Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Business Development departmanının iş dünyasındaki yeri

No description
by

Burak TÜN

on 13 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Business Development departmanının iş dünyasındaki yeri

Business Development departmanının iş dünyasındaki yeri
Gezegenler ve yıldızların onları yörüngelerinde tuttuğu için yerçekimine güvenmeleri gibi başarılı bir iş geliştirme çabası da güçlü ilişkilerin altında yatan bir temele dayanır.Bu temel de güvene,saygıya ve birbirlerinin değerlerini benimsemeye dayanır.Buda uzun vadeli değerleri etkinleştirmek için altyapı oluşturur.Ortaklarla,müşterilerle,çalışanlarla
basınla olan ilişkiler güçlü bir iş geliştirme çabası için oldukça önemlidir.Bu da BD nin ilişkilerinde çok iyi olmasını gerektirir.
İLİŞKİLER
BD için uzun vadede değer oluşturma aracı diyebiliriz.Yani sürekli büyüyen bir organizasyonun başarılı olması için uzun vadede planlar fırsatlar sunulmasıdır.Bugün kazandığınız herşey yarın kolayca elinizden gidebilir.Bu yüzden uzun vadedeki değerlerin yeri kaçınılmazdır.
BD'nin etki alanları
Müşteriler
Müşteriler çeşitli pazarlarda bulunurlar.Yeni müşterilere ulaşmak için yeni pazarlara girmek gerekir.Örneğin Amerika pazarına odaklanıp Londra'daki pazarla ilgilenmezsen ordaki müşteriye ulaşamazsın.Yeni pazarlara girip yeni müşterilere ulaşmak için fırsatların belirlenmesi uzun vadeli değerlere ulaşmak için bir adımdır.Yine tüm bunlar BD nin kapsama alanı içindedir.
Piyasalar
Yine bir örnekle evcil hayvan pazarında iş yapan bir şirket olduğumuzu düşünelim.Karşımızdaki müşterinin de evcil hayvanı olmadığını varsayalım.Bizim bu müşteriye ulaşabilmemiz için onun ilgi alanındaki bir ürünü ona satmamız ve onun bulunduğu pazara girmememiz gerekir ve bunun için bir yol ararız.Bu pazara girmenin şirket için yararlı olup olmadığının kararlaştırılması veya pazara girmek için bir yol bulunması BD için yeni bir iştir.
Business Development yani iş geliştirme departmanı bugün birçok büyük şirkette olmazsa olmaz bir departmandır.Peki bu departman ne iş yapar?Amacı nedir?
Bu departmanın amacı şirketin misyon ve vizyonunu genişleterek var olduğu pazarlardaki etkisini arttırıp,yeni pazarlara girmesini sağlamaktır.
Business Development
BD departmanı bir nevi danışmanlık yapar.Bu departman müşteriler,pazarlar ve ilişkiler arasındaki etkileşimleri birleştirip büyümek için fırsatlar oluşturur.Bir yandan şirketteki satışları arttırmak için yeni ürün yada hizmet geliştirip yeni müştireleri portföye katar,bir yandan da yeni iş ve pazar alanları yaratıp şirketi hedefe yaklaştıracak işler peşinde koşar.
BURAK TÜN
Business Development nedir ?
İş yapmak için olanak sağlayan piyasaları var eden asıl unsur müşterilerdir.Müşteriler ürünler,hizmetler vb. şeyler için para öderler.Peki herbiri bizim için doğal müşteriler midir ? Belki ürünün müşterinin aradığı özelliklere sahip değildir.Belki ürünün mükemmeldir ama müşterinin haberi yoktur,ne sattığını bilmiyordur.Burda BD nin yapacağı iş ortaya çıkıyor.Herbir müşterinin tek tek kapısını çalıp ürünü tanıtmak,onları haberdar etmek gerekir.Müşterilerin isteklerini araştırıp ona göre ürün geliştirmek gerekir.Belki herbiri doğal müşterin değildir ama müşterin olmaya adaydır.
Sonuç olarak; BD adından da anlaşılabileceği gibi temeli iş geliştirmeye dayanan,şirketin hedefleri doğrultusunda büyümesi için fırsatlar sunan,araştırma yapan,yeni pazarlar ve müşteriler arayıp ürün geliştiren geniş kapsamlı bir departmandır.
Full transcript