Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Andrzej Sapkowski

No description
by

Mateusz Martyński

on 27 April 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski
Plan wydarzeń 1
1. Wykonywanie przez Geralta pracy najemnika polegającej na zabijaniu potworow.
2. Pokonanie bazyliszka.
3. Poznanie Borcha Trzy Kawki i jego ochrony.
4. Pojawienie sie smoka.
5. Zarzadzenie polowania na smoka przez króla Niedamira z Caingorn.
6. Wymarsz na ranna smoczyce przez mysliwych.
7. Pojawienie się złotego smoka który planuje obronic smoka.
8. Ujawnienie tożsamosci złotego smoka - rycerza Borcha Trzy Kawki, do ktorego dolacza Gerald oraz Yennefer rozprawiajac sie z oprawcami.
9. Wyjazd Geralda do Novigradu gdzie spotyka Jaskra.
10. Przygoda z niziołkiem i dopplerem.

Plan wydarzeń 2
Bohaterowie
Andrzej Sapkowski
Miecz przeznaczenia
Urodził się 21 czerwca 1948 w Łodzi.
Jest Polskim pisarzem fantasy z wykształcenia
ekonomista, Twórca postaci wiedźmina.
Jego ważne dzieła to: Saga o wiedzminie, Trylogia husycka.
11. Wyladowanie nad morzem w Bremervood gdzie Geralt tlumaczy rozmowy ksiecia z piekna syrena Sh'eenaz.
12. Po nieudanych pertrakcjach Gelart nie dostaje zaplaty lecz Jaskier zostaje zaproszony na wesele gdzie będzie spiewal jako drugi bard.
13. Zakochanie sie wiedzmy, Essi Daven w wiedzminie.
14. Otrzymanie kolejnego zadania, Geralt ma sprawdzic co neka polawiaczy perel gdyz w coraz mniejszym skladzie wracaja z polowow.
15. Geralt trafia do Brokilonu, lasu driad.
16. Spotkanie Geralta z swoim przeznaczeniem - małą, zagubioną dziewczynką, Ciri, cintryjską księżniczkę.
17. Powiązanie losów Ciri i Geralta w wyniku Prawa Niespodzianki.

"Miecz przeznaczenia" jest zbiorem opowiadań stanowiących swoistą kontynuację przygód Geralta ze zbioru "Ostatnie życzenie", a zarazem poprzedza historię opisaną w tak zwanej sadze o Wiedźminie. Generalnie opowiadania składające się na omawiany zbiór nie różnią się niczym od napisanych wcześniej. Geralt dzięki swojej sile, odwadze i inteligencji walczy z potworami bądź w inny sposób stara się pomagać ludziom. Świat, w którym rozgrywa się akcja, jest przedstawiony w sposób niezwykle plastyczny, co sprawia, iż można go sobie bez większych problemów wyobrazić. Książka przesiąknięta jest emocjami, marzeniami i wartościami. Na kartach opowiadań widzimy miłość, poświęcenie, honor, determinację spowodowaną zamiarem udzielenia pomocy ukochanemu, przywiązanie do własnej ziemi.
Zachęcam wszystkich do przeczytania książki Andzrzeja Sapkowskiego pt. „Miecz Przeznaczenia'' ponieważ autor świetnie opisał przygody Wiedźmina, oraz odtwożył piękny świat fantasy. Książka ta bardzo wciąga i przyjemnie się ją czyta, na podstawie książki powsał film i gra która jest zanana na całym świecie.
Geralt z Rivii - wiedźmin, główny bohater
Cirilla - księżniczka z Cintry, wnuczka Calanthe, dziecko przeznaczenia Geralta
Eithne - królowa driad
Braenn - driada, która zaprzyjaźniła się z Geraltem
Myszowór - druid, znajomy Geralta
fikcyjna postać, wiedźmin, bohater powieści i opowiadań Andrzeja Sapkowskiego oraz opartych na nich produkcji: komiksów, filmu, serialu telewizyjnego oraz gier komputerowych. Jego losy i przygody zostały spisane w kilku tomach opowiadań oraz liczącej pięć tomów Sadze o wiedźminie. W filmie Wiedźmin w Geralta wcielał się Michał Żebrowski, w grach komputerowych głosu postaci użyczał Jacek Rozenek, zaś w wydanym pod koniec 2011 roku słuchowisku – Krzysztof Banaszyk.
driada, naprawdę nazywa się Mona i jest człowiekiem, podczas wydarzeń z opowiadania Miecz Przeznaczenia miała ok. 16 lat, została wychowana wśród driad, świetnie posługuje się łukiem. Brzechwy jej strzał tworzyły pióra lotek kury bażanta barwione na żółto w wywarze z kory. Z jej ręki zginął Marck, kiedy przypadkowo, podczas ucieczki z Ciri, trafił do Brokilonu. Z nienależącego do kanonu opowiadania "Coś się kończy, coś się zaczyna" dowiadujemy się, że wyszła za barona Freixeneta.
pani wszystkich driad i władczyni Brokilonu. Znana ze swojej dumy, upartości i odrzucania wszystkiego co ludzkie. Bardzo lubiła Geralta z Rivii (prawdopodobnie za jego wcześniejsze zasługi dla Brokilonu) i wielokrotnie mu pomagała (np. lecząc go po tym jak doznał poważnych obrażeń podczas walki z Vilgefortzem podczas przewrotu na Thanedd). Jej siedzibą jest największy dąb w Duén Canell. Miała córkę Morénn.
druid, doradca i przyjaciel króla Skellige, Brana. Krzepki, krępy, potężny, o czarnych oczach i płowej, miotłowatej brodzie. Zwykle ubrany w kubrak z foczej skóry, przepasany szarfą z kraciastej wełny. Znajomość wiedzy magicznej na wysokim poziomie, jako jedna z dwóch przedstawionych w siedmioksięgu postaci posługuje się różdżką. Bliski przyjaciel znanego ze swej odwagi i honoru wojownika Eista Tuirseacha, odegrał dość znaczącą rolę w wydarzeniach na dworze cintryjskim, w wyniku których wyspy Skellige i Cintra związane zostały małżeństwem pomiędzy królową Calanthe, a Eistem Tuirseachem.
urodzona w ok. 1252 lub 1253 roku najprawdopodobniej podczas święta Belleteyn, jest księżniczką Cintry, córką królewny Pavetty i Duny'ego (Jeża z Erlenwaldu), wnuczką królowej Calanthe. Jej tytuł oficjalny to: Cirilla Fiona Elen Riannon, królowa Cintry, księżna Brugge i diuszesa na Sodden, dziedziczka Inis Ard Skellig i Inis An Skellig, suzerenka Attre i Abb Yarra. Jest również potomkinią legendarnej elfiej czarodziejki Lary Dorren i nosicielką Starszej Krwi. Od ojca wywodzi się z cesarskiego rodu var Emreis a od matki z rodu krukonów.
KONIEC
Wykonał Mateusz Martyński
Streszczenie
Geralt zostaje wynajęty przez króla Venzlava z Brugge. Ma zanieść poselstwo do Brokilonu, królestwa driad, ogromnego lasu, leżącego w ziemiach owego króla. Wiedźmin przybywa do lasu, tam jednak zastaje zabitych rycerzy. Driady bowiem zabijały każdego, kto ośmielił się wejść na ich teren. Sam też otrzymuje ostrzeżenie, ale nie zamierza uciekać. Wśród trupów znajduje rannego rycerza Freixeneta, swojego przyjaciela, którego kiedyś odczarował, gdy ten był zaklęty w kormorana. Ten prosi go o pomoc w odnalezieniu zaginionej księżniczki.
Full transcript