Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Nelson MANDELA

No description
by

Meryem Özbaysar

on 26 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Nelson MANDELA

Nelson MANDELA

Güney Afrikalı ve Güney Afrika Cumhuriyet’inin ilk siyahî devlet başkanıdır.Nelson MANDELA
Devlet Başkanı olarak yeni bir anayasa oluşturdu ve toprak reformu, yoksullukla mücadele ve sağlığın iyileştirilmesi gibi politikaları uygularken, Doğruluk ve Uzlaşma Komisyonu'nu geçmişte yaşanan insan hakları ihlalini araştırması için oluşturdu.
Uluslararası olarak Libya ve Birleşik Krallık arasında olan Lockerbie Faciası görüşmeleri sırasında arabulucu olarak rol oynadı.


Avukat olarak çalışırken sürekli olarak kışkırtıcı aktivitelerden ve 1956'dan 1961'e kadar süren İhanet duruşmaları'ndan dolayı tutuklandı.

Johannesburg'un ilçelerinde yaşarken sömürgecilik karşıtı hareketi benimsedi ve ANC'ye katılarak bu partinin gençlik kolunun kurucu üyesi oldu.

Afrika ülkeleri ile sosyalist ülkelerden silah ve para yardımı temin etti. Ülkeye dönüşünde arkadaşlarıyla birlikte, izinsiz yurtdışına çıkmak, halkı kışkırtmak, sabotajlar ve suikastlar düzenlemek iddialarıyla yargılandı.


Siyasi görüş olarak Demokratik Sosyalist olan Mandela, Afrika Ulusal Konseyi siyasi partisinde 1990'dan 1999'a kadar parti başkanlığı yapmıştır.

Yönetimi, Apartheid'ın mirasının dağılmasına, ırkçılığı engellemeye, fakirlik ve eşitsizliğe odaklanmıştır.
İkinci bir seçime katılmayı reddetti ve yerine seçimle yardımcısı geçti. Mandela daha sonra ulusal lider olarak hayır işlerinde yer aldı ve daha çok yoksullukla ve AIDS ile mücadele etti.


1990'da hapisten çıkınca demokratik bir Güney Afrika kurulması için çalışmıştır ve kurmuştur. Afrikalılar, Mandela olmadan bunun gerçekleşemeyeceğine inanır. Bugün Mandela, bir özgürlük savaşçısı olarak kabul edilmektedir.


*Yapılana dek, her zaman imkansız gözükür.
*Hayattaki en büyük zafer hiçbir zaman düşmemekte değil, her düştüğünde ayağa kalkmakta yatar.


*Yoksulluğu bitirmek hayır işi değildir. Bir adalettir.


*Ben beyazların tahakkümüne karşı savaştım, siyahların tahakkümüne karşı savaştım, demokratik ve özgür toplum fikrini öğütledim, bunun için ve bunu başarmak için yaşadım, bunun için ölmeye de hazırım.
*Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok. Ruhunuzu satmayın yeter.
MÜCADELE BENİM HAYATIMDIR..
GERÇEKLEŞENE KADAR HEP İMKANSIZ GÖRÜNÜR.
Bu ideal uğruna ölmeye hazırım.

İyi bir kafa ve iyi bir kalp, her zaman zorlu bir kombinasyondur.
Mandela iyi bir yaşam sürdü. Çünkü; barış, adalet ve sevgi uğruna pek çok şeyi feda etti. Feda ettiklerine rağmen umudunu ve espiri anlayışını hiçbir zaman kaybetmedi. Her zaman doğruluğuna inandığı ilkeleri uğrunda savaştı ve asla vazgeçmedi.

MANDELA'NIN EVİ
Bugün bu küçük ev Güney Afrika’da en çok turist çeken 15 yer arasında. Orijinal eşyaların yanı sıra, odalarında ailenin fotoğrafları, Mandela’nın bazı özel eşyaları, yazıları, sözleri sergileniyor.

2011 Ocak'ında ciddi bir göğüs enfeksiyonu geçiren Mandela, bir yıl sonra da karın bölgesindeki rahatsızlıkla bağlantılı olarak kontrolden geçmişti.

2012'nin sonlarında yine hastaneye kaldırıldı Mandela ve safra kesesi ameliyatı olduğu açıklandı. 8 Haziran 2013'te hastaneye kaldırılan Mandela, 5 Aralık 2013'te hayatını kaybetmiştir.

"


ABD Başkanı Barack Obama, mesajında, dünyanın en çok iz bırakan, cesur ve iyi insanlardan birini kaybettiğini ifade etti. Kendisinin de Nelson Mandela'nın hayatından ilham alan milyonlarca insan arasında olduğunu belirten Obama, hayatındaki ilk siyasi eylemlerden birinin Güney Afrika'daki “apartheid”e karşı bir protesto eylemi olduğunu ifade etti. "Onun söylediklerini dinledim, yazdıklarını okudum. Hapishaneden çıktığı gün, eğer insanlar korkularının değil umutlarının kılavuzluğunda yol alırsa neler yapabilir anladım” diyen Obama, diğerlerinin özgürlüğü için kendi özgürlüğünü feda eden “Madiba”nın Güney Afrika'yı değiştirdiğini belirtti." GÜNEY AFRİKA'NIN EN BÜYÜK EVLADI"
"DERS ALINMALI«

Mandela'nın "Mücadele benim hayatımdır. Hayatımın sonuna kadar siyahların bağımsızlığı için mücadele edeceğim." demesi, halk arasında onu bayraklaştırdı.
Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, Güney Afrika'nın “en büyük evladı”nı kaybettiğini söyledi.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Mandela'nın bilgeliği ve kararlığından ders alınması gerektiğini belirterek, Mandela gibi büyük bir insanın sayesinde Afrika'da insanların özgür ve onurlu bir yaşam sürebildiğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Mandela'nın mesajının özgürlük için savaşanlara ilham vermeye devam ettiğini ve haklı davaları, evrensel hakları savunan insanlara güven verdiğini belirtti.
"ÖZLEYECEĞİZ"

Mandela'yla 1993 yılında Nobel Barış Ödülü'nü paylaşan Güney Afrika eski devlet başkanı FW de Klerk ise, şunları söyledi:
“Tata (baba), seni özleyeceğiz. Ama ruhun ve örnek yaşamın daha iyi ve daha adil bir Güney Afrika için her zaman bize rehberlik edecek.”

Mandela ile aynı dönemde görev yapan ABD eski başkanı Bill Clinton, Nelson Mandela'yı eşine rastlanmayan nezaket ve şefkati ile, geçmişin acılarını unutup düşmanlarını kucaklamayı bir siyasi strateji değil bir yaşam tarzı olarak benimsemesiyle hatırlayacaklarını söyledi.

Johannesburg'un ilçelerinde yaşarken sömürgecilik karşıtı hareketi benimsedi ve ANC'ye katılarak bu partinin gençlik kolunun kurucu üyesi oldu.

Ulusal Parti, Apartheid'ı 1948'de uyguladığında, ANC'nin 1952'deki Başkaldırı Mücadelesi (Defiance Campaign)'nde göze çarptı ve Halk Kongresinde buna bağlı olarak Transvaal ANC koluna başkan olarak seçildi.
Ocak 1962'de kendisine destek aramak için ülke dışına çıktı.

İngiltere ve Afrika ülkelerini dolaştı. Afrika ülkeleri ile sosyalist ülkelerden silah ve para yardımı temin etti.

Ülkeye dönüşünde arkadaşlarıyla birlikte, izinsiz yurtdışına çıkmak, halkı kışkırtmak, sabotajlar ve suikastlar düzenlemek iddialarıyla yargılandı.

Halkın, tamamının temsil edilmediği ve beyazların temsil edildiği parlamentonun çıkardığı kanunlara uymak zorunda olmadığını savundu.

Beyaz yönetim tarafından 1964'te ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Bu davranışıyla ırk ayrımına karşı mücadele eden Afrikalı siyahların simgesi oldu.
LİDER
Lider ya da Önder, mensup olduğu halkın toplumuna yarar sağlayan değişimi yönetmek için, sorumluluğu; sezgi, zekâ ve bilgiye dayalı karar ve uygulamalarla taşıyan kişiye denir.

Lider; elindeki gücü kullanabilme kapasitesine bağlı olarak, çevresini etkileyen kişidir.

Gerektiğinde aldığı zor kararların ve sonuçlarının ardında durmasını bilir.

Lider, insanın başkalarından aldığı bilgilerle bilgili olabildiğini, ancak sadece kendi aklı ile akıllı olabildiğini bilir.


Çevresine danışır ancak son kararı hep kendisi verir, şüphesiz tüm sorumluluğu alarak...
LİDERLİK
Toplumsal gelişmenin de, çürümenin de temelinde, yöneticilerin tavırları yatar.
M. K. Atatürk

Bir öğrenci boykotuna karıştığı ve bunu organize ettiği gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı.

Transvaal'da bir süre madenlerde polis memurluğu görevinde bulundu.

Bu sırada yarıda bıraktığı üniversite tahsiline uzaktan eğitim yoluyla devam etti. 1942'de Witwaterstrand Üniversitesi'nin hukuk bölümünü bitirerek avukatlık yapmaya başladı. Ülkenin ilk siyah avukatı unvanını aldı.
Mandela, Üniversitede Hukuk eğitimi aldığı yıllarda siyasi olaylara karıştı.
Mandela, anti-sömürgeci ve anti-apartheid görüşü ile uluslararası beğeni topladı ve 1993'deki Nobel Barış Ödülü, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı Özgürlük Madalyası ve Sovyet Lenin Nişanı da dahil olmak üzere 250'nin üzerinde ödül kazandı.


Güney Afrika'da "
Ulusun Babası
" olarak görülür.
LİDER
Temel yaklaşım olarak; çevresinde bulunan bireyleri hitabet gücü, sahip olduğu bilgi ve vizyonu ile etkileyip, sürükleyen bir yapıya sahiptir.


İnsanları dinler ve anlamak için özel çaba sarf eder.


Çevresindeki herkesin en iyi yanlarını geliştirmelerine olanak sağlayacak olumlu değişim ve sürekli öğrenme ortamları sağlar.


Sahip olduğu güçlü sosyal değerler sayesinde çevresinde yarattığı “karizma” sahip olduğu örnek kişilik ve tutarlı davranışları, diğer insanlar için etkin bir rol modeli olmasına yol açar.
Liderlik Özellikleri
*Lider, Yeni Liderlerin Yaratıcısıdır.
*İnandırmak İçin İnanmak Gerekir.
*İletişim Liderlerin İnandırıcılık Sanatıdır.
*Eylem ve Söylem Birliği.
*Değişim Noktalarını Yakalayabilmek.
*Belirsizlikler Özgüvenle Aşılabilir.
*Liderin Özgüveni Bulaşıcıdır, Çevresine Yayılır.
*Belirsizliği ve Riskleri Yönetebilmek.
Liderle yönetici arasındaki farklar kısaca aşağıdaki gibi sıralanabilir:


*Yönetici idare eder, lider liderlik yapar,
*Yönetici muhafaza eder, lider ise geliştirir.
*Yönetici sistemler yapı üzerinde yoğunlaşırken, lider insanlar üzerinde yoğunlaşır,
*Yönetici kontrole güvenir, lider ise güven aşılar,
*Yönetici statükoyu kabullenir, lider ona meydan okur,
*Yönetici otoriteye, lider ise güçlü iradeye bağlıdır,
*Yönetici nasıl yapılacağını bilir, lider ise öğretir,
*Yönetici kısa görüşlüdür, liderin ise uzun bir perspektifi vardır,
*Yönetici nasıl ve ne zaman diye sorar, lider ise ne ve niçin,
*Yönetici işleri doğru yapmaya çalışır, lider doğru işleri yapar,
*Yönetici taklit eder, lider meydana getirir, yeni şeyler bulur.
Peki NELSON MANDELA bir lider midir? Görelim.
Akıllı bir örgüte ancak etkin bir liderlik ile ulaşılabilir. Etkin bir liderin ise şu özellikleri taşıması gerekir:
Değer yaratma kültürü oluşturma
Her zaman değer yaratmayı hedef alın
Alternatifler oluşturma
Değerli seçenekler geliştirin
Sürekli öğrenme
Nasıl daha çok değer yaratabileceğini öğrenin
Belirsizliği kucaklama
Bilmediklerinizin bilincinde olun
Dıştan içe stratejik perspektif
Resmin bütününü görün ve ona göre davranın
Sistem düzeyinde düşünme
Olay ve gelişmelerin bütün sonuçlarını farkında olun
Açık enformasyon akışını sağlama
Bilgilenin ve bilgilendirin
Yetkilendirme
Etkin bir eşgüdüm sağlayın
Disiplinli karar alma
Geleceğinizi kendi ellerinize alın
MADİBA'NIN HAYATI
Annesi Hristiyan Metodist mezhebine bağlı olduğundan, Metodist yatılı okullarda okuduktan sonra Güney Afrika'da siyahların öğrenim görebildiği tek üniversitede hukuk eğitimi gördü.

Yerli halkın beyazlara karşı hak mücadelesini savunan Afrika Ulusal Kongresi'ne (ANC) ilk kez 25 yaşındayken ve eylemci olarak 1943 senesinde katıldı. Daha sonra ANC Gençlik Kolu'nu kurdu ve başkanlığını üstlendi.

Mandela ve diğer ANC liderleri ya hapiste ya da sürgündeyken, Güney Afrika'da direniş son bulmadı; yüzlerce insan öldürüldü, binlerce kişi yaralandı. Ancak Mandela, hapiste olmasına rağmen direnişin sembolü olarak öne çıktı.

Hapsedildiği Robben Adası, adeta bir eğitim merkezi oldu. Mandela mahkumların oluşturduğu politik eğitim sınıflarının başında yer alıyordu. Bu arada sürgünde olan eski ortağı Tambo, 1980 yılında Mandela'nın serbest bırakılması için uluslararası bir kampanya başlatmıştı.

Uluslararası toplum Güney Afrika'da ırk ayrımcılığı güden rejime karşı ilk kez 1967 yılında yaptırım uyguladı.

Baskılar 1990 yılında sonuç verdi, Güney Afrika hükümeti, sonuçta işbirliği yapabileceği tek siyah liderin Nelson Mandela olduğunu idrak etti.

EVLİLİKLERİ

Birinci evliliği

Nelson Mandela ilk evliliğini 1944 yılında Evelyn Ntoko Mase ile yapmış, 13 yıllık evliliklerinde Madiba Thembekile (Thembi) (1946-1969) ve Makgatho Mandela (1950–2005) adında iki erkek ve isimleri Makaziwe Mandela (Maki; 1947 ve 1953) olan iki kız çocukları olmuştur. İlk kız çocukları 9 aylık iken öldüğü için ikincisinin adını da onun anısına aynı koymuşlardır. İlk oğlu Thembi 1969 yılında trafik kazasında öldüğünde Robben Adası'nda mahkum olan Mandela'nın cenazeye katılmasına izin verilmemiştir.

İkinci evliliği

İkinci eşi Winnie Madikizela-Mandela, Nelson Mandela ikinci kızları Zindzisva'nın doğumundan 18 ay sonra Robben Adası'na gönderildikten sonra siyahilerin liderliğini üstlenmiştir. Mandela 1990 yılında hapisten çıktıktan sonra eşi adam kaçırma ve cinayet suçlarından yargılanmış ve 1996 boşanmalarına sebep olmuştur.İlk kızları Zenani, Svaziland prensi Thumbumuzi Dlamini ile evlenmiş, ve bundan sonra babasını hapiste ziyaretine izin verilmemiştir

Üçüncü evliliği

Nelson Mandela üçüncü evliliğini 80. doğum gününde Graça Maçhel ile yapmıştır. Graça Machel eski Mozambik başkanı Samora Machel 1986 yılında uçak kazasında öldükten sonra dul kalan eşidir.

MANDELA’NIN SON RÖPORTAJI
Pişmanlık duyduğun şeyler var mı? 
Siyasi olarak kalkıştığım hiçbir şeyden pişmanlık duymuyorum. Bana ihtiyaçları olduğunda yanlarında bulunamamak, torunlarıma yeteri kadar vakit ayıramamak tek pişmanlığım. 

Çocukken en çok kimden etkilendin? 
Annemden. Bana inandığım şeylerin peşinden gitmekten asla vazgeçmemeyi öğretti. Hayatımdaki kadınlar bana hep iyi gelmiştir. 

Çapkın bir erkek miydin? 
Torunlarımın yanında fazla detay veremeyeceğim. Kadınlar benden hoşlanır. Onları hep güçlü buldum, kadınlarıma bağlı kaldım. 

Sana “Madiba” diyorlar... 
Aslında bir adım daha var: “Rolihlahla.” “Sorun çıkaran” demek.

İlk defa ne zaman sisteme kafa tuttun?
Sanırım ilki Transkei’yi terk etmekti. Benim için ayarlanan evlilikten kaçtım. 


Hapisten çıktığında aklında ne vardı?
Çocuklarımı hatırlayamayacağım, tanıyamayacağım diye çok endişeliydim. 


Bazı eylemler barışçı lider imajını zedelemiyor mu? 
Mesela gerilla metotları kullanmak. Yapmak zorundaydım. Taviz vermek istemedim. İnandıklarım uğruna ölmeye hazırdım. Zaten direnmenin tek yolu da buydu. 


Hiç başarısız oldun mu? 
Kazanmak, hiç başarısızlığa düşmemek değildir. Kazanmak, her düştüğünde tekrar ayağa kalkabilmektir.

1918 - 2013
Full transcript