Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Bitcoin

No description
by

Marcin Janowski

on 14 September 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Bitcoin

Bitcoin
Kod ISO: BTC, XBT
Pierwszy cyfrowy, kryptograficzny "pieniądz"
Zaprojektowany w 2009 roku przez Satoshiego Nakamoto
Nie istnieje jego postać materialna
Maksymalna ilość Bitcoinów to 21 milionów
Inflacja?
Bitcoin nie jest walutą podatną na inflację, wynika to z algorytmu na którym bitcoin się opiera.
Gdyby ktoś chciał "dodrukować" pieniędzy, algorytm sieci nie przyjmie "dodrukowanych" Bitcoinów.
Algorytm?
Został wydany na licencji opensource, czyli każdy ma prawo do wglądu jak i edycji programu. Wprowadzenie każdej zmiany potrzebuje powyżej połowy mocy sieci.
Moc sieci?
Tak, moc sieci tworzą kopacze.
Kopacze?
Tak, Bitcoin musi się skądś brać, prawda?
Tak jak kopie się złoto, tak samo kopie się i Bitcoiny.
W przypadku Bitcoinów, wykopanie jednego bloku (obecnie 25BTC) polega na jak najszybszym rozwiązaniu zagadki kryptograficznej. Im więcej mocy ma dana koparka, tym większa szansa jest na to że to ona zdobędzie Bitcoina.
Hmmm, kto wykopał wszystkie Bitcoiny?
Nikt.

Algorytm jest tak skontstruowany że dostosowuje trudność kopania do mocy sieci. Przez to im wyższa jest moc, tym trudniej jest wykopać blok. Dzięki temu obecnie została wykopana około połowa Bitcoinów, a wykres trudności prezentuje się tak:
Czyli...?
Czyli na samym początku trudność wynosiła 0.0001, by po chwili skoczyć do 0.01. Był to okres kopania na procesorach. Następnie zaczęto kopać na kartach graficznych, dzięki temu w 2011 roku trudność doszła do 10000, by rozpocząć erę kopania na specjalnie stworzonych do tego urządzeniach, których koszt to średnio 10 tysięcy złotych.
To się opłaca?
Ciężko na to pytanie odpowiedzieć. Jeśli ktoś kopał na początku i trzymał, to mógł sobie kupić nowe Porshe. Jeśli jednak ktoś od razu sprzedawał, mógł zarobić jedynie na zwrot inwestycji w sprzęt i prąd.
Czyli za BTC można kupić Porshe?
Tak, w kwietniu Porshe Cayman S zostało sprzedane za 300BTC. Oprócz tego można też kupić kolacje, hotel, wycieczkę, piwo, gadżety, doładowania, apartament w Zakopanem, opłacić przedszkole lub kupić broń i narkotyki...
Broń i narkotyki?!
Tak, ponieważ Bitcoin jest anonimowy. Nie trzeba podawać danych, podpisywać umów i wypełniać długich formularzy jak w banku. Nie trzeba nawet rejestrować się na stronie www i podawać emaila.
W takim razie, jak założyć konto Bitcoin?
Wystarczy zainstalować klienta Bitcoin, jest to prosty program który generuje nam numer konta i portfel, na który będą się zbierać nasze Bitcoiny. Ponadto pozwala wysyłać i odbierać transakcje w Bitcoin. Tak oto wygląda program Multibit, który uważam za najlepszy dla początkujących.
Jak zdobyć pierwszy Bitcoin, wykopać?
Można, ale przy obecnej trudności i bez wielkiej inwestycji radzę zagrać w Lotto, bardziej się opłaca. A dla tych którzy nie chcą próbować szczęścia proponuję po prostu Bitcoiny kupić.
Gdzie?
Istnieje wiele giełd na których można wymienić lokalną walutę, np. PLN na Bitcoin. Nie są to kantory, ponieważ w kantorze sprzedawca ustala cenę skupu i sprzedaży, a na giełdzie każdy daje ofertę po jakiej cenie i ile chce nabyć Bitcoin lub waluty. Najpopularniejszymi giełdami w Polsce są pln.bitcurex.com oraz bitstamp.net .
Jak kupić?
Aby kupić Bitcoin należy zarejestrować się na wybranej przez siebie giełdzie, wpłacić wybraną przez siebie kwotę za pomocą przelewu bankowego i złożyć ofertę kupna, po kursie ustalonym przez sprzedawce (transakcja od razu zostanie zawarta) lub po własnym.
Ile kosztuje Bitcoin?
Średni kurs dla giełdy bitcurex z dnia 12.09.2013 wynosi 398 PLN. Oczywiście nie trzeba kupować od razu 1BTC, Bitcoin jest podzielny do 8 części po przecinku, dlatego można kupić 0.1BTC i zapłacić 39,8PLN. Albo 0.01BTC za 3,98PLN.
Czy to drogo?
Cóż... kolejne ciężkie pytanie. Myślę że najlepszą odpowiedzią będzie wykres ceny Bitcoin od połowy 2012 roku:
1Q1hNggmXc8aBQZcSpzDbsp1yiEr8SzTBK
To jest adres naszego konta Bitcoin, działa tak samo jak numer bankowy. Po podaniu tego adresu jakiejś osobie, osoba ta może dokonać przelewu Bitcoin na nasze konto.
W adresie ważna jest wielkość znaków i ich ilość (34 znaki). Ponadto, w adresie nie występują znaki: 0, O, wielka litera "i" i mała litera "l". Ponadto każde konto (a tak właściwie portfel), może zawierać nieskonczoną ilość adresów, więc można ich używać do identyfikacji płatności.
Jakie są przewidywania co do ceny Bitcoin?
Ile osób, tyle przewidywań, jednak raczej wszyscy są zgodni że za pare lat Bitcoin będzie wart 10 razy wiecej niż jest wart teraz.
Dlaczego?
Po pierwsze, tak jak pisałem wyżej, Bitcoin nie jest podatny na inflacje. Po drugie, jest coraz popularniejszy w Polsce, Europie i na świecie. Świadczyć o tym mogą tytuły artykułów w mediach:
12.09 - Time: Nadchodzą bankomaty Bitcoin
11.09 - coindesk.com: Belgijski MF nie widzi żadnego problemu w BTC
09.09 - realbusiness.co.uk: BTC systemem płatności dla firm
04.09 - cryptocoinsnews.com: Brytyjscy politycy dyskutują nad uregulowaniem prawnym Bitocin
04.09 - bankdirector.com: Poważny amerykański analityk Bankowy wypowiada się bardzo pozytywnie o Bitcoin
03.09 - Wyborcza: Bankomaty Bitcoin w USA oraz cytat naszego MF: "Obrót BTC nie narusza prawa Polskiego ani Europejskiego"
02.09 - forum.bitcoin.pl: "Obsługa BTC standardowo w Windows Phone 8"


Ponadto, na osobny wpis zasługują informacje płynące z Niemiec. Otóż, nasi sąsiedzi w sierpniu tego roku zalegalizowali prywatne transakcje Bitcoin, co oznacza że w BTC nie można tylko dokonać opłaty urzędowej lub wypłaty wynagrodzenia. Wiąze się to również z tym że każda transakcja Bitcoin została opodatkowana.
Oprócz tego, w Berlinie istnieje ulica na której prawie w każdym sklepie można dokonać płatności w Bitcoinach. Osoba chcąca zapłacić za zakupy w BTC, skanuje swoim
Wysyłanie Bitcoin
Głównym powodem popularności Bitcoin jest bardzo mała opłata za dokonanie transferu środków, na chwilę obecna jest to: 0.0001 BTC, czyli około 4 grosze. Opłata ta wędruje na konto koparki której udało się wykopać naszą transakcje i ją potwierdzić. Dzięki temu mamy pewność, że nasza transakcja została przyjęta przez sieć i jest bezpieczna. Opłata ta wraz ze wzrostem ceny Bitcoin będzie się sukcesywnie zmniejszać. Całkiem niedawno została zmniejszona z 0.0005 BTC na obecny poziom 0.0001BTC
smartfonem kod QR,
sprawdza czy na
pewno kwota jest
odpowiednia, klika przycisk
wyślij, a sprzedawca za kilka sekund widzi wysłane BTC.
A czy to wszyztko jest bezpieczne?
Tak, pod jednym warunkiem: hasło którym zabezpieczymy portfel musi być długie, musi zawierać specjalne znaki, np: !@#$%^&*, musi nie był słownikowe, np. GłosowałemNaTuska, i nie może być zapisane w pliku. Hasło podajemy tylko i wyłacznie przy wysłaniu pieniędzy.
Ponadto, musimy bardzo uważać aby nasz portfel nie został usunięty albo nie przepadł wraz z padniętym dyskiem twardym. Aby się przed tym zabezpieczyć, po otworzeniu i zahasłowaniu portfela powinniśmy utworzyć jego kopię w jakimś bezpiecznym miejscu, np. drugim dysku leżącym w szafie lub na pendrive z którym nie będziemy biegać po ulicy. Aby to zrobić, należy w Multibicie wejść w Narzędzia > Eksport kluczy prywatnych i zapisać wyeksportowany klucz prywatny na pendrive, który powinein słuzyć tylko do tego. Może to być najtańszy pendirve w sklepie.
Full transcript