Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Zamyatin-Biz

No description
by

Gaye Başbilen

on 26 February 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Zamyatin-Biz

http://en.wikipedia.org/wiki/We_(novel)
http://en.wikipedia.org/wiki/Aldous_Huxley
http://en.wikipedia.org/wiki/Anthem_(novella)
http://en.wikipedia.org/wiki/H_G_Wells KAYNAKÇA Birçok kavram ve rakam Zamyatin’in hayatından alınmıştır:
Mimar olarak çalıştığı, Rus Buzkırıcı gemisi St. Alexander Nevsky ‘nin I-330, D-503, R-13, 0-90 bölümleri bulunmaktadır.
Hapiste 112 nolu hücrede kalmıştır. Yorumlar “Devrim her yerdedir, her şeydedir, sonsuzdur, son devrim yoktur, son sayı yoktur.”

“Organik kimya canlı ve ölü madde arasındaki sınırı sildi artık. İnsanları canlı ve ölü diye ayırmak yanlış; canlı-ölü insanlar ve canlı-canlı insanlar var. Canlı-ölüler de yazar, gezinir, konuşur, bir işler yapar. Ama yanlış yapmazlar; makineler de yanlış yapmaz, ama onlar sadece ölü olan şeyleri yaparlar. Canlı-canlılar yanlı yapar, arar, soru sorar, acı çeker.

Yazdığımız şey de öyle; gezinir ve konuşur, ama canlı-ölü ya da canlı-canlı olabilir. Gerçekten canlı olan, hiçbir şekilde ve hiçbir şeyle durdurulamaz, saçma “çocuksu” sorulara yanıtlar arar. Yanıtlar inandırıcı olmayabilir, felsefi açıdan yanlış olabilir- yanlışlar en değerli doğrulardır; doğru makineye hastır, yanlış canlıya hastır, doğru sakinleştirir, yanlış huzursuzluk verir. Yanıtlar kesinlikle olanaksız da olabilir- daha da iyi: soyut sorularla uğraşmak inek midesi ilkesiyle yapılanmış beyinlerin ayrıcalığıdır, bilindiği gibi, bu mide geviş getirebilir.” Syf 245 SONSÖZDEN Gülmekle herşey öldürülebilir, cinayet bile. Syf 217 KİTAPTAN “Bu sayfadaki siyah, belirgin harfler birden hareketlense, korku içinde bir yerlere kaçışsalar ve tek bir kelime dahi kalmasa da sadece anlamsız kork-kaç-yer sözcükleri kalsa. İşte dışarıda aynen böyle savrulmuş, sıralar halinde değil de düz, geri, verev, enine bir kalabalık vardı. “Syf.213 KİTAPTAN “…diyelim ki “haklar” fikrine asit damlattık. Eski çağlarda yaşayanlar arasında bile, en olgun kişiler, hakların kaynağının güç, hakkın ise güçten kaynaklanan bir işlev olduğunu bilirlerdi. İşte size terazinin iki kefesi! Birine bir gram, diğerine bir ton koyalım; birine “beni” diğerine “bizi”, Tek Devlet’i koyalım. “Benin” devlete karşı birtakım hakları olabileceğini varsaymanın, bir gramın bir tona eşit olduğunu varsaymakla kesinlikle aynı şey olduğu açık değil mi?” Syf.121 KİTAPTAN Dünyaya sevgi ve açlık hakimdir, dünyaya hakim olmak dünyanın hakimlerine sahip olmaktır. Açlığı petrol bazlı gıda ile engellemişler ama nüfusun yalnızca 0,2’si sağ kalabilmiş. Tek Devlet’in nüfusu 1 milyardır.

Sevgi de organize edilmiştir. Her numara diğer numaralar üzerinde bir seks ürünü olarak hak sahibidir. Seks bürosu laboratuarda inceler, kandaki cinsel hormonların içeriğini tam olarak belirler ve uygun bir seks günleri tablosu hazırlar. Ardından numaralar kendi günlerinde hangi numarayı kullanmak istediklerine dair dilekçe verirler ve karşılığında pembe bir bilet koçanı alırlar. Syf.31 TEK DEVLET Kitap gelecekte Tek Devlet’te geçmektedir, hersşey matematiksel ve planlıdır. Petrol bazlı yiyecekler yenmekte, tamamen cam evlerde yaşanmaktadır. Cinsel birlesşmeyi sistem planlar, eşsleştirmeyi yapar, doğgum sonrasında da çocugğu alır. Sistem karşsıtları, Mephi adlı bir grup kurmusşlardır. Iİsyan planlanmaktadır. BİZ 1884’de Rusya’da doğgdu.
Erken yasşta okumayı öğrendi.
4 yaşsında Gogol okuyordu.
Gemi mühendisliğgi mezunu. ZAMYATİN 1920 ZAMYATİN-BİZ İncil ile benzerlikleri vardır: Tek Devlet, cennettir, D-503 Adem, I-330 Havva’dır.
Zamyatin, son Devrim yoktur, devrimler sonsuzdur ile Sovyet hükümetine, İsyanların hiç bitmeyeceğini söylemektedir.
Zamyatin, bu kitabı yazarken, Rusça çevirilerinde editör olduğu, İngiliz Bilim Kurgu yazarı Herbert George Wells’ten etkilenmiştir. Yorumlar Orwell, Biz’i okuduktan sonra, yeni romanında-1984- Biz’i örnek olarak aldığını söylemektedir.
Saat Tableti- 1984’teki Tele-ekrana ilham vermiştir. Yorumlar “Bir sürü yeni şey sağanak bir yağmur gibi yağıyor ve tüm bunları toplamak için yeterli değilim, eteklerimi, avuçlarımı açıyorum, yine de kovalar dolusu yanıma yöreme dökülüp akıp gidiyor ve bu sayfalara sadece birkaç damla damlayabiliyor. “Syf.166 KİTAPTAN “Geceleri, Numaralar uyumak zorundadır, bu zorunluluk aynen gündüzleri çalışma zorunluluğu gibidir. Bu gündüz çalışabilmek için gerekli. Gece uyumamak bir suçtur….”Syf.66 KİTAPTAN “O’nun dilinin hızı yanlış hesaplanmış, dilin saniyedeki hızı her zaman düşüncenin saniyedeki hızından biraz az olmalıdır.” Syf.18
İnsanın özgürlüğü 0 ise suç işlemez. İnsanı suçtan arındırmanın tek yolu onu özgürlükten arındırmaktır.” Syf.44 KİTAPTAN Sistem- Tek Devlet, dışındaki “Vahşi Yeşil Okyanus”tan, ağaçlardan, hayvanlardan, düzensizlikten, Yeşil Duvar ile korunmaktadır. Syf.99
MEPHİ adlı isyankar grup, Yeşil Duvar’ı ve Tek Devlet’i yıkmayı planlamaktadır.

Seçimlerin yapıldığı gün Fikir Birliği Günü’dür, seçimlerin sonucu önceden bilinmektedir: “[ İyilikçi Seçimleri Günü]..eski çağlarda yaşayanların düzensiz organize olmamış seçimlerine benzemez. Söylemesi komik ama onların seçimlerinde seçimlerin sonuçları bile önceden bilinmezdi. Kesinlikle hesap edilemeyecek tesadüfler üzerine körlemesine devlet inşa etmek, bundan daha anlamsız ne olabilir ki? Syf.143 BİZ Belli zamanlarda müzikometre dinlerler, bu alet ile saatte üç sonat üretmek mümkündür.
Mühendis şöyle düşünür:
“ (Sonat üretmek)için atalarımız
çok zorlanırlardı. Kendilerini
ancak epilepsinin bilinmeyen
bir şekli olan esinlenme nöbetine sokarak yaratabilirlerdi…” TEK DEVLET Tek Devlet’in başında İyilikçi vardır.
Üyeleri “Numaralar” olarak adlandırılmıştır.
Herkesin saati planlı, çalışma, uyuma saati belli. Sadece günde 16-17 arası ve 21-22 arası planlanmış değildir. TEK DEVLET Günümüzden yaklaşık bin yıl sonrası anlatılır.
Tüm yeryüzü Tek Devlet egemenliğindedir.
Kahraman, İntegral isimli uzay gemisinin mühendisi D-503. TEK DEVLET İntegral isimli uzay gemisi ile Tek Devlet Sistemi başka yerlere de taşınacaktır. İntegral’in Baş Mühendisi, günlük tutmaktadır, kitap da bu yazılardan oluşmaktadır. Asıl amacı sistemi övmektir ama gittikçe düşünceleri değişmektedir, içindeki ikilemi anlatmaya başlamaktadır.


Baş Mühendis, İsyankarların Başından bir kadına- I-330’a aşık olur, ve fikirleri değişir, isyankarlara yardım eder. Yakalanır. İsyankarlar ve Tek Devlet’in tüm üyeleri bir operasyona tabi tutulurlar, beyinlerindeki hayalgücü merkezi üç kez x ışınlarıyla yakılması ile sonsuza dek hayal gücünden kurtarılırlar. İsyanlar kısmen kontrol altına alınır. Baş Mühendisin isyanların kontrol altına alınıp, aklın yoluna dönmesi dileğiyle kitap sona erer. BİZ G. Orwell ve A. Huxley gibi yazarların öncüsü ve esin kaynagğı olan Zamyatin, onlardan çok daha önce yazdıgğı 'biz' ile totalitarizm tehlikesine işsaret ederek, anti-ütopyayı radikal bir eleşstiri silahına dönüşstürmüşstür. BİZ- MIY Öğgrenciyken Rus Devrimi hareketinde yer aldı.
Devrim sonrası, Edebiyat alanının en önemli isimleri arasına girdi.
Biz romanı sonrasında Sovyet Rusya’da edebi etkinlik alanı daraltıldı.
1932’de Gorki’nin desteğgiyle Fransa’ya gitti.
1937’de Fransa’da vefat etti. ZAMYATİN Çok sürükleyici bir kitap değil.
İnsan psikolojisindeki değişimi güzel yansıtmış, devlet mi birey mi ikilemini iyi yansıtmış.
Sevgi ve açlığa yaptığı vurgu düşündürücü.
Biz, beni hiçe saymamalı, ben’lerden oluştuğunun her parçasının da değerli olduğunu kabul etmeli. Düşüncelerim Huxley, Orwell’in yanı sıra Ayn Rand’ın de Anthem adlı romanında Zamyatin’den etkilendiği söylenmektedir; günlük, numara verilmiş insanlar, Devlet tarafından büyütülen çocuklar, özgür bir yer olarak orman, vs. Yorumlar
Full transcript