Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Günlük yaşamda özkütleden yararlanma

taslak
by

elif ilke

on 19 August 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Günlük yaşamda özkütleden yararlanma

Altın kırıntılarını diğer madde kırıntılarından ayırmak için özkütle farkından yararlanılır. içerisinde altın bulunan karışım, suyla birlikte eğik bir yüzeyden akıtılır. Altın kırıntıları, özkütlesi daha büyük olduğu için yüzeyden kaymazken diğer kırıntılar aşağı sürüklenir. Böylece altın ayıklanmış olur.

Akarsu yataklarında altın arayanlar da aynı yönteme başvurur.
Kuyumculukta
Hastane laboratuvarlarında
Hastane laboratuvarlarında kullanılan santrifüj cihazlarında kan ve idrar gibi vücut sıvılarının tahlilleri yapılır. Bu tahliller, sıvıyı bileşenlerine ayrıştırma şeklinde fiziksel bir işlemdir.

Santrifüj cihazı çalışma prensibi olarak sebze kurutma aparatına benzer mantıkla çalışır ancak ondan çok daha yüksek devir sayısıyla karışımların çökelmeyle ayrılmasını sağlar.
Porselen yapımında
Porselen yapımında kullanılan ham maddeler topraktan elde edilen kaolen (kil), kuvartz ve feldispat denilen bileşiklerdir. Bu maddelerin uygun oranlarda karışımı önce öğütülerek pudra denilen toz haline getirilir, sonra da yoğurularak porselen hamuru elde edilir.
Porselen hamuru kalıplara dökülüp şekil verildikten sonra fırınlanır ve böylece tasarlanan ürün elde edilir. Porselenin kalitesi, su geçirmezliği ve darbelere dayanıklılığıyla ölçülür. Bu da porselen pudrasının özkütlesiyle belirlenir.


Kimya laboratuvarlarında
Katı madde karışımlarını ayrıştırmakta kullanılan yöntemlerden biri de karışımı suya atmaktır. Örneğin demir tozlarıyla odun talaşından oluşmuş karışım ayrıştırılmak istenirse karışım bir kaptaki suya aktarılır.
Günlük yaşamda özkütleden yararlanma

Dere yatağında altın bulma işlemi
Özkütlesi suyunkinden küçük olan odun talaşı, suyun yüzeyinde kalırken demir tozları suyun dibine iner çünkü demirin özkütlesi suyunkinden büyüktür. Daha sonra suyun üst kısmı boşaltılarak odun talaşı kaptan dışarıya alınır, böylece demir tozları talaştan ayrılmış olur.
Santrifüj cihazı ile yapılan ayrıştırma yöntemi de yine özkütle farklılığına dayanmaktadır.

Içerisinde sıvı bulunan tüp cihazın haznesine konulur. Cihaz çalıştırılınca tüp yuvalarını taşıyan tambur büyük bir hızla döner. Bu dönüşün etkisiyle tüpteki sıvının bileşenleri özkütlelerine göre ayrışır. Bileşenlerden özkütlesi büyük olanı tüpün dibinde, özkütlesi en küçük olanı ise en üstte olacak şekilde tabakalanır.
Örneğin kan, böyle bir işlem sonucunda üstte serum altta pıhtı olacak şekilde ayrışır. Bu yolla kanın bileşenlerinin normal değerlerde olup olmadığı saptanır.
Birim hacmin kütlesidir.
ÖZKÜTLE
Birimi ise;
VEYA
Full transcript