Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Jan Sebastian Bach

No description
by

Wiktoria Solarska

on 19 February 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Jan Sebastian Bach

Życiorys
Jan Sebastian Bach – urodzony 21 marca 1685 r. w Eisenach niemiecki kompozytor. Przedstawiciel baroku w muzyce. Bach został osierocony nie skończywszy 10 roku życia. Zaopiekował się nim starszy brat, który pracował jako organista. Pod jego okiem Jan nauczył się gry na organach. W wieku 15 lat wyjechał do Dolnej Saksonii. Został sopranistą w chórze kościelnym. Rozwijał swój talent wokalny, jednak wskutek mutacji musiał zarabiać na życie jako skrzypek i altowiolista.
Po ukończeniu nauki w gimnazjum Jan Sebastian Bach został organistą w Arnstadt. Krytykowano go za dziwne improwizacje grane podczas mszy. Bach przeniósł się do Mühlhausen, gdzie również znalazł pracę jako organista. W 1707 r. wziął ślub ze swoją daleką kuzynką, Marią Barbarą, która urodziła mu siedmioro dzieci. W latach 1708-1714 pracował jako nadworny organista i kameralista kapeli na dworze księcia Wilhelma Ernesta. Od 1717 do 1723 r. był kapelmistrzem i dyrektorem muzyki kameralnej na dworze księcia Leopolda w Köthen. W 1720 r. zmarła jego żona. Jan Sebastian Bach musiał zapewnić swoim dzieciom opiekę. Ożenił się z młodszą od siebie o 17 lat sopranistką, która urodziła mu trzynaścioro dzieci. W 1722 r. Jan Sebastian Bach został kantorem przy kościele św. Tomasza w Lipsku. Pozostawał na tym stanowisku do śmierci. Zmarł 28 lipca 1750 r,

Wśród źródeł inspiracji kompozytora można znaleźć między innymi: chorał, czyli śpiew kościoła protestanckiego, tradycje niemieckich szkół organowych XVII wieku, francuską muzykę klawiszową XVII wieku, włoską muzykę instrumentalną, wokalno-instrumentalną i twórczość Jana Pieterszoona Sweelincka.

W katalogach jego dzieł można znaleźć wiele opracowań cudzych utworów, a także zapożyczeń motywów, co w tych czasach było czymś zupełnie normalnym. Na przykład wśród siedemnastu transkrypcji koncertów klawesynowych aż sześć z nich pochodzi z repertuaru Vivaldiego.
Najbardziej znane utwory
Bach jest autorem wielu kompozycji organowych. Kompozytor uczył się gry na organach od najmłodszych lat osiągając poziom wirtuozowski. Według wielu badaczy to właśnie brzmienie organowe nadaje charakter wszystkim utworom, które napisał.

Wśród najbardziej znanych utworów warto jest wymienić między innymi takie jak: „Pasja według św. Mateusza”, „Pasja według św. Jana”, „Wielka Masza h-moll”, koncerty brandenburskie, „Wariacja Goldbergowskie”, Toccata i fuga d-moll, „Magnificat”, trzy sonaty i trzy partity na skrzypce solo, sześć suit na wiolonczelę solo, utwory na organy: toccaty i fugi, preludia i fugi, tria, sonaty, koncerty organowe; zbiór inwencji dwugłosowych i trzygłosowych.
Źródła inspiracji
Jan Sebastian Bach
Maria Barbara Bach- pierwsza żona kompozytora
Jan Sebastian Bach uchodził za mistrza gry na organach
Ciekawostki o Janie Sebastianie Bachu
Od wczesnych lat młodości Johann Sebastian uczył się od największych mistrzów muzyki włoskiej, francuskiej i niemieckiej, przepisując
(i studiując przy tym) ich partytury. Często krył się z tym przed starszym bratem, pracując nocami przy świetle księżyca. W ostatnich latach życia przyniosło to skutek w postaci ciężkiej choroby oczu i utraty wzroku.
ClassicalMusicTVHD
,,Pasja wedug św. Mateusza"
Czarmuzyki Ewa Chamiec

,,Wielka Msza h-moll"
W 1705 r., a więc w wieku 20 lat, młody Bach, sprawujący funkcję organisty w Arnstadt, przeszedł
pieszo
ponad 400 kilometrów do nadmorskiej Lubeki, aby tam posłuchać słynnego organisty Dietricha Buxtehudego. Co ciekawe, na tę podróż Bach dostał zaledwie miesięczny urlop, a przedłużył go sobie samowolnie do trzech miesięcy. Opłacało się jednak; osiągnięcia szkoły północnoniemieckiej odbiły się pięknym echem w twórczości Bacha. Buxtehude zmarł dwa lata później, w 1707 r.
Do obowiązków Bacha w wielu miejscach, w których żył i tworzył, należało prowadzenie chóru. Johann Sebastian jednak nie wykazywał talentu organizacyjnego. Zdarzało się, że podczas nieudanych prób tracił panowanie nad sobą, przez co był w nieprzyjaznych stosunkach z chórzystami. Przed wyżej wspomnianą podróżą do Lubeki doszło nawet do awantury Bacha i jednego z uczniów; ten drugi potem napadł na Bacha z kijem, w odpowiedzi na co Bach wyciągnął szpadę. Nie wiadomo, jak skończyłaby się ta sytuacja, gdyby nie inni uczniowie, którzy ich rozdzielili.
Bach od 1723 r. aż do śmierci (1750) piastował stanowisko kantora (muzyka kościelnego) przy kościele św. Tomasza w Lipsku. Słynął odtąd i słynie do dziś jako „lipski kantor”, jednak ten okres nie był chyba najszczęśliwszym – wiązał się dla niego z ciężką pracą i nieporozumieniami z pracodawcami. Bach miał szereg licznych obowiązków: nie tylko kierował chórami uczniowskimi w czterech kościołach Lipska, nie tylko na każdą niedzielę zobowiązany był stworzyć nową kantatę, ale także opiekował się lipskimi organami i organistami, a nawet uczył łaciny w przykościelnej szkole!
Johann Sebastian Bach i inny wielki kompozytor pochodzący z Niemiec, Georg Friedrich Händel, bardzo chcieli poznać się nawzajem osobiście. Ciągle jednak były ku temu jakieś przeszkody. Händel, mieszkający w Anglii, trzy razy odwiedzał rodzinne Halle. Po raz pierwszy przyjechał w roku 1719. Bach mieszkał zaledwie 4 mile dalej. Wyruszył natychmiast, chcąc odwiedzić sławnego artystę, lecz gdy przybył do Halle, Händel właśnie odjechał. Kiedy powtórnie, w 1729 r. Händel odwiedził rodzinne miasto, Bach był już w Lipsku, lecz chory. Wysłał swego najstarszego syna, by ten jak najuprzejmiej zaprosił Händla do Lipska. Händel ubolewał, że przybyć nie może. Za trzecim zaś przybyciem Händla do Halle Bach już nie żył.
Jan Sebastian Bach był niebywałym znawcą budowy organów. Często wzywano go do różnych kościołów, aby wypróbowywał i oglądał instrumenty, a następnie wydawał na ich temat opinie. Bach był też mistrzem w odpowiednim włączaniu głosów organowych – często miejscowi organiści łapali się za głowę, widząc nietypowe kombinacje rejestrów włączane przez mistrza, jednak po usłyszeniu zaskakująco pięknych brzmień byli zachwyceni.
W muzyce Bacha można dostrzec ślady głębokiej pobożności. Jej wyrazem są inicjały, które umieszczał na partyturach swych dzieł: A.M.D.G. (Ad majorem Dei gloriam – na większą chwałę Bożą) oraz S.D.G. (Soli Deo gloria – Samemu Bogu chwała). Jego postawę życiową określa motto, które napisał w zbiorze Orgelbüchlein: „Dem höchsten Gott allein zu ehren. Dem Nächsten draus sich zu belehren” (Bogu najwyższemu na chwałę jedynie. Bliźniemu na pożytek, co z nauki płynie).
Dietrich Buxtehude
Kościół św. Tomasza w Lipsku
Wykonała Wiktoria Solsraska kl. VI ,,a"
Źródła tekstów:
www.niemcy.pl
www.biografia24.pl
www.barok.com.pl

Georg Friedrich Händel
Full transcript