Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Transgeniczna sałata profesora Legockiego

No description
by

Renata Feć

on 15 March 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Transgeniczna sałata profesora Legockiego

Transgeniczna sałata profesora Legockiego
Sałata ta jest o wiele tańsza niż szczepionka, którą trzeba powtarzać co jakiś czas. O wiele łatwiej można wyhodować sałatę, niż wyprodukować leki. Z tych powodów jest bardziej przystępna dla ludzi chorych. Zjedzenie preparatu jest całkowicie bezpieczne – sałata zawiera sam wirusowy antygen, a nie kompletne wirusy, w związku z czym nie ma mowy o zakażeniu.
W Polsce prowadzone są prace nad sałatą, która zawiera szczepionkę przeciw żółtaczce typu B. - Udało się taką sałatę wyhodować prof. Andrzejowi Legockiemu z Polskiej Akademii Nauk. Według profesora wytwarzanie farmaceutyków w roślinach jest łatwe i niedrogie. Rośliny są tanimi i fantastycznymi bioreaktorami. Ta metoda ma wspaniałą przyszłość.
Sałata ta jest organizmem transgenicznym, zawiera szczepionkę przed żółtaczką typu B. Zmodyfikowana salata produkuje jeden z antygenów HBV. Antygeny te znajdują się w jadalnej części liścia, nie w niejadalnych korzeniach. Zjedzenie preparatu z takiej sałaty powoduje, że organizm uczy się rozpoznawać wirusowy antygen i wytwarza odpowiednie przeciwciała. Dzięki temu nasz układ immunologiczny jest w stanie błyskawicznie zareagować oraz odeprzeć chorobę.
Na ten moment uprawa sałaty jest po prostu nieprzewidywalna – nie do końca wiadomo, jak poszczególne partie zareagują na modyfikację oraz jak duże będą zbiory, dlatego nie wiadomo, czy będzie zagrażać środowisku przyrodniczemu.
Preparat będzie szczególnie przydatny w Afryce, gdzie odsetek nosicieli HBV jest największy, a trudne warunki materialne i sanitarne uniemożliwiają masowe szczepienia.
Wytwarzanie przez sałatę pożądanych związków chemicznych jest procesem sterylnym, żadne niebezpieczne związki nie mogą się do niej dostać.
Dziękuję za uwagę.
Renata Feć
Full transcript