Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

PUSTYNIA LODOWA

No description
by

Aleksandra Reiff

on 16 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of PUSTYNIA LODOWA

PUSTYNIA LODOWA

AUTOR

ALEKSANDRA REIFF

Jest to najsurowszy klimat na Ziemi. Zaludnienie jest tam małe bo na Antarktydzie mieszkają tylko pracownicy stacji nadawczych których liczba wynosi około 1000 i są to prawie sami mężczyźni. Przez lato liczba ich wzrasta do 4000. Na ten kontynent zaczęli również przyjeżdżać tyruści których liczba wynosi 10000 rocznie. Tak mała liczba nie jest szokiem biorąc pod uwagę to że na antartydzie prawie przez cały rok panują skrajnie niskie temperatury które wahają się pomiędzy -60C- -70C, a w lecie trochę cieplej; -30C - -50C. Najniższa zanotowana temperatura winosi -94.5 C. Wewnątrz samego kontynentu panują temperatury najniższe na Ziemi wynoszące -90C. Na Antarktydzie najcieplejszym miesiącem jest Styczeń z temperaturą minimalną wynoszącą -30C. Natomiast najzimniejszym Miesiącem jest Sierpień, podczas którego temperatury sięgają -70C. Sam klimat jest bardzo suchy. Opady na Antarktydzie są bardzo małe gdyż wynoszą ok 100mm na rok, czasami nawet poniżej 100mm na rok. Nie są to zaś opady deszczu, jest to raczej ciało stałe czyli śnieg lub grad, czasem lecz bardzo rzadko pada deszcz ale zdaża się to tylko na wybrzeżu. Pory roku wyznaczane są dniem i nocą polarną.
KLIMAT
Występowanie
Pustynie lodowe występują w strefie podbiegunowej. Najwięcej takich wysp lodowych możemy znaleźć na Arktyce, Antarktydzie, Grenlandii i na innych biegunach. Przypomnijmy że strefy podbiegunowae znajdują się od stopnia 66 33' (N,S), do samego bieguna.
66 33' N
66 33' S
Flora
Roślinność tej strefy klimatycznej jest skrajnie uboga gatunkowo. Jedyna roślinność (bardzo skąpa) wyspępuje tylko na wybrzeżach, w miejcach wolnych od pokrywy lodowej. Niektóre gatunki porostów i glonów występują na Nunatakach (są to skały wystające z otaczającego je lodu. W sumie na Antarktydzie występuje ok. 100 gatunków glonów i porostów i ok. 50 gatunków mchów.
Fauna
Z tego powodu że flora w tej strefie klimatycznej jest barszo uboga, również fauna nie jest zbyt rozwinięta. Do najbardziej znanych należa take jak: Niedźwiedzie Polarne, Pingwiny, Foki, Morsy, Renifery.
Lecz to tych mniej znanych należą zwierzęta takie jak: Lis Polarny, Wilk Polarny, Sowa Śnieżna
Większość z tych zwierząt charakteryzuje się tym że ma bardzo grubą sierść i dlatego jest w stanie przetrwać temperatury jakie występują w tej strefie klimatycznej. Zwierzęta takie jak Foki, Morsy czy Nieźdźwiedzie Polarne są bardzo dobrymi pływakami dlatego są w stanie polować pod powierzchnią lodu.
Na pustyniach Lodowych występują również zwierzęta wodne takie jak: Rozgwiazdy, Jeżowce, Krewetki, Meduzy, Głowonogi.
Nieźdźwiedź Polarny
Pingwin
Foka
Mors
Renifer
Lis Polarny
Wilk Polarny
Sowa Śnieżna
Działalność Człowieka
Jedyną działalnością człowieka na obszarze pustyń lodowych jest rybołóstwo oraz turystyka. Dzięki turystyce na tym obszarze można prowadzić badania, głownie rosyjskich stacji badawczych.
Ciekawostki
-Lód na Antarktydzie może mieć grubosć nawet 2000m.
-Na Antarktydzie znajduje się 87% lodów które są na Ziemi ogółem.
-Lodowce Antarktydy to największy magazyn słodkiej wody na Ziemi – około 80 %
-Na Antarktydzie odkryto największą górę lodową świata, miała ona 31000 km2.
Dziękuje za oglądanie!
Full transcript