Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

CANLILARI TANIYALIM

No description
by

Sevgican Zeybek

on 6 March 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of CANLILARI TANIYALIM

CANLILARI TANIYALIM
ÇİÇEKSİZ BİTKİLER
Bu bitkiler az gelişmiştir ve yaşam alanları çeşitlilik gösterir.Bu bitkilerin adlarından da anlaşılacağı gibi çiçekleri yoktur.
Karayosunu:
Kayaların ve büyük ağaç gövdelerin üzerinde yaşar.
Eğreltiotu:
Ormanlarda,
Atkuyruğu:
tarlalarda ve dere kenarlarında yetişir.

CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI
Dünyamızda o kadar çok canlı türü var ki bu canlıları tek tek incelemek olanaksızdır. Bu yüzden bilim insanları canlıları benzerlik ve farklılıklarına göre sınıflandırmışlardır. Sınıflandırma sayesinde canlıları incelemek kolaylaşmıştır.
Sınıflandırma yapılırken
• Dış görünüşleri,
• İçyapıları,
• Hareket, beslenme ve çoğalma özellikleri göz önünde bulundurulmuştur.
Bilim insanları yaptıkları incelemeler sonucunda canlıları 4 gruba ayırmıştır.
BİTKİLER
Bitkiler yeryüzündeki yaşamın temelini oluştururlar. Canlılık için gerekli olan oksijen ve besini üretirler. Bitkiler çok değişik ortamlarda farklı yapılarda olabilirler. Kara ve su ortamlarında, çöllerde birçok bitki çeşidi vardır. Bitkilerin birçok yaşam alanı vardır. Bunlar;
Su Bitkileri:
Nilüfer, sazlık, kamışlar…
Kara Bitkileri:
Patates, kabak, elma, domates, gelincik, papatya…
Çöl Bitkileri:
Kaktüs.
Süs Bitkileri:
Menekşe, sardunya, begonya…

Bir yerin iklimi, o yerde yetişen bitki çeşitliliğinde etkilidir.
Bitkiler gruplandırılırken kök, gövde, yaprak ve çiçek gibi kısımlarına bakılır.
Bitkiler yapısal özelliklerine göre çiçekli ve çiçeksiz bitkiler olmak üzere iki gruba ayrılır.
CANLILAR
HAYVANLAR
BİTKİLER
MANTARLAR
MİKROSKOBİK
CANLILAR
ÇİÇEKLİ BİTKİLER
Çiçekli bitkiler gelişmiş bitkilerdir. Çiçek, kök, gövde ve yaprak gibi kısımları bulunur.Elma, papatya, lale, domates, çam, zeytin, kavak bitkileri çiçekli bitkilerden bazılarıdır.


Çiçekli bitkilerin kısımları
HAYVANLAR
Hayvanlar, denizlerden derinliklerinden tutunda dağlara kadar çok geniş alana yayılmış olan canlı grubudur. Yeryüzünde yaşayan 1,5 milyon civarında hayvan türü vardır. Bu sebeple yeryüzündeki hayvanları tek tek incelemek mümkün değildir. Genellikle onlara ait şu özellikleri inceleriz.
* Beslenme şekli,
* Üreme şekli,
* Yaşam alanları,
* Vücut örtüsü,
* Omurgası
Dolayısıyla hayvanlar da bitkiler gibi benzer özelliklere göre sınıflandırılır. Günümüzde hayvanlar sınıflandırılırken öncelikle göz önünde bulundurulan özellikleri; vücutlarında omurga bulunup bulunmamasıdır.Buna göre hayvanlar, omurgalılar ve omurgasızlar olmak üzere ikiye ayrılır.
Omurgalı hayvanlar
Vücutlarından kemik ya da kıkırdaktan oluşan omurgaları vardır. Omurgalı hayvanlar Memeliler, kuşlar, sürüngenler, kurbağalar ve balıklar olmak üzere beş guruba ayrılır.
Memeliler:
Vücutları kıllarla örtülüdür. Doğurarak çoğalır ve yavrularını sütle besler. İnsan, inek, koyun, deve, fare memelilere örnektir. Suda yaşayan balina, fok, yunus, uçabilen yarasa memelidir
Kuşlar:
Vücutları tüyle örtülüdür. Yumurta ile çoğalır ve yavrularına bakarlar. Kanatları vardır fakat hepsi uçamazlar. Penguen, deve kuşu, tavuk, kaz uçamayan kuşlardır.
Sürüngenler:
Sürünerek hareket ederler. Vücutları sert, kuru ve pullarla örtülüdür. Yumurta ile çoğalır. Yavrularına bakmazlar. Yılan, kaplumbağa, timsah, kertenkele bu guruba girer.
Balıklar:
Vücutları pulla kaplıdır. Suda yaşarlar. Yumurta ile çoğalırlar. Solungaç solunumu yaparlar. Yavru bakımı yoktur. Hamsi, sardalya, levrek örnektir.
Kurbağalar:
Kurbağalar ve semenderler (Kuyruklu kurbağa) bu guruptadır. Derileri yumuşak ve nemlidir. Hem karadalar hem de suda yaşar. Yumurta ile çoğalır. Yumurtadan çıkan larvalar balığa benzer, solungaç solunumu yapar. Büyüdükçe başkalaşım geçirerek ana canlıya benzer.
Omurgasız hayvanlar

Omurgaya sahip değildirler. Süngerler, sölentereler, solucanlar, yumuşakçalar, eklembacaklılar, derisi dikenliler omurgasız canlılar gurubunda yer alır.
MANTARLAR
Mantarlar bitki değildir. Kendi besinini üretemezler. Fotosentez yapmazlar. Aldıkları hazır besinle beslenirler. Mantar çeşitleri şapkalı mantar, küf mantarı, maya mantarı ve hastalık yapan mantarlardır.
Şapkalı mantar:
Şapkaya benzer yapısı vardır. Doğada bulunan pek çok türü zehirlidir. Vitamin ve protein bakımından zengindir. Bu nedenle sadece kültür mantarı tüketmeliyiz.
Küf mantarı:
Ekmek limon peynir gibi besinlerin küflendirir. Bitki ve hayvan atıklarının çürümesini sağlar. Peynir küfünden penisilin adındaki antibiyotik üretilir.
Maya mantarı:
Çok küçüktür gözle görülemez. Hamurun mayalanmasını sağlar. Sütün peynire, üzüm suyunun sirkeye dönüşmesini sağlar.
Hastalık yapan mantarlar:
Genellikle bitki ve hayvanlardan hastalıklara neden olur. Pamukçuk, saçkıran mantarların sebep olduğu hastalıklardır.
MİKROSKOBİK CANLILAR
Gözle görülemeyecek kadar küçük canlılardır. Ancak mikroskopla görülebilir. Mikroskobik canlılar havada, suda, toprakta ve diğer canlılar üzerinde yaşarlar. Uygun sıcaklık, nem ve besin bulduklarında hızla çoğalır. Bakteriler mikroskobik bir canlıdır. Bazı mikroskobik canlılar hastalıklara neden olur. Bunlara mikrop denilir. Verem, kolera, grip, zatürre, sıtma mikroplarla bulaşır. Bazı mikroskobik canlılar besinler üzerinde çoğalarak bozulmalara neden olur. Bu besinler tüketilirse zehirler. Bu nedenle son kullanma tarihi geçen ve açıkta satılan besinler tüketilmemelidir. Bazı mikroskobik canlılar ise yararlıdır. Sütün yoğurda dönüşmesi ve bazı mayalanma olayları bakteriler tarafından yapılmaktadır.
Full transcript