Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

TAS MOTORU

No description
by

sinan sekin

on 13 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of TAS MOTORU

TAS MOTORU Hepinizin de bildigi gibi taş motoru muhteşem bir alettir.Taş motorları , kücük fakat cok islevli olamaları sayesinde hemen hemen her şantiyede ve her fabrikada kullanılmaktadır. Fakat dogru kullanılmadıgı veya deneyimsiz kişiler tarafından kullanıldıkları zaman cok büyük tehlikelere neden olabilirler. Bu nedenle dogru kullanımı cok önemlidir. Taş Motoru Kullanımı ve Tehlikeleri Uygun iş elbiseleri giyin. Geniş giysiler giymeyin ve takı takmayın. Saçlarınız, giysileriniz ve eldivenlerinizi aletin hareketli parçalarından uzak tutun. Bol giysiler, uzun saçlar veya takılar aletin hareketli parçaları tarafından tutulabilir.

Toz emme donanım veya toz tutma tertibat kullanırken, bunların bağlı olduğundan ve doğru kullanıldığından emin olun. Toz emme donanımının kullanımı tozdan kaynalanabilecek tehlikeleri azaltır. Aleti aşırı ölçüde zorlamayın. Bu alete daha fazla baskı uyguladıgınızda alet daha iyi çalışmaz. Aksine bastırmadan dolayı disk zarar görebilir veya kırılabilir. Yaptığınız işe uygun elektrikli el aletleri kullanın. Uygun performanslı elektrikli el aleti ile, belirlenen çalışma alanında daha iyi ve güvenli çalşırsınız.

Şalteri bozuk olan elektrikli el aletini kullanmayn.Açılıp kapanamayan bir elektrikli el aleti tehlikelidir ve onarılmalıdır.
Alette bir ayarlama işlemine başlamadan ve/veya aküyü çıkarmadan önce, herhangi bir aksesuar değiştirirken veya aleti elinizden bırakırken fişi prizden çekin. Bu önlem, elektrikli el aletinin yanlışlıkla çalışmasını önler.


- Deneyimsiz kişiler tarafından kullanıldığında elektrikli el aletleri tehlikelidir.
Elektrikli el aletinizin bakımını özenle yapın. Elektrikli el aletinizin kusursuz olarak işlev görmesini engelleyebilecek bir durumun olup olmadığını, hareketli parçaların kusursuz olarak işlev görüp görmediklerini ve sıkışıp sıkışmadıklarını, parçaların hasarlı olup olmadığını kontrol edin. Aleti kullanmaya başlamadan önce hasarlı parçalar onartın. Birçok iş kazası elektrikli el aletlerinin kötü bakımından kaynaklanır. Elektrikli el aletini, aksesuar, uçlar ve benzerlerini, bu özel tip alet için öngörülen talimata göre kullanın. Bu sırada çalışma koşulların ve yaptığınız işi dikkate alın. Elektrikli el aletlerinin kendileri için ön görülen alanın dışında kullanlıması tehlikeli durumlara neden olabilir.

Servis
Elektrikli el aletinin bakımı düzenli bir şekilde elektrik departmanın tarafından yapılmakta ve ayın renk kodları yapıştırılmaktadır .
Bu elektrikli el aleti taşlama makinesi, zımpara
makinesi, tel fırça ve kesici taşlama olarak kullanılmak
üzere geliştirilmiştir. Elekrikli el aleti ekinde bulunan
bütün uyarlara, talimat hükümlerine, şekillere ve
verilere uyun.
Aşağdaki talimat hükümlerine uymadığınız
takdirde elektrik çarpması, yangın ve/veya ağır yaralanma tehlikesi ortaya çıkabilir.
1-) Bu elektrikli el aleti polisaj yapmaya uygun değildir. Bu alet için öngörülmeyen uygulamalar tehlikeli durumların ve yaralanmaların ortaya çıkmasına neden olabilir.

2-) Üretici tarafından özel olarak üretilen bu alet için tavsiye edilmeyen aksesuar kullanmayın. Bir aksesuarı elektrikli el aletinize takabiliyor olmanız, o aksesuarın güvenli olarak kullanılabileceği anlamına gelmez.
3-) Kullanılan ucun müsaade edilen devir sayısı en azından elektrikli el aletinin tip etiketinde belirtilen devir sayısı kadar olmalıdır. Müsaade edilenden hızlı dönen aksesuar kırılabilir ve etrafa yayılabilir.

4-) Kullanılan ucun dış çap ve kalınlığı elektrikli el aletinizin ölçülerine uymalıdır. Ölçüsü uygun olmayan uçlar yeteri derecede kapatılamaz veya kontrol edilemez.
5-) Hasarlı uçlar kullanmayın. Her kullanımdan önce
taşlama disklerinde çatlak veya çizik olup olmadığını,
zımpara tablalarında çizik ve aşınma olup olmadığını,
tel fırçalarda gevşeme veya kırık teller olup olmadığını
kontrol edin. Elektrikli el aleti veya uç yere düşecek
olursa hasar görüp görmediklerini kontrol edin,
gerekiyorsa hasar görmemiş başka bir uç kullanın.
Kullanacağınız ucu kontrol edip taktıktan sonra ucun
dönme alan yakınında bulunan kişileri uzaklaştırın ve
elektrikli el aletini bir dakika en yüksek devir sayısnda
çalştırın. Hasarlı uçlar çoğu zaman bu test süresinde
kırılır.

6-) Kişisel koruyucu donanım kullanın. Yaptığınız işe göre tam yüz siperliği, göz koruma donanım veya koruyucu gözlük kullanın. Eğer uygunsa küçük taşlama ve malzeme parçacıklarına karş koruma sağlayan toz maskesi, koruyucu kulaklık, koruyucu iş eldivenleri veya özel iş önlüğü kullanın.
Gözler çeşitli uygulamalarda etrafa savrulan parçacıklardan korunmaldr. Toz veya soluma maskesi çalışma sırasnda ortaya çkan tozlar filtre eder. Uzun süre yüksek gürültü altında çalışırsanz işitme kaybına uğrayabilirsiniz.
7-) Başkalarnn çalıştığınız yerden güvenli uzaklıkta
olmasına dikkat edin. Çalşma alanınıza girmek
zorunda olan herkes koruyucu donanım kullanmalıdır.
İş parçasının veya ucun kırılması sonucu ortaya çıkan
parçacıklar etrafa savrularak çalışma alanınızın dışındaki
kişileri de yaralayabilir.


8-) Çalışırken alet ucunun görünmeyen elektrik
kablolarına veya aletin bağlantı kablosuna temas etme
olaslığı varsa aleti sadece izolasyonlu
tutamaklarnıdan tutun. Elektrik akımı ileten kablolarla
temas aletin metal parçaların da elektrik akımına maruz
bırakır ve elektrik çarpmalar olabilir.
9- ) Şebeke bağlantı kablosunu dönen uçlardan uzak tutun. Elektrikli el aletinin kontrolünü kaybederseniz, şebeke bağlant kablosu ayrılabilir veya uç tarafından tutulabilir ve el veya kollarınız dönmekte olan uca temas edebilir.

10-) Uç tam olarak durmadan elektrikli el aletini elinizden birakmayın. Dönmekte olan uç aleti bırakacağınız yüzeye temas edebilir ve elektrikli el aletinin kontrolünü kaybedebilirsiniz.
11-) Elektrikli el aletini çalışır durumda taşımayın.
Giysileriniz rastlantı sonucu dönmekte olan uç tarafndan tutulabilir ve uç bedeninize temas edebilir.

12 -) Elektrikli el aletinizin havalandırma deliklerini düzenli olarak temizleyin. Motor fan tozu aletin gövdesine çeker ve metal tozunun aşırı birikimi elektrik çarpma tehlikesi yaratır.

13- ) Sıvı soğutucu madde gerektiren uçlar kullanmayın. Suyun veya diğer sıvı soğutucu maddenin kullanımı elektrik çarpmasına neden olabilir.
Geri tepme ve buna ait uyarılar

- Geri tepme, dönmekte olan taşlama diski, zımpara tablası, tel fırça ve benzeri uçların takılması veya bloke olması sonucu ortaya çıkan ani tepkidir. Takılma ve blokaj dönmekte olan ucun ani olarak durmasına neden olur.Bu gibi durumlarda elektrikli el aleti blokaj yerinden ucun dönme yönünün tersine doğru savrulur. Bu taşlama disklerinin kırılma olasılığını arttırır. Geri tepme kuvveti elektrikli el aletinin yanlış veya hatalı kullanım sonucu ortaya çıkar.
Geri tepme kuvvetleri aşağıda açıklanan koruyucu önlemlerle önlenebilir;

* Elektrikli el aletini sıkıca tutun ve bedeniniz ile ellerinizi geri tepme kuvvetlerini rahatça karşlayabilecek duruma getirin.

* Alet hızlanırken ortaya çıkabilecek geri tepme kuvvetlerini veya reaksiyon momentlerini optimum ölçüde karşılayabilmek için eğer varsa her zaman ek tutamağı kullanın.

* Elinizi hiçbir zaman dönen ucun yakınına getirmeyin,
Uç geri tepme sırasında elinize doğru hareket edebilir.
*Kesici taşlama diskinin sıkışması sonucu oluşabilicek
geri tepme kuvvetlerini önlemek için büyük levha veya iş parçalarını destekleyin. Büyük iş parçalar kendi ağırlıkları ile bükülebilir. Büyük iş parçalar iki yandan, desteklenmelidir, hem kesme hattının yakınından hem de kenardan.

*Duvarlar veya diğer görülmeyen alanların olduğu
yerlerde özellikle “cep kesmelerinde” dikkatli olun.
Malzeme içine dalan kesici taşlama diskleri kesme işlemi sırasnda gaz veya su borularına, elektrik kablolarına veya diğer nesnelere rastlayarak geri tepme kuvveti oluşturabilirler.
Kesici taşlama için diğer özel uyarılar;

* Kesici taşlama diskinin bloke olmamasını sağlayın veya bu diske yüksek bastırma kuvveti uygulamayın. Aşrı derinlikte kesme yapmayın. Kesici taşlama ucuna aşırı yüklenme açılandırma yapılmasına veya blokaja neden olabilir ve bunun sonunda da geri tepme kuvveti oluşabilir veya taşlama ucu kırılabilir.

* Dönmekte olan kesici taşlama diskinin ön ve arka
alanına yaklaşmayın. Kesici taşlama diskini iş
parçasından dışarı çkarırsanız bir geri tepme kuvveti
oluştuğunda dönen disk size doğru savrulabilir.
Zımpara kağıtları ile çalşımaya ait özel uyarlar;
* Boyutlar yüksek zımpara kağıtlarını kullanmayın, zımpara kağıtları için üreticinin verilerine uyun.

* Zımpara tablasından dışarı çıkıntı yapan zımpara kağtları yaralanmalara neden olabilirler, blokaja neden olabilirler, yırtılabilirler veya geri tepme kuvvetlerinin oluşmasına neden olabilirler.
Full transcript