Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

15 faktów o przywódcy III rzeszy

No description
by

Jezus Chrystus

on 24 May 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of 15 faktów o przywódcy III rzeszy

Hitler podczas I wojny światowej
Raghav Gupta pisze, w artykule dla magazynu World Neurosurgery, że on i jego współpracownicy przeprowadzili analizę choroby Hitlera na podstawie dostępnych zdjęć i filmów. U wodza Trzeciej Rzeszy zauważono typowe dla Parkinsona drżenie lewej ręki, skrzywienie kręgosłupa i ogólne zaburzenia funkcji motorycznych. Wszystkie fotografie wykonano w latach 1933 - 1945.
Adolf Hiter
Przywódca III rzeszy
19 X 2017
Sebastian Żelazowski
Adolf urodził sie w Austro-Węgrach 20 kwietnia 1889 roku. Jego amatorską pasją było malowani pejzarzy, malował głównie góry i ulice miast.W 1907 i 1908 próbował dostać się do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu.Gdy nie udało mu sie dostac na studia opuścił Wiedeń, ale nie porzucił pasji do malowania można było się o tym przeknać między innymi gdyż to on zaprojektował flage i symbole partii NSDAP. Hitler w młodości był bieny utrzymywał sie gównie z renty i spadku. Dorabiał sobie przez malowanie pocztówek i pejzarzy.
W 1913 wyjechał do Monachium, gdzie bezpośrednio po wybuchu I wojny światowej w 1914 wstąpił jako ochotnik do 6 Bawarskiej Dywizji Rezerwy, w składzie której walczył na froncie zachodnim. Hitler trafił na front w połowie października 1914, w listopadzie 1914 brał udział w bitwie pod Ypres, w 1915 walczył w rejonie Arras, w 1916 nad Sommą, a w 1917 znów pod Arras. W czasie wojny awansował do stopnia starszego szeregowego (Gefrajter). Został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Żelaznym przez adiutanta regimentu Hugo Gutmanna. O zawieszeniu broni (Rozejm w Compiègne) dowiedział się w wojskowym szpitalu w Pasewalku, gdzie przebywał około pół roku po czasowym oślepieniu bojowym środkiem trującym.
Hitler skazany na więzienie
1 kwietnia 1924 skazany na pięć lat więzienia, z możliwością zwolnienia warunkowego po sześciu miesiącach i osadzony w więzieniu w Landsbergu. Napisał tam książkę Mein Kampf (Moja walka), w której sformułował program ruchu nazistowskiego. Książka ta stała się swoistą „biblią” narodowych socjalistów, do 1939 została przetłumaczona na 11 języków, a jej nakład osiągnął 5 mln egzemplarzy. Jej tezy powtórzył w Das zweite Buch, książce nieopublikowanej za jego życia, a odnalezionej przez historyków w latach dziewięćdziesiątych.
Przeszedł na wegetarianizm i był przeciwnikiem okrucieństwa wobec zwierząt
Są dowody na to, że do 1937 roku Hitler jeszcze jadał mięso. W pewnym momencie jednak przeszedł na dietę wegetariańską, co stało się częścią jego wizerunku. Nie pił też alkoholu i nie palił papierosów. W kwestii samego zachowywania diety bezmięsnej zdania historyków są podzielone, ale z pewnością żywo wyrażał zmartwienie obrazami okrucieństwa wobec zwierząt.

Nagroda Nobla dla przywódcy trzeciej rzeszy ?
Zgłosił go do pokojowej nagrody Nobla szwedzki parlamentarzysta Erik Gottfrid Christian Brandt w 1939 r. , w przededniu drugiej wojny światowej. Brandt był antyfaszystą, nie traktował tej nominacji serio. Wyrażał w ten sposób sprzeciw wobec innego polityka. Najwyraźniej był to taki żart podczas debaty, a nagrody oczywiście nie otrzymał.

Mało kto wie, że Hitler każdego dnia zjadał średnio kilogram (!) czekolady. Próbował nawet w czekoladzie przemycić bombę, która miała zabić Winstona Churchilla. Na szczęście brytyjscy agenci przejrzeli jego plan i zapobiegli atakowi.

Hitler był uzależniony od czekolady
Adolf Hitler chory na Parkinsona ?
Czy pierwszą miłoscią Adolfa była żydowska dziewczyna ?
Kiedy Hitler miał 16 lat, poczuł miętę do pewnej żydówki - Stefanie Isak. Jako nieśmiały chłopak nie miał odwagi wyznać jej swoich uczuć. Zamiast tego fantazjował o porwaniu jej i wspólnej ucieczce, a później nawet o samobójstwie we dwoje.
Wiemy o 42 próbach zamachu na Adolfa Hitlera
Bycie najbardziej znienawidzonym człowiekiem w najnowszej historii wiąże się z pewnym ryzykiem. Wiemy o ponad czterdziestu zamachach. Swoich sił próbowali nawet członkowie jego rządu. Na nieszczęście dla zamachowców, podczas prób sami tracili życie, a Hitler żył sobie w najlepsze aż do czasu, w którym sam zdecydował o tym, że powinien umrzeć.
Czy przywódca III rzeszy napewno odebrał sobie życie
30 kwietnia 1945, podczas oblężenia Berlina, Hitler wraz z poślubioną dzień wcześniej Evą Braun popełnił samobójstwo. Powszechnie przyjmuje się, że uczynił to strzelając z pistoletu w skroń i jednocześnie rozgryzając fiolkę z cyjankiem (niektórzy, głównie sowieccy historycy utrzymują, iż w rzeczywistości został zastrzelony przez swoich adiutantów lub straż przyboczną), w podziemnym schronie pod gmachem Starej Kancelarii Rzeszy w Berlinie (wcześniej zarządzając w celu zbadania skuteczności trucizny, otrucie swojego psa – Blondi). Miał wtedy 56 lat.
Ciekawostki
Hitler miał tylko 165 cm wzrostu
Hitler uwielbiał filmy Disneya
Full transcript