Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

BİLİM ADAMLARI

No description
by

damla bulutcu

on 13 January 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of BİLİM ADAMLARI

BİLİM ADAMLARI
ALBERT EINSTEIN
Alman asıllı ABD'li fizikçi 1879 yılında doğdu. 1902'de İsviçre vatandaşı oldu. E =mc2 formulünü buldu. 1921'de Nobel Fizik ödülünü aldı. Hitlerin iktidara geçmesiyle ülkesinden ayrıldı. Atom bombasını buldu. 1955'de vefat etti.
ISAAC NEWTON
İngiliz fizikçi, matematikçi ve astronom.1669'da beyaz ışığın bileşimi üzerinde bir teori ortaya attı. Newton ışığın küçük cisimlerden meydana geldiğini sanıyordu. Yerçekimi yasasını keşfetti.Teleskobu icat etti.
LOIS PASTEUR
Fransız kimyacı ve biyolog. Mikropların kendiliğinden üremesi diye bir şeyin söz konusu olmadığını gösterdi. Pastörize yöntemini buldu. Bulaşıcı hastalıklar üzerinde çalıştı. Şarbon hastalığının mikrobik olduğunu kanıtladı. Şarbon ve kuduz aşısını buldu (1885).
Oktay Sinanoğlu
Oktay Sinanoğlu, TED Koleji olan Ankara Yenişehir Lisesi'ni birincilikle bitirdi. 1963'te 50 yıldır çözülmeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak 28 yaşında "tam profesör " unvanını aldı. 20. yüzyılda Yale Üniversitesi'nde bu sanı kazanan en genç öğretim üyesidir.
İBNİ SİNA
Doktorların sultanı. Eserleri Avrupa üniversitelerinde 600 sene temel kitap olarak okutulan dahi doktor

Cahit Arf
1910 yılında Selanik'te doğan Cahit Arf, 1955'te de ordinaryus profesör oldu. Cebir ve sayılar teorisi ile elastise teorisi alanlarında başarılı çalışmalar yapan Arf, matematik literatürüne "Arf Halkaları, Arf değişmezleri, Arf kapanışı" gibi kavramların yanısıra " Hasse-Arf Teoremi" ile anılan teoremler kazandırmıştır.

Ali Kuşçu (?-1474)

Türk dünyasının yetiştirdiği en büyük astronomi ve matematik âlimlerinden biri olan Ali Kuşçu 15. yüzyılda dünyaya geldi. Fatih Külliyesi'nde bir güneş saati yapan Ali Kuşçu, İstanbul'un enlem ve boylam derecesini doğru değerlerle tespit etmeyi başardı. Ayın ilk haritasını çıkaran bilim adamı olan Ali Kuşçu, eserlerinde gezegenlerin hareketlerinden ve küresel yapılarından bahsetti.
Full transcript