Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

İntramüsküler enjeksiyon

No description
by

Nagihan Eycan

on 15 March 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of İntramüsküler enjeksiyon

İNTRAMÜSKÜLER ENJEKSİYON ( IM ) UYGULANDIĞI BÖLGELER
Dorsogluteal Bölge
Ventrogluteal Bölge
Laterofemoral Bölge
Deltoid kası Bölgesi
1. Dorsogluteal Bölge
Kalçada bulunur ve en çok kullanılan İntramüsküler enjeksiyon bölgesidir. Bölge siyatik sinirine çok yakında bulunduğu için enjeksiyon yerinin doğru bir şekilde tespit edilmesi önem taşır.
Bu bölgeye enjeksiyonun rahat bir şekilde uygulanabilmesi için hastanın prone bir şekilde yatması uygundur.
Bu bölgede kullanılan enjeksiyonun ajutajı yeşil ya da sarı renklidir ve igne kalçayla 90 derecelik bir açı yapmalıdır. 2. Ventrogluteal Bölge
Gluteus medius ve gluteus minimus kasları içeren bölgedir.Bu bölgede kas kalınlığı fazladır, büyük damar ve sinirler yoktur.
Kemik dokusundan uzaktır.
Ventrogluteal bölgedeki IM enjeksiyon yerini tespit etmek için sağ ya da sol el açık olarak anterior süperior iliak çıkıntıya yerleştirilir. Bu arada baş parmak hastanın kasığına doğru açılır, orta parmak ise açılarak iliak kemiğin üst kenarına yerleştirlir.İşaret parmak , orta parmak ve iliak kemiğinin kenarı arasında meydana gelen üçgen alanın merkezi IM enjeksiyonunun yapılacağı yerdir 3. Laterofemoral Bölge Üst baldırın yan kısmıdır. Büyük sinir ve kan damarları bulunmaz .
Uygulama alanı femur başından dört parmak aşağı, dizden 4 parmak yukarı gelecek şekilde ve orta hattın dış kısmında bulunur.
Bu bölgeye enjeksiyon yeni doğanlarda ve bebeklerde uygulanabilir çünkü bebeklerde bütün kaslar tam olarak gelişmiş değildir. Yaşlılar da kas dejenere olduğundan tercih edilmez. Enjeksiyon uygulamasında, hastanın ayağını serbest bırakması ve dizini hafifçe kıvırarak kas tabakasını gevşetmesi sağlanır. 4.Deltoid kası Bölgesi Üst kolun yukarısında ve yanında bulunan küçük bir kas olduğundan tercih edilmez daha çok aşılar için kullanılır.
Büyük miktarda ilacı absorbe edemez.
Ancak 1 cc ilaç verilebilir.
Deltoid kası IM enjeksiyon uygularken kas mutlaka toplanır ve omuz başından 4 parmak aşağıya yapılır Eğer hasta yüz üstü yatamıyorsa lateral pozisyonda yatar. Hastalar ayakta iken ya da otururken bu bölgeye enjeksiyon yapılması da kaslar gergin olacağından uygun değildir. Z Tekniği ile IM Enjeksijon Demir gibi tahrişk edici (iritan) ilaçların Z teknigi ile IM olarak uygulanmasıdır. Bu yöntem IM enjeksiyonuna benzer. Farkı ineyi 90 derecelik açı ile sokmadan önce deri 3-4 cm geriye itilir. Igne batırılır, ilaç verilir ve igne çıkarıldıktan sonra deri serbest bırakılır. Böylece verilen ilacın subkutan dokuya geri dönmesi önlenmis olur. Ilacın geri gelmemesi icin masaj yapılmamalıdır. Bu teknikteki amac doku serbest bırakıldıgında ignenin dokuda açtıgı kanal boyunca kırık bir çizgi meydana getirmektir.Böylece ilacın kasın derinliklerinde muhafaza edilmesi saglanır. * http://vimeo.com/1477819
Full transcript