Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

İSTANBUL ATATÜRK FEN LİSESİ

No description
by

Yaren Çınar

on 12 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of İSTANBUL ATATÜRK FEN LİSESİ

Akif BAŞAK /
Okul Müdürü
İDARİ KADRO
VİZYONUMUZ
1954 Rize /İyidere doğumlu, ilk ve Ortaokulu Rize’de okudu, daha sonra İstanbul Kabataş erkek lisesinde yatılı okudu.Yüksek öğrenimini, Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Matematik bölümünü bitirdikten sonra, Anadolu Üniversitesi Matematik Lisans bölümünden mezun oldu.

İlk Görev yeri, 1980-1986 Rize İlinde çeşitli okullarda Matematik öğretmenliği ve yöneticilik görevlerinde bulundu. 1986-1988 İstanbul Mehmet Bayazıd Lisesi Matematik öğretmenliği ve Yöneticilik görevi, 1988-2003 Tarihi itibari ile de İstanbul Atatürk Fen Lisesi Matematik öğretmeni ve Müdür Baş Yardımcılığı, 2003 Tarihi itibari ile de, İstanbul Atatürk Fen Lisesi Müdürü olarak görevine devam etmektedir.
Bilim ve teknolojinin farkında olan, değişime ve gelişime açık, öğrenmeyi temel ihtiyaç kabul eden, değerlerini yaşayan ve yaşatan, hoşgörü sahibi, farklılıkları zenginlik kabul eden, en az bir yabancı dili çok iyi bilen, yüksek moral değere sahip, kendine güvenen, katılımcı, kendini sorgulayan, etkili ve nitelikli, çağdaş, demokratik ve laik bireyler yetiştirmektir.
2014
AV KÖŞKÜNDEN FEN LİSESİNE UZANAN YOLCULUK
TARİHÇE
MİSYONUMUZ
İstanbul Atatürk Fen Lisesi, 1982 yılında Fen Lisesi projesi kapsamında Türkiye’de ki ikinci fen lisesi olarak kurulmuştur. İlk mezunlarını verdiği 1985′ten bugüne mühendislikten tıbba, temel bilimlerden sosyal bilimlere Türkiye’nin yarınlarında söz sahibi olacak yetenekli, bilgili ve sosyal açıdan kendine güvenen, Atatürk ilke ve inkılâplarının takipçisi gençler yetiştiren, ülkemizin en gözde liselerinden biri olmuştur.
Okulumuz, Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü yanında, 5.Murat’ın av köşkü (1960’larda yıkılmıştır) olarak bilinen tarihi bir alan içinde bulunmaktadır.Eğitim kampüsümüz; 1964 yılında inşa edilmiş, 1964-1979 yılları arasında, İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü olarak kullanılmış, 1982 yılında bir bölümü, Milli Eğitim Bakanlığına Ortaöğretim tesisleri için tahsis edilmiş olup, 1982-83 eğitim öğretim yılında, İstanbul Atatürk Fen Lisesi olarak, eğitim öğretime açılmıştır. 


Öğrencilerin; bireysel yeteneklerini dikkate alarak öğrenmelerini, bilgili, becerili, özgüvenli olmalarını,çevresi ile iyi ve olumlu iletişim kuracak davranışları kazanmalarını, olaylara çok yönlü ve tarafsız bakabilmelerini, çağın gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek beceriler kazanmalarını gelişen teknolojiyi izleyip kullanabilmelerini, liderlik özelliklerinin yanı sıra, işbirliği ve ekip çalışmalarına yatkın bireyler olmalarını, sağlamaktır.
DÜNYALARI SIĞDIRDIĞIMIZ "40 DÖNÜM BAHÇE"
YERLEŞKE
2013 yılında ‘’ Elginkan Vakfı ‘’ tarafından okul bahçesi içerisinde 147 kişilik kız öğrenci yurdu ile bir yemekhane yapılmıştır. 2013-2014 yılı itibari ile okul binasının ve erkek yurdunun yeniden yapılması çalışmaları devam etmektedir. Okul binasının yıkılıp yeniden yapılması ve erkek öğrenci yurdunun yapılması için Kadıköy belediyesinden yeni imar durumu alınmış, projeler hazırlanmıştır. Binaların inşaat ve ihalesi 2014 yaz tatilinde başlanacağı bilgisi olup, inşaat ruhsat işlemleri için çalışmalar devam etmektedir.

Okul arazisi içerisinde 5 adet müştemilat, iki daireli bir lojman ve 2007’de AB Comenius programı dahilinde ‘’Yenilenebilir Enerji ve 2007’de Benim Evim’’ adlı proje kapsamında prefabrik bir gözlem evi bulunmaktadır.

Okul yerleşkemiz İstanbul’un Anadolu yakasında, Marmara Üniversitesi bitişiğinde Göztepe semtinde yer almaktadır.Toplam 5 binadan oluşan yerleşkemiz, 40 dönüm arazi içerisinde yer almaktadır. Öğrencilerimiz burada her türlü sosyal ve sportif faaliyetlerini gerçekleştirebilmektedir.

Okul binamızda idari birimler, 16 derslik, 7 laboratuvar, 8 bin kitaba sahip kütüphane bulunmaktadır. 1984 yılında 200 kapasiteli bir erkek yurdu yapılmış, 2008 yılında deprem hasar raporu sonucu kapatılmış ve 2013 yılında yıkımı gerçekleşmiştir.


(2008-2012 Yılları arasında, Milli Eğitim Bakanlığı ile Marmara Üniversitesi arasında yapılan bir protokolle, Atatürk Fen Lisesi arsa ve binaları ile birlikte Marmara üniversitesine devredilmiş, ancak daha sonra bu protokol bozulmuştur. Sözü edilen protokol sebebi ile 2008-2012 yılları arasında okulumuzla ilgili bir çalışma yapılamamıştır. )
İstanbul doğumlu. Aslen Nevşehirli. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü mezunu. Daha önce Göksu Lisesi ve Çamlıca Kız Lisesi’nde görev yaptı. İstanbul Atatürk Fen Lisesi Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir
Bahçemizin güney doğusunda bulunan ayrı bir bina olan spor salonumuz, çift kullanımlı basketbol ve voleybol sahası, atletizm malzemeleri ve masa tenisi masaları ile öğrencilere spor olanakları sağlar.
Soyunma odaları, malzeme odası ve Müzik kulübü tarafından kullanılan müzik odası da burada bulunmaktadır. Spor salonunun karşısında 300 kişilik AFL Kültür Merkezi Tiyatro Salonu bulunmaktadır.

İsmet GÜNEŞ/
Okul Müdür Başyardımcısı
1991 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünden ikincilikle mezun oldu. Aynı bölümde Matematiksel Fizik Anabilim dalında 1994 yılında Yüksek Lisansımı tamamladı. 2005 yılında Uzman Öğretmen oldu. 2012 yılı Eylül ayında İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü Genel Fizik Anabilim Dalında Doktora çalışmasına başladı.
Metin TOPRAK/
Okul Müdür Yardımcısı
Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Aydın Üniversitesi İşletme Yönetimi’nde mastır yaptı. 1993 yılında öğretmenliğe başladı. 2006 yılında İstanbul Atatürk Fen Lisesi’ne tarih öğretmeni olarak atandı. Buradaki görevine müdür yardımcısı olarak devam etmektedir.

Sevil KAMADAN/
Okul Müdür Yardımcısı
Her yıl merkezi Sınavla %1-2 lik dilime girebilen öğrencilerden 120 öğrenci kaydı alınır. Okulumuz karma olup, yatılılık isteğe bağlıdır. Sınıflarımız 30ar kişiliktir. 9-10-11-12 sınıflar 4er şubeden oluşmaktadır. Hazırlık sınıfları yoktur. Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim ana dille yapılmaktadır. Yabancı Dil İngilizcedir. İkinci yabancı dil Almancadır.
 
Okulumuzda sadece Fen bilimleri bölümü vardır.
 
Öğrencilerimizin yükseköğretimdeki tercihleri, 5 yıl öncesine kadar %80 Mühendislik, %10 tıp ve %10 diğer meslek dalları iken, sonraki yıllarda %50 tıp, %45 Mühendislik ve %5 diğer meslek grupları olmuştur.
 
İlk mezunlarını 1985 te veren okulumuzdan, bugüne kadar toplam 2417öğrenci mezun olmuştur. Bu öğrencilerimizden yaklaşık 300’ü yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde akademisyen olarak çalışmaktadır.


ÖĞRENCİ KABULÜ
“Uluslararası lise denkliği projesi” adı altında, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Cambridge Üniversitesi ve Horizon Eğitim Kurumları’nın işbirliğiyle gerçekleştirilen, okulumuz İstanbul Atatürk Fen Lisesi ve Kabataş Erkek Lisesi’ni kapsayan bu programın temel amacı, öğrencilere uluslararası denklik, dünyanın önde gelen üniversitelerine doğrudan geçiş ve burs imkanı sağlamaktır.


A - LEVEL
2013 yılının başında temelleri atılan bu proje için kontenjan, iki okuldan onar kişi olmak üzere toplam yirmi kişi olarak belirlendiyse de, sonradan bu sayı arttırıldı. Okulumuzun geçen seneki 10. sınıf öğrencilerine duyurusu yapılan bu programa katılacak öğrencilerin seçilmesi için, İngilizce öğretmenlerimiz tarafından bir İngilizce sınavı yapıldı. Seçilen öğrenciler yaz tatili boyunca Horizon Eğitim Kurumları’nda İngilizce dil eğitimi aldılar. 2013-2014 eğitim öğretim yılının başından itibaren de, mevcut müfredata ek olarak matematik ve fen bilimleri ağırlıklı İngilizce eğitim görmeye başladılar. Bu senenin sonunda yapılacak olan A Level ve 2014-2015 eğitim öğretim yılı sonunda yapılacak olan A Level sınavında başarılı olan öğrenciler, A Level diploması ile başta İngiltere ve ABD olmak üzere, yüzden fazla ülkedeki seçkin üniversitelerde okuma imkanına sahip olacaklar. Ayrıca, Türkiye’deki birçok üniversitenin de bu diplomayı tanıyarak öğrenci kabul ediyor olması, bu projenin en önemli faydalarından biri.
İSTANBUL ATATÜRK FEN LİSESİ İŞ PLATFORMU
İAFİP
İstanbul Atatürk Fen Lisesi mezunlarının profesyonel hayatta birbirini desteklemesi gerektiğini düşünen bir grup mezun tarafından kurulmuş sivil bir insiyatiftir.

Tamamen gönüllü olarak çalışan bu ekibin amacı  mezunlara ve öğrencilere iş hayatının başlangıcından itibaren mevcut olanakları en iyi biçimde değerlendirebilmeleri için fırsatlar sunmanın yanı sıra inovatif düşünce yapısını tüm platform üyeleri arasında yaygınlaştırarak ülkemize yeni değerler kazandırma gayesi ile çeşitli organizasyonlar yapmak, projeler oluşturmak ve tüm bunların işlerliğini takip etmekle birlikte yapılan faaliyetler ile Atatürk Fen Lisesi'nin marka değerini yükseltmektir.  Hiçbir siyasi akım, hiçbir ideolojiye kurum olarak yakın olmayan İAFİP'in amacı fen lisesi ortak paydasından olabildiğince fazla mezunu ve öğrenciyi bir araya getirerek fayda üretmektir.

GEZİLERİMİZ
ETKİNLİKLERİMİZ
Üniversite gezileri

Her yıl 11 ve 12. Sınıf öğrencilerimiz için şehir içi ve şehir dışındaki üniversitelere tanıtım amaçlı geziler düzenlenmektedir.
İAFL Ailesinin iletişimini artıracak, CV bankası, kulüp etkinlikleri, okulumuz hakkında sağlıklı bilgi, mezun veritabanı, detaylı mezun arama gibi pek çok özelliği barındıran yeni sistem işleme girmiştir.

http://iafip.grou.ps/

www.iafip.org

İLETİŞİM

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ
MEZUNLARIMIZ
Çoğu konusunda uzman bilim insanı olmak üzere, iki bin kişiyi aşan İAFL mezunu bulunmaktadır. Her yıl Eylül ayının ilk pazarında Mezunlar Günü yapılır. Mezunların gücü sayesinde İAFL bünyeside burs ve staj imkânları mevcuttur. İstanbul-İzmir-Ankara Fen Liseliler arasında varılan sözlü mutabakat çerçevesinde bu okulların mezunları karşılıklı olarak bu okullardan mezun diğer öğrencilere de her türlü konuda yardım etmektedirler.

1996 senesi mezunlarımızdan Ahmet Yıldız, Bir Nanometre Doğrulukta Işıma Okuması ( İngilizce kısaltması FIONA) yöntemini geliştirmiş ve proteinlerin nasıl hareket ettiklerini bilim tarihinde ilk defa deneysel olarak ispatlamıştır. Bu yöntemi kullanarak yaptığı çalışması dünyanın en prestijli bilimsel dergilerinden olan Science dergisine kapak olmuş ve Foresight Enstitüsü tarafından her sene verilen Seçkin Öğrenci Ödülünü2003 yılında kazanmasını sağlamıştır. İkinci çalışması da Science dergisi tarafından yayınlanmış ve rekor sayılabilecek şekilde doktorasını 3 yılda (2004) tamamlamıştır. Beyaz Saray’ın Amerika genelinde genç öğretim üyelerini teşvik etmek için belirlediği “Seçkin Genç Bilim İnsanları” listesine Ahmet Yıldız, geleceğin bilim insanları olarak gösterilen 102 kişiden biri oldu.


AHMET YILDIZ
Okulumuz 1985 senesinde mezunlarından Erdem Taylan A.R.O.G, Arabalar, The Incredibles, Kayıp Balık Nemo ve Shrek gibi filmlerin animasyon ve grafiklerinin mimarıdır. Ayrıca kendisi pek çok bol ödüllü ve yüksek hazılatlı animasyon filmlerinin yapımcı şirketi olan Pixar’da çalışıyor.
ERDEM TAYLAN
Okulumuz 1986 mezunu Murat Kosova spor muhabirliği, ardından spor spikerliği, program yapımcılığı ve spor yazarlığı yapmıştır. Hala NTV Spor’da spor spikerliği yapmaktadır. 2006 yılında gösterime giren Arabalar filminde spiker arabayı seslendirmiştir. Eylül 2012 tarihinde Riod Games’in League of Legends adlı oyununun Türkiye serverinin anlatım görevlisi görev yapmıştır.
MURAT KOSOVA
Okulumuz 1994 yılı mezunu Barış Müstecaplıoğlu’nun kaleme aldığı Türkiye’nin ilk fantastik kurgu dizisi olan Perg Efsaneleri yayımlandı. Yazarın çeşitli öykü ve romanları bugüne kadar İngilizce, Lehçe, Romence, Bulgurca, Çince, Arapça dillerine çevrildi. 2013’te Sırpça, Almanca ve Hintçe dillerinde de yayımlanmıştır. Ayrıca yazar 2012’de, Fantazya ve Bilim Kurgu Sanatları Derneği’nin (FABİSAD) kurucuları arasında yer almıştır.
BARIŞ MÜSTACAPLIOĞLU
Massachusetts Institute of Tecnology (MIT) makine mühendisliği bölümünde doktora yapan Türk bilim adamı ve okulumuz 1998 mezunu Yıldıray Yıldız “Gecikmeli Sistemlerin Konrolü” adı altında yazdığı makale ile; Amerikan Makine Mühendisleri Derneği (ASME) tarafından yılın en iyi makalesi ödülünü aldı. Ayrıca Yıldıray Yıldız şuan NASA’da görev yapmaktadır.

YILDIRAY YILDIZ
1986 mezunlarımızdan Serdar Öztop; Haluk Levent, Barışl Akarsu, Teoman, Murat Evgin, Rojin, Kutsi gibi pek çok ünlü sanatçının albümlerinde çalışmış, bir süre Bulutsuzluk Özlemi grubunun elektrogitaristliğini yapmıştır. Ayrıca kendisine ait Sükut ve Mutluluğun Gözyaşları isimli iki solo albüm çalışması bulunmaktadır.

SERDAR ÖZTOP
NUH GEDİK
Dr. Özge Samancı, Türkiye’nin 80’ler ve 90’lardaki politikasının kendi çocukluğu ve gençliği üzerindeki etkisini anlatan bir çizgi roman çalışması yapmaktadır. Bir dönem Leman dergisinde Özge’nin Çocukları köşesinde çizmiş olduğu sevimli tipler oldukça beğenilen karikatürist, okulumuzdan 1982 senesinde mezun olmuştur.
ÖZGE SAMANCI
Nuh Gedik; okulumuzdan 1995 yılında mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümüne girmiş, hazırlık dahil 5 yıllık eğitimi “3” yılda tamamlamış, master için ABD’nin yolunu tutmuştur. Nuh Gedik’in araştırmaları ve makaleleri MIT yönetiminin dikkatini çekmiş, 5.5 yıl önce transfer olmuştur. Hala MIT’de öğretim görevlisi olarak devam etmektedir. Nuh Gedik ekibiyle birlikte ışığın elektronlar üzerindeki etkisini 3 boyutlu göstermeyi başardı. Keşiflerinin çok farklı uygulamalarının olabileceğini kaydeden Gedik, sadece ışık kullanılarak, istenilen özelliklerde yeni maddelerin dizayn edilmesinin "gelecekte" mümkün olabileceğini belirtiyor. 

AYDOĞAN ÖZCAN
Okulumuz 1996 senesi mezunu, ABD’nin California Üniversitesi’nde (UCLA) görevli Prof. Dr. Aydoğan Özcan; kendi laboratuarında geliştirdiği kan tahlili yapan cep telefonu sayesinde ABD’nin en çok okunan dergilerinden Popular Science’ın Ekim 2012 sayısında, ‘’tüm dünyada 2012 yılının en parlak 10 bilim insanı’’ arasında gösterildi.
İstanbul gezisi

Her yıl okulumuza ve bir kısmı İstanbul’a yeni gelen öğrencilerimize şehrin tarihi ve kültürel yerlerini tanıtmak için bir İstanbul Gezisi düzenlenir.Şehir dışı geziler

Yıl içerisinde gezi kulübünün faaliyetleri çerçevesinde ülkemizin çeşitli illerine geziler düzenlenmektedir.


Yıl içerisinde çeşitli yazar, şair, bilim insanı ve gazeteciler öğrencilerimizle bilgi ve birikimlerini paylaşmak üzere okulumuzda ağırlanır.


SÖYLEŞİLER
Okulumuzda öğrencilerin stres atması için yıl içerisinde çeşitli zamanlarda partiler düzenlenmektedir.
Yıl içerisinde öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla voleybol, basketbol ve futsal turnuvaları yapılmaktadır.
PARTİLER
SINIFLAR ARASI TURNUVALAR
Okulumuzda baharın gelişini kutlamak için öğrenciler tarafından büyük bir Nevruz Şenliği organize edilmektedir


NEVRUZ
Okulumuzda 24 Kasım Öğretmenler Günü her yıl öğrenci ve öğretmenlerimiz tarafından eğlenceli bir programla kutlanmaktadır.
Okulumuz MUN (Model United Nations) kulübü yabancı dil hocalarımız gözetmenliğinde kurulmuş ve çeşitli faaliyetler göstermiştir.
24 KASIM
MUN KULÜBÜ
Okulumuzda yapılan çalışmaların bir vitrini olan dergimizde öğrencilerimizin bilim ve sanat alanında yaptıkları çalışmalara yer verilmektedir.

Dergi okulumuz öğrencileri tarafından seçilen bir ekip tarafından hazırlanmaktadr.
Yıl içerisinde tiyatro salonunda okulumuzdaki kulüpler tarafından tiyatro oyunları ve konserler gibi çeşitli gösteriler organize edilmektedir.
OKUL DERGİSİ
TİYATRO GÖSTERİMİ VE KONSERLER
AKADEMİK KADRO
BAŞARILARIMIZ
BAŞARILARIMIZ
BAŞARILARIMIZ
BAŞARILARIMIZ
BAŞARILARIMIZ
İSTANBUL ATATÜRK FEN LİSESİ
"Dünyanın en iyi okuluna hoşgeldiniz."
MATEMATİK ZÜMRESİ
KİMYA ZÜMRESİ
BİYOLOJİ ZÜMRESİ
FİZİK ZÜMRESİ
Akif BAŞAK
Perihan ÖZDİNGİŞ
Figen ACAR
Ahmet CEYHAN
Nurhan OKÇU
Ersin GÜZELSOY
Ömer ÖZCAN
Tuncay TURSUN
Nurten ATASOY
Yavuz Selim NALBANT
Şeniz ODABAŞ
Ayla GÜMRAH
Metin TOPRAK
Selçuk AYCİL
Şeref Olcay DEMİR
Sevil KAMADAN
İsmet GÜNEŞ
Oktay BORA
TARİH ZÜMRESİ
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI
Ali Fuat GÜNEY
Gülay GÜNGÜL
Murtaza GÜRSOY
Birol AKPINAR
YABANCI DİL
Nilay DURU
Hatice METE
Sabri TARAKÇI
Şahin ÇAPAR
Ahmet Hamdi AKBABA
Cevahir GÜNAL
Uğur KESKİN
H. İbrahim UYSAL
Yavuz AŞIK
İKİNCİ YABANCI DİL
COĞRAFYA
FELSEFE
DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ
Sezgin ÇEKÜÇ
MÜZİK
BEDEN EĞİTİMİ
REHBERLİK SERVİSİ
2013 YILI
OLİMPİYAT BAŞARILARI

KOÇ ÜNİVERSİTESİ
2009 – 2010 Güneş Enerjisiyle Çalışan Araba – Birincilik
2010 – 2011 Güneş Gücüyle Çalışan Model Denizaltı – Birincilik ve Üçüncülük
SON 3 YILIN
PROJE BAŞARILARI

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi “ İstanbul Okuyor “ Liseler Arası Kitap Okuma Yarışması

2013 - İstanbul takım birinciliği
2011- İstanbul takım birinciliği / Marmara Bölge üçüncülüğü
2010 – İstanbul birinciliği / İstanbul takım ikinciliğiDoğuş Üniversitesi Liseler Arası Öykü Yarışması
2010 Samet Keskin - Üçüncülük
MEB Kitap Okuma Yarışması
2010 - Şerife Elif Özuğur ( İlçe birincisi / İl üçüncüsü)
2010 – Erdinç Durak ( İlçe ikincisi )
2010 – İlhan Gören ( İlçe üçüncüsü)
2010 – Bahadır Arslan (İlçe beşincisi)
2010 – Mehmet Yurdakul (İlçe yedincisi )
EDEBİYAT ALANINDAKİ BAŞARILAR
Münazara Yarışması
2011 – 2012 Kadıköy birinciliği
AKIL OYUNLARI
2011 – İstanbul Liseler Arası Akıl Oyunları Şampiyonası – Birincilik

YÖNVER ÖDÜLLERİ 2011
İstanbul’un En Başarılı Lisesi
Yönver Bilim Ödülü
Başarı ödülleri – Birincilik Ödülü
SPORTİF BAŞARILARIMIZ
Darüşşafaka Voleybol Turnuvası – İkincilik
Nike Halısaha Futsal Turnuvası - Birincilik
SON 3 YILIN
YGS - LYS BAŞARILARI

İAFİP Büyük Buluşma 29 Eylül 2013
Full transcript