Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

PAŁAC W KIJANACH

No description
by

Agnieszka Adamczyk

on 6 February 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of PAŁAC W KIJANACH

PAŁAC W KIJANACH
PAŁAC OCZAMI KONSERWATORA
KILKA SŁÓW O PAŁACU
Klucz lubartowski Sanguszków został zakupiony w 1845 roku przez Bank Polski. Przeprowadzono parcelację dóbr. Wydzielony z tego klucza klucz dóbr kijańskich nabył w 1853 roku Ludwik Fryderyk Jakobs, później odsprzedał go Stanisławowi Sonnenbergowi. Ten ostatni ok 1880 roku przystąpił do przebudowy dawnego zespołu zamkowego. Z zamku pozostały jedynie sklepione kolebkowo piwnice z lunetami. Na nich stanął pałac projektu Apoloniusza Pawła Nieniewskiego. Nieco później do pałacu dobudowano ośmioboczną salę balową. Ogród zamkowy zmienił się w park w stylu angielskim. Od frontu wejście zdobią posągi Demeter i Ateny.
W roku 1914 Lubelskie Towarzystwo Rolnicze odkupiło część dóbr kijańskich wraz z pałacem. Realizując ostatnią wolę Erazma Plewińskiego zorganizowało w pałacu szkołę rolniczo-ogrodniczą.
W okresie PRL i później, w budynku nadal mieściła się szkoła rolnicza. Był tu też podobno komisariat policji. Dziś budynek prosi o remont, zaś park, coś niecoś zdziczał.
NOWE FUNKCJE PAŁACU
W PIWNICY ZNAJDUJĄ SIĘ KUCHNIA Z CAŁYM ZAPLECZEM , JEST TU MIEJSCE NA MAGAZYN,ZMYALWALNIA, ROZDZIELNIA KELNERSKA, RESTAURACJA,TOALETY DLA GOŚCI, POMIESZCZENIE SOCJALNE. NA PARTERZE BĘDZIE DRUGA CZĘŚĆ RESTAURACJI, JEST TU RÓWNIEŻ BAR, Z ZAPLECZEM, JEST SZATNIA, WC, LOBBY,POKÓJ SOCJALNY, PORTIERNIA GDZIE BĘDĄ SIĘ ODBYWAŁY PRZYDZIELANIA POKOI GOŚCINNYCH . TE Z KOLEI ZNAJDOWAĆ SIĘ BĘDĄ NA PIĘTRZE I PODDASZU. POKOJE BĘDĄ O RÓŻNYM METRAŻU, KAŻDY Z POKOI MA WŁASNĄ ŁAZIENKĘ. W PAŁACU SĄ DWIE KLATKI SCHODOWE, JEDNA REPREZENTATYWNA, DRUGA PRZECIWPOŻAROWA.
WNĘTRZE BĘDZIE WYKOŃCZONE W EKSLUZYWNEJ WERSJI, W CAŁYM PAŁACU ZACHOWANY BĘDZIE NAJWYŻSZY POZIOM . ODNOWIONA RÓWNIEŻ ZOSTANIE ELEWACJA BUDYNKU, OCZYWIŚCIE Z ZACHOWANIE ''DAWNEGO DUCHA TEGO MIEJSCA''. OKNA IDRZWI ZOSTANĄ WYMIENIONE, DACH ODRESTAUROWANY, GŁÓWNE WEJŚCIE RÓWNIEŻ ZYSKA NOWĄ ACZKOLWIEK NIE ODBIEGAJĄCĄ OD STYLU FORMĘ.
PAŁAC W NASZYCH PLANACH
PAŁAC W KIJANACH W OBIEKTYWIE
Nie tak dawno temu, bo w roku 1531 zanotowano pierwszą informację o zamku w Kijanach. Dobra te wówczas należały do rodu Komorowskich. Zamek najprawdopodobniej powstał wcześniej. Jeszcze w tamtych czasach Wieprz był rzeką spławną i ważną drogą spławiania zboża do Gdańska. Brodów na Wieprzu strzegły warownie. Jedną z nich był właśnie kijański zamek. Pod koniec wieku XVI przeszedł on we władanie Piotra Czernego (fundatora drewnianego kościoła w Kijanach), a potem, w wieku XVII stał się częścią dóbr Firlejów. Firlejowie zmodernizowali warownię, wybudowali wewnątrz niej wieżę mieszkalną. Znajdował się tu włoski ogród ziołowy. W pobliżu zamku zaś umieścili Firlejowie zwierzyniec. Jeszcze wtedy zamek stał pośród lasów, a wioska była przy nim malutka (tak to przynajmniej widział włoski podróżnik goszczący w tych okolicach w drugiej połowie XVII wieku). W inwentarzu dóbr Sanguszków z połowy wieku XVIII znajdują się informacje o fatalnym stanie budowli.
PIWNICA
PARTER
PIĘTRO
PODDASZE
ELEWACJA PÓŁNOCNA
ELEWACJA ZACHODNIA
ELEWACJA POŁUDNIOWA
ELEWACJA WSCHODNIA
PIWNICA
PARTER
PIĘTRO
ELEWACJA PÓŁNOCNA
ELEWACJA ZACHODNIA
PODDASZE
ELEWCJA WSCHODNIA
ELEWACJA POŁUDNIOWA
PRZEDMIOT:PROJEKTOWANIE W OBIEKTACH ZABYTKOWYCH
PROWADZĄCY: mgr.inż.arch. JACEK BEGIEŁŁO
WYŻSZA SZKOŁA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I ADMINISTRACJI
WYDZIAŁ NAUK TECHNICZNYCH
KIERUNEK : ARCHITEKTURA IV ROK
PRZYGOTOWAŁY: OLGA RADWAN, AGNIESZKA ADAMCZYK
2015/2016
Full transcript