Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Podarujmy komuś życie

Prezentacja na temat krwiodawstwa oraz transplantacji.
by

Kasia Sobol

on 17 April 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Podarujmy komuś życie

Podarujmy komuś życie. Co to krwiodawstwo? Krwiodawstwo – akcja społeczna mająca na celu pozyskiwanie
krwi od osób zdrowych na rzecz osób wymagających
transfuzji krwi ( przetoczeniu krwi o tej samej grupie ) Na czym polega przetaczanie krwi? Przetaczanie krwi jest proceduraą bardzo czeęsto wykonywanaą w placówkach słuzżby zdrowia i uwazżanąa za stosunkowo bezpiecznaą.
1. Krew do badan pobiera sie z zyly, najczsciej ze zgeicia lokciowego, lub grzbietu reki.
2.Miejsce nakucia jest odkazane, a powyej miejsca naklucia zakladana jest staza lub opaska uciskowa, aby zwiekszyc naplyw krwi. Staza pozwala na napelnienie zyl krwia.
3. Ilga jest wkuwana w zyle, a krew jest pobierana do probówki prózniowej albo do strzykawki. Po wkluciu igy zdejmuje si staze.
4. Po zakaczeniu pobierania krwi igla jest wycigana, a wata lub gazik jest przykladany w miejscu wkucia, aby zatrzymac krwawienie. Plusy i minusy Oddajac swoja krew robimy cos bardzo dobrego. Byc moze ratujemy komus zycie? Na tym to polega. Te uczucie, ze komus pomoglismy jest najwieksza nagroda za nasza dobroc. Podczas wkłuwania igły, część osób odczuwa niewielki ból, inni odczuwają tylko ukłucie lub swędzenie. Po pobraniu krwi w miejscu wkłucia może być odczuwane pulsowanie. Ryzyko:
Przedłużone krwawienie
Omdlenie lub uczucie zamroczenia
Krwiak (nagromadzenie się krwi pod skórą)
Zakażenie (niewielkie ryzyko jak przy każdym przerwaniu ciągłości skóry)
Kilkakrotne wkłucia po nieudanym pobraniu krwi Ryzyko związane z przetaczaniem krwi wynika z błędów ludzkich. Fakt, że dotąd przy wykonywaniu danej czynności nie zdarzyły się błędy czy problemy, nie powinien nas zwalniać z przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Bezpieczne przetoczenie krwi i jej składników ma podstawowe znaczenie zarówno dla pacjenta, jak i pielęgniarki. Ryzyko dla pacjenta to powikłania bezpośrednio związane z transfuzją. Ich przyczyną mogą być błędy ludzkie prowadzące do utraty zdrowia czy życia, zakażenia bakteryjne, wirusowe i inne przeniesione przez przetoczony preparat, w tym HIV, HBV, HCV, CMV, zarodziec malarii, priony. Jakie sa wymagania? 1. Znajomosc swojej grupy krwi i obecnosci (badz braku czynnika Rh)
2. Badania na wykrycie wirusa HIV i innych groznych chorób
3. Wiek 18-65 lat
4. Waga conajmniej 50 kg
4. W wyjatkowych przypadkach: dawca, który jest dzieckiem powinnien przejsc uswiadamiajaca rozmowe i psychologiczne przygotowania A gdy jednak powiesz tak... Zaprasza cię Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobiszaul. Czerwonego Krzyża 5/950-345 Wrocław

www.rckik.wroclaw.pl

Poszukiwani sa dawcy z grupa krwi ARh- i 0Rh- Dawstwo szpiku kostnego Przeszczepienie szpiku kostnego – zabieg polegający na podaniu pacjentowi preparatu zawierającego komórki krwiotwórcze od osoby zdrowej Na czym to polega? Oddanie szpiku dla zdrowego dawcy nie wiaze sie z praktycznie zadnym ryzykiem. Calkowita regeneracja szpiku dawcy nastpuje zwykle po 3-4 tygodniach. Po pobraniu szpiku wykonuje sie badania kontrolne stanu zdrowia dawcy.

Po pobraniu u dawcy wystpowac moze przez kilka dni bolesnosc w miejscach wkuc, oraz w sporadycznych przypadkach mdlosci zwizane z przebyciem znieczulenia ogólnego. Dawca przed zabiegiem jest dokadnie informowany przez lekarza o przebiegu procedury, przygotowaniu do zabiegu, samopoczuciu po zabiegu i ewentualnie mogacych wystpic skutkach ubocznych po znieczuleniu ogólnym. Ryzyko Dawca moze byc kazdy, w wieku 18-50 lat, kto wczesniej przejdzie specjalistyczne badania Przeszczepianie narzadów Transplant - przeszczep narzadu pobranego od zdrowego dawcy na rzecz chirurgicznego przeszczepu do organizmu biorcy. Niektóre narzady moga byc konserwowane i przechowywane w specjanlnych bankach. Podział Jest wiele rodzajów przeszczepów min:
- autogeniczny - przeszczep wlasnej tkanki w inne miejsce
- izogeniczny - midzy osobanikami identycznymi genetycznie - (bliniaki jednojajowe)
- allogeniczny - przeszczep miedzy osobnikami tego samego gatunku - człowiek ----> człowiek
- ksenogeniczny - przeszczep miedzy osobnikami róznego gatunku - np. swinia ---> człowiek

W Polsce mówi sie o podziale na przeszczep od: Osób żywych Dawcąa możzna bycć dla najbliższych krewnych w linii prostej, rodzenństwa, osoby przysposobionej lub małżonka. Potencjalny dawca jest informowany o ewentualnym ryzyku zabiegu i poddany szczegółowym badaniom.

Dawacą możze bycć osoba o pełnej zdolnosści do czynności prawnych, która wyraziła dobrowolnaą i pisemnąa zgodeę przed lekarzem na bycie dawcaą dla okresślonego biorcy. Transplantacja pośmiertna Według prawa polskiego osoby niewyrazajace zgode na
posmiertne pobranie narzadów powinny sie zglosic do Centralnego Rejestru Sprzeciwów. Nawet jezeli dawca nie zgłosi sprzeciwu i podpisze wniosek, ale po smierci rodzina nie wyrazi zgody na oddanie narzadów lekarze rezygnyja z operacji.

Zabieg pobrania narządu ze zwłok odbywa sieę z pełnym poszanowaniem godności zmarłego i nie stanowi przeszkody w sytuacji ostatniego pożzegnania (np. otwarta trumna).
Aby jednoznacznie wyrazicć swojaą checęć bycia dawcaą po sśmierci , warto nosicć przy sobie podpisane ośswiadczenie woli. Transplantacja a religia Praktycznie kazda wiara popiera transplantacje, jako realizacje solidarnosci i milosci do blizniego.
Takie stanowisko ma kazdy kosciól jesli sa przestrzegane pewne zasady:
- cialo jest traktowane z szacunkiem
- oddanie organu musi byc dobrowolne
- sprzeciwjaja sie handlowi ludzkimi organami

Jadyny Judaizm sprzeciwia sie przeszczepom, gdyz uwaza, ze cialo dawcy nie bedzie integralne w momencie zmartwychstania. Poza prawem "Mam 23 lata. Bez nalłogów. Studiujęe wychowanie fizyczne. Niedawno robilłem badania okresowe: jestem zdrów, jak ryba. Sprzedam nerkeę. Cena: 40 tyseięcy zlłotych do negocjacji. Tylko powazżne oferty” Podobnych ofert roi sie w internecie. Na przeszczepy czekaja tysiace ludzi,a niektorzy nie dozywaja dnia operacji, dlatego tego typu rynek kwitnie. W Polsce i we wszystkich wysoko rozwinietych krajach jest to zabronione. Dlatego bogaci biorcy wyjezdaja do krajów 3 swiata, gdzie za odpowiednie pieniadze mozna dokonac tego typu operacji. Chorymi kieuje w tym przypadku chec przezycia, a dawca chec duzego zysku.Takze w Polsce mówi sie o tzw. podziemiu transplantacyjnym. "Kto rozpowzszechnia ogloszenia o odplatnym zbyciu, nabyciu komórki, tkanki lub narzdu w celu ich przeszczepienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolnoci lub karze pozbawienia wolnoci do roku.” Dołaczysz się? Przygotowała:
Kasia Sobol
Iga Koźlik
Wiktoria Andrych
kl.2f
Gimn 23 we Wrocławiu Opracowane dzieki:
www.pl.wikipedia.org
www.nursing.com.pl
www.zdrowie.gazeta.pl
www.rckik.wroclaw.pl
www.dawca.pl
www.szpik.info
www.youtube.pl Pewna dziewczyna postanowiła wybrać się na dyskotekę, a że drogę miała długą skorzystała z autobusu. Tam usłyszała komunikat w radiu, jakoby w pobliskich dyskotekach grasowali złodzieje nerek. Jednakże szybko zapomniała o tej przestrodze, tym bardziej, że na parkiecie spotkała bardzo miłego chłopaka, który od razu wpadł jej w oko. Nieznajomy zaproponował dziewczynie drinka, ona się zgodziła… kilka godzin później obudziła się naga w obskurnym mieszkaniu, w wannie wypełnionej lodem. Obok leżała karteczka: „nie masz jednej nerki - jeśli chcesz żyć nie wychodź z lodu i czekaj na karetkę… Tego typu historie czest pojawiaja sie w internecie, nie wiemy czy sa prawdziwe, lecz wiemy ze tak mogloby sie stac. Juz teraz w krajach azjatyckich ludzie sa przymuszani so oddania swoich nerek gangom, a takze udowodnino kilku azjatyckim lekarza wyciecia narzadow nieswiadomym tego osob. W Europie tego typu przypadki sa rzadko, lecz straszne jest to, ze wogóle do takich okropnych sytuacji dochodzi.
Full transcript