Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

BCG (BOSTON CONSULTİNG GROUP) MATRİSİ

No description
by

havva özdamar

on 18 November 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of BCG (BOSTON CONSULTİNG GROUP) MATRİSİ

Yıldızlar Uygulanabilecek Stratejiler Isletmenin yıldız ürünleri/ürün grubu iletmenin hızla büyüyen pazarda yüksek pazar payı ile yer aldıgı ürünlerdir.
Pazar dgier ürün grubuna göre daha hızla büyüdügünden bu grupta yer alan ürünlerde rekabet gücünün korunması ve pazar payının devam ettirilmesi için daha fazla yatırım yapmak gerekir.
Sektörün büyüme hızı beklenmedik sekilde düstügünde ise bu ürünler isletme pazar payını kaybetmedigi sürece hala önemli gelir kaynagıdırlar. Yavas gelisen sektörler için ürettigimiz, ancak pazar payımız yüksek olan ürün/hizmetler nakit inekleri diye adlandırılırlar.
Yıldız ürünler kadar fazla yatırım gerektirmeyen, ancak basarılı ve “olgun” ürünlerdir.
Isletmeler ineklerinden gelen paraları yıldızları için gereken yatırımlar için harcamayı tercih ederler. Nakit İnekleri Soru isaretleri ise sektörün gelisme hızı yüksek ancak isletmenin pazar payının düsük oldugu ürünlerdir.
Çogu isletmenin geleneksel sektörlerde, çok fazla gelismeyen, dar piyasalarda çalıstıgını düsündügümüzde bu ürün grupları “üzerinde karar verilmesi gereken”ler olarak degerlendirilmelidir.
Gelecek vaat eden sektörde pazar payını yükseltmek için yatırımlar yapılması gerekebilir, yönetim bu ürünlerde pazar payı yükseltmenin avantaj ve dezavantajlarını dikkatle degerlendirmelidir. Soru isaretleri “yıldız”lara dönüsebilir. Soru İşaretleri Son grup ise farklı kaynaklarda ismi degismekle birlikte (köpekler ya da yaramaz çocuklar) sektörün gelismesinin yavas oldugu isletmenin pazar payının da düsük oldugu gruptur.
ilgi çekmeyen, zarar etmeyecek kadar para kazandıran bu ürün grupları için çogu isletmecinin yorumu “yatırım yapmaya degmez” ve “ürün/hizmet portföyünden çıkarılmaya en uygun” seklindedir. Köpekler (Yaramaz Çocuklar) Gelitirme: SB (Stratejik Birimi)’in Pazar payının artırılması, bunun için bir süre kısa vadeli kazançlardan vazgeçilebilir. Yıldız yapılmak istenen soru iaretleri için uygundur.
Tutma: Amaç SB’in Pazar payını artırmak veya korumaktır. Daha çok nakit inekleri için geçerli bir stratejidir.
Hasat: Uzun vadeli sonuçları dikkate almaksızın SB’in veya ürünün kısa vadeli nakit akıını hızlandırmaktır. Gelecei parlak olmayan ve kendisinden çok nakit beklenen zayıf nakit inekleri için uygundur.
Tasfiye: Ünitenin kaynakları baka yerlerde daha iyi kullanabilecei için iletmeyi satmak ya da tasfiye etmektir. “Eylem olmadı mı vizyon bir rüyadır. Vizyon

olmadan eylem vakit geçirmektir. Eyleme sahip bir

vizyon ise dünyayı degistirmektir”


TESEKKÜRLER BCG (BOSTON CONSULTİNG GROUP) MATRİSİ BCG Matrisi genel olarak sektörün büyüme hızıyla isletmenin pazar payının karsılastırıldıgı, isletmenin ürün portföyünü göreceli olarak degerlendirmekte kullanılan bir araçtır. Bu matris, stratejik planlama araçları arasında en bilinenlerdendir. Tüm isletmeciler, yöneticiler “ürün yelpazesindeki inekler, köpekler” gibi terimleri duymuslardır. Yöneticiler bu matrisi mevcut ürün portföyünün degerlendirilmesinde, hangi ürüne daha çok ya da daha az yatırım yapılmalı kararı verirken, ürün portföyüne yeni ürün eklerken ve hangi ürün grubundan vazgeçilecegi kararı verilirken kullanırlar. BCG Matrisinin Sınırlanması •Büyük pazar tek basarı faktörü degildir.
•Bir pazarın çekiciligi için pazar büyümesi tek gösterge degildir.
•Bazen köpek, nakit inekleri kadar fazla kazanabilir.
Full transcript