Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

NIJERYA

No description
by

melek yayıkçı

on 25 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of NIJERYA

photo credit Nasa / Goddard Space Flight Center / Reto Stöckli
-NIJERYA-
NIJERYA
Nijerya Federal Cumhuriyeti, kısaca Nijerya, Batı Afrika'da, Gine Körfezi kıyısında, Benin ile Kamerun arasında yer alan bir ülkedir. Baskenti Abuja, en büyük sehri Lagos'tur.
Nüfus ve Sosyal Hayat
Dünyanın nüfus bakımından dokuzuncu ülkesi olan Nijerya, yaklasık 140.000.000 nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesidir. Nüfus artısının en yüksek olduğu ülkelerden biridir.
Halkın büyük bir bölümünü yerli kabileler teskil eder.Nijerya nüfusunun yarıdan çoğu Müslümandır. Ülkede, genellikle Avrupalı olan bir miktar Hıristiyan vardır. Bazı kabileler ise hala putperesttir
Fiziki Yapı
Nijerya, güney batı Afrika kıyısında, 3° 57’ ve 13° 54’ kuzey enlemleriyle 2° 39’ ve 14° 38’ doğu boylamları arasında yer alır. Doğusunda Kamerun, kuzeydoğusunda Çad, kuzeyinde Nijer ve batısında Benin devletleri yer alır. Güneyi, Gine Körfeziyle Atlantiğe açılır. Yüzölçümü yaklaşık olarak 923.773 km2dir. Nijerya, esas olarak dört coğrafi bölgeye ayrılır kıyıdaki mangrovlı (Afrika’da bataklıklarda yetişen bir cins ağaç) bataklık bölgesi, tropikal ormanlık bölge, Savana bölgesi ve kuzeydeki yarı çöl bölge
İKLİM
Nijerya, tropikal iklimin tesirinde, yüksek sıcaklıkların olduğu bir ülkedir. Yıllık ortalama yağıs miktarı, bölgeden bölgeye farklılıklar gösterir. Kıyıdan itibaren iç bölgelere doğru uzanan yesillik ve ormanlık bölgeler, yılda ortalama olarak 1000 ila 1500 mm civarında yağıs alır
Tabii Kaynakları
Nijerya toprakları, kıyıdan itibaren kuzey sınırı Nijer’e kadar, ormanlarla kaplıdır. Kıyı bölgesindeki ekvator ormanları, kuzeydeki ormanlara nazaran daha sık ve geniştir. Kamerun sınırına doğru bu genislik, 160 kilometreyi bulabilmektedir. Uzun otların ve karışık cins ağaçların bulunduğu savana bölgesindeki ormanlar ise 550 km genisliğine ulasır. Bu ormanlarda genellikle sert ve yumuşak tahtalı ağaç türleri vardır. Doğu Nijerya’da ise, daha çok palmiye ağaçları yer alır. Dünyanın en uzun nehirlerinden biri olan Nijer Nehri boyları ve en güney uçta yer alan delta bölgesindeki ormanlar daha çok boz renkli palmiyeler, baobob, akasya ve salkım ağaçları ile doludur.
Ulaşım
Ulasımın gelistiği ülkede yollar genelde kuzey-güney istikametini takip eder. Uzunluğu yaklasık 124.000 kilometreyi bulan karayolunun % 50’si asfalt kaplıdır. Demiryolu ulasımı gelismis olup toplam uzunluğu 3805 kilometredir. Lagos ve Kano havaalanları en islek uluslararası havalimanlarıdır
Bugün için Nijerya, Afrika ülkelerine nazaran refah seviyesi yüksek olan bir ülkedir. Mevcut petrol yataklarından elde edilen gelirler, ülkedeki iç karışıklıkları önlediği gibi ülke insanlarına genisiş imkanları sağlamıstır. Nijerya’nın başsehri Abuja’dır. Önemli bir ticari limanı Lagos'dur. Ülkenin en büyük ve gelismis sehri Ibadan’dır. Önemli bir endüstri merkezi olup, Afrika’nın açık pazar bölgesidir. Bunlar Nijerya'nın önemli sehirleridir.Nijerya bunlar dısında birçok sehire sahiptir.
NOT
: Ülkenin en yüksek yeri, Dimlang Tepesi olup, yaklasık 2042 metredir
Bölgede yüzlerce nehir ve kolları mevcuttur. Nijerya toprakları, kıyılardan itibaren tedricen kesilmiş ve dağlık arazilerle kırılmış, hafif ondüleli bir yayla görünümündedir. Lagos’tan Kamerun sınırına kadar olan şerit, ekvatoral ormanlık araziyle örtülüdür.
NIJERYA
Nüfus grafiği
Nıjerya
Nıjerya
Haritası
Lagos civarında birkaç kilometre genisliğinde olan ekvatoral ormanlık arazi, doğu sınırına doğru 160 kilometreye kadar genisler. Bu bölge ve Nijer Nehri deltası, en güneyi yüzlerce tatlı ve tuzlu sularla beslenmis, sert ve yumusak tahtalı, kıymetli ağaç cesitleriyle doludur. Kıyı bölgesinin nem miktarı yaklasık % 75 civarında olup, en fazla yağısı mayıs ve haziran aylarında alır. Ortalama sıcaklık ise 29-30 °C civarındadır.
Savana bölgesiyse yılda ortalama olarak, en fazla ağustos ayında olmak üzere, 1000 mm yağıs alır. Jos Yaylasında bu rakam, 1500 milimetreyi geçmektedir. Sıcaklık ise 28-33 °C arasında olup, mart-nisan aylarında 37 °C’ye kadar yükselebilmektedir. Kuzey bölgelerde çöl iklimi mevcuttur. Kıs aylarında Büyük Sahradan güneye doğru siddetli esen rüzgarlar, beraberlerinde toz ve kum getirirler.
IHH Tarım projesi (Nijerya)
Nijer’den doğan Nijer Nehri, 4180 km uzunluğunda olup, ülkenin hayat kaynağıdır. Lakoja bölgesindeki ikinci büyük nehir olan Benue ile birleşir ve güneyde delta bölgesine kadar 280 km yol kateder. Delta bölgesinde ise yüzlerce irili ufaklı nehir mevcuttur. Nijer Nehri üzerinde kurulu Kainiji Barajı ile elektrik elde edilmektedir.
Nijerya topraklarının büyük bir kısmı yüksek demir ve alüminyum konsantrasyonu ihtiva eder. Yağmurlar sebebiyle de toprak kızıl renk almıstır. Dolayısıyla, sert örtü halindeki bu kızıl killi topraklar verimsizdir. Çad Gölü çevresinde ise toprak siyah renkli olup, ekime müsait değildir. Güney ormanları bölgesindeki topraklar kireç bakımından kifayetsizdir. Buna rağmen güneydeki bitki çesidi ve yoğunluğu kuzeyden daha fazladır.
Kaynak
-Vikipedi
-Coğrafya Dünyası
-Vikisözlük
-Hürriyet planet
Hazırlayan
Adı:Melek
Soyadı:Yayıkçı
Sınıf:11-H
Numara:2376
Full transcript