Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of Untitled Prezi

No description
by

seda ata

on 23 December 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of Untitled Prezi

WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMLERİ
İŞLETİM SİSTEMİ NEDİR ?
İşletim sistemi; bilgisayar sistemini oluşturan donanım ve yazılım nitelikli kaynakları kullanıcılar arasında kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde paylaştıran ve bu kaynakları yöneten bir yazılım sistemidir.
İşletim Sistemi ve Sistemin Genelindeki Yeri Nedir?
Bir İşletim Sisteminden Beklenenler
Etkin olmalıdır
Bir görevden diğer bir göreve geçiş süresi kısa olmalıdır.
Hızlı cevap verebilmelidir.
Hatalara karşı güvenilir olmalıdır.
Sistem daha sonra da kullanılabilmeye imkan verecek şekilde sürekli olmalıdır.
Kolay bir şekilde yönetilebilir olmalıdır.
1) Microsoft İşletim Sistemleri
Windows 95
Windows 98
Windows 2000
Windows ME
Windows XP
Windows Server 2003
Windows Vista
Windows 7
Windows 8
Windows 8.1
Windows 10

WİNDOWS 95
Masaüstü, ilk kez Windows 95 ile işlev kazandı. windows 95 başlat menüsü,görev çubuğu ve her pencerede simge durumuna küçültme,ekranı kaplama ve kapatma düğmelerinin yer aldığı ilk işletim sistemiydi. Windows 95 , 32-bit ile çalışıyordu. Bu özellik 16-bit MS-DOS’un pasif duruma düşmesine yol açarken 255 karaktere kadar dosya isimleri ve pek çok teknolojik yeniliğe olanak tanıdı. Tak ve Çalıştır özelliği eklendi.
WİNDOWS 2000
17 Şubat 2000 de tanıtımı yapılan ve aynı anda dünya pazarına sunulan Windows 2000 ilk 64bit desteğine sahip Microsoft İşletim Sistemi olma özelliğine sahiptir. Kullanıcıya kazandırdığı kolaylıklar ve server konfigurasyonundaki başarılı yapısı sayesinde birçok kurumdan ve kuruluştan övgü kazanmıştır. 4 Farklı versiyon ile piyasaya sunulan Windows 2000 Servertabanlı işletim sistemlerinde getirdiği yeniliklerle yıllarca beğinilerek kullanılmıştır.
WİNDOWS SERVER 2003
Windows 2000′den sonra kendisine özgü olarak geliştirilen kernel yapısı ve geliştirilmiş server kontrol eklentileri ile son derece başarılı olmuş bu alanda her işlemi eksiksiz olarak yerine getirebilecek kapasiteye sahip bir işletim sistemidir. Windows 2003 Server İşletim Sistemine hakim sistem yöneticileri kolaylıkla iş bulabilecek duruma gelmiştir. Microsoft gerek döküman gerek eğitimler ile Windows 2003 işletim sistemi kullanan sistem yöneticilerine herzaman destek sağlamıştır. 6 farklı versiyon ile piyasaya sürülmüş ve çoklu kullanıcı desteğine sahiptir. Windows 2003 geliştirilmiş Active Directory ve Group Policy özellikleri sayesinde alanının en iyisi ünvanını hak eden bir işletim sistemidir. Windows 2003 Server Versiyonları;
• Small Business Server
• Web Edition
• Standard Edition
• Enterprise Edition
• Datacenter Edition
• Storage Server

WİNDOWS XP
25 Ekim 2001 de Windows 98 altyapısına sahip ama MS-DOS kernelinden tamamen sıyrılmış bir işletim sistemi ile Microsoft yine sahnedeydi. Windows ME’den sonra çıkan işletim sistemi artık Windows NT platformu ile tam uyumlu ve NT altyapısını kullanıyordu. Yenilenmiş bir arayüz değiştirilmiş ve yeniden kodlanmış kernel yapısı esnek kullanıcı uygulamaları ile Microsoft birkez daha göz dolduruyordu.
WİNDOWS VİSTA
Geliştirilmesi aşamasında Windows Longhorn olarak adlandırılan fakat son anda isim değişikliği ile Windows Vista olarak kullanıcı karşısına çıkan işletim sistemi 19 Ocak 2007 Yılında resmen satışa sunuldu. Bir yıldır kullanılan Vista Microsoft tarafından geliştirilen en sorunsuz işletim sistemi olarak görülüyor. İlk başlarda donanımlar ile driver uyumu problemleri yaşayan Vista Microsoft’un tam desteği ile kısa sürede bu sorunu atlattı. Microsoft Vista’nın yaygınlaşması için farklı bir politika izledi. Windows XP’den desteğini çekeceğini açıklaması ile 2007′nin ikinci çeğreğinden itibaren Vista satışlarında patlama yaşandı.
WİNDOWS 7
Windows 7 kolay, hızlı ve dikkat çekici bir işletim sistemidir. Sıçrama Listeleri ve geliştirilmiş görev çubuğu önizlemeleri gibi dosya bulma ve yönetmenin daha iyi yöntemleri, günlük görevleri daha hızlı yapmanıza yardımcı olur. Windows 7 daha hızlı ve daha güvenilir performans için tasarlanmıştır, böylece kişisel bilgisayarınız sizin istediğiniz biçimde
çalışır. 64 bit desteğiyle, en yeni güçlü kişisel bilgisayarlardan tam olarak yararlanabilirsiniz. Ayrıca Ev Grubu, Windows Media Center ve Windows Dokunma gibi harika özellikler yeni olanaklar sağlar
25 Haziran 1998'de yayımlanan Windows 98, tüketiciler için özel olarak tasarlanan ilk Windows sürümüydü. Windows 98, "Daha iyi çalışan, daha rahat kullanılan" bir işletim sistemi olarak tarif ediliyordu.Windows 98 ile bilgisayarınızda ve İnternet'te aradığınız bilgiyi daha rahat bulabiliyordunuz. Daha çabuk açılıp kapanan programlar, DVD disklerin ve evrensel seri yol (USB) aygıtlarının okunması için destek, bu işletim sistemi için geliştirilen özelliklerden yalnızca birkaçıydı. Programları Başlat menüsüne gitmenize ve masaüstüne bakmanıza gerek kalmadan çalıştırmanızı sağlayan Hızlı Başlat çubuğu da ilk kez bu işletim sisteminde kullanıldı.Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: Windows 98, MS-DOS tabanlı son sürümdü.
Windows ME
Evde kullanım için tasarlanan Windows Me, sayısız müzik, video ve ev ağı özellikleri ve güvenilirlik üzerine geliştirmeler sunuyordu.Sistem Geri Alma özelliği kısıtlı bir biçimde de olsa ilk kez bu sürümde kendine yer buldu. Movie Maker, kullanıcıların dijital olarak ev videoları düzenlemesini, kaydetmesini ve paylaşmasını sağlıyordu.Microsoft Windows Media Player 7 teknolojisiyle, dijital medya bulunabiliyor, düzenlenebiliyor ve yürütülebiliyordu.Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: Teknik olarak, Windows Me, Windows 95 kod tabanına dayanan son Microsoft işletim sistemiydi. Microsoft, gelecekteki tüm işletim sistemi ürünlerinin Windows NT ve Windows 2000 çekirdeğine dayalı olacağını duyurdu.
Windows 8
Windows 8.1
Windows 10
Windows 8, yonga kümesinden tutun kullanıcı deneyimine kadar baştan yaratılan
bir işletim sistemi ve hem dokunarak hem de fare ve klavyeyle sorunsuzca
kullanılabilen yepyeni bir arabirime sahip. Hem bir tablet hem de işleri halletmek
için tam özellikli bir bilgisayar işlevi görüyor.Windows 8, kişilere, uygulamalara ve
web sitelerine bağlı kutucukların olduğu bir Başlangıç ekranına sahip.Uygulama
edinmek için doğrudan Başlangıç ekranında yerleşik olarak bulunan Windows
Mağazası'na erişim imkanı sunuyor.Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: İleri
seviye kullanıcılar, Windows 8 sürümünde dosya sistem hatalarının algılanmasının
ve düzeltilmesinin hem daha saydam hem de daha az duraklamaya neden olacak hale
geldiğini fark ettiler.

Windows 8.1, bulut erişimi sunma vizyonunu daha da ileri taşıyarak; Windows 8 işletim sisteminde sevdiği her şeyin üzerine bazı geliştirmeler ekliyor.
Doğrudan masaüstüne başlatma seçeneği, bilgisayarınızda ya da web'de aradıklarınızı bulabilmeniz için Bing Akıllı Arama, masaüstüyle Başlangıç Ekranı arasında geçiş yapabilmek için bir Başlat düğmesi ve birden çok uygulamayı aynı anda bir ekranda ya da tüm ekranlarda görüntüleyebilmek için daha esnek seçenekler. Bing Yeme-İçme, Bing Sağlık ve Fitness gibi harika yeni yerleşik uygulamaların yanı sıra Okuma Listesi,Hesaplayıcı ve Alarmlar gibi harika yardımcı uygulamalar da mevcuttur.Kullanıcı deneyimiyle ilgili bu değişikliklere ek olarak, Windows 8.1 sürümünde Windows cihazlarının kurumsal kaynaklara daha kolay erişmesine olanak sağlayan Workplace Join ve Work Folders gibi yeni ve gelişmiş özellikler de bulunmaktadır.Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: Birden çok monitör kullanan ileri düzey kullanıcılar artık bilgisayara bağlı her bir bilgisayarda dörde kadar WindowsMağazası uygulaması çalıştırabilir.
Tanıdık ve her zamankinden daha iyi.Başlat menüsü dahil olmak üzere birçok açıdan Windows 7 ile benzerlik taşıdığından hem tanıdıktır hem de kullanımı kolaydır. Hızlı şekilde başlar ve hemen kaldığı yerden devam eder, güvenliğinizi sağlamaya yardımcı olması için daha fazla yerleşik güvenlik özelliğine sahiptir ve sahip olduğunuz yazılım ve donanım ile çalışmak üzere tasarlanmıştır.Bu da Windows 8'in güçlü yönlerini Windows 7 ile bir araya getirir.
Windows 98
Full transcript