyunca devam edecek biçimde planlanmıştır.
Öğrencilere yarı yapılandırılmış deneyler verilerek, öğrencilerin
deney tasarlamaları
bunun için ön provalar yapmaları
arkadaşlarına deneyleri uygulayarak anlatmaları sağlanmaktadır. Bu uygulamalar akran değerlendirme ve öğretmenin değerlendirmesi için dereceli puanlandırma anahtarı ile değerlendirilmektedir. Hem uygulama hem de değerlendirme anlamında tamamen yeni ve orijinal bir yöntem geliştirilmiştir.
Uygulama sonuçları öğrenci anketleri ile değerlendirilmektedir. Bu anketler sonucunda öğrencilerin performans uygulamalarına klasik deney uygulamalarına göre daha olumlu tutum geliştirdikleri ortaya çıkmıştır. BİLEŞİKLERİN ÖZELLİKLERİ "Suda Çözünen Çiçekler" Öğrenciler İyonik bileşiklerin suda çözünme denklemlerini yazmada zorlanmaktadırlar. Bu konu ile ilgili laboratuvarda uygulamasını yapacağımız bir materyal hazırlanmıştır. BİLEŞİKLERİN ADLANDIRILMASI Poliatomik İyon Yılbaşı Süsleri Bileşiklerin adlandırılması konusu öğrencilerin iyon yüklerini ve formüllerini ezberlemelerini gerektirmektedir. ORGANİK BİLEŞİKLER "Günlük Hayatımızda Organik Bileşikler" Organik bileşikler konusuna başlarken
öğrencilere organik bileşikleri tanıtan ve günlük hayatla ilişkilendiren fotoğraf ağırlıklı bir sunum izletildi.
Sunum ile birlikte tartışıldı.
Bu konuyu tamamlayıcı nitelikte günlük yaşamla ilişkili bir video izletildi. Organik Kitapçık Organik bileşikler konusunun tamamı öğrencinin aktif bir biçimde kullanacağı bir kitapçık hazırlanmıştır.
Bu kitapçık öğrencilerin;
derse hazırlıklı gelmelerine olanak vermekte
araştırma yaparak kitapçığı tamamlamalarını sağlayacak ödevler içermektedir. ONLINE EĞİTİM " Engrade" Engrade'de neler yapılabilir? Video, sunum, flash card, quiz destekli dersler hazırlanabiliyor.
Öğrencilerin oturma düzenlerinden devam-devamsızlıklarına, ödev takibinden notlarına
kadar herşeyi takip edilebiliyor.
Öğrencilerin online olarak yaptıkları
testlerin sonuçları rapor olarak görülebiliyor.
Her bir öğrenci için bireysel gelişim raporu oluşturulabiliyor.........k Bu materyal daha çok öğrencilerin dikkatini çekmek için kullanacağımız çiçek şeklinde hazırlanmış içinde iyonları içeren kağıtlardır. Bu kağıtlar suya atıldığında çiçek yaprakları açılmakta ve iyonlar ortaya çıkarak suya dağılmaktadır.
Sembolik olarak iyonik bileşiklerin iyonlarına ayrışarak çözünmelerini gösteren ve öğrencilerin gözünde iyon sayıları ve yapılarını somutlaştıran faydalı bir etkinliktir. İyonların formüllerinin ve adlarının yazıldığı renkli kartonlardan yılbaşı süsleri yapılmış ve tüm 9.sınıflara yılbaşı haftasında asılmıştır. Uzun bir süre boyunca sınıfta asılı bulunan bu süsler öğrencilerin dikkatini çekmiş, bileşik adlandırma konusu geldiğinde iyon formüllerini öğrenmelerinde kolaylık sağlamıştır. "Bileşikler" "www.engrade.com" öğretmenler için pek çok olanak sunan, kullanımı kolay bir on-line eğitim sitesidir. 25 Şubat itibariyle Fen lisesi 9. sınıflarda uygulanmaya başlanmış, lise sınıflarında ise Mart ayı başlarında uygulamaya başlanması planlanmıştır. Öğrenciler kendilerine öğretmenleri tarafından verilen
şifreleri kullanarak sitedeki kaynaklara erişebiliyor. Kendilerine atanmış dersleri takip ederek ilgili çalışmaları (quiz, flashcard, wiki...) online olarak tamamlıyorlar. http://prezi.com/ibpxebrrohsy/copy-of-eski-caglarda-kesfedilen-maddeler/
Full transcript