Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

BİSİKLET KURYE

No description
by

gizz gizem

on 10 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of BİSİKLET KURYE

ÇEVRECİ KURYE
Bisiklet Kurye tercih ettiğinizde, aktif olarak iklim değişikliği ve yerel çevrenize yayılan zehirli gazların salınımını azaltmak için mücadele etmiş ve kurumsal imajınıza fayda sağlamış olursunuz. Bu zararlı gazlara örnek vermek gerekirse;

KARBONDİOKSİT
KARBONMONOKSİT
POLİSİKLİK
HİDROKARBONLAR
NİTROJEN DİOKSİT
NİTROJEN MONOKSİT
SÜLFÜR DİOKSİT
FORMALDEHİT
BENZEN


Günümüzün en önemli tehdidi olan iklim değişikliği, bugün tüm bireylerin, şirketlerin, hükümetlerin ve devletlerin ortak sorunu olup, ortak çözümlerin cesurca ve kararlılıkla hayata geçirilmesi gerekiyor. Bugün, doğal kaynakların korunmasına yönelik çalışmalar devletin ve sivil toplum kuruluşlarının sorumluluğu olmanın ötesine geçti. Unutmamak gerekir ki, düşük karbon ekonomisine geçiş için katalizör rolünü özel sektör oynayacaktır.


HER KOŞULA UYGUN
Motorlu taşıtlarda oluşan mekanik arızaları tamir etmek güçtür. Basit bir patlak lastik bile büyük bir gecikmeye sebep olabilir. Bisiklet Kurye sürücüleri, araçlarını seyir esnasında, kendileri tamir edebilecek kapasitededir. Patlak bir lastiği ya da vitesleri tamir etmek, fren ayarı yapmak gibi pek çok durum için gerekli ekipmanı sürekli yanlarında taşırlar. Kuryelerimiz, araçlarında yine de tamir edemedikleri bir arıza ile karşılaşırlarsa, bölgesindeki diğer sürücülerden yardım alır, teslimatı zamanında gerçekleştirebilecek rotalarda çalışır.

BİSİKLET KURYE
PROJENİN AMACI
İstanbul trafiğinde dağıtım işleri artık karbon nötr bir şekilde gerçekleştirilebilecek. Kurum, kuruluşlar ve işletmeler için toplu gönderi belge ve paketleri gün içinde,belirli zaman aralıklarında teslimatını sağlamak amacıyla kurulan Bisiklet Kurye, içinde yaşayıp, geliştirdiğimiz eko sistemden ödün vermeden mümkün olan en kaliteli kurye hizmetini sağlamak için kurulan sektördeki ilk firma olma özelliğini taşımakta. Hedefleri arasındaysa çevre bilincinin arttırılmasında katkıda bulunmak ve yoldaki motorlu araç sayısını azaltmak olduğunu benimseyen bisiklet kurye tüm teslimatlarını doğal çevirim bisikletler ile insan güçlü çözümler üreterek sağlamaktadır


NEDEN BİSİKLET KURYE

Ortalama trafik hızının neredeyse sıfıra düştüğü anlar İstanbul için çok olağan.
Ancak rekabete dahil olmak isteyen firmaların hızlı ve isabetli olmaları gereksinimi bisikletlerle çözümlemek zor değil.
Bisikletin manevra kabiliyeti ve durma mesafesi diğer araçlara göre daha yüksektir güvenlidir.
Bisiklet kurye sürücüleri şehrin içinde toplu taşıma araçlarınıda entegre olarak bazı bölgelerde teslimat sürelerini kısaltır,hızına güvenir
Trafik sıkışıklıklarından etkilenmeyen bisikletin günlük araç masrafları da 5krş/km şeklinde oldukça düşüktür.Bisiklet kurye sürekli değişkenlik gösteren benzin fiyatlarını müşterilerine yansıtmadan sıklıkla ve devamlı sürdürülebilir bir iş modeli anlayışına dayalı hizmet vermeyi hedefler, ekonomiktir


Teslimat aracı olarak kullanıldıkları varsayılarak hesaplanan verilere göre ;

ÇEVRESEL HAREKETE KATIL
BİSİKLET KURYE KULLAN!

İŞ PRENSİPLERİ VE İLKELERİ
Çevreye zarar veren kurum ve kuruluşlar ile işbirliği yapmakda özenlidir. doğayı korumaya yönelik faaliyetlerinde tüm dernek, vakıf ve aktivistleri destekler. Doğadaki karbon izini minimumda tutmak için doğal hayatı koruma örgütlerinin evrensel uyarılarına dikkat eder. Minimum basılı evrak ve yenilenebilir enerjileri tercih eder. Bisikletli kuryeler, ekibi için en üst düzeyde güvenlik önlemleri alır. Bisiklet sürüş güvenliği, tamir ,alternatif ulaşım seçenekleri gibi konularda eğitimler düzenleyen,bisiklet kültürünün yaygınlaşması için çalışan sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle işbirliği yapar destekler
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE ADANMIŞLIK
Yaşanabilir bir çevre sağlar
Vücudunuza şekil verir
Trafik sıkışıklığından sıyrılmanızı sağlar
Stresten uzaklaşmanın en iyi çözümlerinden biridir
Eşyalarınızı taşır
Yürümekten daha hızlı ve kolay bir yoldur
Dayanıklılık gücünüzü artırır
Beyin ve ruh sğlığınızı düzene sokar
Bacak,sırt,kol ve karın kaslarınızı geliştirir
Kalp hastalıkları riskini azaltır
Ekonomik ve sosyal bir spordur
Her an,her saat ve her mevsim bisiklete binebilirsiniz
2918 SAYILI TCK KARAYOLLARI TRAFİK KANUNLARI
BİSİKLET İÇİN BULUNAN BAŞLICA MADDELER;
1)Trafikte araçlarımıza saygı duyulmasının sebebi,bizim bisikletimiz,bizim gücümüzle çalıştığından saygı duymayan kişilerin altındaki havaya ve çevreye zararlı araç kadar hızlı yol kat edemez. Onlar havayı kirletir ve gidecekleri yere hızlı vardıklarını zanneder. Oysa bunun sebebi,"Madde 3c(10) bendi:Bisiklet motorsuz bir taşıttır"maddesini küçümsemiş olmalarıdır.
2)"Madde 37,Sürücü için "Ehliyet" ve taşıt için "Plaka" gerekmez. Bu iki unsuru taşımadığımız sürece karayollarında bisiklet ile gideceğimiz her yolda kurallara uymamız önemlidir.
3)"Madde 46; Karayollarında en sağ şerdi kullanır ve diğer taşıtlarla aynı sorumlulukta hareket eder." Örnek vermek gerekirse,kırmızı ışıktaarabalar duruyorsa ve bisikletli olarak bizde aynı istikamete gidiyorsak kırmızı ışıkta durmalıyız.
4)Ulaşmak istediğimiz noktaya giden yol üzerinde bisiklet yolu bulunuyorsa bisiklet sürücüsü olarak oradan ilemeliyiz."Madde 66;Bisiklet yolu olan yerlerde karayolundan sürülemez.
5)Özellikle toplu halde bisiklet sürmeyi seven bir grup ile bisiklete biniyorsanız unutmayın "Madde 66 a.)bendi Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülemez.
6)"Madde 66 b.) İşaret verme dışında çift elle sürülmesi ve kurallara uyulması zorunludur" kuralı gereği sadece dönüş yapacağımız,hatta duracağımız zamanlarda bir elimizi bırakıp, dönüş yapacağımız yönü belirlemek gibi hareketler dışında eller bırakılmamalı.
7)"Madde 66 c.) Yük ve eşya taşınamaz.Yük taşımak için geliştirilen bisiklet taşıyıcıları size belirli kilogramlara kadar yük taşımına izin veriyor.
8)"Madde 37; Bisikleti karayolunda sürmek için 11 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir.
Full transcript