Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Balkan Ülkeleri

No description
by

yusufcan aydın

on 11 December 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Balkan Ülkeleri

ARNAVUTLUK
Tüm Balkan ülkeleri gibi Arnavutluk da Türk yemek kültürünün etkilerini taşır. 400 yıl süren Osmanlı yönetiminin sonucunda birçok yemeğimize rastlarsınız. Daha sonra Arnavutlar arasında, özellikle de büyük şehirlerde, Batı ve İtalyan yemeklerinin de popüler hale geldiğini söylemek mümkündür. Arnavutluk üzüm cenneti olduğu için rakıyı bizim kadar güzel yaptıklarını görürsünüz. Ülkenin dağlık bir coğrafyası olduğundan zeytin ve zeytinyağı çok yaygındır
BOSNA-HERSEK
Yöresel yemekleri hamur işi, et ve sebze ağırlıklı yemeklerdir. Türk mutfağına oldukça benzer yemek çeşitleri de mevcuttur. Yurtdışına gittiğinizde yemek sorunu yaşıyorsanız bile zengin seçenekleri ile Bosna Hersek bu sorunu yaşayacağınız bir yer değildir.
BULGARİSTAN
Bulgar ulusu değişik etnik topluluklardan oluşuyor ve her birinin Bulgar mutfağına farklı katkısı var. Buna tarihi mirası da ekleyince ortaya bir lezzet zenginliği çıkıyor.
HIRVATİSTAN
Hırvatistan yemek alışkanlıklarına göre iki iklim bölgesine ayrılır. Bunlardan birisi Akdeniz iklimi, diğeri ise kara iklimidir. Akdeniz iklimine göre gelişmiş olan yeme alışkanlığı balık ve sebze ağırlıklıdır. Kara ikliminin hakim olduğu bölge mutfağında ise daha çok sığır, domuz veya çeşitli kümes hayvanları etleri kullanılır.
KARADAĞ
Karadağ tarihi geçmişinin etkisi ile İtalya, Macaristan, Osmanlı, Sırp ve Avusturya mutfağından etkilenmiş. Ülkede dağlık bölgelerdeki mutfak ile kıyı bölgelerinin mutfağı birbirinden farklıdır.
KOSOVA
Kosova mutfağı kara iklimiyle son derece uyumlu. Çeşitli et ve turtalarla dolu günlük Kosova menüsü, soğuk kışlar ve sıcak yazlarla uyum gösteriyor. İhtilaflar ve zaferlerle dolu fırtınalı tarihiyle Kosova, Arnavut, Türk, Sırp, Hırvat, Yunan ve İtalyan mutfaklarının hepsinden de bir parça bulunan bir mutfak geliştirmiş.
MAKEDONYA
Makedonya, Osmanlı’nın mirasını yüreğinde taşır. Makedonyalılar kalabalık sofraları severler. Misafirperverdirler. Bu nedenle hemen her gece yemeğe misafirleri vardır. Makedon mutfağı et yemekleri, hamur işleri ve tatlıları ile göz doldurmaktadır.
SIRBİSTAN
Sırp mutfağı Avusturya-Macaristan ve Osmanlı mutfağından izler taşıyor. Sırbistan’ın et ağırlıklı zengin bir mutfağı var. Sırp yemeklerinde domuz eti çok bol kullanılıyor.
Balkan Ülkeleri
Yemek Kültürleri
Arnavut Ciğeri
Arnavut denildiğinde ilk akla gelen şey herhalde Arnavut Ciğeri olur. En meşhur yemeği olduğu aşikar. Arnavut Ciğeri adıyla ilgili çok fazla tarihsel bilgi olmamasına rağmen, özellikle sakatat maharetleri ile bilinen Arnavut ustaların yaptığı biliniyor.
Çul

Çul, Arnavut mutfağının tavuk yemeklerinden biridir. Yapılışı son derece basit, lezzeti ise mükemmeldir. Çul’un malzemeleri, tavuk, un, yağ ve salçadan oluşur.
Fliya
Fliya, Arnavutça yazılışı ile Flija (fli) Arnavut mutfağının en önemli lezzetlerinden biridir. Malzemesi az olmakla birlikte yapımı pişirme tekniğine dayalı olduğundan biraz zahmetlidir. Fliyanın malzemeleri çok basit, un, su, yağ, yoğurt ve tuz. Ve bunların boza kıvamında (krep hamuru gibi) karıştırılması ile ana malzemesi oluşuyor.
Mişoriz (Büryan)
Mişoriz, Büryan adıyla Türk mutfağına da giren bir pilav çeşididir. Arnavutça’da miş (et) oriz (pirinç) kelimelerinin birleşimi ile adını alır. Etli pilav anlamındadır.Mişoriz, dana, kuzu ve tavuk etinden yapılabilir. Genel malzemelerini, et, pirinç, salça, soğan oluşturur ve fırında pişirilir.
Samsa
Ciğerli Arnavut Böreği
Arnavut ciğeri çok bilinmesine rağmen yine ciğerle yapılan Arnavut böreği, Arnavutlar dışında çok fazla bilinmez. Ciğerli börek Arnavut mutfağının önemli böreklerinden biridir. Hamuru dışında malzeme olarak ciğer, soğan ve salçadan oluşur.
Elbasan Tava
Elbasan Tava adını, Arnavutluğun güney ve kuzey olarak ikiye bölen, Şkumbi Irmağı’nın sınır oluşturduğu tarihi bir kent olan Elbasan şehrinden alır. Özellikle küçükbaş hayvancılığın yapıldığı Elbasan şehrinde, kuzu etiyle yapılan bir yemek olarak mutfakları süslüyor.
Trileçe
Her ne kadar kökleri farklı olduğu söylense de, Balkanlardan ve Arnavutların lezzetli ellerinden giriş yapmış bir tatlı “trileçe".
Samsa, yoğurtlu mantı (mantija me kos) olarak yapılan bir Arnavut Böreğidir. İçi boş olarak yapılan mantının üzerine sarımsaklı yoğurt konulmasıyla hazırlanır. Her ne kadar çok basit ve malzemesi az gibi görünse de samsa, Arnavut Böreklerinin önemli lezzetlerinden biridir.
Cevapi
Bosna Hersek’in en bilinen yöresel yemeğidir. Kıymadan yapılır. Izgara edilmiş köfte ekmek, yoğurt ve kimi zaman sebze çeşitleri ile sunulur.
Pita
Yöresel Saraybosna yemeklerinin en popüler olanlarındandır. Bir hamur işi çeşidi olan pita içerisine peynir, ıspanak, patates, bal kabağı gibi farklı malzemeler konulabilir. Yuvarlak ya da düz şekilde hazırlanır. Yanında ayran içilmesi tavsiye edilir.
Klepe
İtalyan ravolisine benzeyen bir yemektir. Eskiden fakir ailelerin ana yemeği olarak bilinse de günümüzde yöresel lezzetler arasına girmiş ve popüler olmuş bir yemek çeşididir. Küçük hamur işi parçalarının kıyma, soğan, tuz ve biber harcı ile doldurulması ile hazırlanmaktadır. Servis edilirken tercihe göre üstüne sarımsaklı yoğurt da konulabilmektedir.
Bosanski Lonac
Zengin içeriği ve lezzetli tadı ile bilinen bir yemek çeşididir. Et ve farklı sebze çeşitleri ile hazırlanır. Kullanılan sebze çeşitleri arasında karnabahar, patates, domates, havuç, maydanoz, sarımsak ve biber vardır. Pişirme sürecinde içerisine 1 -2 kaşık beyaz şarap eklenmektedir. Orijinalinde seramik bir kapta büyük büyük doğranmış et ve sebzeler yaklaşık 3 – 4 saat pişirilir.
Kalja
Karnabahar ve et ile hazırlanan bir yemek türüdür. Ayrıca içerisinde havuç, sarımsak, maydanoz ve baharat da bulunmaktadır.
Duvec
Sebze yahnisidir. Güvece benzer bir yemek çeşididir.
Hurmasica
Tatlı bir şurup ile hazırlanan hurma tatlısıdır.
Kacamak
Mısır ve patates ile hazırlanan bir sebze yemeğidir.
Dızmana
Dızmana basit bir hamur çeşidi. Yaş maya kullanılarak yoğurulan hamur rulo haline getirilip 5-6 cm kadar parçalar halinde kesilir ve tepsiye yerleştirilir. Yerleştirdiğimiz hamur parçalarının üzerine de yoğurt, sıvı yağ ve yumurtadan oluşan bir karışım gezdirilir ve fırında altı üstü kızarana kadar pişirilir.
Baniçka
Dikdörtgen şeklinde servis edilen bu böreğin içinde lor peyniri olur. Yufkası geleneksel yufkalardan biraz daha kalındır ve üzeri yumurtalanarak bir güzel sac üzerinde pişirilir.
Poniçka
Poniçka Bulgaristan lezzet biriminde tatlının kardeşidir. Küçük donutlar halinde hazırlanan hamurlar kızgın yağda pişirilir ve üzerlerine pudra şekeri dökülerek servis edilir.
Akıtma
Krep hamuru tavaya dökülür ve döndürülerek yapılır. bol yağlı yapılan bu krepler dolaptan yeni çıkan peynir, domates, bal gibi besinlerle bir araya getirilerek tüketilir.
Kifla
Fransızların “Kruvasan” olarak hayatımıza soktuğu bu lezzetin daha hamurlusu gibi düşünebileceğimiz tatlı Bulgaristan'ın “Kifla”sıdır. Kiflaların içi genel olarak farklı meyve marmelatları ile doldurulur.
Kolaç
Hamur kızartması olarak hazırlanan ve özellikle içine bazen karbonat konularak mis gibi kabartılan ekmekler kolaçtır.
Lahana Aşı
Herkesin aklına gelen Kapuska’dan çok farklı olan Lahana Aşı farklı iki lezzetin bir araya gelmesi ile oluşur. Süt ile hazırlanan lahana yemeği akıllarda soru işareti bıraksa da damakta harika bir lezzet bırakır.
Milinka
Bir hamur yemeği olarak Milinka'nın içinde herhangi bir besin yoktur. Yemekler ile birlikte yemelik fırınlanmış hamurlar olarak düşünebiliriz.
Strukle "Yufka Çorbası"
Yufka çorbası da diyebiliriz. Hırvatistan’ın yöresel yemeklerinden birisidir. Elde hamur açılır, bu hamur parçaları kaynatılan çorbanın içine katılır. Büyük parçalı mantıya da benzer bir çorbadır.
Janjecajuha "Kuzu Çorbası"
Kuzu eti kaynatılır kaynamış bu etin içerisine patates, lahana, pancar, soğan, Hırvat baharatı olan vegeta katılır. Bu şekilde pişirilen bir çorbadır.
Lignje s krumpirom "Fırında Patatesli Kalamar"
Hazırlanan kalamarlar bir tepsiye dizilir. Bir kalamar bir patates şeklinde sırayla konulur. Fırında pişmiş bu kalamarın üzerine tereyağında pişirilmiş galeta unu dökülür ve servis edilir.
Çoban Güveci
Polenta
Dubrovnik’te aperatif olarak genelde polenta adı verilen bir tür ekmek tüketilir. Parmesan peynirli bu mısır ekmeği içkinin yanında atıştırmalık olarak da servis edilir.
Cevizli ve Elmalı Yufka Tatlısı
Bu yemekte genelde dana eti kullanılır. Etler önce kaynatılır sonrasında hamur oluşturulur. İçerisine soğan, biber ve Hırvatların geleneksel baharatı vegata konulur. Hamurlar pişip makarna kıvamına gelince servis edilir.
Önce hamurlar hazırlanır hazırlanan bu hamurların her bir parçasının arasına hazırlanan cevizli ve elmalı iç konur. Yufkaların arası tereyağıyla yağlandıktan sonra bu iç katılır. Fırında pişirilir.
Kastradina
Kurutulmuş dana etinden yapılan bir yemektir.
Popeci
Peynir paneli domuz bifteği.
Popara
Ekmek, süt, peynir ve el altındaki herhangi bir baharatla yapılan bir yemektir.
Pleyskavica
Baharatlı bir biftek türüdür.
Pıtayka
Üzerine çeşitli harçlar konularak yapılan bir pide.
Fuliya
Közde pişirilen Kosova Fuliya böreği.
Soğan Dolması
Soğanın içi kıymalı bir harç ile doldurularak yapılan bir yemek.
Soğan Köftesi
Ana malzemesi soğan olan bir tür köfte yemeği.
Büryan
Büryan, Kuzunun bütününün yaklaşık 2-3 metre derinliğinde çamur ile kapağı kapatılmış bir kuyuda odun ateşi ile pişirilmesi ile olur.
Çılbır
Kaynamakta olan suyun içine, dağılmamasına dikkat edilerek kırılan yumurtanın haşlanmasıyla yapılır. Sarımsaklı yoğurt, pul biber ve sosla servis edilir.
Tiganisa
Tavada kızartılarak yapılan bir tür hamur işi.
Damat Paçası
Tavuk, yufka ve yoğurt ile yapılan bir yemektir. Damada özel yapıldığı için ismi damat paçasıdır.
Pincur
Közlenmiş biberden yapılan bir tür Makedon mezesi.
Kaymaçina
Süt ve portakal sosunu bir araya getiren bir Makedon tatlısı.
Proja
Tüm Sırbistan boyunca sofralardan eksik olmayan bir mısır ekmeğidir.
Pljeskavica
Kaymak ile pişen Sırp burgeri denen ve oldukça doyurucu bir yemektir.
Ćevapčići
Eti yoğun olan ve ekmek arasında servis edilen bir köfte çeşididir.
Vişneli Börek
Taze vişneler ile yapılan tatlı bir börek çeşitidir.
Avcı Sepeti
Fırında sertleştirip kase gibi bir şekil verilen yufkanın üstüne çörek mantarı, beyaz şarap ve krema ile sote edilmiş geyik eti koyularak yapılır.
YUNANİSTAN
Yunanistan’a hiç gitmeseniz de mutfağına aşinasınız, yemek kültürünü zaten biliyorsunuz ve neresine giderseniz gidin saf zeytinyağı eşliğinde bonkör bir masa bizi bekliyor… Yüzyıllarca birlikte şekillendirdiğimiz mutfak, Egenin hemen karşı yakasında, her tarafı denizle çevrili bir ülkede doğal olarak deniz mahsulleri üzerinde oturmuş olsa da bizden onlara, onlardan bize, ortak tarihimiz boyunca ortak bir lokmayı paylaşıyoruz. Akdenizin, Balkanların, Anadolunun tüm nimetleri ve verimliliği yansıyor tabaklara.
Souvlaki (Souflaki)
En meşhur et yemeklerindendir. Domuz çöp şiş diyebiliriz. Koyun etiyle de bulunabilir.
Sikotakia
Tavuk ciğeridir. Soğanla servis edilir.
Gyros
Yunan döneri. Yaygın olarak tavuk ve domuz etinden yapılır.
Yahni
Çok alternatifi olan yahniler genelde evlerde pişiyormuş. Birisine misafir gitmediyseniz sadece yerel lokantalarda bulunabilir.
Feta Cheese
Kıyılarda ve pide arasında beyaz peynir dense de tüm dünyada feta cheese diye yaygınlaştırılmış geleneksel beyaz peynir. İnek, koyun ve keçi alternatiflerinden oluyormuş.
Yunan Salatası
Çoban salatasının komşu versiyonu. İri doğranmış domates, hıyar, halka soğan, kimi zaman yeşillik, beyaz peynir ve zeytinyağı ile servis edilir. Zeytin de eklenir.
Baklava
Ortak tatlarımız keftedes (köfte), dolmades (dolma), moussaka (musakka) homus (humus), fasolada (kuru fasulye) boureki (börek) olarak sıralanabilir elbette daha da çoğaltılabilir.
Yusufcan AYDIN 20121014033
Full transcript