Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

mobil teknoloji

windows phone, iphone ve android telefonlar işletim sistemleri, geliştirme kitleri ve patent savaşları
by

Anıl T.

on 5 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of mobil teknoloji

MOBİL TEKNOLOJİLER Windows Phone iPhone & iOS Android İşetim Sistemi Blackberry OS Patent Savaşları Fidan Durgut Alper Yıldızlar Anıl Temur Eda Bayar Haşim Arslan Windows Phone veya Windows Telefon, Microsoft tarafından geliştirilmiş ve Windows Mobile serilerinin devamı olan bir mobil işletim sistemidir. 2010 Şubat ayında Mobil Dünya Kongresi'nde ilk kez duyuruldu.
2010 Nisan ayında geliştirici araçları Microsoft tarafından indirilebilir olarak uygulama geliştiricilerine sunulmuştur.
21 Ekim 2010'da Avrupa, Singapur, Avustralya ve Yeni Zelanda'da; 8 Kasım 2010'da Birleşik Devletler ve Kanada'da; 24 Kasım 2010'da Meksika'da; 3 Aralık 2010'da PAL bölgelerinde ve 2011'in ilk tarihlerinde Asya'da kullanıma sunuldu. Gelişim 2004 yılında başlamış olan ve Windows Mobile serisinin bir güncellemesi olarak geliştirilen Photon kod adlı sürümün geliştirilme süreci çok yavaş olduğundan iptal edildi. 2008'de, Microsoft Windows Mobile grubunu yeniden bir araya getirdi ve yeni bir işletim sistemi çalışmalarına başlandı. 2009 yılında Windows Phone adıyla duyurulacak olan sistemin geliştirme sürecinde gecikmelerin meydana gelmesi sebebiyle Microsoft bir ara sürüm olarak Windows Mobile 6.5'u geliştirdi ve duyurdu. Microsoft, 15 Şubat 2010 tarihinde Barcelona'da düzenlenen Mobile World Congress 2010 etkinliğinde resmi olarak Windows Phone i tanıtmıştır. 11 Ekim 2010 tarihinde Microsoft CEO'su Steve Ballmer, HTC, Samsung, LG ve Dell tarafından üretilmiş 10 yeni Windows Phone 7 akıllı telefon tanıtmıştır. Bu cihazlar 21 Ekim 2010 tarihinde Avrupa ve Avustralya'da, 8 Kasım 2010 tarihinde de ABD'de satışa sunulmuştur. Bu cihazlar 30 ülke ve 60 operatör ile ulaşılabilir durumdaydı. Windows Phone 7.5 Mango sürümü ile birlikte daha önce ek üretici olan Acer, Fujitsu ve ZTE de partner olmuştur Windows Phone uygulamalarının indirilebilmesi için geliştirilmiş olan Windows Phone Marketplace ise 35 ülkede yayınlanmıştır.
2011 Mobile World Congress etkinliğinde Microsoft CEO'su Steve Ballmer, Windows Phone cihazlar için Mango adlı güncellemeyi resmi olarak duyurmuştur. Bu güncelleme ile Windows Phone 7.5, masaüstü sürümü ile aynı web standartlarına ve grafiksel kapasiteye sahip olan Internet Explorer 9'un mobil sürümüne, üçüncü-parti uygulamalar için çoklu görev desteğine, People Hub'da Twitter entegrasyonuna ve Windows Live SkyDrive girişine sahip olmuştur. Bu güncelleme mevcut olan tüm Windows Phone 7 cihazlar için kullanıma sunulmuştur. 2012'de "Tango" isimli bir güncelleme daha kullanıma sunulmuştur. Bu güncelleme kapsamında hatalar düzeltilmiş ve düşük donanımlı cihaz konfigürasyonu geliştirilmiştir. Sonuç olarak bu güncelleme ile en az 800 MHz işlemci ve 256 MB RAM'e sahip olan akıllı telefonlar da Windows Phone ile çalışabilme özelliği kazanmıştır. İlk Windows Phone 7.5(Tango)'lu cihaz Nokia tarafından üretilmiş Lumia 610 olmuş ve bunu yine Nokia tarafından üretilmiş olan NFC desteğine sahip Lumia 610 NFC izlemiştir. Vee Windows Phone 8.. 20 Haziran 2012 tarihinde, Microsoft yeni nesil işletim sistemini duyurdu. Bu yeni işletim sisteminde Windows Phone 7 ve Windows Phone 7.5'ta kullanılan Windows CE kerneli yerine Windows NT tercih edilmiştir. Bu kernel x86 tabanlı Windows 8'de de kullanılmaktadır. Microsoft'un kernel tabanını değiştirmekteki ana sebeplerden biri de Windows 8 ile Windows Phone arasında uyumluluk sağlamaktır. (Uygulamalar, senkronizasyon ve daha fazlası...) Windows Phone 8'de kullanılan Windows NT tabanlı bu kernel sayesinde aynı zamanda Windows 8'e hazırlanan uygulamalar kolayca Windows Phone'a, Winows Phone 8 için hazırlanan uygulamalar da kolaylıkla Windows 8'e uyarlanabilmektedir. Windows 8 ile gelen çözünürlük farkı
Windows Phone 8, aynı zamanda daha yüksek ekran çözünürlüklerini de desteklemektedir. Eski Windows Phone sürümleri en fazla 480x800 piksel desteklemekteyken, Windows Phone 8 ile 1280x7720 ve 1280x768 HD çözünürlükler de desteklenmektedir. Windows Phone 8 ayrıca;

Çok çekirdekli işlemcileri (Teknik olarak 64 çekirdeğe kadar destek vermektedir)
NFC'yi
Eski Windows Phone 7 uygulamalarını,
Sonradan genişletilebilir hafızayı (MicroSD),
64 Bit'i de desteklemektedir.
Windows Phone 8 kullanıcıları cihaz çıkış tarihinden itibaren en az 18 ay kesintisiz güncelleme desteğine sahip olacaklar. Kullanıcı Arayüzü
Windows Phone, Microsoft tarafından geliştirilen ve 3. parti yazılımları destekleyen Metro adından bir kullanıcı arayüzü kullanmaktadır. Mango güncellemesi ile hareketli kutucuklar halini alan arayüz ayrıca tabletler için geliştirilen Windows 8'de de kullanılmıştır. Nokia ile Yapılan Stratejik Ortaklık
11 Şubat 2011 günü Nokia CEO'su Steven Elop ve Microsoft CEO'su Steve Ballmer yeni iki büyük marka arasında büyük bir stratejik ortaklığa imza attılar.
Bu stratejik ortaklığın bazı şartları vardı. Bunlar;
Nokia akıllı telefonlarında Windows Phone yi kullanacak
Bing Arama Motoru reklam ve tanıtım hizmetleri AdCenter tarafından sağlanacak
Xbox, Live ve Office uygulamaları için içerik geliştirecek ve bu hizmetlerden faydalanabilecek
Nokia Mağaza ve Windows Phone Marketplace içerikleri birleştirilecek
Nokia, Windows Phone nin gelişimi için donanım, tasarım ve dil desteği konusundaki tecrübesini Microsoft’a aktaracak
Nokia Maps haritalama sisteminde Microsoft’un elinin altında olacak
Nokia’nın operatör ve kullanım bazında aktif olduğu ülkelerde Windows Phone için pazarlama stratejileri ve operatör anlaşmaları yapılacak Ortaklıklar iOS Nedir?
iOS  Apple'ın orijinal olarak iPhone için geliştirdiği ancak daha sonra iPod Touch ve iPad'de de kullanılan mobil işletim sistemidir.
 Mac OS X’den türetilmiştir. iOS Tarihçe
Apple, iPhone için işletim sistemini ilk olarak 9 ocak 2007’de duyurdu.
Başlangıçta third-party uygulamalar desteklenmiyordu. Steve Jobs daha sonra geliştiricilerin uygulama geliştirmesini savundu.
17 Ekim 2007'de Apple SDK'in geliştirildiğini duyurdu ve geliştiriciler için Şubat ayında yayınladı. 4. versiyon Nisan 2010'da duyuruldu. Bu versiyon multitasking, iş amaçlı özellikler, e-mail ve eklentiler için şifreleme özelliklerini içeriyordu.
7 Haziran 2010’da Apple, iPhone OS'in adını iOS olarak değiştirdiğini açıkladı.
iOS 4, 21 Haziran 2010'da iPhone 4'dan 3 gün önce yayınlandı
iOS 6, 19 Eylül'de, iPhone 5'in tanıtılmasından bir hafta sonra, son kullanıcı için yayınlandı. iPhone’a yazılım geliştirme ile ilgileniyorsanız ve geliştirdiğiniz yazılımların AppStore da yayınlanmasını istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey iPhone Dev Center sayfasına ücretsiz üye olmanızdır.
Bu üyelik sayesinde Apple tarafından sunular dökümanlara, ücretsiz kod / proje örneklerine ve özellikle de SDK’ya (geliştirme ortamı) erişiminiz olacaktır. SDK’yı indirip yönergeleri izleyerek adım-adım Xcode yazılım geliştirme ortamı ve iPhone geliştirme kitine sahip olacaksınız. iPhone Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) Nesneye yönelik programlama dünyasına Objective-C ile girmek mümkün olsa da bu alanda kaynaklar Java, C++, C# gibi muadillerine göre daha az olduğu için benzer dillerden bir tanesine hakim olduktan sonra Objective-C’ye geçiş yapmak daha kolay olacaktır. iPhone uygulamaları Objective-C adı verilen nesneye yönelik(object oriented) bir programlama dili ile yazılır. İsminden de anlaşılabileceği gibi bir C varyasyonu olmasına rağmen dilin sözdizimi ve dilbilgisi kuralları daha çok Smalltalk dilini anımsatmaktadır.  Kendi iPhone Uygulamanızı Geliştirmeniz İçin 5 Araç Ücret: Uygulamanız App Store’da yayımlandığında şirket uygulamanın gelirinin %75’ini kendine ayırıyor. Eğer iyi bir iPhone uygulaması fikriniz varsa fakat bunu kendi kendinize yapabilecek bilgiye sahip değilseniz AppIncubator tam size göre.
Kendi fikrinizi gönderin şirket geliştirici ekibi uygulamayı sizin için yapsın.
Gönderme işlemini uygulama aracılığıyla veya şirketin web sitesinden yapabilirsiniz. Ücret: Platforma göre farklı paketler şeklinde sunuluyor. Ayrıca reklamlı uygulama ve reklamsız uygulamalar şeklinde ayrılıyor. Reklamlı uygulamalar ücretsiz, reklamsız uygulamalar için ise aylık 30$’lık ücret talep ediliyor. Emlaktan hukuğa, müzik gruplarından restoranlara dek birçok alan için araçlar sunuyor. Bu araçlarla uygulamanızı tasarlamaya başlayabilir ve tamamladıktan sonra da App Store’a gönderebilirsiniz. Ayrıca sadece iPhone için değil Android ve Blackberry içinde uygulama geliştirmenize imkan sağlıyor. 2. AppBreeder Ücret:  Şirket GameSalad’ın temel sürümünü ücretsiz olarak sunuyor. Bu sürüm yalnızca webde çalışabilen oyunlar geliştirebiliyor. iPhone oyunları için ise iki farklı sürüm mevcut. Express sürüm yıllık 99$ ve Pro versiyon ise yıllık 1999$. Herhangi bir programlama bilgisi gerektirmeden oyun geliştirme imkanı sağlayan bir araç. Servisin görsel editörü ile hem webde hem de iPhone üzerinde çalışabilecek oyunlar geliştirebilirsiniz. Ses dosyalarınızı veya grafiklerinizi bilgisayarınızdan sürükle bırak yoluyla kolayca oyun yapma aracına ekleyebilirsiniz. Ayrıca oyunu derlemeden önce neye benzediğini ön izleyebilirsiniz. 3. GameSalad Ücret: Rhodes uygulamalarını GPLv3 lisansı altında lisanslayan geliştiriciler için ücretsiz. Eğer ticari lisans almaya karar verirseniz uygulama başına 500$ vermek zorundasınız. 4. Rhomobile Diğer uygulamalardan farklı olarak programlama bilgisi gerektiriyor. Fakat Objective C yerine HTML ve Ruby bilmeniz yeterli. Geliştiriciler uygulamalarını geliştirdikten sonra iPhone, Blackberry, Windows Mobile, Symbian ve Android gibi platformlara dağıtabilirler. Ücret: PhoneGap tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı bir servis. Rhomobile’a benzer bir uygulama olan PhoneGap’de programlama bilgisi gerektiriyor. Fakat bu araç için Objective C yerine HTML ve Java bilmeniz gerekiyor. Araçla iPhone, Blackberry ve Android için yazılımlar geliştirebilirsiniz. 5. PhoneGap iOS 6 iOS 6’nın yüklenebileceği cihazlar: Siri
Apple’ın ilk olarak sadece iPhone 4S’e sunduğu Siri, yani bireysel asistanımız, iOS 6 ile daha da yetenekli hale geliyor. Fakat Siri ile ilgili en önemli gelişme, artık Yeni iPad’e de çalışıyor oluşu. Maalesef iPhone 4 veya iPad 2 gibi eski modellere Siri desteği halen yok. iOS 6 ile Birlikte Gelen Yenilikler  Geçtiğimiz sene iOS 5 ile Twitter entegre olmuştu. Ekstra bir uygulamaya ihtiyaç duymadan, iOS 5 yüklü cihazlardan Twitter’a mesaj göndermek çok kolaylaşmıştı. Apple, Facebook ile yakın çalışarak benzer entegrasyonu iOS 6′ya da getirmiş. iOS 6′da Facebook entegrasyonu da, Twitter’da olduğu gibi Ayarlar menüsü altındaki Facebook seçeneği kullanılarak yapılıyor. Facebook Entegrasyonu  iPad’lerde iPhone’larda olduğu gibi standart olarak bir Saat/Alarm uygulaması bulunmuyor. Apple, iPad kullanıcılarından gelen talepleri dikkat almış olacak ki iOS 6 ile iPad’lere gayet şık bir saat eklemiş. iPad Saati Apple, yazılım geliştiricilerin cihazın telefon özelliğine erişimine izin vermiyor. Bu yüzden de App Store’da telefonla ilgili bir uygulama yer almıyor. Ve Telefon uygulaması konusunda çok talep ve şikayet oluyor.
İşte Apple, iOS 6 ile sürümü ile birlikte Telefon uygulamasının özellikle çağrı reddetme özelliklerini düzenlemiş. Bu yeni sürümde artık bir çağrı geldiğinde karşımıza sadece “Reddet” veya “Cevapla”  seçenekleri değil, bunların yanında “Mesaj ile Yanıtla” ve “Daha Sonra Anımsat” seçenekleri çıkıyor. Yeni Telefon Özellikleri Ayarlar menüsü altındaki “Rahatsız Etme” seçeneğini kapattığımızda da artık bizi arayanlara telefonumuz meşgulmüş gibi gözüküyor ama telefonumuz hiç çalmıyor. Sadece Cevapsız Çağrı kaydı oluşuyor. iOS 6′da en çok beğenilecek yeniliklerden bir tanesi bu Rahatsız Etme özelliği. Rahatsız Etme   FaceTime, sadece Wi-Fi ile çalışan Apple’a has bir görüntülü görüşme servisi. Apple uzun bir süredir FaceTime’ın 3G, yani Hücresel Veri üzerinden çalışmasına izin vermiyordu. Bu da özellikle dışarıdayken FaceTime’ın kullanımını imkansız hale getiriyordu.
Fakat iOS 6 ile birlikte artık 3G üzerinden de FaceTime görüşmesi yapabiliyoruz. FaceTime ve 3G  Bu önlemlerin parçası olarak iOS 6 ile Ayarlar menüsü altına Gizlilik isminde bir menü gelmiş. Bu menüden, özel hayatın gizliğini ihlal edebilecek temel bilgilere (Kişiler, Fotoğraflar, Takvim, Lokasyon, vs.) erişim sağlayan uygulamaların listesine ulaşabiliyoruz. Geçtiğimiz aylarda bazı popüler uygulamaların, uygulamanın doğası gereği hiç ihtiyaç duymadığı halde Adres Defteri gibi bilgileri kullanıcılardan habersiz alıp, kendi sunucularında saklaması epey sıkıntı çıkartmıştı. Hatta sırf bu yüzden Amerikan Senatosu soruşturma başlatmıştı. Apple da senatoya bu konuda önleyici tedbirler alacağını bildirmişti. Gizlilik Apple bu değişikliği kullanıcıya hissettirmek için de uygulamanın ikonu dahil bir çok yerinde görsel değişikliğe gitmiş. Fakat eski Harita uygulamasındaki kullanım tecrübesi halen aynı. Fakat özellikle haritaların standart görünümü eskisine göre oldukça farklı.  iOS 6 ile gelen yeniliklerden daha doğrusu radikal değişikliklerden bir tanesi de Harita (Maps) uygulamasının baştan aşağı değişmiş olması. Yeni Harita Uygulaması ve Sesli Navigasyon iOS 6 ile değişen Harita uygulamasına gelen diğer bir özellik de daha önceden App Store’dan ayrıca uygulama alarak kullandığı sesli navigasyon. Fakat iOS 6 ile birlikte Harita uygulaması tam olarak bir navigasyon uygulaması gibi çalışıyor ve sesli komutlar ile bize yol gösteriyor. Turn by Turn Navigasyon iOS 6 ile Mail uygulamasına gelen bir yenilik de, VIP diye de adlandırılan Önemli Kişilerin mesajlarını ayrıca gösterebilme özelliği. Mail uygulamasındaki herhangi bir hesabımıza gelen bir mail sahibinin mesajlarının önemli olduğunu düşünüyorsak, ilgili kişiyi VIP listesine ekleyerek, bundan sonraki mesajlarının ayrıca listelenmesini sağlayabiliyoruz. Önemli Kişiler (VIP) Fotoğraf Yayını sayesinde, bir cihazımızda çektiğimiz resimleri iCloud üzerinden otomatik olarak diğer iOS tabanlı cihazlarımıza (iPhone, iPad veya iPod Touch) ve de bilgisayarımıza gönderebiliyoruz. Fakat bu fotoğraf paylaşımı, sadece kendi iCloud hesabımız üzerinde olduğu için, başkaları ile paylaşma imkanı olmuyor.
iOS 6 ile ise Fotoğraf Paylaşımını, iCloud hesabı sahibi belli kişilere veya herkese açık (public) yapabiliyoruz. Fotoğraf Yayınını Paylaşma Uçuş Kartları, Biletler, Mağaza Kartları ve Kuponlar gibi çeşitli firmaların barkodlu kartlarını hem tek bir yerde toplanıyor, hem bir standarda kavuluşuyor, hem de iPhone’un bildirim teknolojisi sayesinde kart ile ilgili güncellemelerden anında haberdar oluyoruz Passbook Android, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir.
Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilmiştir. Android (işletim sistemi) Temmuz 2005'te Google, Android Inc.'i almış ve ufak bir başlangıç şirketini Palo Alto'da kurmuştur. Android'in kurucuları, Andy Rubin (Danger'in kurucusu), Rich Miner (WildFire'ın kurucusu), Nick Sears ve Chris White'dır. (WebTV) Tarihçe Google, Android'i satın aldıktan sonra telefon üreticilerini yanına alarak Open Handset Alliance (OHA) birliğini kurdu. Android'in gelişimi OHA eliyle yönetilmeye başlandı. Gelişimi Geliştiriciler, ilk olarak aygıtı, Google'ın Java kütüphanesi aracılığıyla kontrol ederek Java dilinde yazmışlardır. Android, toplamda 500 milyon etkin cihazı ve günde 1.3 milyon aktivasyonla, 2012'nin üçüncü çeyreği boyunca tüm dünyadaki akıllı telefon marketinin %75'ine sahip olmuştur. Çekirdek: Linux kernelidir. Güvenlik, hafıza yönetimi, süreç yönetimi, ağ yığınları ve sürücü modellerini içerir.
Android Runtime: Sanal makinedir. Dalvik Sanal Makinesini de içerir.
Kütüphaneler: Veritabanı kütüphaneleri, web tarayıcı kütüphaneleri, grafik ve arayüz kütüphanelerini içerir.
Uygulama Çatısı: Uygulama geliştiricilere geniş bir platform sunan kısımdır.
Uygulama Katmanı: Doğrudan Java programlama diliyle geliştirilmiş uygulamaları içerir. Bölümleri Android 4.1 Jelly Bean Yeniliklerin tümünü “Project butter” adı altında toplayan Google, Jelly Bean'de dikey senkronizasyonu saniyede 60 kareye çıkarmış.
Android ayrıca artık üçlü ara bellek desteğine sahip. Android 4.1 Jelly Bean: Project Butter Bildirim çubuğu uzun süredir Android akıllı telefonlarda bulunan ve çok sevilen bir özellik. 4.1'de bu işlev daha da iyi hale getiriliyor. Örneğin kaçırdığınız bir çağrıyı hemen listeden cevaplayabiliyor ya da arayan numaraya doğrudan SMS gönderebiliyorsunuz Android 4.1 Jelly Bean: Bildirim çubuğu Android 4.1'de Google sesli kumanda işlevini de bir üst seviyeye taşıyor ve Siri ve S-Voice'ın ancak rüyasında göreceği bir yenilik getiriyor: Çevrimdışı tanıma. Diğer ürünler, sesli komutları tanımak için önce sunucularla bağlantı kurmak zorunda, ancak Google'ın yeni sesli komut işlevi internet bağlantısına gerek duymuyor. Yazılımın kalitesi ve Google Voice'ta kullanılan ses de iyileştirilmiş durumda. Android 4.1 Jelly Bean: Çevrimdışı Ses Tanıma Yeni Smart-App özelliği sayesinde güncelleme dosyalarının boyu 2/3'e varan oranlarda azalıyor. Google Play'deki bu yenilik sayesinde uygulamalarınızı güncellerken daha küçük dosyalarla çalışmanız ve dolayısıyla daha az veri transferi yapmanız mümkün hale geliyor. Android 4.1 Jelly Bean: Smart App Android 4.1, ana sayfadaki boş alana göre kendi boyunu otomatik ayarlayan akıllı widget'ları beraberinde getiriyor. Android 4.1 Jelly Bean: Yeni Widget'lar Yeni arama işlevi Google Now'ı parmağınızı ekranın altından üstüne çekerek çalıştırabiliyorsunuz. Google Now bulunduğunuz yeri, randevularınızı ve hava durumunu gösteriyor. Android 4.1 Jelly Bean: Google Now Daha kolay metin girişi Nexus Q Desteği Galeri Jelly Bean'in Android Beam özelliği sayesinde başka cihazlarla resim ve video alışverişi yapmanız mümkün. Bunun için sadece yakın alan iletişimi (NFC) destekli iki Android cihazı gerekiyor. Android 4.1 Jelly Bean: Android Beam UYGULAMA GELİŞTİRME PC'ye Android İşletim Sistemi Kurmak 1.ADIM : İlk olarak Android x86 1.6 R2 sürümünün iso'sunu indiriyoruz. 2.ADIM: Android işletim sistemini kuracağımız flaş diske aktarmak için bir program kullanıyoruz. UNetbootin adlı bu program, iso dosyasını açıyor ve bilgisayar ilk açılışta Android'i Boot edecek şekilde hazırlıyor. 3.ADIM: Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra, Hard disk ya da CD ROM yerine USB'nin boot edilmesini ayarlamamız gerekiyor. Yani bilgisayar flaş diskten başlatılacak.
Bu ayarı da BIOS'tan yapıyoruz. Boot aygıtlarından Removable Devices ya da takılı olan USB cihaz gözüküyorsa o seçilir ve ayarlar kaydedilir. 3.ADIM: Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra, Hard disk ya da CD ROM yerine USB'nin boot edilmesini ayarlamamız gerekiyor. Yani bilgisayar flaş diskten başlatılacak.
Bu ayarı da BIOS'tan yapıyoruz. Boot aygıtlarından Removable Devices ya da takılı olan USB cihaz gözüküyorsa o seçilir ve ayarlar kaydedilir. BlackBerry, Kanada kökenli Research In Motion (RIM) şirketi tarafından 1999 yılında tasarlanan ve üretilen bir akıllı telefon ve tablet markasıdır. BLACKBERRY(RIM) BlackBerry marka, ilk telefonun çıkışı ise 2003 yılına uzanıyor. Bu ilk modelde temel cep telefonu özelliklerinin yanı sıra e-posta istemcisinde push desteği, İnternet faksı servisi, web tarayıcı gibi zamanının ötesinde özellikler bulunmaktaydı.  İlk BlackBerry modelleri monokrom ekranlıydı ama güncel tüm modellerde renkli ve yüksek çözünürlüklü ekranlar kullanılmaktadır. 
BlackBerry telefonlarının ayırt edici özelliklerinden biri olan dâhili QWERTY klavyedir. BlackBerry Torch 9850 ve 9860 modelleri dışındaki tüm modellerde kullanılmaktadır. Research In Motion firması, 2010 yılının nisan ayında Kanadalı QNX Software Systems firmasını satın aldığını duyurdu. Gerçek zamanlı (real-time) bir çekirdeğe dayanan bir Unix türevi olan QNX, BlackBerry PlayBook tabletlerde kullanılmakta olan BlackBerry Tablet OS ve 2013 yılının ilk çeyreğinden itibaren BlackBerry marka cep telefonlarına gelmesi hedeflenen BB10 işletim sisteminin de tabanını oluşturmaktadır. Apple ve Android tabanlı Samsung ile HTC gibi markaların yükselişi Blackberry nin Pazar payına darbe vurduğu gibi hisse senetlerinide aşşağı çekmiştir. 2008 den günümüze %90 değer kaybetmiş. Blackberry pazarda ki yerini tamamen kaybetmemekte ısrarcı yeni ürünü, BlackBerry 10 ya da yaygın bilinen adıyla BB10’u, 30 Ocak 2013 tarihinde düzenleyeceği global lansman ile piyasaya sürmesi bekleniyor, BB10 yeni nesil cep telefonları için geliştirmekte olduğu mobil platformun adıdır. Java tabanlı BlackBerry OS 6.0 ve 7.x sürümlerinin aksine, BlackBerry 10 platformu uygulama geliştiricilere geniş bir yazılım geliştirme dil seçeneği ve araç zenginliği sunmaktadır[2].
BlackBerry 10 platformu için duyurulan, başlıca geliştirme dil ve araçları aşağıdaki gibidir:
BlackBerry NDK (C/C++)
BlackBerry WebWorks (HTML5)
Adobe Air (Action Script)
Cascades (Qt)Rım şirketinin verdiği bilgiler doğrultusunda hazırlanan konsept Blackberry 10 serisinin klavyeli modelinin konsept resimleri 
Açık uygulamalar arasında kusursuz bir geçiş sağlıyor.
Klavye kullanıcının yazım şeklini öğrenerek daha hızlı ve rahat yazma imkanı sağlıyor. İlk BlackBerry cihazı  Qverty klavye PATENT SAVAŞLARI Şirketin açıkladığına göre bu işlev alışkanlıklarınızı ve ilgi alanlarınızı öğrenerek duruma göre maç sonuçları, navigasyon yardımı, tren/otobüs tarifeleri, yakınınızdaki restoranlar gibi bilgileri kullanımınıza sunuyor.
İki teknoloji devi Apple ve Samsung'un ABD'de birbirlerine karşı açtıkları
patent ihlali davasına ilişkin karar açıklandı.
ABD mahkemesi, Apple ürünlerinde kullanılan yazılımları taklit ederek
şirketi zarara uğrattığına karar verilen Samsung'un Amerikan teknoloji devine
yaklaşık 1 milyar dolar tazminat ödemesine karar verildi.
Güney Kore mahkemesi, iki şirketin birbirlerinin patentlerini ihlal ettiğine
hükmetmiş, aralarında Iphone4 ile Galaxy2'nin de bulunduğu bazı ürünlerin
satışını yasaklamıştı.
Samsung ABD'deki savaşı kaybetti
Yeni iPhone çıkacağı zaman şirketin o dönemki icra başkanı
Steven P. Jobs, eski bir yöneticinin sözleriyle, "hepsini
patentleyeceğiz" demişti. 2006'ya kadar Apple'a hukuk
baş danışmanlığı yapan Nancy R. Heinen, Jobs'un yaklaşımını, "Apple'dakilerin hayal edebildiği her şey için patente başvurmalıydık, çünkü ürünü yapamasak bile bu
yolla en azından kendimizi koruyabilirdik" sözleriyle açıklıyor "Hepsini Patentleyin"  Apple, Jobs’un kararı ile markanın en çok kâr getiren ürünü iPhone’un patent haklarını diğer şirketlere karşı bir silah olarak kullanmaya başladı. Apple, HTC, Samsung ve Google’ın şemsiyesi altına giren Motorola Mobility’ye pek çok dava açtı. Bugün iOS işletim sistemindeki “yumuşak köşeli uygulama klasörleri” de dahil olmak üzere pek çok detayın patentini alan Apple, rakiplerinden de pek çok karşı atağa maruz kaldı.
ABD’de Samsung ve Google’a karşı patent davalarında zafer kazanan Apple , İngiltere’de benzer bir davada HTC’ye yenildi. Apple , HTC akıllı telefonlarının ABD ye nakliyatını da engellemeye çalışmış ama bu talebi hafta başında reddedildi. HTC'den Apple'a karşı çifte zafer! Nokia, Apple'a açtığı davada, hangi patentlerin çiğnendiğini detaylı bir şekilde sundu. Patentlerin"bir ya da birden fazla GSM, UMTS ve kablosuz LAN standartlarına uygun, uyumlu cihazlar yapmak için gerekli olan" teknolojilerle alakalı olduğu belirtildi.
Nokia'nın iddiasına göre 2007'deki çıkışından bu yana Apple'ın bütün iPhone modelleri Nokia patent haklarını ihlal etti. Nokia'nın iPad'de 5 adet patent ihlali yapıldığını iddia ederek dava açması üzerine 2 yılı aşkın süredir devam eden mahkeme süreci sonuca ulaştı. 2010'un sonlarında iPhone, iPod touch ve iPad'lerde ihlal edildiğini düşündüğü patent sayısı 40'ı geçince dava bu kadar uzun sürmüştü. Apple’ın asıl hedefinde Google bulunuyor! Apple'ın 'ipad' nedeniyle mahkemelik olduğu Proview adlı şirkete 60 milyon dolar ödemeyi kabul ettiği duyuruldu. Çin'in güneyindeki Guangdong'daki eyalet mahkemesi, iki şirketin uzlaştığını açıklayarak, Apple'ın Shenzhen merkezli Proview'e 60 milyon dolar ödeyeceğini bildirdi.

İflasın eşiğinde olduğu bilinen Çinli şirket,
ipad markasının kendi adına tescilli
olduğunu belirterek Apple'dan milyar
dolarlık tazminat istiyordu. İki şirket
arasında mahkemeye taşınan ihtilaf
böylece çözülmüş oldu Patent Savaşları Google Başkanı:
Apple ile savaşı kazanıyoruz.

Google ile Apple arasında akıllı telefon
piyasasının kontrolü için yaşanan savaşta
Google'ın önde olduğu iddia ediliyor. Patent Savaşları Nokia, HTC'yi Dava Ediyor
Firmalar arasında yaşanan çalıntı tasarım ve patent davaları iyice alevlendi. Son olarak Nokia'da bu furyaya katıldı ve HTC'nin Windows Phone 8X modelinin çalıntı olduğunu iddia etti. Patent Savaşları
Facebook'u reklam, gizlilik denetimi ve sosyal ağlarla ilgili internet patentlerinden 10'unu ihlal etmekle suçlayan Yahoo, mahkemeye sunduğu yeni belgelerde ihlal edilen patent sayısını 12'ye yükseltti. Yahoo-Facebook savaşı kızışıyor TEŞEKKÜR EDERİZ BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN
Full transcript