Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Gotujemy obiad!

No description
by

wiktoria baczkowska

on 28 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Gotujemy obiad!

Gotowanie zupy
Do przygotowania zupy potrzebny jest nam palnik gazowy, garnek z wodą, energia i warzywa.
Podczas gotowania zupy można zauważyć dwa zjawiska fizyczne - występuje proces wrzenia i parowania. Woda skrapla się z pary pod wpływem wysokiej temperatury.
Gotujemy obiad!

Kiedy woda zaczyna się gotować?
Im większy płomień lub moc grzałki elektrycznej, tym szybciej woda będzie zamieniać się w parę, ale jej temperatura nie przekroczy temperatury wrzenia.Woda zaczyna się gotować w 100°C.
Szybkowar
Szybkowar – szczelny garnek, w którym w czasie gotowania potraw następuje wzrost ciśnienia. Powoduje to wzrost temperatury wrzenia wody i przyspieszenie procesu gotowania.
ZAPAMIĘTAJ!
Kuchenka undukcyjna
Kuchnia indukcyjna – urządzenie służące do gotowania potraw, podgrzewające naczynie w wyniku działania szybkozmiennego pola magnetycznego w dnie naczynia kuchennego.
Indukcja ogrzewa bezpośrednio naczynia, w których zachodzi gotowanie, dzięki czemu płyta kuchenki ogrzewa się jedynie wtórnie od stojących na niej naczyń i jest znacznie chłodniejsza niż w innych typach kuchenek (podczas gotowania w wodzie zawsze ma poniżej 100°), dlatego w kuchenkach indukcyjnych niebezpieczeństwo oparzenia oraz przypalenia potraw, które znalazły się na płycie, jest znacznie mniejsze.
Przygotowała:
Wiktoria Baczkowska
Temperatura wrzenia wody
zależy od ciśnienia
atmosferycznego, a tym
samym - od wysokości nad
poziomem morza.
ZAPAMIĘTAJ!
W szybkowarze panuje ciśnienie mniej więcej dwukrotnie wyższe od atmosferycznego, a woda wrze w temparaturze ok. 120°C. Dlatego szybkowara nie wolno otwierać od razu po zakończeniu gotowania.
Mikrofalówka
Kuchenka mikrofalowa (potoczna nazwa: mikrofalówka, mikrofala) – urządzenie kuchenne służące do ogrzewania przedmiotów znajdujących się w jej wnętrzu poprzez poddanie ich działaniu mikrofal. Za wynalazcę kuchenki mikrofalowej uważa się Percy'ego Spencera. Pierwsza komercyjnie dostępną kuchenką mikrofalową była wyprodukowana w 1947 Radarange.
Jak działa kuchenka mikrofalowa?
Mikrofale wprawiają
cząsteczki wody
znajdujące się w nagrzewanym ciele w
drgania rotacyjne
. Energia drgających cząsteczek wody, w wyniku silnego tłumienia drgań rozprasza się i jest przekazywana cząsteczkom podgrzewanego ciała – tym samym rośnie jego energia termiczna (zob. ciepło), a zatem i temperatura.

Metalowa komora mikrofalówki wraz z siatką wbudowaną w szybę drzwiczek stanowią istotne elementy konstrukcyjne zaprojektowane tak, by odbijać mikrofale do wewnątrz kuchenki i nie dopuszczać do ich emisji na zewnątrz.Nadmierne ogrzewanie może powodować spalenie
KONIEC! :)
Frytki - w czym je zrobić?
Niektóre dania piecze się w piekarniku, zwykle w temperaturze 200-250°C. Inne smaży się w tłuszczu. Temperatura wrzenia oleju to około 300°C.
Frytki można usmażyć albo upiec.
Jak? Na przykład za pomocą
frytkownicy!
Frytkownica – urządzenie
do smażenia potraw
w gorącym oleju (fryturze)
Full transcript