Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Dijitalleşmenin Sanal Reklamcılık Uygulamlarına Yansımaları

No description
by

zeynep avcıkurt

on 15 December 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Dijitalleşmenin Sanal Reklamcılık Uygulamlarına Yansımaları

Dijitalleşmenin Sanal Reklamcılık Uygulamlarına Yansımaları
Sayısallaşmanın etkileri telekomünikasyonun çok ötesinde de gelişmektedir. Ses, görüntü ve metinlerin birlikte işlenme olanağı, bilgisayarlar için tasarlanan çok geniş bir multimedya uygulaması sağlamaktadır.

Buna karşılık bir işletmenin dijitalleşmesi, veri veya veri kaynaklarının dijitalleştirilmesinin ötesinde, bir sürecin, algı ve yönetimin dijitalleştirilmesi olarak düşünülmelidir.
Bilgisayar, internet ve cep telefonu olmayan bir dünyayı bilmeyen ve 25 yaş civarındaki “dijital yerli” kuşak, yaş grubu olarak onlardan daha yaşlı ve söz konusu cihazların olmadığı bir dönemi de bilenler dijital göçmen olarak nitelendirilen bir kuşak vardır. Bu ikilemde reklamcıların nasıl ve ne doğrultuda reklam yapacakları oldukça merak konusuydu. Fakat teknolojiye kimsenin kayıtsız kalmaması onlar için büyük bir avantaj sağladı.

Reklamlar ister geleneksel olsun ister dijital olsun her zaman kendi içlerinde de bölümlere ayrılmış birer vaziyettedir. Reklamın dijitalleşmesi ile beraber bu ayrım giderek büyümüştür. Çünkü dijital ortam dediğimiz şey insana neredeyse sınırsız bir özgürlük alanı vermektedir. Tabi ki bunu reklamcılarda oldukça iyi bir şekilde kullanmaktadır.
Sanal Reklamın Tarihsel Gelişimi

Kavramsal olarak sanal reklamcılık çoğunlukla televizyonda yayınlanan spor müsabakalarında söz konusu yayın içeriğinin üç boyutlu yeni görsellerle birleştirilmesi ya da etkinliğinin yapıldığı alanlardaki reklam panolarında yayınlanan reklamların belirli aralıklarla değişmesi şeklinde sanal teknikler kullanılarak yapılan reklam yerleştirmeleridir.
Dijitalleşme Nedir?
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte dijital çağ denen bir döneme giriş yaptık. Artık herşey dijital verilerle sayısal bir halde tutulur hale geldi.Dijitalleşmeye kelime anlamı olarak bakarsak Dijital sinyaller yoluyla çalışan veriler bir başka değişle sayısallaşma.
Sanal Reklamcılık
Günümüz dünyasında bilindiği üzere TV reklamları eski popülerliğini kaybetmeye başlamıştır.Tüketiciler reklam sırasında kanal değiştirmeye yada bilgisayar başında ise sekmeler yardımıyla reklamdan kaçmaktadır. Hedef kitlesi olan tüketiciler şiddetli bir hızla reklamlardan kaçmaktadır. Bu durumda reklam verenlerini yeni bir reklam mecrası ortaya çıkarmaya itmiştir.
“1989’da İngiltere'de Amerika açık turnuvalarını seyrederken Rosser bir fikirle geldi. Sahayı süsleyen marka ve logo benzeri işaretleri, İngiltere'deki gibi spesifik reklam verenler için dijital olarak yeniden yerleştirmeyi düşünüyordu. Bu demek oluyordu ki, Amerika'daki yayınlardan İngiltere ye ihraç ederek, aynı reklam alanlarını İngiltereli reklam verenlere tekrar satarak, aynı programdan daha fazla değer sağlayabilirdik.”
Sanal Reklam Kategorileri
Sanal Görüntüleme
Genellikle spor karşılaşmalarının yayınları sırasında bilgisayar yardımıyla sağlanan sanal görüntülemelerle firmanın logosu stadyumdaki boş duvarlara ve parmaklıklara elektronik olarak yerleştirilmektedir. Sanal reklamlar gerçek stadyum reklamları gibi gözükmekte bununla beraber onları sadece televizyon izleyicilerinin görebilmektedirler.
Sanal Ürün Yerleştirme
Sanal ürün yerleştirme, zaten uzun zamandır kullanılan ve üç boyutlu bilgisayar programlarından yardım alınarak firmaların markalarını ve mesajlarını ulaştırmaya yarayan bant reklamlarla benzerlik oluşturmaktadır.

Günümüzde Türk firmaları sanal reklamın önemini ve yararlarını anlayarak bütçelerinde sanal reklama özellikle pay ayırmaya başlamışlardır. Örneğin, Yaşar gıda grubuna ait olan Pınar markası reklam bütçesinin üçte birini sanal reklama ayırmaktadır.

İlk uygulanan örneği Kurtlar Vadisi’nde görülmekte. Pepsi kola ve Lipton çay markasının yapmış olduğu uygulamalardır. Dizinin belli yerlerinde Pepsi ve Çaykur markaları masa ve sehpaların üzerinde seyirciye sunuldu.
Gerçek ve Sanal Dünyanın Sanal Reklamaları
Sanal dünyalar önceleri oyun, çevrimiçi topluluk yapıları, politika, sağlık, eğitim gibi amaçlar için kullanılmaktaydı. Günümüzde ise artık burada bize herşeyi yapma olanağı sunmaktadır. Giyimden, markete kadar sınırsız seçenekler mevcuttur. İşte markalarda bunun farkına oldukça iyi varmış olmalılarki gerçek sosyal dünyada görülen reklam kampanyalarını artık burada görür hale gelmişizdir.
Kullanıcı deneyimine bırakılan birçok unsur kıyafet, ayakkabı, aksesuar gibi birçok deneyimle en kişiselleştirilmiş özellik yaratmada kullanılmaktadır. Ve bu sayede kullanıcılar deneyimlerini
başkalarına aktarma olanağı sağlamaktadır. Bunu bilen markalarda ellerinden gelen en iyi reklam kampanyalarını yaratmakta ve uygulamaktadır.
Şekilde görüldüğü gibi second Life’da markaları protesto etmek hakkına da sahip bulunmakalar.
Bu da gösteriyor ki firmaların ne kadar da sana oyunların içine girmiş bulunmaktalar.


Sonuç

Artan ürünler arasından tercih edilir olmak için firmalar kıyasıya bir yarış içine girmek zorunda kalmışlardır. Bu yarışta tüketicilerle iletişim kurmak için en önemli araçlardan biri olan reklamlar da, değişen dünya ile birlikte sürekli gelişmiş, yeni formatlara ve mecralara yönelmiştir. Yaratıcı mecralar yaratıcı fikirler ortaya çıktı. Reklam önceden sese yada göze hitap ederken artık etkileşimli bir sistem halini aldı.
Popülerliğini kaybeden TV reklamları zapping özelliğinin çıkmasıyla da insanların iyice uzaklaştığı bir mecra haline geldi.

Bu sebeplede TV kanalları yeni metod reklam arayışına yöneldi. Sanal reklam bu reklam metotlarından en önemlilerinden biri olarak günümüz TV ekranlarında artan bir şekilde kullanılmaktadır.
Full transcript