Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Turkcell Swot Analizi

No description
by

Samed ALTUNTAŞ

on 24 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Turkcell Swot Analizi

HOŞGELDİNİZ
Swot Analizi
ve
Swot Analizi Örneği

Öğr. Gör. Nurdanur TAVLAN

Pazarlama 2 N.Ö.
Samed ALTUNTAŞ
126804007

2013
Bir projede ya da bir ticari girişimde kurumun kullandığı stratejik bir tekniktir. Bu teknik projenin ya da ticari girişimin hedeflerini belirlemeyi ve amaca ulaşmak için olumlu ya da olumsuz olan iç ve dış faktörleri tanımlamayı gerektirir. Bu yöntem 1960′larda Harvard Üniversitesi’nin profesörleri olan Learned, Christensen, Andrews ve Guth tarafından geliştirilmiştir.

SWOT analizi, çevresel faktörlerin incelenmesini, işletmenin geleceği açısından önemli olan fırsatların saptanmasını, işletmeye tehdit unsuru oluşturabilecek faaliyetlerin (örneğin rakip firmaların atılımları, tüketici tercihlerindeki ani değişiklikler) önceden fark edilip önlem alınmasını, işletmenin güçlü yönlerinin ortaya çıkmasını ve bunların hangi durumlarda, koşullarda ve ortamlarda kullanılması gerekebileceğinin saptanmasını, işletmenin zayıf yönlerinin belirlenerek önlem alınmasını, zayıf yönlerin olası tehditler karşısında işletmeyi düşürebileceği zor durumlarını analiz edilmesini vb. stratejik ve planlamacı yaklaşımları kapsamaktadır.
Swot Analizi
Swot Analizi Nedir?

Türkiye’de de her geçen gün daha çok uygulanan SWOT analizi, işinizle ilgili alanlarda güçlü ve güçsüz yanlarınızı görmenizi, gelecekte sizi bekleyen fırsatlar ve tehlikelere karşı hazırlığınızı bugünden yapmanızı sağlar. SWOT analizi 4 adımdan oluşur:

S
(Strenghts-Kuvvetli taraflar) Şirketinizin güçlü olduğu yanlar neler? Kuvvetli olduğunuz yanları bulmak için, yeteneklerinizi, potansiyellerinizi, pazarlama gücünüzü, finansal gücünüzü, pazardaki deneyiminizi vb. değerlendirin.

W
(Weaknesses-Güçsüz yanlar) Güçsüz olduğunuz yanlar neler? Mali zorluklarınızı, pazardaki deneyimsizliğinizi, personel yetersizliğinizi vb. değerlendirin.

O
(Opportunities-Olanaklar) Şirketiniz için hangi olanaklar mevcut? Şu anda faaliyet gösterdiğiniz alanla ilişkili bir başka alanda büyüme olanağınızı, kişisel ilişkilerinizin size sağladığı gücü, mali desteklerinizi vb. değerlendirin.

T
(Threats-Tehlikeler) Gelecekte sizi hangi tehlikeler bekliyor? Mali kriz olanaklarını, en değerli personelinizi kaybetme riskini, müşterilerinizi rakip şirkete kaptırma riskini vb. değerlendirin.
Amacı

Yöneticilerin, firmanın performansını önemli derecede etkileyen faktörleri anlamalarını ve bunlara nasıl tavır takınmaları gerektiğini belirlemelerini sağlar. Bu faktörlere kısaca “stratejik konular” denir. Stratejik konu örgütün her hangi bir çevresinde yer alan ve amaçlarına ulaşmasını etkileyen her hangi bir faktördür. Stratejik konuların tam olarak ayıklanmış şekilde üst yönetimin masasına ulaşması zordur. Genellikle SWOT sonrası elde edilen veriler yeni teknolojilerin belirlenmesi, pazardaki yeni eğilimler, yeni rakipler ve çalışanların motivasyon durumları şeklinde yönetimin masasına gelirler. Bunların strateji haline gelebilmeleri için yorumlanmaları ve bir anlamda stratejik yönetim diline çevrilmeleri gerekir. Yönetimin bilgisi, tecrübesi ve sezgileri sonucunda bu konular “kontrol edilebilir-edilemez”, “üstünlük-zayıflık”, “fırsat-tehdit” şeklinde sınıflandırılır. Bundan sonra yöneticiler birbirlerinin görüşlerini alırlar, stratejik konuyu nasıl değerlendirdiklerini belirtirler ve ne tür girişimlerde bulunulması gerektiğine karar verirler. Her stratejik konunun her örgüt için eşit derecede öneme sahip olmadığı açıktır. Bazı örgüt belli konulara diğerlerinden daha fazla hassastırlar. Hangi konunun örgüt açısından diğerlerinden daha önemli ve başarının belirleyicisi olduğunu belirlemek üst yönetimin karşılaştığı önemli bir güçlüktür. Farklı yöneticiler farklı görüşler öne sürerler.
SWOT ANALİZİ NEDİR ve SWOT ANALİZİ ÖRNEĞİ
TURKCELL
SWOT ANALİZİ

Turkcell Swot Analizi

Turkcell ses ve veri iletişim hizmeti sunan firma hakkında swot analizi;

Güçlü Yönlerimiz:
İlk olarak unutulmaması gereken, Türkiye`de gsm tabanlı iletişim hizmetini başlatan firma olmamızdır. Ülkedeki uzun yıllardır verdiğimiz hizmet nedeniyle herkes tarafından bilinmekteyiz. En yaygın servis noktaları, tüm illerde bulunan bayi ağımız ve teknoloji alt yapımız ile kesintisiz hizmet veriyoruz. Şirketimizin adı da yakınlık sağlamaktadır. Bunu güçlü yönlerimizin arasında mutlaka ele almalıyız. Gerek internet veri akışı, gerek kesintisiz ve yüksek çekim kuvveti güçlü yönlerimizden biri. Özellikle kurumsal hatlarımızın sunduğu güven, bu noktada daha güçlü olmamızı sağlıyor. Şirketlerdepersonel ve yönetimarasında kurulan iletişim ağlarında daha öndeyiz, tercih ediliyoruz. Gençlere yönelik çalışmalarımızın, öğrencilere özel imkanlarımızın avantajlarını tek çatı altında toplayarak “Genç Turkcell” yani gnctrkcll olarak oluşturmamız seviliyor. Gençlerin ilgisini çeken yönlerde onlara sunduğumuz özel avantajlar nedeniyle, bu alanda rakiplerimizden daha önde olduğumuzu söyleyebiliriz. En önemli özelliklerimizden biri de, yeni teknoloji ürünleri firmamız ile ilk olarak müşterilerimize özel fırsatlarla sunmamızdır.
Zayıf Yönlerimiz:

Reklam konusunda daha iyi stratejiler geliştirmemiz gerekiyor. Tam olarak kampanyalardan nasıl yararlanacağını bilmeyen, hattının ona sağladığı fırsatları kullanamayan müşterilerimiz var. Bu noktada bilinçlendirme ve elinde bulundurduğu fırsatları değerlendirmesi açısından müşterilerimizi teşvik etmemiz gerek. Bunu projelendirip, hayata geçirmeliyiz. Halkımızda Turkcell kalitelidir fakat daha pahalıdır anlayışı biraz da olsa var. Rakiplerimize göre gelir düzeyi düşük kesim tarafından az da olsa geride kaldığımız söylenebilir. Bu “daha kalitelidir” açısını yakaladığımız için sevindirici ve uygun fiyat verebileceğimizi de eklediğimiz de avantaja çevirebiliriz. Müşteri merkezi ve destek bölümünde iyileştirmeler yapmamız gerektiğini de düşünmeliyiz.
Fırsatlar:

Ülkemizin adını taşımak, ilk hizmet veren firma olmak bizim için fırsattır. Ülkemiz adına her önemli günde özel kampanyalar düzenleyerek güzel sonuçlar elde edebileceğimizi düşünüyorum. Özellikle bayramlar, bu ülkede en çok bayram gören GSM operatörü olmamız nedeniyle daima avantajımız ve fırsatımız olacaktır. Telefon numaralarımızın, özellikle faturalı hatlarımızın (0532, 0533 gibi) kurumsal kalite hissini uyandırması, en önemli elimizdeki fırsatlardandır. Bunu daima yenileyerek değerlendirmeliyiz. Ayrıca teknolojiye oldukça meraklı ve gelişmesini çok hızlı sürdüren ülkemizde, yaygın bayi ağımızı kullanarak teknolojik ürünleri sunma şansı bizim için büyük fırsattır.
İnsanlar bazen davranışlarını bilmeli ve ona göre hareket etmeli. Bu yüzden olması gereken; kendine başkalarının gözünden bakmasıdır.
Tehditler:

Önümüzdeki en önemli tehdit, iletişim ağını yüksek seviyede kullanan ülkemizdeki kar payının yükselmesi nedeniyle global firmaların pazara dahil olmasıdır. Dünya çapında hizmet sunan, alt yapısını daha da geliştirme imkanı bulmuş iletişim ve veri sağlayıcılarının pazara hızlı ve güçlü girebilmek adına yapmış olduğu kampanyaları tehdit olarak ilk sıraya koymamız gerekiyor. Ülkemizde hizmete hazırlanan şirketleri sürekli analiz etmemiz gerektiğini, yapabilecekleri oluşumları görerek bir adım önde ve önce sunmamız gerektiği kanısındayım.
Bir projede ya da bir ticari girişimde kurumun kullandığı stratejik bir tekniktir. Bu teknik projenin ya da ticari girişimin hedeflerini belirlemeyi ve amaca ulaşmak için olumlu ya da olumsuz olan iç ve dış faktörleri tanımlamayı gerektirir. Bu yöntem 1960′larda Harvard Üniversitesi’nin profesörleri olan Learned, Christensen, Andrews ve Guth tarafından geliştirilmiştir.
Güçlü Yönler:
* En çok abonesi olan operatör
* Rakiplerine göre reklam çalışmalarına daha büyük önem ve bütçe ayırması
* Sosyal projelerle devamlı gündemde olması
* Türkiye’de en yüksek çekim gücüne sahip olması

Zayıf Yönler:
* Rakiplerine göre pahalı olması
* Kısıtlı kampanya seçenekleri
* 3G özelliği bahsedildiği kadar iyi olmaması
Fırsatlar:
*Öğrencilere yönelik uygun sms, konuşma paketleri
*Gnctrkcll üyeliği ile indirimli sinema ve yemek avantajları
*Yurtdışı ile uygun konuşma paketlerine sahip olması
Tehtidler:
* Vodafone gibi bir rakibin fiyat ve kampanyalardaki başarısıyla abonelerini kaptırmaya başlaması
* Avea’nın spor kulüpleriyle anlaşıp ciddi sayıda abonenin Avea’ya numarasını taşıması.
* Çekim sorunu olmayan büyük şehirlerde daha uygun fiyat ayrıcalığı sebebiyle rakiplerini seçmesi

SAMED ALTUNTAŞ
Full transcript