Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Infrastruktura transportu morskiego

No description
by

Anna Ozgowicz

on 20 September 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Infrastruktura transportu morskiego

Infrastruktura transportu morskiego
Prezentacja na przedmiot
"podstawy systemów transportowych"

Politechnika Gdanska
WILIS Transport 2012/2013 sem II gr.2
Anna Ozgowicz
designed by Péter Puklus for Prezi
Elementy infrastruktury transportu morskiego:

•Liniowe: naturalne i sztuczne szlaki komunikacji morskiej, czeciowo kształtowane przez człowieka;
•Punktowe: porty morskie

W transporcie morskim dominuje infrastruktura punktowa, czyli porty, a naturalna infrastruktura
liniowa ma relatywnie mniejsze znaczenie

Elementy liniowe (wszechocean):

•Otwarte oceany
•Morza przybrzezne i sródladowe
•Naturalne połaczenia miedzy morzami i oceanami (ciesniny i naturalne kanały morskie)
•Sztuczne drogi morskie (kanały)
•Morza zamkniete
•Kanały morsko-rzeczne

Port

•Wezłowy punkt transportowy usytuowany na styku śsrodowiska morskiego i ladowego;
•Na śswiecie jest ponad 10 tys. portów morskich i miejsc przeładunkowych (przystani, specjalistycznych terminali). Ich funkcje to:
▫-Przeładunek towarów przewozonych drogaą morskaą;
▫-Obsługa ruchu pasazerskiego;
▫-Wezły logistyczne i gospodarcze w systemie globalnego handlu i transportu o silnym morskim charakterze;
▫-Koncentracja róznorodnych rodzajów działalnosci bezposrednio lub posrednio zwiazanych z logistycznymi łancuchami dostaw.
•Elementy wyposazenia technicznego portów umozliwiaja realizacje róznorodnych usług transportowych, logistycznych, przemysłowo- srodowiskowych, administracyjno-handlowych i
pasazersko-turystycznych.

Infrastruktura portu dzieli się na:
-Infrastruktureę dostepu do portu (od morza i ladu) {I};
-Infrastruktureę wewnatrzportowa {II}.
-Suprastrukture portowa {III}

I. Infrastruktura dostępu do portu:

•1. dostep od strony morza:
kanały żzeglowne, sluzy, falochrony, urzadzenia
nawigacyjne, azż do granic obszaru portu;
•2. dostep od strony ladu:
drogi samochodowe, siecć kolejowa, drogi wodne śsródladowe oraz połaczenia z siecia wewnetrzna obszaru portu.


II. Infrastruktura portowa:

•Budowle inzynierskie wewnatrz obszaru portu pozwalajace na obsługe statków, ładunków i pasazerów: nabrzeza, kanały, baseny, drogi portowe, portowa siecć kolejowa, obiekty i urzadzenia transportu wodnego śsródladowego, systemy instalacyjne (wodno-kanalizacyjne, elektryczne, łacznosci, cieplne); system informacji i system EDI.
III. Suprastruktura portowa:
Magazyny i place składowe wraz z wyposazeniem, urzadzenia przeładunkowe oraz sprzet zmechanizowany, portowy tabor pływajacy, terminale pasazerskie wraz z wyposazeniem, urzadzenia i wyposazenie pomocnicze (budynki administracyjne, socjalne, dyspozytornie i in.), urzadzenia i wyposazenie zabezpieczajace trwałosc i technicznaą gotowoscść obiektów infra- i suprastruktury portu (warsztaty, garaze i inne), systemy informacyjne wewnatrz terminali portowych.
Nowe połączenie feederowe z BCT*
*BCT-Założony w 1979 roku Bałtycki Terminal Kontenerowy z siedzibą w Porcie w Gdyni jest jednym z największych terminali w rejonie Bałtyku i drugim co do
wielkości terminalem kontenerowym w Polsce.
Połaczenie Gdynia – Hamburg – Gdynia bedzie obsługiwane we współpracy z Team Lines i dedykowane jest dla dowozowej obsługi serwisu Seago Levant Sea łaczacego Europe z portami bliskowschodnimi. Pozwoli ono na znaczne skrócenie czasu przewozu kontenerów pomiedzy terminalem BCT w Gdyni a portami w Aleksandrii, Port Said, Bejrucie, Lattakii i Mersin.

Dodatkowo zredukuje liczbeę portów przeładunkowych na wyzej wymienionych trasach z dotychczasowych dwóch (Aarhus i Hamburg) do tylko jednego – Hamburga.
Zawiniecia do Gdyni przewidywane sa w rozkładzie cotygodniowym we czwartki. Wiecej informacji dostepnych jest w Seago Line.
Port Gdynia z nowym terminalem promowym
Od 2016 roku statki w gdynskim porcie bedaą cumowacć przy Nabrzezu Polskim. Spółka Zarzad Morskiego Portu Gdynia ogłosiła przetarg na budowe terminala promowego.
Przetarg w ramach zadania inwestycyjnego: ,,Budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia" obejmuje wykonanie projektu koncepcyjnego, budowlanego i wykonawczego budowy terminalu promowego. Oprócz remontu nabrzeza, majacego dostosowac i pozwolic na maksymalne wykorzystanie długosci nabrzeza pod obsługe statków, projekt obejmuje budowe dworca promowego, magazynu dla ładunków o powierzchni ok. 450 m2. Przy terminalu powstanie ogólnodostepny parking dla stu samochodów osobowych. Na nabrzezu zachowane ma byc połaczenie kolejowe, co najmniej jednym torem, do torów kolejowych pierwszej strefy Nabrzeza Francuskiego. Obsługa statków w nowym terminalu ma trwac nie dłuzej niz 120 minut (od momentu rozpoczecia operacji cumowania do momentu odejscia promu).
BCT w Gdyni stawia na przewóz ladunków koleją
Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) w Gdyni stawia na transport intermodalny, czyli kolejowy przewóz kontenerów, po wyładowaniu ich ze statków. Z punktu widzenia kosztów i bezpieczenstwa jest to rozwiazanie znacznie bardziej opłacalne niz transport drogowy. Warunkiem dalszego rozwoju tego typu przewozów jest modernizacja infrastruktury kolejowej.

Przy duzej masie towarów pociag jest lepszym narzedziem transportu – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Krzysztof Szymborski, prezes zarządu BCT Gdynia. – Innymi słowy, lepiej wysłac 40 duzych kontenerów do klienta jednym składem niz wysłac do niego 40 cięzarówek, które beda jechacć do niego pózniej przez wiele dni i bezpieczenstwo tego przewozu bedzie zagrozone ze wzgledu na ryzyko wypadku czy korków. Przewóz koleja jest bardziej spójny i stosunkowo bezpieczniejszy.

Pewnym problemem zwiazanym z przewozami kolejowymi pozostaje cena, zwłaszcza dostepu do torów.
Od 2013r. statki są bardziej efektywne energetycznie
Armator jest zobowiazany do przegladu obecnych praktyk i zuzycia energii na pokładzie kazdego statku, aby okreslicć ewentualne niedobory lub obszary wymagajace poprawy efektywnosci energetycznej.

Skuteczny plan zarzadzania powinien okreslacć rózne aspekty odnoszace sie do: działan słuzacych osiaganiu efektywnosci energetycznej przez statek (optymalizacji predkosci, planowania tras morskich w zaleznosci od pogody, konserwacji kadłuba, eksploatacji maszyn; działan słuzacych osiaganiu efektywnosci energetycznej przez armatora (lepsza komunikacja i interakcje z innymi zainteresowanymi stronami, takimi jak czarterujacy lub agenci w celu dokonania oceny wykonalnosci operacji żzeglugowych "dokładnie na czas" lub usług zarzadzania ruchem w celu dostepnosci nabrzeza); rozwoju zasobów ludzkich (swiadomoscć i szkolenie personelu jest podstawowym zadaniem wymaganym dla zapewnienia skutecznej realizacji wszelkich podejmowanych działanń); ustalenia celów (ten aspekt jest dobrowolny i nie podlega zadnej zewnetrznej kontroli); monitorowania, oceny i doskonalenia planu.
Rosja zbuduje największy na świecie atomowy lodołamacz
Państwowa rosyjska firma Rosatom podpisała umowę na budowę największego na świecie lodołamacza o napędzie nuklearnym LK-60 - podało BBC. Jednostka za kilka lat będzie kruszyć lód na wodach Arktyki.

Statek zostanie zbudowany w stoczni Zavod Baltiysky w Petersburgu. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2017 roku. Jednostka będzie miała 173m długości i 34m szerokości i będzie o około 14 m dłuższa i 4 m szersza niż obecny największy lodołamacz.

- Wszelkie statki przepływające przez Arktykę, przepływaja przez rosyjskie wody terytorialne, zatem Rosji zależy na udrożnieniu tych szlaków – mówi BBC Willis z Royal United Services Institute.

Rosja jest jedynym krajem z flotą nuklearnych lodołamaczy.
Nowy terminal głębokowodny w Niemczech otwarty
Głebokowodny terminal kontenerowy JadeWeserPort (JWP) w niemieckim porcie w Wilhelmshaven w Dolnej Saksonii został oficjalnie otwarty w piatek. Terminal o przepustowosci 2,7 mln TEU*rocznie moze przyjmowac najwieksze kontenerowce na śswiecie (Triple-E class) o ładownosci 18 000 TEU.

Terminal zajmuje powierzchnię 130 hektarów. Długość nabrzeża wynosi 1725 m. Może przyjmować jednostki o zanurzeniu do 16,5 metra. Dla porównania: największy polski terminal kontenerowy Deepwater Container Terminal (DCT) w Gdańsku zajmuje powierzchnię 44 hektarów, posiada 650 metrów nabrzeża, z czego 385 metrów nabrzeża o głębokości 16,5 metra.

Stał sie on konkurencja dla portu Rotterdame
*TEU - (twenty-feet equivalent unit) - jednostka pojemnosci uzywana czesto w odniesieniu do portów i statków. Jest ona równowazna objetosci kontenera o długości 20 stóp.
Bardzo dziekuje za uwage. Anna Ozgowicz.
Full transcript