Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of Projekt historie

Ali Pashe Tepelena
by

Flori Cibaku

on 8 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of Projekt historie


ALI PASHE TEPELENA

Pashai i Epirit lindi ne dimer te vitit
1740 ne qytetin e Tepelenes dhe vdiq
me 24 janar ne Janine.
Jetoi 82 vite, 984 muaj, ose 1349 dite.
Ai ka dy varre. Trupi iu varros
ne daten 25 janar ne Ishullin e
Kastros ne Liqenin e Janines. Koka
e tij u varros ne 5 shkurt ne
varrezat e Stambollit, ne vendin
e quajtur Porta e Silivrise.
Viktor Hygo e cileson
"Napoleon Bonaparti
Mysliman". Sipas tij Ali
Pasha qendron prane
Napoleonit si tigri prane
luanit, si shkaba prane
skifterit.
Artilieret e ushtrise se Napoleon
Bonapartit u bene pjese e ushtrise SE aLI pASHES. nE kalane e Janines, Aliu kishte teknike nga me modernet, franceze, italiane dhe zvicerane
Ali Pasha eshte themeluesi i policise sekrete te Shqiperise. Informatoret e tij ishin inflitruar edhe ne oborrin e Sulltanit. Komandanti ishte Tahir Abazi.
Pushka qe Ali Pasha perdorte ne lufte ishte dhurate e Napoleon Bonapartit, ne vitin 1806. Ishte e modelit francez, e punuar ne Versaje. Kondaku i saj ishte punuar me nyje floriri. Trupi ishte i zbukurar me ornamente argjendi dhe metale te tjere te cmuar.
Ishte shqiptar, por pushteti dhe fama e tij i vinin nga revolucioni grek. Me 1821, Aleko Ipsianti u shkruante kryengritesve greke se do te pranohej ndihma e Aliut ne para dhe arme per t'i sherbyer ceshtjes greke.
Ne 1806 pranon konsullin e Napoleonit, Francois Pouqueville, dhe hyn ne negociata me Napoleonin kunder anglezeve. Napoleonin i premton Aliut ishullin e Korfuzit,
Ai firmosi marreveshje zyrtare me Angline kunder ruseve. Anglezet i premtuan perkrahje kunder Rusise dhe Turqise ne kembim te ndihmes se tij kunder Frances.
... small
Shqiptari me i pushtetshem
Nga Elbasani deri te Pashalleqet e te bijve

(cc) photo by twicepix on Flickr
Myftari, i biri kishte krahinen e Lepantit
Veliu, biri tjeter, sundonte ne More
Marredheniet diplomatike
Sulltani nuk ia fali refuzimin per te luftuar me Rusine. Nga viti 1811, Sulltani i dergoi ferman per ushtaret, por ai s'pranoi
Gabimi i tij ishte mungesa e nje qartesie per te nisur nje kryengritje shqiptare. Beri aleanca te shumta dhe shpalli armik kedo nuk i bindej, por nuk formesoi identitet kombetar.
Ruset krijuan ne 1803, Republiken e Shtate Ishujve, ne brigjet e Jonit. Aliu duhet te merrej me ta dhe me Porten e Larte.
(cc) image by nuonsolarteam on Flickr
Veshja e tij ishte fustanella e gjate me pala qe perdorej ne jug te Shqiperise,
jeleku i qendisur ne ar dhe argjend si dhe callma e Pashait turk qe tregonte
autoritetin e tij.
E ktheu Janinen nga qytet i harruar, ne qendren e Ballkanit. Arkitektura e qytetit u pasurua me ndertime te shumta, rruget tregtare zhvilluan ekonomine e qytetit.
Ne 1811 u be zot i bregdetit shqiptar. Duke perfituar nga lufta Turko-Ruse, ai sullmoi Pashalimanin e Vlores, Himares dhe Vurnoit duke u bere zot i ketyre tokave.
Butrinti shkaktoi prishjen e marredhenieve diplomatike te Ali Pashes me Napoleon Bonapartin. Ali Pasha i kerkoi Frances te mbante premtimin per ishujt Joniane, por Napoleoni preferoi te merrte Butrintin nga Porta e Larte.
Vdekja e Ali Pashes ishte edhe fillimi i nje epoke te re ne Ballkan. Pas grekeve te gjithe vendet e tjera filluan levizjet revolucionare per pavaresi. Ndersa Shqipewria u terhoq, sikur historia te kishte kundersulmuar pjesen me te mire te tyre.
Per Ali Pashen, Lord Bajroni ka shkruar nje poeme. Aleksander Dyma nje roman, ndersa William Palmer dhe Puquevilli dhe shume shkrimtare te tjere turq kane shkruar pjesen me te rendesishme te kujtimeve te tyre. Shkrimtaret shqiptare jane Sabri Godo, Kico Blushi.
FALEMINDERIT PER VEMENDJEN!!!!
PUNOI:
Grisida Nesimi
Full transcript