Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

OSMANLI'NIN EDİRNE'DEKİ ESERLERİ

No description
by

tarık sabri gürdoğan

on 29 September 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of OSMANLI'NIN EDİRNE'DEKİ ESERLERİ

Erken Dönem Camileri başlığı altında çok birimli veya çok kubbeli Camiler grubuna girer.Merkezi kubbeyi taşıyan dört Paye ile dört duvar üzerine dokuz Kubbelidir. Bir yanının dış ölçüsü 13 m. olan kare planlıdır. 13 m. çapında ve tümüyle yarım kubbe Biçiminde olan kubbeler, yan neflerle Pandantiflere, ortada çeşitli geçiş öğelerine oturur. Orta kubbenin Trompları mukarnas dolgusudur. Taç Kapı, son cemaat yeri girişi ve minber Ak mermerdendir. Kuzey ve batı Yüzleri daha süslüdür. Son cemaat yeri girişindeki kemer çevresinde bulunan rozetler ve sipiralli Süsleme, onarımda yapılmıştır.
Eski Camii ( Cami-i Atik - Ulu Cami) Edirne'nin XIV.yy'dan, en eski camisidir. Gerek planı gerekse sütun balıkları yapının haç planlı bir Bizans Kilisesi olduğunu göstermektedir. Yıldırım Bayezid adına camiye dönütürülürken (1400) temel dıında yeniden yapılmıtır.Yapım tarihini 1396 ya da 1399 olarak gösterenler de vardır.
Kilise üzerine yeniden yapılan Caminin kıblesi yapının eksenine uymadığından mihrap haç kollarından birisinin köesine konmu, eğimli bir görünü almıtır. Son cemaat yerinin iki yanında tabhane odaları (gezici dervilerin kaldığı) vardır. Günümüzdeki biçimiyle, dört Kemerli, kubbeli ve tek minareli bir camidir.
1877-78 Osmanlı - Rus Savaı yıllarında Ruslar camiyi erzak deposu olarak kullanmılardır. Bahçesindeki mezarlarından birinin Fatih tahta geçtiğinde Edirne Sarayı Hamamında boğdurulan Sultan II.Murat'ın ehzadelerinden Ahmet'e ait olduğu söylenir. Yeri tam olarak bilinmeyen mermerden yapılmı ve birbirine geçme küpe eklindeki asılı iki halka nedeniyle Küpeli Cami diyenler de vardır.

YILDIRIM BAYAZİD CAMİİ
Mimar Sinan'ın 80 yaında yaptığı ve "ustalık eserim" dediği anıtsal yapı Osmanlı-Türk sanatının ve dünya Mimarlık tarihinin ba yapıtlarındandır. Yapının mülkiyeti Sultan Selim Vakfındadır. Edirne-Merkez Yeni Mahallededir.Edirne'nin ve Osmanlı İmparatorluğu'nun simgesi olan cami,kentin merkezinde, eskiden Sarıbayır ve Kavak Meydanı denilen yerdedir.Burada daha önce Yıldırım Bayezid'in bir saray yaptırdığı bilinmektedir. 1569-1575'te Sultan II.Selim'in emriyle yaptırılmıtır. Çok uzaklardan dört minaresi ile göze çarpan yapı, kurulduğu yerin seçimiyle, Mimar Sinan'ın aynı zamanda usta bir ehircilik uzmanı olduğunu da göstermektedir. Kesme tatan yapılan cami iç bölümüyle 1.620 m2'lik,tümüyle 2.475 m2'lik bir alanı kaplar. Mimarlık tarihinde en geni mekana kurulmu yapı olarak nitelenen Selimiye Camisi, yerden yüksekliği 43.28 m. olan, 31.30m. çapındaki kubbesiyle ilgi çeker. Ayasofya'nınkinden daha büyük olan Kubbe, 6 m. geniliğindeki kemerlerle birbirine bağlanan 8 büyük payeye oturur. Köelerde dört, Mihrap yerinde bir yarım kubbe merkezi kubbeyi destekler.


Yapıyı, kubbe kasnağında 32 küçük pencereyle, yüzlerdeki üst üste 6 dizide çok sayıdaki pencere aydınlatmaktadır. Mimar Sinan'ın yarattığı 8 dayanaklı cami planının en baarılı örneğidir SELİMİYE CAMİİ 1443-1447 arasında, Sultan II.Murat yaptırmıtır. Cami Osmanlı sanatında erken ile Klasik dönem uslübu arasında yer alır. Burada,ilk kez uygulanan bir planla karılaılmaktadır. 24 m. çapındaki büyük merkezi kubbe, ikisi paye, dördü duvar payesi olmak üzere altı dayanağa oturur. Yanlarda daha küçük ikier kubbe ile örtülü kare bölümler vardır. Yapı, bir yenilik olarak, enine dikdörtgen bir yapıdır.
Böylece enine gelien mekana ulaılmak istenmitir. Bu planı Mimar Sinan İstanbul camilerinde daha gelimi biçimiyle uygulamıtır. Ayrıca, Osmanlı mimarisinde revaklı avlu ilk kez bu Camide kullanılmıtır. Avlunun dört köelerine minareler yerletirilmitir.Üç erefeli Cami, bu özellikleriyle sonraki camilere öncü olan anıtsal bir yapıdır. Basamaklı üç kapıdan girilen avlunun Sütunları, serpantinli bre,granit ve mermerdendir. Avlu pencerelerinden ikisinin alınlıkları çini süslemedir. Lacivert ve ak renkli çiniler, bitkisel kıvrık dal bordürü ile çevrilidir. Burada Sultan II.Murat'ın adı geçmektedir. Revak kubbelerindeki özgün kalem ileri, Osmanlı Camileri'ndeki en eski örneklerdir. Camiye adını veren üç erefeli anıtsal minare, 67.62 m. yüksekliğindedir. Her erefeye ayrı yollardan çıkılması ilginçtir. Minare gölgesi kırmızı katan zikzaklar ve ak karelerle devinim kazanmıtır. Kaidesinde Bursa Kemerli sağır niler vardır. 3 ŞEREFLİ CAMİİ Selimiye Camii,Eski Camii
( Cami-i Atik - Ulu Cami),
Üç erefeli Camii,
Yıldırım Beyazid Camii OSMANLI'NIN EDİRNE'DEKİ
ESERLERİ Edirne'de Osmanlılar'dan günümüze ulaşmış en eski anıtsal yapıdır. 15. yüzyılda yapılmış cüsseli camilerin en önemlisidir. Edirne'de zamanımıza ulaşmış ilk orjinal abidevi yapı olarak da bilinir. Bu aynı zamanda Devletin büyümesinin de simgesidir. 1403'te Sultan I.Süleyman tarafından yapımına başlanmış, Çelebi Sultan Mehmet zamanında 1414'te bitirilmiştir. Mimarı Konyalı Hacı Alaaddin, kalfası Ömer İbn İbrahim'dir.
Full transcript