Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

BALET

No description
by

wolkowa wolkowa

on 7 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of BALET

BALET
BALET
Termin " balet " ma wiele znaczen :
Rodzaj widowiska teatralnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest taniec wykonywany przez tancerzy według choreografii z towarzyszeniem muzyki, na tle dekoracji;
Zespół baletowy ( np. balet Teatru Wielkiego )
Utwór muzyczny napisany specjalnie dla widowiska baletowego;
Całokształt sztuki baletowej danej epoki lub kraju ( np. balet romantyczny )
HISTIA BALETU
Historia baletu jest zaledwie fragmentem historii tanca, obejmujacym czasy nowozytne; odnosi sie głównie do kultury europejskiej. Przyjeto dosc umownie, ze za poczatek nowego okresu tanca widowiskowego uwazac nalezy wystawienie w Paryzu 1 wrzesnia 1581 r. baletu dworskiego pod tytułem "Corce - Ballet Comique de la Reine " (Balet komiczny królowej). Przymiotnik "komiczny" oznaczał wówczas element dramatyczny, rozwijajacy jeden temat. Rezyserem widowiska był Włoch Baldassarino do Belgiojoso, który pózniej przyjał nazwisko Balthasara de Beaujoyeulx.
Balet powstał z renesansowych maskarad karnawałowych i z triumfów, popularnych we Włoszech, które przerodziły sie w widowiska dworskie, złożone z recytacji, spiewu, muzyki, pantomimy i tanca. Od początku XV w. krystalizuje sie specyficzny styl włoski, a jego najwybitniejszymi przedstawicielem jest Domenico da Piacenza i jego dwaj uczniowie: Antonio Cornazzano i Guglielmo Ebreo. Ten ostatni wydał Rozprawe o sztuce tanca. W 1489 roku w Tortonie odbył sie slub ksiecia Mediolanu, Galeazzo Viscontiego z Izabellą Aragonską. Z tej okazji Bergonzio di Botta przygotował dla dworu uroczyste interludium oparte na temacie wyprawy Jazona i Argonautów po złote runo. Mozna uznac to przedstawienie za pierwsze widowisko baletowe.
Na temat tanca w średniowieczu zobacz: taniec w średniowieczu.
Na temat tanca w renesansie zobacz: taniec w renesansie.
Na dwór francuski balet zawitał dzieki Katarzynie Medycejskiej. Mylnie za pierwsze widowisko baletowe uznaje sie wystawione przez nia w 1581 roku Le Ballet Comique de la Reyne (Komiczny Balet Królowej). Między XVI a XVII w. balet przybrał formę widowiska o tresci mitologicznej, wykonywanego przez dworzan. W XVIII w. powstała opera baletowa, w której przewazały nad partiami śpiewanymi partie tanczone, wykonywane przez zawodowych tancerzy (Marie Camargo, A i G. Vestris). Przełomową dataą w kształtowaniu seę baletu zawodowego był rok 1661, kiedy to Ludwik XIV założył Narodową Akademię Muzyki i Tanca. Oderwanie sie baletu od opery nastąpiło głównie dzięki działalności J.G. Noverre'a, który w 2 połowie XVIII w. stworzył balet d'action (dramat baletowy). Inni reformatorzy działajacy we Włoszech (S. Vigano, C. Blasis) ukształtowali podstawy stylu romantycznego.
W 1832 choreograf Filippo Taglioni stworzył pierwszy balet romantyczny Sylfida. Głównym dziełem epoki stał sie inny balet,Giselle. Dominował wtedy głównie taniec kobiecy. Za największe primabaleriny epoki uznano: Marię Taglioni, Carlottę Grisi i Fanny Elssler, a za największego tancerza i choreografa J. Perrota.
W drugiej połowie XIX wieku nowym centrum sztuki baletowej stała sie Rosja. Marius Petipa stworzył tam balet-divertissement, klasyczny dziś typ baletu o ustalonej budowie, do jakich należą schoreografowane przez niego Jezioro łabędzie (częściowo, gdyż akty romantyczne, tj. II i IV, są autorstwa Lwa Iwanowa) i spiaca królewna Piotra Czajkowskiego.
Przeciw zrutynizowaniu tanca baletowego wystąpiła na początku XX w. Isadora Duncan. Skostniałe schematy tradycyjnego baletu zreformował Michaił Fokin w swych choreografiach Ognistego ptaka i Pietruszki do muzyki I. Strawińskiego, wystawionych przez zespół Ballets Russes. Najwybitniejszymi tancerzami epoki byli: Anna Pawłowa, Wacław Niżyński, Matylda Krzesińska i Tamara Karsawina. W drugiej połowie XX w. duże znaczenie dla rozwoju baletu współczesnego miała działalnosc M. Béjarta i R. Petit.
Historia baletu jest ogromna. Przechodzi przez rózne epoki i napotyka wiele waznych osób. W dzisiejszych czasach nie jest to dosc popularny taniec choc duzo wiecej osób interesuje nim. Jezeli jest ktos bardzo zaineresowany ponizej znajduja sie dokładne daty, osoby i ogólna historia baletu.
FIGURY I KROKI W TANCU
Kroki baletu oraz pozycje baletowe mają w większości francuskie nazwy, co sprawia, że wydają się bardzo niezwykłe. Kiedy uczysz się tańca klasycznego, dobrze jest wiedzieć, co dany termin oznacza. Wtedy łatwiej jest wykonywać poszczególne ćwiczenia i doskonalić naukę. Balet to rodzaj widowiska teatralnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest taniec wykonywany według choreografii z towarzyszeniem muzyki, na tle dekoracji. W tańcu klasycznym liczy się ruch, ale też zdolności aktorskie.


Aby dziecko zdobyło podstawy wiedzy i umiejętności, a później miało szansę na ich rozwijanie, nauka baletu powinna rozpocząć się w miarę wcześnie, od najmłodszych lat życia. To od rodziców zależy, którą szkołę tańca wybiorą i jak wcześnie wyślą swoją pociechę na naukę. Oczywiście, nie każde dziecko ma ochotę, a czasami również predyspozycje czy fizyczne możliwości, na uczenie się tańca klasycznego. Nauczyciel czy instruktor szkoły po obejrzeniu i rozmowie z dzieckiem powinien rzetelnie stwierdzić, czy nadaje się ono do baletu.

Zajęcia baletu zazwyczaj zaczynają się od ćwiczeń przy drążku i od nauki podstawowych pozycji baletowych, których jest pięć. Podstawowe układy ciała w balecie:

pozycja pierwsza polega na wykręceniu stóp, złączeniu pięt, ustawieniu stóp w jednej linii, a także uniesieniu i przeniesieniu zaokrąglonych rąk przed siebie tak, aby nie stykały się ze sobą palcami;
pozycja druga polega na rozsunięciu i ułożeniu stóp w jednej linii oraz rozłożeniu ramion przy jednoczesnym zachowaniu symetrii ciała;
pozycja trzecia polega na ułożeniu jednej ze stóp przed drugą tak, aby pięta zlokalizowana była w okolicy śródstopia drugiej kończyny, a obie stopy ściśle do siebie przystawały; jedna z rąk wędruje w bok, a drugą ustawia się jak w pozycji pierwszej;
pozycja czwarta polega na wysunięciu jednej nogi do przodu przy jednoczesnym wykręceniu odsuniętych stóp, a także na odsunięciu jednej ręki w bok i uniesieniu drugiej, wygiętej w łuk, ponad głowę;
pozycja piąta polega na ścisłym przystawieniu pięty jednej stopy do palców drugiej, skrzyżowaniu nóg i uniesieniu zaokrąglonych rąk ku górze.
1. Podstawowe figury w balecie
2. Podstawowe kroki baletu :

adage
– powolne kroki wykonywane na środku sali, z dala od drążka;
arabesque
– pełne uroku balansowanie na jednej nodze;
assemblé
– skok, pod koniec którego łączy się stopy;
battement dégagé
– ćwiczenie na piękne palce u stóp, wykonywane przy drążku;
battement tendu
– ćwiczenie stóp polegające na ich obciąganiu;
chassé
– łagodny, delikatny ślizg stopy;
développé
– balansowanie na jednej nodze przy jednoczesnym uniesieniu i wyprostowaniu drugiej;
failli
– skok z dwóch nóg na jedną;
fouetté
– szybki krok wprowadzający do wykonania piruetu;
jeté
– skoki z nogi na nogi;
pas de bourrée
– drobne kroczki w bok;
pas marché
– krok, w którym stopa stawiana jest na podłodze z palców, a nie z pięty;
révérence
– ukłon na koniec lekcji;
rond de jambe
– zataczanie kręgu nogą;
sissonne
– krok nożycowy;
sissonne en arrie're
– krok nożycowy do tyłu;
sissonne en avant
– krok nożycowy do przodu;
soubresaut
– podskok z obu nóg, z wyrzutem wysoko w powietrzu;
temps levé
– krok jedną nogą, przesunięcie drugiej, a potem wykonanie skoku;
tour lent
– wolny obrót na jednej nodze, wykonywany na całej stopie lub na półpalcach.

3. ąRuchy rak w balecie :

Ruchy rąk w balecie nazywane są port de bras. Mogą być wykonywane w różnych tanecznych pozach, z obrotem, pochyleniem głowy i przegięciem tułowia. Wyróżnia się dwa podstawowe ułożenia rąk:

allongé
– wydłużony układ rąk, wyprostowanie zamkniętej pozy rąk;
arrondi
– zaokrąglenie pozy rąk od ramienia do palców.

Do nauki tańca klasycznego potrzebne jest specjalne obuwie z usztywnionymi noskami, tzw. baletki. Baletki mają skórkowe podeszwy, z przodu krótkie sznurowadło i parę wstążek, które zawiązuje się wokół kostki. Balet dla dzieci to także odpowiedni kostium. Baletowa spódniczka nazywana jest tutu. Wykonywana jest zazwyczaj z muślinu lub tiulu. Krótka, sztywno stojąca spódniczka odsłaniająca całą długość nóg niekiedy określana jest „paczką”.
ZDJECIA :
Piotr Czajkowski - Jezioro labedzie
Full transcript